اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

اقتصادی  /  اقتصاد بین الملل

کسری مالی کابینه اسرائیل در نتیجه جنگ غزه افزایش یافت

کسری مالی کابینه رژیم صهیونیستی تا آخر ژانویه در نتیجه هزینه‌های جنگ غزه افزایش یافت.

کسری مالی کابینه اسرائیل در نتیجه جنگ غزه افزایش یافت

گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس: بر اساس آخرین داده‌های منتشر شده توسط بخش حسابداری کل وزارت دارایی رژیم صهیونیستی، کسری مالی این رژیم افزایش یافته و در پایان ژانویه گذشته به ۴.۸ درصد تولید ناخالص داخلی رسیده است که نشان دهنده افزایش ۰.۶ درصدی نسبت به ماه قبل است.

کسری مالی که نشان دهنده شکاف بین درآمدها و هزینه‌های کابینه است، در مورد رژیم صهیونیستی در ۱۲ ماه قبل از پایان ژانویه گذشته به ۸۹.۱ میلیارد شکل (۲۴.۲۴ میلیارد دلار) رسید.

مخارج کابینه رژیم صهیونیستی در ژانویه گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافت و در مجموع به ۴۱.۲ میلیارد شکل (۱۱.۲ میلیارد دلار) رسید که نشان دهنده افزایش ۳۶ درصدی نسبت به ژانویه ۲۰۲۱ است.

 

با این حال، طبق گزارش گلوبز بدون احتساب هزینه‌های مربوط به جنگ جاری در غزه، هزینه‌های کابینه اسرائیل با افزایش  ۱۴.۶ درصدی مواجه شده است. از سوی دیگر درآمدهای کابینه در ماه ژانویه به ۴۳.۷ میلیارد شکل رسیده در حالی که در مدت مشابه سال ۲۰۲۳ به ۴۴ میلیارد شکل رسیده بود.

حسابدار کل راه‌های رفع کسری رو به رشد  کابینه اسرائیل را مطرح کرد و گفت: تامین مالی کسری از سه کانال اصلی  استقراض محلی، استقراض خارجی  و  فروش دارایی‌های دولتی انجام می‌شود.

این در حالی است که موسسه رتبه بندی اعتباری آمریکایی مودیز رتبه اعتباری رژیم صهیونیستی را  با چشم انداز منفی به «A۲» کاهش داد. رتبه اعتباری معمولاً نشان دهنده توانایی کشورها برای دریافت وام و میزان اعتماد به توانایی آنها برای انجام به موقع تعهدات مالی است. هر چه رتبه بندی یک کشور بهتر باشد، خطرات مرتبط با استقراض آن کمتر می‌شود، در نتیجه  آن کشور شرایط بهتر برای دریافت وام با هزینه‌های کم‌تر خواهد داشت.

رژیم صهیونیستی تاکنون ۱۹ میلیارد شکل (۵.۲ میلیارد دلار) وام گرفته است  اما بدهی داخلی ۴ برابر مبلغ استقراض خارجی است که بالغ بر ۵.۴ میلیارد شکل است.

کنست چهارشنبه گذشته اولین قرائت بودجه اصلاح شده دولت برای سال ۲۰۲۴ را تصویب کرد. طبق توضیحات گلوبز، بودجه مصوب ۶.۶ درصد کسری مالی ایجاد می کند

کسری فزاینده مالی رژیم صهیونیستی، به ویژه با توجه به افزایش هزینه های کابینه مربوط به جنگ جاری در غزه، یک چالش اقتصادی بزرگ برای این رژیم ایجاد کرده است.

 

رژیم صهیونیستی در نتیجه تجاوز نظامی علیه نوار غزه، متحمل خسارات مداوم شده است و به گفته منابع وابسته به کابینه و غیر وابسته، این جنگ هزینه ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلیارد دلاری را به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به تل آویو تحمیل کرده و بیشتر آن مربوط به افزایش هزینه‌های نظامی جنگ است. اقتصاد اسرائیل به بن بستی بی سابقه رسیده و میزان زیان ها در برخی بخش ها و به خصوص بخش گردشگری این رژیم به ۸۰ درصد رسیده است.

بر اساس سند منتشر‌شده از سوی وزارت خزانه‌داری رژیم صهیونیستی که با خوش‌بینانه‌ترین پیش‌بینی‌ها در خصوص سه سال آینده هم تهیه شده، بدهی‌های اسرائیل در سال‌های آتی به دلیل پیامدهای جنگ غزه رو به افزایش است.

بر اساس محاسبات جدید  انتظار می‌رود کسری بودجه در اقتصاد اسرائیل در سال‌های ۲۰۲۵-۲۰۲۷ به میزان ۱۳۴ میلیارد شکل (۳۶ میلیارد دلار) افزایش یابد و به تبع آن بدهی‌ها تحت تأثیر بهره بدهی و همچنین هزینه‌های جنگ بیشتر خواهد شد.

بودجه ۲۰۲۴ رژیم صهیونیستی به دلیل هزینه‌های جنگ به ۵۸۲ میلیارد شکل (۱۵۶ میلیارد دلار) افزایش یافته که ۵۵ میلیارد شکل (۱۴.۷ میلیارد دلار) با توجه به جنگی که به راه انداخته نسبت به بودجه اولیه تصویب شده برای امسال افزایش داشته است.

پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    تازه های کتاب
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول