اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

استانها  /  یزد

افزایش 20.5 درصدی بارندگی‌ها در سال آبی یزد

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت سهامی آب منطقه ای یزد از افزایش 20.5 درصدی بارندگی ها در سال آبی جدید نسبت به سال آبی سال گذشته در این استان خبر داد.

افزایش 20.5 درصدی بارندگی‌ها در سال آبی یزد

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، محمد علی امیربیگی صبح امروز در جلسه برنامه‌ریزی مدیریت منابع آبی استان، اظهار کرد: مقدار بارندگی در سال آبی ۰۲-۱۴۰۱ نسبت به سال قبل ۲۰.۵ درصد و نسبت به متوسط دوره آماری ۱۰.۵ درصد افزایش داشته است.

وی افزود:‌ این در شرایطی است که متوسط بارندگی کشور در این سال آبی ۲۱۲.۹ میلیمتر، در سال آبی گذشته ۲۰۳.۹ و در متوسط دوره آماری ۲۴۸.۳ میلیمتر بوده است که مقدار بارندگی نسبت به سال قبل ۴ درصد افزایش و نسبت به متوسط دوره آماری ۱۴ درصد کاهش داشته است.

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت سهامی آب منطقه ای یزد با بیان این‌که سال آبی مورد بحث از اول مهر ۱۴۰۱ تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ است، گفت: بارندگی استان یزد در سال آبی مذکور ۱۰۴.۶ میلیمتر بوده و میزان بارندگی در سال آبی گذشته ۸۶.۸ و در متوسط دوره آماری ۹۴.۷ میلیمتر می‌باشد.

امیربیگی با اشاره به این‌که میزان بارش در سال آبی امسال نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، تصریح کرد: شهرستان تفت بیشترین و شهرستان بافق کمترین میزان بارندگی را به خود اختصاص داده‌اند، همچنین میزان بارندگی طی این سال آبی نسبت به میانگین دوره آماری در تمام شهرستان‌های استان به استثناء شهرستان‌های مهریز و بافق افزایش داشته و بیشترین افزایش بارندگی نسبت به متوسط دوره آماری مربوط به شهرستان‌های ابرکوه و اردکان است.

وی خاطرنشان کرد: وضعیت بارندگی استان در فصل های مختلف نشان می‌دهد در سال آبی ۰۲-۱۴۰۱ بارندگی زمستان و بهار نسبت به بارش متوسط درازمدت به ترتیب حدود ۴۹ درصد افزایش و ۳۳ درصد کاهش داشته است که بیانگر تغییرات شدید بارندگی طی فصول مختلف طی این سال آبی می‌باشد.

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت سهامی آب منطقه ای یزد اذعان کرد: متوسط بارندگی استان یزد براساس آمار ۳۷ ساله منتهی به سال آبی ۰۲-۱۴۰۱ حدود ۹۴.۷ میلیمتر بوده که به دلیل تداوم و شدت دوره های خشکسالی در ۲۰ سال اخیر به ۸۶.۲ میلیمترکاهش یافته است.

امیربیگی با بیان این‌که وضعیت بارندگی استان در سال های گذشته بیانگر تداوم دوره خشکسالی بوده، گفت:  در بعضی از سالها که بارندگی بیش از میانگین سالانه به وقوع پیوسته به دلیل خشکسالی سالهای قبل تغییرمحسوسی در برون رفت از خشکسالی ایجاد نشده است.

گفتنی است هرچند شاخص های خشکسالی متاثر از شرایط بارندگی نشان می دهند که طی سال آبی ۰۲-۱۴۰۱ اغلب نقاط استان در شرایط ترسالی قرار دارند اما آورد ثبت شده رودخانه‌های استان در محل ایستگاه‌های هیدرومتری موید این مطلب است که به لحاظ شاخص‌های هیدرولوژیکی، استان کماکان در شرایط خشکسالی به سر می‌برد؛ به گونه‌ای که در اغلب ایستگاه‌های هیدرومتری میزان آبدهی نسبت به متوسط دوره آماری بیش از ۹۰ درصد کاهش داشته است.

پایان پیام/الف

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول