اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

استانها  /  فارس

انتظار مردم قهرمانی تیم ملی ایران در جام ملت‌های آسیا است

در جام جهانی نوجوانان به تمام جهانیان یادآوری کردیم که ملت ایران مردمانی بزرگ هستند و می توانند به هر موفقیتی دست پیدا کنند.

انتظار مردم قهرمانی تیم ملی ایران در جام ملت‌های آسیا است

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، دنیای فوتبال پدیده ای هیجان انگیز در بین مردم است و این رشته ورزشی طرفداران و دنبال کنندگان زیادی را در سراسر دنیا دارد.

فوتبال در ایران بسیار پرطرفدار است و علاقه مندان زیادی دارد و بارها این رشته ورزشی موجب شادی و سرور مردم ایران شده است.

جدیدترین افتخار آفرینی فوتبالیست‌های ایرانی به جام جهانی نوجوانان برمی گردد که تیم ملی فوتبال نوجوانان ایران موفق به شکست تیم قدرتمند برزیل و صعود از گروه خود در این رقابت ها شد.

یکی از افرادی که در این موفقیت نقش بسزایی داشت، مسعود مقیم مربی استان فارسی تیم ملی فوتبال نوجوانان ایران است.

وی در گفتگو با خبرگزاری فارس از موفقیت‌های این تیم می‌گوید.

مقیم ابتدا از دوران فوتبالی خودش سخن گفت و اظهار داشت: از ابتدای نوجوانی فوتبال را شروع کردم و چیزی حدود ۱۰ سال در تیم برق شیراز فعالیت داشتم و توانستم با این تیم به موفقیت های زیادی دست پیدا کنم و در حین فعالیت در این تیم دوره های مربیگیری را گذراندم، سپس در باشگاه مرصاد به فعالیت خود ادامه دادم و پس از آن کار مربیگری فوتبال را از تیم های پایه شهر شیراز شروع کردم و در سال ۱۳۸۰ به‌عنوان مسوول کمیته جوانان و استعدادیابی فوتبال استان فارس انتخاب شدم.

مقیم ادامه داد: در سال ۱۳۸۱ نخستین دوره استعداد یابی بازیکنان و مربیان جوان توسط فدراسیون فوتبال برگزار شد و من به‌عنوان سرمربی تیم منتخب منطقه جنوب در این دوره شرکت کردم و به‌عنوان مربی برتر به فدراسیون فوتبال معرفی شدم و در سال ۱۳۸۲ به‌عنوان مربی تیم ملی فوتبال نونهالان ایران انتخاب شدم و این اتفاق آغاز مسیر ۲۰ ساله من در دنیای مربیگری فوتبال بوده که نتیجه آن قهرمانی در چندین دوره مسابقات غرب آسیا با تیم های ملی پایه در رده های مختلف است.

وی اضافه کرد: از بهترین خاطرات دوران مربیگری من فعالیت در تیم ملی جوانان در سال ۱۳۸۸ بود که نتیجه آن معرفی بازیکنانی از جمله: سردار آزمون، علیرضا جهانبخش، سعید عزت الهی، مجید حسینی، علی قلی‌زاده و.... بوده است.


مسعود مقیم معتقد است کیروش به فوتبال پایه ایران کمک شایان توجهی کرد

افتخار آفرینی تیم ملی نوجوانان چگونه رخ داد؟

مقیم در پاسخ به این پرسش گفت: استعدادیابی این بازیکنان که اکنون در تیم ملی نوجوانان هستند از سال ۱۳۹۶ آغاز شد و پله به پله این بازیکنان در رقابت های متخلف مشغول فعالیت بودند و دائما در حال استعداد یابی بودیم.

وی افزود: در این دوره از مسابقات می توان گفت سخت ترین قرعه نصیب تیم ما شد که با تیم های برزیل، انگلیس و کالیندونیای جدید هم‌گروه بودیم و کمتر کسی تصور این را داشت که ما بتوانیم نتیجه بگیریم و از گروه خود صعود کنیم اما من معتقدم وقتی یک فرایند و کاری با اصول و قواعد خود دنبال شود مطمئنا می توان در آن موفق شد.

مقیم اضافه کرد: در تمام زمان مربیگری حتی از شکست ها هم درس می‌گرفتم چون معتقدم برخی شکست ها تجربیات خوبی در اختیار فرد می گذارند و فرد با نتیجه گرفتن از آنها می تواند به موفقیت های مورد نظر خود دست پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: کادر فنی تیم ملی نوجوانان بسیار مجرب بوده و این موفقیت به‌صورت گروهی و تلاش دسته جمعی به دست آمده و مختص یک نفر نیست.

مقیم گفت: در این تورنمنت اتفاق بزرگی رخ داد و ما به تمام جهانیان این نکته را یادآور شدیم که ملت ایرانی ملت بزرگی است و بهترین استعدادها را دارد که اگر با برنامه‌ریزی پیش برویم می توانیم هر تیمی را به زانو در بیاوریم، تیم برزیل قهرمان پنج دوره این مسابقات بود که در مقابل ما شکست خورد و ما معتقد بودیم چیزی از این تیم قدرتمند کم نداریم و با آنالیزهای دقیق و کشف نقاط ضعف این تیم توانستیم پیروز میدان شویم.

این مربی موفق فوتبال افزود: نکته مثبت این اتفاق بالارفتن روحیه، انگیزه و اعتماد به نفس بازیکنان تیم ملی در تمامی رده های سنی است که می توانند بر هر چیزی پیروز باشند و کار بزرگی انجام دهند.

مقیم گفت: اگر اندکی باهوش تر و با تمرکز بیشتر عمل می کردیم می توانستیم تا مرحله نیمه نهایی هم‌پیش برویم و این افتخار آفرینی را ادامه دار کنیم.

او در خصوص وضعیت بازیکنان تیم گفت: پس از این تورنمنت یکی از بازیکنان ما به تیم زنیت روسیه پیوست و تعداد زیادی از بازیکنان در تیم های لیگ برتری و در لیگ برتر مشغول فعالیت هستند.

مقیم ادامه داد: نسل جدید این دوره از بازیکنان بسیار با نسل قدیم متفاوت است و سبک مربیگری هم به طبع با وجود این تغییرات متفاوت شده است و ما با فرصت دادن به بازیکنان و مربیان جوان می توانیم نتایج بسیار خوبی را کسب کنیم.


به اعتقاد این پیشکسوت فوتبال کشور ایران باید در جام ملت های آسیا قهرمان شود

کارلوس کی روش و مسعود مقیم

مقیم گفت: ورود کارلوس کی روش در آن زمان به فوتبال ایران و زیر نظر گرفتن فوتبال پایه و اضافه کردن چندین بازیکن جوان به تیم ملی بزرگسالان کمک شایانی به فوتبال ایران کرد.

وی افزود: این بازیکنان اکنون به رکن های اصلی تیم ملی بزرگسالان تبدیل شده‌اند و در لیگ های معتبر فوتبال اروپا مشغول به فعالیت هستند.

مقیم اضافه کرد: در واقع این پوست اندازی و تغییر نسل در زمان خوبی توسط کی روش رخ داد و نتیجه آن امروز قابل مشاهده است.

او گفت: موفقیت و همکاری با این بازیکنان یک بخش کار است اما چیزی که من را بیشتر خوشحال می کند این است که این بازیکنان اخلاق ورزشی خود را حفظ کردند و قدر جایگاهی که در آن قرار دارند را می دانند.

مقیم در خصوص فوتبال پایه ایران گفت: ایران در هر زمینه ای دارای بهترین استعداد ها است و فوتبال هم از این قائده مستثنی نیست.

مقیم افزود: از مشکلات عمده فوتبال ایران بحث سخت افزاری از جمله کمبود زمین چمن باکیفیت است که این نکته باعث افت و کاهش کیفیت سطوح تمرینی و آموزشی مربیان شود.

وی تصریح کرد: فوتبال روز دنیا با سرعت بسیار بالایی رو به پیشرفت است و بالا بردن سطح آگاهی و فنی مربیان نکته دیگری است که می توان به آن اشاره کرد.

توصیه مقیم به جوانان

این مربی کارکشته گفت: فوتبال ورزشی است که صبر در آن حرف اول را می زند و قرار نیست یک روزه به مراتب و درجات عالی این رشته ورزشی رسید.

مقیم اضافه کرد: از بازیکنان و خانواده هایشان می‌خواهم با صبر و حوصله روند ورزشی را دنبال کنند تا بتوانند به نتایج درخشانی برسند.

مقیم گفت: مورد بعدی که امروزه در فوتبال پایه شاهد آن هستیم، حضور برخی از مدارس فوتبال خصوصی است که بیشتر با هدف تامین نیازهای مالی خود این مکان ها را تاسیس کردند و امیدوارم با نظارت و پیگیری مراجع مربوطه این مورد رسیدگی شود.

وی اضافه کرد: افزایش مدارس فوتبال خصوصی که با دریافت هزینه های بسیار همراه است باعث شده تعدادی از استعدادهای ناب فوتبال که از نظر مالی ضعیف هستند نتوانند رشته ورزشی مورد علاقه خود را دنبال کنند.

جوان فوتبالیست چگونه در فوتبال موفق شود؟

مقیم در این خصوص گفت: یک فوتبالیست وقتی با سختی و تلاش به جایگاهی می رسد برای افزایش عمر ورزشی خود باید همواره گذشته و مسیر حرکتی خود را به یاد داشته باشد.

او گفت: حفظ شخصیت، آرامش و ظرفیت در مواقع مختلف دوران فوتبال یک فرد می تواند کمک های زیادی به او بکند.

مقیم تصریح کرد: پدیده انضباط مهمترین نکته برای در اوج ماندن یک بازیکن برای سالیان سال است که بسیار نقش مهمی دارد که موجب بروز تعهد و پشتکار می شود.

پیش‌بینی جام ملت‌های آسیا توسط مقیم

مقیم در این باره نیز گفت: تیم ملی در این دوره از رقابت ها با ترکیبی از بازیکنان جوان و با تجربه حضور پیدا می کند و اقای قلعه نویی به نوعی سعی بر روند تغییر نسل تیم دارد اما به‌صورت پیوسته که نیاز به زمان بیشتری دارد.

وی افزود: انتظار مردم از تیم ملی قهرمانی در جام ملت‌های آسیا است، اما باقی تیم ها تمرین و تلاش مستمر و خوبی دارند و رقابت بسیار دشواری در انتظار تیم های حاضر در این تورنمنت است.

مقیم در خصوص میانگین سنی  بازیکنان تیم ملی نیز گفت: روند تغییر نسل به‌صورت یکباره امکان پذیر نیست و تغییر نسل یکباره تیم ملی می تواند به مراتب آسیب های جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

این مربی فوتبال تصریح کرد: این روند باید به‌صورت پیوسته دنبال شود تا با حفظ روند رو به رشد تیم به مرور زمان تعداد بازیکنان جوان در تیم بیشتر شود.

مسعود مقیم در پایان گفت: به ایرانی بودن خود افتخار می‌کنم و امیدوار هستم که روزی فوتبال ایران به بالاترین مراتب و درجات ورزشی برسد، همچنین آرزوی موفقیت برای تیم ملی در رقابت های جام ملت‌های آسیا را دارم.

گفتگو: سروش امدادی

پایان پیام/پ

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    تازه های کتاب
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول