اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

توانا  /  اخبار

«دروغ‌های بزرگی» که کتاب شد

کتاب «دروغ‌ زن زندگی آزادی» که به تازگی در انتشارات خبرگزاری فارس منتشر شده، باعث رسوایی گردانندگان اغتشاشات 1401 شده است.

«دروغ‌های بزرگی» که کتاب شد

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران توانا، درست یک سال پیش در چنین ایامی، خبر فوت مهسا امینی و خبرهای دروغ درباره علت آن، آغازگر آشوب و اغتشاشی شد که خیلی زود پرده از چهره برداشت اما هنوز دشمن چشمش به خاکستری است که از آن روزها برای خود نگه‌داشته است.

در طول یک سال گذشته، انتشارات خبرگزاری فارس آستین همت بالا زد و با رصد حوادث و اخبار، پرده از حقایق شبهات، شایعات و اخبار کذب شبکه‌های معاند در آن روزها برداشت. کتاب «دروغ‌ زن زندگی آزادی»  با افشای مجموعه دروغ‌هایی که رسانه‌های مدعی علیه ایران ارائه کرده‌اند، آب بی آبرویی‌شان را زمین می‌ریزد تا روشن­گر راه کسانی باشد که در مسیر تشخیص حق از باطل دچار تردید و ابهام شده‌­اند.

آنچه که در کتاب «دروغ زن زندگی آزادی» می خوانیم

این کتاب در سه فصل، توسط انتشارات خبرگزاری فارس به رشته تحریر درآمده است و سعی دارد تا با اشاره به دروغ‌های رسانه‌ای شبکه‌های فارسی‌زبان، بازیگران اصلی این میدان را به خوانندگان خود معرفی کند.

فصل اول این کتاب به چگونگی پیدایش جنبش زن زندگی آزادی می‌پردازد و در این بررسی به ماه ها قبل از فوت مهسا امینی برمی­‌گردد، دورانی که بحث گشت ارشاد داغ شده بود تا زمینه های شکل‌گیری اغتشاشات را واکاوی کند. این کتاب در ادامه به فوت مهسا امینی می‌رسد و با واکاوی دلایل وقوع آن، گام‌به‌گام حوادث و اتفاقات مرتبط با آن را ورق می‌زند. در امتداد همین فصل با مرور شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان،  راز مرگ کسانی بر ملا می‌کند که شبکه‌های معاند مدعی بودند توسط حکومت به قتل رسیده‌اند. درحقیقت فصل اول با پرداخت موردی به کشته سازی‌ها و با اتکا با مصاحبه اقوام و نزدیکان و مدارک و دلایل موثق،  پرده از مرگ کسانی برمی‌دارد که این شبکه‌ها تلاش کردند با استفاده از آن، افکار عمومی را علیه ایران تهییج کنند.

شایعه‌سازان تلاش می‌کردند با ایجاد ترس و واهمه در میان مردم فضا را ملتهب کنند و از هیچ تهمت و افترایی فروگذاری نکردند. از اتهام اعمال منافی عفت توسط دستگاه‌های قضایی تا شورش‌های خیالی در مناطق مختلف کشور بخشی از شبهاتی است که از طرف رسانه‌های معاند خبرساز شد و کتاب به جستجوی حقایق آن می‌پردازد.

کتاب «دروغ‌ زن زندگی آزادی» در صفحه ۱۶۴ خود به آمار و ارقامی اشاره دارد که توسط مراکز افکارسنجی به ثبت رسیده و برای بی آبرویی ۵ رسانه بی‌بی‌سی فارسی، ایران اینترنشنال، صدای آمریکا، رادیو فردا و من و تو و صفحات مجازی آن‌ها کفایت می‌کند.

کتاب در فصل سوم با تأکید بر جنگ ترکیبی دشمن از اسامی و سلبریتی هایی نام می‌برد که در کنار نیروهای خارجی و داخلی که دشمن به آن‌ها آماده‌باش داده بود به میدان آمدند و در تحریک افکار عمومی مؤثر بودند. این کتاب در این فصل به‌صورت خلاصه به سلبریتی هایی که آتش اغتشاشات را شعله‌ور کردند، می‌پردازد و بخشی از کارنامه سیاه آن‌ها را با ورق می‌زند.

تمایز این کتاب با هم نسلانش 

کتاب «دروغ‌ زن زندگی آزادی» بدون هیچ نگاه جانب‌دارانه‌ای تنها  شواهد و مدارک موجود را کنار هم قرار می‌دهد و  نتیجه‌گیری را به خواننده واگذار می‌کند. کتاب قصد ندارد که کسی را متهم کند بلکه شواهد و قرائن هستند که از کنار هم قرار دادن شایعه‌ها و اتهامات موجود، مقصران را افشا می‌کند. 

مهم‌ترین مزیت این کتاب، ارجاع و اتکا بر اسناد و نشر آن‌ها برای اولین بار است که صرف‌نظر از مسائل پشت پرده سیاسی گامی بزرگ محسوب می‌شود.

کتاب «دروغ‌ زن زندگی آزادی» بیش از آن­که به متن متکی باشد، پشتوانه محتواییش مدارک و استناداتی است که در قالب عکس به کتاب اضافه شده است. همین ارجاعات، خود می‌تواند راهگشای پژوهشگرانی باشد که قصد دارند تا در زمینه دروغ های رسانه ای شبکه های فارسی زبان، هرگونه محتوای تصویری یا غیرتصویری تولید کنند.

چرا کتاب «دروغ زن زندگی آزادی» را باید بخوانیم

جنگ رسانه‌ای، جنگی بدون خونریزی، جنگی آرام و جنگ­‌نرم تلقی می‌شود؛ جنگی که بر صفحات روزنامه‌ها و میکروفون رادیوها، صفحات تلویزیون‌ها و لنز دوربین‌ها جریان دارد. در این جنگ ملت‌ها تحت شدیدترین بمباران خبری و رسانه‌ای قرار می‌گیرند و در این بمباران، امروزه رایج‌ترین اخباری که در میان مردم انتشار می‌یابد، اخبار جعلی است.

یکی از راهکارهای مقابله با جنگ رسانه‌­­ای دشمن ،آگاه سازی عمومی‌­، اطلاع رسانی به مردم در قالب فیلم سینمایی، مقاله، مستند، مصاحبه ، کتاب و...است تا از این طریق طرح‌­ها و عملکرد دشمن داخلی و خارجی در جنگ رسانه‌­ای آشکار شود. دراین میان کتاب «دروغ زن زندگی آزادی» در راستای آگاهی بخش عمومی در ارتباط با شیوه‌­های تهییج افکارعمومی از طریق فیک‌رسانه­ ها، مخاطبان این شبکه ها را از نگاه سطحی و احساسی به نگاهی دقیق و جستجوگر هدایت ­می­‌کند.

در باب اهمیت انتشار کتاب «دروغ زن زندگی آزادی» برخی از صاحب ­نظران و اهالی رسانه سخن گفته اند:

حسام الدین برومند

 سردبیر روزنامه ایران می گوید: امروز دشمن با استفاده از رسانه و فضای مجازی کلکسیونی از دروغ، شبهه، شایعه، فریب، جعل، فضاسازی و حاشیه‌های کذایی را خلق می‌کنند. بنابراین باید این نقشه پیچیده و پررنگ و لعاب دشمن را لو داد و با استدلال و آگاهی‌بخشی، تدلیس و نیرنگ اشرار و فتنه گران را برملا کرد. اینجاست که کتاب "دروغ زن زندگی آزادی" پادزهری برای  جنگ رسانه‌ای و ادراکی دشمن است.

علی نادری

مدیرعامل خبرگزاری ایرنا درباره اهمیت این کتاب می گوید: چاپ کتاب «دروغ زن، زندگی آزادی» کار بسیار ارزشمندی است چرا که به روشنگری و تبیین در مقابل حربه‌های دشمنان پرداخته است. این کتاب باید بماند تا حقایق در تاریخ ثبت شود.

مهدی گیوکی

مدیر مسئول جام جم درباره اهمیت کتاب « دروغ زن زندگی آزادی» می­گوید: آنچه در اغتشاشات سال گذشته در رسانه‌های معاند مشهود بود و سبب شد اخبار جعلی به سرعت در فضای مجازی گسترش و ضریب پیدا کنند؛ سه تکنیک بود؛ تکنیک دروغ بزرگ، تکنیک تکرار و تکنیک حرکت از پله دوم که در حجم بالایی از اخبار جعلی به کار گرفته شده بود. در تکنیک دروغ بزرگ، آنقدر یک دروغ بزرگ است که نقض و تکذیب آن سخت و  تقریباً غیرممکن است مثل دروغ بزرگی که گفتند دختری را کشتند. در این تکنیک، یک دروغ، خشت اول می‌شود و دروغ‌های دیگر را روی آن می‌چینند. آنقدر حجم بمباران خبری زیاد می‌شود که فیک نیوز غیرقابل تکذیب می‌شود.

وی در ادامه در ارتباط با اهمیت انتشار کتاب « دروغ زن زندگی آزادی» گفت: انتشار کتاب «دروغ زن، زندگی، آزادی» توسط خبرگزاری فارس اتفاق بسیار مهمی است چون به روشنگری رسانه‌ای پرداخته است. اعلام آمارهای دقیق و مستند مثل تولید ۳۸ هزار دروغ در ۴۶ روز  توسط رسانه‌های معاند حائز اهمیت است.

آمنه‌سادات ذبیح‌­پور

خبرنگار صداوسیما درباره اهمیت کتاب « دروغ زن زندگی آزادی» می­گوید: این کتاب مرجع مناسبی است برای آشنایی دانشجویان با مصداق­های دروغ­ رسانه­ای اینکه چرا  چرا حرف‌های رسانه های معاند در جریان اغتشاشات سال ۱۴۰۱ دروغ است.

وی درتاکید بر لزوم تجزیه و تحلیل زیرنویس رسانه های معاند در جریان اغتشاشات سال ۱۴۰۱، افزود: استفاده از تصاویر در این کتاب یکی از نقاط قوتی بود که باید به آن اشاره کرد، چرا که باعث جذب مخاطب می‌شود و خواننده از خواندن متن طولانی، خسته نمی‌شود.

محمدمهدی خیرجو

مدیر عامل خبرگزاری ایسنا درباره اهمیت کتاب «دروغ زن زندگی آزادی» می­گوید:  با توجه به اینکه این فتنه از ابعاد مختلف از جمله جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی، روانشناسی قابل بررسی است، انتشار این کتاب می توند در شناخت دشمن و اینکه در این جنگ شناختی چگونه بر روی ادارک  مردم تاثیر بگذارد ماثر باشد و در تبیین ابعاد واقعی آن حوادث نقش آفرینی کند.

عبدالله عجمیان

برادر شهید عجمیان درباره اهمیت کتاب « دروغ زن زندگی آزادی» می­گوید: کتاب «دروغ زن زندگی آزادی» به پشت‌­پرده دروغ­های رسانه­‌های معاند در اغتشاشات سال ۱۴۰۱ می­پردازد و از این جهت مطالعه این کتاب را با اهمیت دانست.

حمیدرضا تاجی 

گردآورنده کتاب  «دروغ زن، زندگی آزادی» درباره اهمیت آن می‌گوید:این کتاب به همت خبرنگاران متعد کشور جمع‌آوری شده است. کتابی که با رصد 5 شبکه فارسی‌زبان، بیش از 38 هزار دروغ درباره حوادث سال 1401 ایران جمع‌آوری کرده است. مجموعه‌ای که با انتشار دروغ‌ها و کشته‌سازی‌ها، سند دیگری از مظلومیت جمهوری اسلامی را نشان می‌دهد. 

وهب همدانی

فرزند شهید حسین همدانی درباره اهمیت کتاب «دروغ زن زندگی آزادی» گفت: فتنه۷۸، فتنه عظیم ۸۸، فتنه۹۸ و فتنه ۱۴۰۱ و حوادثی که ممکن است بعد از این تکرار شود شاید تفاوت‌هایی با هم داشته باشند اما وجه مشترک آنها یک کلمه است؛ "دروغ"."دروغ" اسلحه ی شیطان برای اغوای انسان و کشاندن او به ورطه ی هلاکت است و جز انسانهای مخلص و آگاه در برابر این سلاح به‌ظاهر کارآمد، توان ایستادگی ندارند.

امیر عباسی

مداح اهل بیت درباره کتاب «دروغ زن زندگی آزادی» گفت: نام این کتاب کلید واژه‌ای حقیقی است که ضدانقلاب آن را برای حمله به ارزش‌ها دستمایه قرار داده و در واقع برای حمله به انقلاب و جمهوری اسلامی چاره‌ای جز دروغ قتل مهسا امینی و فتنه‌ی زن، زندگی، آزادی نداشتند.

وی افزود: آنها غافل بودند چون حرکتی که با دروغ شروع شود از حقیقت شکست می‌خورد و این ننگ و عار تا قیامت به چهره‌ی نفاق خواهد ماند.

گفتنی است برای خرید این کتاب می‌توانید از اینجاhttps://book.farsnews.ir/book/415/%D8%AF%D8%B1%D9%88%D8%BA-%D8%B2%D9%86-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF%DB%8C اقدام کنید.

پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول