اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

استانها  /  قم

حجت‌الاسلام والمسلمین قمی: ایران اسلامی با قدرت گفتمان اسلام را ترویج می‌کند

معاون بین‌الملل دفتر رهبر انقلاب با بیان این‌که نظم جدیدی در جهان در حال شکل‌گیری است، گفت: تغییر در قدرت حاکم برجهان در عرصه بین‌الملل و بازتعریف مفهوم قدرت از قدرت سخت به قدرت نرم، قدرت هوشمند و سپس قدرت شناختی ازجمله تغییراتی مهم در مفهوم قدرت است.

حجت‌الاسلام والمسلمین قمی: ایران اسلامی با قدرت گفتمان اسلام را ترویج می‌کند

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی جامعه المصطفی‌(ص)، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قمی، معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری عصر سه‌شنبه ۲۰ تیرماه در هفدهمین اجلاس مدیران و نمایندگان جامعةالمصطفی که باهدف بازتعریف حضور علمی تربیتی المصطفی در عرصه بین‌الملل برگزار شد، المصطفی را از مهم‌ترین قدرت‌های نرم جمهوری اسلامی در عرصه بین‌الملل معرفی کرد و اظهار‌کرد: جامعةالمصطفی با تأسیس ده ها مرکز آموزشی و پژوهشی و تربیت ده‌ها هزار فارغ التحصیل و چند صد پژوهشگر برجسته بین‌المللی و دانش‌پژوهانی از ۱۳۰ کشور جهان، قدرت نرم وصف‌ناپذیری را ایجاد کرده است.

معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری بررسی بازتعریف حضور علمی تربیتی المصطفی در عرصه بین‌الملل را حرکتی روبه‌جلو برای تقویت هم‌افزایی‌ها دانست و اظهار کرد: موجود زنده قدرت انطباق خود را بر مبنای حفظ حیات و مبتنی بر اصول و ناظر به شرایط مختلف پیگیری می‌کند تا با نگاه دوراندیشانه اهداف بزرگی را رقم بزند. انتخاب این عنوان مهم در این شرایط عرصه بین‌الملل ابتکاری هوشمندانه است.

وی در ادامه به تحولات عرصه بین‌الملل و نقش این تحولات در بازتعریف حضور در عرصه بین‌الملل اشاره و با بیان این‌که نظم جدیدی در جهان در حال شکل‌گیری است، خاطرنشان کرد: تغییر در قدرت حاکم برجهان در عرصه بین‌الملل و بازتعریف مفهوم قدرت از قدرت سخت به قدرت نرم، قدرت هوشمند و سپس قدرت شناختی از جمله تغییراتی مهم در مفهوم قدرت است.

سخنران هفدهمین اجلاس مدیران المصطفی، توجه به تغییرات در کنشگران قدرت بین‌المللی را مهم ارزیابی کرد و با بیان این‌که مطمئناً افراد، گروه‌ها و کشورها در مقابل تغییرات نظام بین‌الملل واکنش‌های متعددی از خود نشان می‌دهند، تصریح کرد: برخی از کشورها صرفاً رویه تماشاگری داشته حاضرند نقشه‌شان را دیگران ترسیم کنند و گروهی نیز مخالف تغییرات بوده، به مقابله با آن خواهند پرداخت ازجمله آن می‌توان به کشورهای غربی اشاره نمود.

وی با بیان این‌که برخی از کشورها تغییرات نظام بین‌المللی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، خاطرنشان کرد: این گروه در عین تمایل به تغییرات قدرت در نظام بین‌الملل صرفاً منافع سرزمینی خود را دنبال می‌کنند. چهارمین گروه، کشورهایی هستند که نقش کنشگری در تغییرات نظام بین‌المللی دارند؛ انقلاب اسلامی از برجسته‌ترین قدرت‌هایی است که گفتمان اسلام را به‌صورت فعال و پویا ندا می‌دهد.

قمی با اشاره به این‌که جامعه المصطفی در بازتعریف حضور علمی و تربیتی باید نقش کنشگری را بر عهده داشته، منافع عام بشریت و آینده کره خاکی را موردتوجه قرار دهد، اظهارکرد: جامعةالمصطفی باید جایگاه و نقش خود در عرصه بین‌الملل را به‌صورت کنشگری فعال ترسیم نموده، بازتعریف‌های هوشمندی را در راستای رسیدن به افق مفهومی مشترک دنبال کند.

وی بر اهمیت ترسیم ابر راهبرد بازتعریف راهبردها، راهکارها و طرح‌ها ناظر به شرایط روز تأکید کرد و گفت: باید نقش کنشگرانه و فعال جامعةالمصطفی و مسئولیت‌های آن، برای ۱۰ سال آینده فعالیت در عرصه بین‌الملل ترسیم و ادبیات متناسب با این افق را مبتنی بر تدوین گفتمانی فراگیر مورد توجه قرار دهیم.

معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری توجه به سنت و میراث حوزه‌های علمیه در ترسیم افق مفهومی مشترک را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: در این بازتعریف نخستین مسئله، تأکید بر هویت و ماهیت حوزوی جامعه المصطفی است. در هویت بخشی به المصطفائیان همواره باید بر یاری دین و سربازی صاحب‌الزمان(عج) تأکید داشته باشیم.

وی بر لزوم ارزیابی رویکردها، طرح‌ها و دستاوردهای جامعه المصطفی ناظر به هویت حوزوی تصریح کرد و ادامه داد: پذیرش هدفمند در جامعةالمصطفی باید مبتنی بر انگیزه‌های الهی افراد موردتوجه قرارگرفته، در هدفمندسازی پذیرش‌ها در عین برخورداری از انگیزه، باید از توانایی ایجاد تخاطب با نسل‌ها برخوردار بوده، استعداد خود را در خدمت به اسلام و مسلمین قرار داده، تلنگری به روح غفلت زده بشریت امروز زده، بر درون قلب‌ها نفوذ و با قولی بلیغ و مردم‌شناسی، مخاطبان را به تفکر اساسی وادارد.

قمی با بیان این‌که در نقش‌آفرینی‌های بین‌المللی کمیت و کیفیت را نباید فدای یکدیگر کنیم، اظهار کرد: نظام فرهنگی و تربیتی جامعةالمصطفی باید در خدمت رویه حوزوی طلاب و دانش‌پژوهان قرار گیرد؛ مهم‌ترین ممیزه و ویژگی امروز المصطفی معنویت طلاب و دانش‌پژوهان است، همواره باید از این ویژگی اصیل صیانت کنیم.

وی به تأثیر اصالت دادن به حوزه‌های مادر در کشورهای مختلف اشاره کرد وگفت: توسعه مراکز پیوسته و نقش‌آفرینی آموزشی و پژوهشی دانش‌آموختگان، امر بسیار مهمی در توسعه فعالیت‌های معرفتی در عرصه بین‌الملل است.

معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به این‌که در بازتعریف حضورعلمی جامعةالمصطفی باید به آموزش بانوان توجه ویژه‌ای داشته باشیم، خاطرنشان کرد: توجه به خانواده بزرگ جامعةالمصطفی و تقویت ارتباطات عاطفی و معنویت این عزیزان بسیار مهم و حیاتی است.

وی با بیان این‌که در بازتعریف حضور علمی المصطفی نباید از تجربیات ارزشمند دانش‌آموختگان موفق غافل بود، تأکید کرد: در بازتعریف علمی و تربیتی باید تلاش کنیم تا بتوان انسان‌های برجسته با گستره تأثیرگذاری بالا را تربیت نماییم.

قمی توجه جدی پایان‌نامه‌های جامعه المصطفی در پاسخ به نیازی از نیازهای عرصه بین‌الملل را مهم ارزیابی نمود و اذعان کرد: پایان‌نامه و رساله دکتری حاصل عمر یک دانشجو و طلبه است؛ لذا در پیگیری پژوهش‌های دانشجویی به‌ویژه در پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دکتری باید به نیازهای جهان امروز توجه جدی صورت گیرد.

پایان پیام/78023

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    تازه های کتاب
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول