اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

استانها  /  همدان

تولیدات کشاورزی همدان سال ۱۴۰۴ به ۵.۵ میلیون تن می‌رسد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان گفت: با توجه به تدوین نقشه راه کشاورزی استان و رسیدن به امنیت پایدار غذایی میزان تولیدات کشاورزی‌ استان در افق ۱۴۰۴ به ۵.۵ میلیون تن می‌رسد.

تولیدات کشاورزی همدان سال ۱۴۰۴ به ۵.۵ میلیون تن می‌رسد

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، رضا بهراملو ظهر امروز در چهارمین همایش ملی کم آبیاری و استفاده از آب‌های نامتعارف در کشاورزی مناطق خشک با رویکرد استفاده از فناوری نوین در تصفیه آب در دانشگاه بوعلی با بیان اینکه طرح تأمین آب شرب همدان ۲۰ سال بود که لاینحل مانده بود اما استاندار ظرف یک سال از این مشکل گره‌گشایی کرد اظهار کرد: در زمینه الگوی کشت و افزایش بهره‌وری باید ورود جدی داشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه امروز به همایشی نیاز داریم که خروجی‌محور باشد افزود: ارتباط صنعت و دانشگاه به طور بی‌نظیری در این دوره محقق شده و تعامل و هم افزایی با دانشگاه نیز برقرار شده است. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه همایش آب‌های نامتعارف  یک همایش کاربردی است تصریح کرد: بنای همایش این است که دو یا سه مورد خروجی مناسب همدان به دست آید تا به عنوان دستورالعمل و بخشنامه با هدف بهبود بهره‌وری و استفاده بهینه از آب به ویژه پساب‌ها و آب‌های نامتعارف استفاده شود. 

وی با اشاره به اینکه استان همدان کمتر از ۳۰۰ میلیمتر بارندگی دارد و یک‌میلیون و ۹۵۰ هزار هکتار وسعت اراضی آن است ادامه داد: ۶ میلیارد متر‌مکعب آب حاصل از بارندگی است که ۶۰ درصد آن تبخیر و ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیارد مترمکعب باقی می‌ماند به نحوی که سرانه آب استان برای هر نفر کمتر از یک‌هزار و ۵۰۰ مترمکعب می‌شود. 

بهراملو با بیان اینکه طبق شاخص بحران آب، ما جزو منطقه بحرانی هستیم خاطرنشان کرد: بر اساس شاخص سازمان ملل نیز اگر بیش از ۴۰ درصد آب‌های زیرزمینی مصرف شود، آن منطقه جزو مناطق بحرانی خواهد بود در حالی که استان همدان بیش از ۱۰۰ درصد در حال برداشت است که تغییر اقلیم و خشکسالی‌های چند ساله از دلایل این اتفاق است. 

وی با تأکید بر اینکه بر اساس دستورات مقام معظم رهبری در شعار سال و تأمین امنیت غذایی پایدار باید افزایش تولید صورت گیرد به طوری که هر ۴۰ سال میزان تولیدات افزایش یابد گفت: بنابراین کاهش مصرف آب و افزایش تولید باید رخ دهد، در همین راستا ۱۱ برنامه با همکاری آب منطقه‌ای تدوین شده تا سالانه ۲۵۰ میلیون مترمکعب برداشت اضافی جبران شود. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان خاطرنشان کرد: میزان زمین ثابت است و آب هم باید کم مصرف شود اما تولید باید افزایش یابد، قطعا اگر به روش سنتی رفتار کنیم در این امر موفق نخواهیم شد. 

وی گفت:  ۷۵ درصد آب تجدیدپذیر استان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و این عدد نزدیک به متوسط جهانی است، اما منطقه ما با بحران آب مواجه است بنابراین باید جدی برنامه‌ریزی شود. 

بهراملو با بیان اینکه باید بر روی پساب‌ها و آب‎‌های نامتعارف برنامه‌ریزی صورت گیرد اظهار کرد: با توجه به جمعیت استان ۲۰۰ تا ۲۵۰ لیتر، مصرف آب در شبانه‌روز است که ۷۵ درصد آب مصرفی به پساب تبدیل می‌شود از همین رو قابل برنامه‌ریزی است. 

وی با تأکید بر اینکه حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعب پساب داریم افزود: با استقرار گلخانه‌ها در محل تصفیه‌خانه‌ها و تولید محصولاتی چون گل شاخه بریده می‌توان در این راه گام برداشت به طوری که این میزان پساب می‌تواند ۱۰ هزار هکتار گلخانه را آبیاری کند و در کشور نیز می‌توان ۵۰۰ هزار هکتار گلخانه را آبیاری کرد. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه امروز تأمین آب با چاه زدن و سد زدن امکان ندارد و  باید مدیریت تقاضا داشته باشیم تصریح کرد: در بخش کشاورزی کارها و برنامه‌هایی در استان داشتیم و پیشگام پایلوت الگوی کشت شدیم به نحوی که ۱۰۰ میلیون مترمکعب در این حوزه صرفه جویی می‌شود. 

وی با بیان اینکه نقشه راه برای نخستین بار در کشور به صورت خودجوش، آب‌محور و در همه بخش‌ها در پنج جلد تدوین شده است ادامه داد: از گذشته منطقه ما کم‌آب بوده و امروز نیز هست بنابراین باید برنامه‌ریزی صورت گیرد تا چندمنظوره از آب استفاده کنیم.  

بهراملو با بیان اینکه ۴.۵ تا ۴.۸ میلیون تن میزان تولید از یک میلیون سطح زراعی استان است خاطرنشان کرد: بر اساس نقشه راه هر ۱۰ سال ۲۵ درصد افزایش تولید خواهیم داشت از همین رو در سال ۱۴۰۴ تولید به ۵.۳ تا ۵.۵ میلیون تن می‌رسد.

پایان پیام۸۹۰۳۳/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    تازه های کتاب
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول