اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

دیگر رسانه ها

۲۰۲۴ انتخاباتی‌ترین سال تاریخ؛ نصف مردم دنیا پای صندوق‌های رأی

تقویم کشورهای جهان نشان می‌دهد سال ۲۰۲۴ قرار است بزرگترین سال انتخابات در تاریخ جهان باشد زیرا مردم ۶۰ تا ۷۶ کشور که نیمی از جمعیت کره زمین را در خود جای داده‌اند، در این سال شاهد برگزاری انتخابات ملی و سراسری خواهند بود.

۲۰۲۴ انتخاباتی‌ترین سال تاریخ؛ نصف مردم دنیا پای صندوق‌های رأی

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها - ایرنا نوشت: این تقویم نشان می‌دهد تعداد گسترده‌ای از کشورهای جهان امسال را سرگرم رقابت‌های سیاسی انتخاباتی هستند. از روسیه، تایوان و بریتانیا گرفته تا هند، السالوادور، آفریقای جنوبی و آمریکا برگزارکننده رقابت‌های ریاست‌جمهوری و یا پارلمانی هستند که نتایج و سرنوشت آن‌ها همگی، پیامدهای بزرگی بر اقتصاد، تجارت، روابط بین‌الملل و درنهایت چشم‌انداز صلح در جهان دارد.

انتخاباتی که تأثیرگذاری جهانی دارد

تایوان
انتخابات ریاست جمهوری و مجلس ۱۱۳ عضوی تایوان روز شنبه ۱۳ ژانویه(۲۳ دی) در میان اختلاف‌های شدید این منطقه با چین، برگزار شد که نتیجه آن برای بسیاری از منطقه آسیا و اقیانوسیه و همچنین برای ایالات متحده مهم است.
بر اساس اعلام نتایج حاصل از ۹۹ درصد از آرای شمرده شده از شعب اخذ رای در انتخابات ریاست جمهوری تایوان، نامزد حزب حاکم این کشور «ویلیام لای چینگ ته» با اختلاف حدود یک میلیون رای، پیروز این انتخابات اعلام شد و دو رقیب او نیز شکست خود را اعلام کردند.

ویلیام که پیشتر معاون رئیس جمهوری تایوان بود، قول داده دفاع جزیره را تقویت کند. پیروزی او می‌تواند تنش‌ها میان تایوان ۲۳ میلیون نفری را با چین و تنش چین با آمریکا را افزایش دهد. تایوان از جمله مهم‌ترین عرصه‌های رقابت میان چین و ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود. از این رو تغییرات سیاسی در نتیجه این انتخابات سرنوشت‌ساز می‌تواند پس از استقرار رئیس‌جمهوری جدید، به تشدید یا کاهش تنش‌ها میان روابط چین و تایوان، و همچنین میان چین و ایالات متحده منجر شود.

بنگلادش

«شیخ حسینه» نخست وزیر بنگلادش نیز به عنوان با سابقه‌ترین رهبر زن جهان، برای چهارمین دوره متوالی در انتخاباتی که احزاب اپوزیسیون آن را تحریم کردند و با خشونت پیش از آن، در هفته نخست سال میلادی جدید برگزار شد. در این انتخابات حزب «عوامی لیگ» حسینه با مشارکت کم ۴۰ درصدی برنده شد.

ناظران منطقه گزارش دادند، دوره جدید ۵ ساله نخست‌وزیری شیخ حسینه در بنگلادش ۱۷۰ میلیون نفری به دلیل سرکوب مخالفان ممکن است با فراز ونشیب یا آشفتگی سیاسی همراه شود، زیرا طبق اعلام کمیسیون انتخابات این کشور، میزان مشارکت مردمی در این انتخابات فقظ ۴۰ درصد و برابر با حدود نیمی از میزان مشارکت در انتخابات دوره گذشته بود.

هند و یک میلیارد رأی دهنده

پرجمعیت‌ترین کشور جهان قرار است تا اواسط سال ۲۰۲۴ یک انتخابات عمومی برگزار کند که احتمالاً ارمغان آن پیروزی «نارندرا مودی» نخست‌وزیر از حزب ملی‌گرای راستگرای «هندو بهاراتیا جاناتا» برای سومین دوره متوالی خواهد بود.