اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

سیاسی  /  تشکل های دانشگاهی

زلفی‌گل: همه پذیرفته‌اند جمهوری اسلامی یک جامعه مقتدر علمی است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جمع دانشجویان دفتر تحکیم وحدت، گفت: همه پذیرفته‌اند جمهوری اسلامی یک جامعه مقتدر علمی است. امروز متوجه شده‌اند که جمهوری اسلامی دارای قدرت استفاده از علم هست، زیرا علم به جامعه و حاکمیت، قدرت فرازمینی و فرامکانی می‌دهد.

زلفی‌گل: همه پذیرفته‌اند جمهوری اسلامی یک جامعه مقتدر علمی است

 به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، چهلمین نشست میان دوره‌‌ای دفتر تحکیم وحدت با حضور انجمن‌های اسلامی دفتر تحکیم وحدت در دانشگاه‌های سراسر کشور و با شعار «تقویت انسجام ملی، افزایش مشارکت مردمی، اعتلای مقاومت اسلامی» برگزار شد. افتتاحیه این نشست که در ۲۱ بهمن آغاز شد با  حضور محمد علی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و  حجت‌الاسلام و المسلمین پناهیان استاد و حوزه دانشگاه همراه بود.

در ابتدای مراسم حجت‌الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان در سخنرانی خود، نکاتی را به شرح ذیل بیان کرد: بشدت به این روش و سبک زندگی انجمن اسلامی و تشکیلاتی من معتقد هستم؛ زیرا موجب بالندگی دانشگاه و دانشجویان می‌شود و هر دانشجویی که می‌تواند باید انجام دهد.  مسئولانه، خودجوش و جمعی بودن از کلیدی‌ترین ویژگی‌هایی‌ست که شاکله افراد مفید برای جامعه را تشکیل می‌دهد. افرادی که اهل این ویژگی‌ها نیستند درموردشان بشدت تامل دارم، در این افراد ترس‌ها و سوتفاهم‌ها و غفلتی وجود دارد که باید رفع گردد. ای‌کاش فعالیت دانشجویی_تشکیلاتی شرط طی مدارج تحصیلی عالی بود، اگر بود چقدر عالی می‌شد؛ اما حقیقت این است که ویژگی خودجوش و مسئولانه بودن اصل است که وقتی شما بصورت داوطلبانه جلو می‌آیید، این حرکت یک فضیلت است.

پناهیان: دولت سایه در اتحادیه تشکیل دهید

حجت‌الاسلام پناهیان به تفسیر شعار میان دوره‌ی دفتر تحکیم وحدت یعنی «تقویت انسجام ملی، افزایش مشارکت مردمی، اعتلای مقاومت اسلامی» پرداختند و اضافه کرد: مبنای برقراری عدالت در جمهوری اسلامی حضور مسئولانه و جمعی عناصری‌ست که احساس مسئولیت می‌کنند. الان برخی از مسئولین جمهوری اسلامی هستند که این تجربه تشکیلات دانشجویی را مثل شما نداشته‌اند، مدیر و مدبرند اما پنجاه درصد فایده دارند؛ این زیست جمعی و خودجوش شما می‌تواند دیگران را به مشارکت دعوت کند، همچنین مسئولین مشارکت‌پذیر باشد از طرف مردم. وگرنه کسی که صرفا می‌خواهد قدرت را دست بگیرد ولو آدم خوبی باشد سم مهلکی‌ست. هر مدیری نسبت به مدیریت خودش باید زمینه مشارکت بیشتر مردم را ایجاد کند که انتخابات یک نمونه‌ آن است.

وی ادامه داد: بدبختی‌ ما دو حیطه‌ست؛ بدبختی نه، مشکلاتی که بدبختانه داریم! زشت است برای جامعه‌ای مثل جامعه‌ ما!  با توجه به موانعی که بر سر راه داریم‌ دو گروه مشکلات را داریم: یکی خوب عمل نکردن مدیران، دوم خوب مشارکت نکردن مردم است. و در این دو عرصه باید مشکلات را ببینیم. دانشجو می‌خواهد مدرک بگیرد کارمند شود و آینده‌‌اش مشخص است، دوران دانشجوییش هم کارمندی‌ست. این فرد، بی‌علاقه، بی‌حوصله است. الان حضور شما کارمندی نیست، بخش‌نامه‌ای و آئین‌نامه‌ای نیست. خودجوش فردی هم نیست، خودجوش جمعی‌ست.

این استاد حوزه و دانشگاه، افزود: اگر در همین نقطه‌ای که ایستادید برای مدیریت کشور و سبک زندگی قرار بدهیم مشکلاتمان را حل خواهد شد. رانت‌خواری چرا بوجود می‌آید؟ ترک عمل چرا بوجود می‌آید؟ بخاطر فضای کارمندی.

حجت‌الاسلام پناهیان ناظر به فضای فعلی جامعه با توجه به پیش‌رو بودن انتخابات، تحلیلی را ارائه داد و به تکالیف اعضای انجمن‌های اسلامی اشاره کرد: ما الان مشکلمان دفاع از آرمان‌ها و اسلام نیست، الان افراد می‌گویند این اسلام چطور می‌تواند ما را تامین کند، باید پاسخ به این نیازها را با راه‌حل‌های درست داد. دولت سایه در اتحادیه تشکیل دهید و شروع کنید به تاثیرگذاری. چطور؟ جایگاهی معتبر با تلاش برای خودتان ایجاد کنید تا سال‌ها بعد مردم کمیته تخصصی دانشجویان را به مسئولین نشان دهند و نظر را اشاعه دهند. بروید در جزئیات شروع به دخالت کنید تا مسیر کشور را تغییر دهید. 

وی افزود: ماهیت انجمن اسلامی، ماهیت انتخابات، حجاب، مسجد، مقاومت و همه ماهیت‌هایشان یکی‌ست. خب اینکه خیلی دین خرابی‌ست اگر ما را دور هم در مسجد جمع بکند و بگوید ارتباط جمعی نکنید، اگر قرار بر عبادت فردی بود در خانه انجام می‌دادیم، از همین ادله بگیرید و بپرسید مسجدها چرا با هم ارتباط ندارند؟ الان نقش مسجد در انتخابات روز به روز کمتر می‌شود. ما باید ساختار سیاسی کشور را تغییر دهیم و شما مبدع‌اش هستید. امام علی علیه‌السلام گفتند بروید سراغ جوان‌ها، چون ایده‌ها‌ی نو دست آن‌هاست. حتی حرف خوب قدیمی هم نزنید. بیایید فضا را عوض کنید.

این استاد حوزه و دانشگاه در پایان پیشنهاداتی را به اعضای دفتر تحکیم وحدت ارائه داد:  پیشنهاداتی دارم برای مطالبه‌گری؛ مثلا شما بعد از انتخاب شدن نمایندگان می‌خواهید مطالبه کنید یا قبل آن؟ من پیشنهاد می‌دهم قبل از انتخابات مطالبه کنید. مثلا در ده بند بنویسید یک مجلس خوب چه قوانینی را باید به تصویب برساند و امثال این، بعد بروید تضمین بگیرید از کاندیداها که اگر رای بیاورند آن‌ها را عملی کنند. اگر نکردند آن‌وقت تکلیف مشخص است. قبل از انتخابات مطالبه‌گری کنید، هرکسی موافقت کرد و تعهد داد، تضمین سنگین بگیرید و بعد کسانی که تعهد دادند را معرفی کنید. شما نماینده طبیعی مردم و دانشجویان هستید.

زلفی‌گل: همه پذیرفته‌اند جمهوری اسلامی یک جامعه مقتدر علمی هست

در ادامه محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جمع دانشجویان دفتر تحکیم وحدت حضور پیدا کرد. که در ابتدا مقدمه‌ای را به عنوان سخنرانی خود مطرح کرد و سپس جلسه با پرسش و پاسخ‌های دانشجویی ادامه یافت. 

زلفی گل،گفت : دیگر در دنیا، تک قطبی و رهبری واحد معنا ندارد و همه پذیرفته‌اند جمهوری اسلامی یک جامعه مقتدر علمی هست. امروز متوجه شده‌اند که جمهوری اسلامی دارای قدرت استفاده از علم هست، زیرا علم به جامعه و حاکمیت قدرت فرازمینی و فرامکانی می‌دهد. بخصوص وقتی در دانش نانو و بایو و سلامت و پزشکی و عرصه‌های مختلف هوا و فضا برای خودش حرفی دارد و رتبه پانزده علمی دارد. این‌ها ثمرات انقاب اسلامی‌ است. امروز کسی جرئت نگاه چپ انداختن به جمهوری اسلامی را ندارد. ما به مسئولین هم می‌گوییم که امروز شما که اینجا نشسته‌اید وجاهت خود را از دانشگاه گرفته‌اید و همه‌ی این‌ها دستاورد علم و نوآوری و فناوری است.

وی افزود: ما باید قدر نظام جمهوری اسلامی را بدانیم، این کشوری که یک‌دفعه اینگونه قد علم می‌کند و چهارراه حیاتی برای دنیاست، جهان سلطه این را نمی‌پذیرفت و از تمام قدرتش برای ساقط کردن این نظام استفاده می‌کند. نه با جنگ سخت بلکه باجنگ ارزان، از طریق فضای مجازی و رسانه و اینترنت اشیاء و قدرت هنر و ورزش و از تمامی عرصه‌هایی وارد می‌شود که بتواند ارزش‌های نظام را و علاقه مردم را به رهبری و نظام و حاکمیت جمهوری اسلامی کاهش بدهد. 

وزیر علوم در پایان اضافه کرد: ما باید چه کنیم؟ عکس آنها عمل کنیم، نباید خودتحریمی انجام دهیم و فضا را در اختیار آنان قرار دهیم. نباید خودشیفته باشیم و خودتحریمی انجام دهیم. وظیفه ما در قبال انتخابات چیست؟ وزارت علوم معاونت فرهنگی بخش‌نامه‌ای را تنظیم و ارائه‌ کرده که ان‌شاءلله اجرا خواهد شد. ما در دنیای زر و زور و تزویر هستیم اما می‌توانیم دست خود را روی زانوی خودمان بگذاریم و اولین کار [فعالیت برای] افزایش مشارکت در انتخابات مجلس است.

پایان پیام/

 

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    تازه های کتاب
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول