اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

استانها  /  فارس

توسعه دانش پزشکی فارس در کشورهای منطقه، دستاورد مهم انقلاب اسلامی ایران

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز در جمع اصحاب رسانه، ضمن گرامیداشت چهل و پنجمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، توسعه دانش پزشکی فارس در کشورهای منطقه را از مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی در این حوزه برشمرد.

توسعه دانش پزشکی فارس در کشورهای منطقه، دستاورد مهم انقلاب اسلامی ایران

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، سید وحید حسینی در این نشست خبری که صبح امروز، همزمان با چهارمین روز از دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی برگزار شد، ضمن گرامیداشت این ایام و یاد و خاطره امام راحل، حضرت امام خمینی(ره) و شهدای گرانقدر، دانشکده پزشکی شیراز را از مراکز فعال در سال های پیروزی انقلاب اسلامی برشمرد که با پیوند حوزه و دانشگاه در آن ایام، محقق شد.

مسوول ارشد حوزه سلامت فارس، خودکفایی در ارائه خدمات نظام سلامت به مردم را ثمره مهم انقلاب اسلامی در این حوزه برشمرد و افزود: مقایسه دستاوردهای کنونی با سال های پیش از انقلاب اسلامی، به خوبی گویای این توانمندی است.

حسینی نبود پزشک متخصص و خدمات درمانی در شهرستان های استان، همچنین نیاز به حضور پزشکان خارجی برای درمان مردم را از چالش های نظام سلامت کشور پیش از انقلاب اسلامی عنوان کرد و ادامه داد: در طول بیش از چهار دهه گذشته، با تلاش های صورت گرفته، این چالش ها برطرف شده و ضمن توسعه زیرساخت های بهداشتی و درمانی، راه اندازی بیمارستان در شهرستان های استان و توسعه تخت های درمانی، اکنون تمامی مناطق استان فارس، بر اساس شرایط جمعیتی، از حضور پزشک متخصص بهره مند هستند.

توسعه تعامل علمی با 6 کشور منطقه

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه در گذشته دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در حوزه پزشکی، به دیگر کشورها سفر می کردند؛ گفت: اکنون به میزانی از توانمندی علمی دست یافته ایم که از کشورهای منطقه، دانشجوی بین المللی در شیراز پذیرش می کنیم.

او همچنین راه اندازی مراکز درمانی و توسعه همکاری های علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با 6 کشور منطقه را از دیگر دستاوردهایی برشمرد که تصویرگر ارتقای چشمگیر علمی در این حوزه است.

دانشجویان علوم پزشکی شیراز، پیشتاز در تحقیقات سلامت محور

قرار گرفتن نام 47 عضو هیات علمی دانشگاه در فهرست دو درصد پژوهشگران پر استناد جهان؛ رشد مجلات علمی دانشگاه به 21 مجله؛ انتشار بیش از 6هزار و سیصد مقاله علمی پژوهشگران و اساتید دانشگاه در مجلات معتبر علمی جهان، موفقیت دانشجویان عضو کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به رتبه نخست کشور و  ثبت 40 اختراع ملی و بین المللی سلامت محور، از جمله مواردی بود که رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حیطه توانمندی های مجموعه سلامت استان در حوزه پژوهشی، مورد تاکید قرار داد.

دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در ردیف هزار دانشگاه برتر جهان

حسینی قرار گرفتن در میان هزار دانشگاه برتر جهان در رتبه بندی شانگهای 2023؛ کسب 37  رتبه برتر دستیاران رشته های تخصصی و فوق تخصصی دانشگاه علوم پزشکی در آزمون بورد؛ راه اندازی پنج رشته در مقاطع مختلف و کسب 29 رتبه برتر دانشجویان در المپیادهای علمی را نیز از مهم ترین دستاوردهای مجموعه سلامت فارس طی 30 ماه گذشته، در حوزه آموزشی برشمرد.

او همچنین به موفقیت های اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه در رویدادهای فرهنگی، هنری و ورزشی نظیر هشت دوره پیاپی، پیشتازی در جشنواره قرآن و عترت در میان دانشگاه های علوم پزشکی کشور و کسب رتبه های برتر در جشنواره ورزشی وزارت بهداشت، جشنواره سیمرغ و جشنواره مشاعره سلامت، به عنوان توانمندی های مجموعه سلامت استان در حیطه فرهنگی و دانشجویی اشاره کرد.

غربالگری 23 بیماری متابولیک نوزادان در فارس

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز توسعه زیرساخت های بهداشتی در زمینه تقویت شبکه بهداشتی در سراسر استان تا دورافتاده ترین مناطق با راه اندازی خانه های بهداشت، مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه های سلامت؛ راه اندازی 47 مرکز بهداشتی جدید طی 30 ماه گذشته؛ کسب رتبه برتر در اجرای پویش ملی سلامت و کسب مقام برتر کشوری در رسیدگی به موقع به شکایت های مردمی و رضایتمندی سامانه 190 با پاسخگویی مناسب به حدود 17 هزار شکایت ثبت شده را مهم ترین اقدامات صورت گرفته در حیطه بهداشتی، از ابتدای دولت سیزدهم عنوان کرد.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز از جمله اقدامات مهم دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه ارائه خدمات سلامت محور که ارتقای سلامت نسل های آینده جامعه را به همراه دارد، غربالگری 23 بیماری متابولیک است.

توانمندی های پزشکان فارس، در انجام جراحی های پیچیده

حسینی در بخش دیگری از صحبت های خود، به توانمندی های پزشکان در انجام جراحی های پیچیده نظیر پیوند اعضا، پیوند مغز استخوان و کاشت حلزون شنوایی اشاره کرد که موجب مراجعه بیماران از دیگر استان های کشور و همچینن کشورهای حاشیه خلیج فارس به شیراز شده و این دستاورد را موجب افتخار و غرور ایرانیان دانست.

او با بیان اینکه این توانمندی ها موجب ایجاد زمینه های گسترش گردشگری سلامت در فارس شده است، رویکرد دانشگاه نسبت به توسعه این امر را نه تنها ارزآوری، بلکه رویکردی فرهنگی برشمرد که در کنار ارائه خدمات درمانی به مراجعان دیگر کشورها، جایگاه ایران نیز به آنان معرفی شود.

بهره برداری از 155 پروژه عمرانی سلامت محور، از ابتدای دولت سیزدهم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه به برنامه ریزی برای بهره برداری از 27 پروژه عمرانی در ایام الله مبارک دهه فجر امسال، در مجموعه سلامت استان اشاره کرد و افزود: از ابتدای دولت سیزدهم تا کنون، 155 پروژه عمرانی سلامت محور، در حیطه های بهداشتی، درمانی، آموزشی، پژوهشی، دانشجویی و سایر حیطه ها، با اعتباری نزدیک به هزار میلیارد تومان، به بهره برداری رسیده است.

او همچنین به برنامه های دانشگاه در زمینه توسعه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در شهر سلامت شیراز، به عنوان یکی از اهداف دراز مدت مجموعه سلامت استان پرداخت.

دعوت به جلب مشارکت در راه اندازی کارخانه های تولید دارو در فارس

تولید دارو، از دیگر موضوعات مطرح شده از سوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این نشست خبری بود و با بیان اینکه این توانمندی، از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی محسوب می شود، از اصحاب رسانه خواست تا با توجه به ظرفیت مناسب موجود در فارس در زمینه راه اندازی کارخانه های دارویی، نسبت به جلب مشارکت در این حوزه اطلاع رسانی کنند.

حسینی تاکید کرد: لازم است در نگاه به دستاوردهای انقلاب اسلامی، به مسیر حرکت کشور نگاه کنیم؛ چرا که با وجود چالش ها، بدنه کشور در حال پیشرفت بوده و باید با رویکرد امیدآفرین، به این موضوع توجه شود.

مهرداد شریفی معاون درمان دانشگاه؛ عباس رضائیان زاده» معاون بهداشت؛ سید ابوالفضل هاشمی اصل» معاون توسعه مدیریت و منابع؛ الهام کریمیان مدیر دارو و فراورده های بیولوژیکی و مواد و محمد مظلومی مدیر نظارت و ارزیابی فرآورده های خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی، دیگر مسوولان حاضر در این نشست خبری بودند که ضمن تبیین اقدامات هر حوزه از ابتدای دولت سیزدهم، به پرسش های اصحاب رسانه پاسخ دادند.

سید وحید حسینی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه استقلال امروز کشور ما نتیجه خون شهدای انقلاب است؛ از دستاوردهای ۴۵ ساله انقلاب اسلامی ‌در حوزه پزشکی گفت و تأکید کرد: از نظر پوشش خدمت و خانه‌های بهداشت وضعیت فعلی با قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست. وی همچنین به فعالیت‌های دانشگاه علوم پزشکی در ۳۰ ماهه اخیر اشاره کرد و گفت: در این مدت ۴۷ مرکز خدمات جامع سلامت مردم به بهره‌برداری رسیده است که در ایام دهه فجر نیز ۱۳ مرکز به بهره‌برداری خواهد رسید.  همچنین ۳۴ کانکس عشایری به همراه بهورز برای خدمت‌رسانی به جامعه عشایری تهیه شده است و علاوه بر این ۳۶ خانه بهداشت کارگری نیز احداث شده است.

پوشش ۱۰۰ درصدی غربالگری نوزادان در هفته اول

رئیس دانشگاه علوم پزشکی از پوشش ۱۰۰ درصدی غربالگری نوزادان در هفته اول برای ۲۳ بیماری متابولیک ارثی خبر داد و گفت: با این غربالگری در زمان طلایی می‌توانیم با دادن یا ندادن یک ماده از مشکلاتی که ممکن است در آینده برای کودک ایجاد شود، جلوگیری کنیم. در مجموع ۷۳ درصد اختلالات و محدودیت‌هایی که ممکن است رخ دهد به وسیله این غربالگری جلوگیری خواهد شد. حسینی همچنین به پیشرفت در زمینه شنوایی‌سنجی اشاره کرد و گفت: ما شنوایی‌سنجی را با ۳۰ درصد از بهزیستی تحویل گرفتیم و حالا تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته است که تا سه ماه تشخیص قطعی داده خواهد شد و کاشت حلزون به صورت رایگان انجام می‌شود.

سالک ۶۷ درصد کاهش پیدا کرده است

وی افزود: بیماریابی در زمینه سالک نیز انجام شده و امسال ۶۷ درصد کاهش پیدا کرده است که از طرف وزارت درمان هم رتبه اول مبارزه با این بیماری به استان فارس تعلق گرفت. 

حسینی از معاینه ۹۹ درصد دانش‌آموزان در زمینه شپش خبر داد و گفت: غربالگری دانشجویان تا ۸۰ درصد و دانش‌آموزان تا ۱۰۰ درصد انجام شده است. 

کمبود کارخانه تولید دارو در استان فارس

حسینی در ادامه به کمبود کارخانه تولید دارو در استان فارس اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه از طرف استاندار هم حمایت شده و زمین برای ایجاد کارخانه فراهم شده است از سرمایه‌گذاران درخواست داریم که در این زمینه ورود کنند.

در گردشگری پزشکی بیشتر نگاه فرهنگی داریم

وی با اشاره به اینکه در بحث گردشگری پزشکی بیشتر نگاه فرهنگی داریم تا نگاه درآمدزایی، گفت: با ظرفیتی که شهرک سلامت در اختیار ما قرار می‌دهد کار در مسیر خوبی پیش می‌رود و در این زمینه به موضوعات بی‌پایه و سطح پایین مانند عمل‌های زیبایی فکر نمی‌کنیم. 

حسینی در خصوص مهاجرت پزشکان و نیروهای متخصص از کشور اظهار کرد:  در این زمینه جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد. در سه سال قبل از این دولت ۱۹۲ نفر از سیستم تمام وقتی ما خروج کرده بودند اما در ۳۰ ماهه اخیر فقط ۶ نفر خروجی داشتیم که ۵ نفر جایگزین آن‌ها شده‌اند.

درحال راه‌اندازی بیمارستان روان‌پزشکی هستیم

وی در خصوص بحث خدمات روان‌درمانی نیز گفت: در حال راه‌اندازی بیمارستان روان‌پزشکی هستیم و سایر بیمارستان‌ها را هم موظف کرده‌ایم که ۱۰ درصد تخت‌های خود را به تخت‌های روان‌پزشکی اختصاص دهند. افزایش توجه به بحث‌های روان‌پزشکی ارتباط مستقیم با کاهش میزان خودکشی دارد در همین زمینه شاهد کاهش ۲۳ درصدی خودکشی در استان بوده‌ایم. رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در پایان گفت: کمبودها همیشه وجود دارد ولی باید منصف باشیم و این همه نقاط روشن را هم ببینیم.

پایان پیام/خ

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    تازه های کتاب
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول