اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

دیگر رسانه ها

راز مقاومت و شکست ناپذیری رهبر انصارالله یمن چیست؟

تجاوز آمریکا و انگلیس به یمن به دنبال ضربات مهلک آن به منافع تل آویو نشان داد که مخاطبان خبرگزاری مهر به درستی عبدالملک الحوثی را به عنوان تاثیرگذارترین چهره سال ۲۰۲۳ برگزیدند.

راز مقاومت و شکست ناپذیری رهبر انصارالله یمن چیست؟

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها - مهر نوشت: آمریکا و انگلیس بامداد امروز جمعه یمن را مورد تجاوز نظامی قرار دادند. مراکز فرماندهی، آموزش و کنترل، انبارهای مهمات، سیستم‌های پرتاب موشک، سامانه‌های پهپادی، تاسیسات تولید سلاح و سیستم‌های راداری دفاع هوایی یمن از جمله اهدافی بودند که مورد حمله قرار گرفتند.

در ساعات ابتدایی تجاوز نظامی به نقاط مختلف یمن، یحیی سریع سخنگوی رسمی نیروهای مسلح یمن اقدام به انتشار بخشی از سخنان عبدالملک بدر الدین الحوثی در خصوص حمله آمریکا- انگلیس به یمن کرد. نکته کلیدی در سخنان رهبر انصارالله یمن، پاسخ حتمی صنعا به تجاوزات آمریکا و در عین حال توصیه وی به کشورهای عربی برای عدم پیوستن به ائتلاف آمریکایی- انگلیسی در دریای سرخ بود.

چندی پیش عبدالملک الحوثی، رهبر انصارالله یمن در نظرسنجی خبرگزاری مهر که همزمان در ۶ زبان(فارسی، عربی، انگلیسی، ترکی استانبولی، کردی و اردو) انجام شد به عنوان تاثیرگذارترین چهره سال ۲۰۲۳ انتخاب گردید. تحولات اخیر مربوط به نبرد جبهه مقاومت با رژیم صهیونیستی و میزان تاثیرگذاری مقاومت یمن در هدف قرار دادن منافع این رژیم که سرانجام تجاوز وحشیانه آمریکا و انگلیس را به دنبال داشت، نشان داد که مخاطبان خبرگزاری مهر با دقت نظر و اشراف کامل به تحولات جبهه مقاومت عبدالملک الحوثی را به عنوان تاثیرگذارترین چهره سال ۲۰۲۳ انتخاب کرده اند.

اما چرا عبدالملک الحوثی؟ نام کامل او «سید عبدالملک بدرالدین الحوثی» است. متولد ۱۹۷۹ در یمن. در سال ۲۰۰۴ زمانی که فقط ۲۵ سال داشت رهبری انصارالله یمن را پس از شهادت برادرش بر عهده گرفت و با دولت علی عبدالله صالح، دیکتاتور سابق که تحت حمایت عربستان سعودی و آمریکا نیز قرار داشت، مبارزه کرد. پدر او، علامه بدرالدین، رهبر معنوی انصارالله یمن است. عبدالملک الحوثی از سال ۲۰۰۴ جنگ‌های انصارالله با دولت عبدالله صالح را رهبری کرد. سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ اوج دیگری ها و حملات دولت علی عبدالله صالح برای حذف جریان انصارالله بود. اتفاقاتی که به سود علی عبدالله صالح تمام نشد و در نهایت منجر به پیروزی انقلاب در یمن و ظهور انصارالله در قالب دولت صنعا شد.

الگوگیری از قیام عاشورا در مقاومت در مقابل دشمن

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های وی، برخورداری از ایمان قوی و الگوگیری از قیام عاشورای حسینی در مواجهه با دشمنان است. عبدالملک الحوثی می‌گوید: «دین مشترک ما، اسلام، ما را بر آن می‌دارد که مانند امام حسین (ع) در مقابل دشمن ایستادگی کنیم.» همین تفکر عاشورایی سبب شد یمن ۸ سال در مقابل تجاوز عربستان که تحت حمایت آمریکا نیز قرار داشت، مقاومت کند و نه تنها متحمل شکست نشد بلکه ریاض را مجبور کرد درصدد پایان دادن به جنگ علیه یمن باشد. امروز عربستان، انصارالله را به رسمیت شناخته و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان با هیئت دولت نجات ملی یمن مستقر در صنعا و وابسته به انصارالله در عربستان دیدار و رایزنی کرد. بدون شک، رهبری قوی سید عبدالملک الحوثی در ۸ سال جنگ، یکی از مهم‌ترین علل موفقیت یمنی‌ها در مقابل عربستان بود.

تمجید و قدردانی از شهید مقاومت حاج قاسم سلیمانی

عبدالملک الحوثی نیز از جمله افرادی است که زبان با تمجید از شخصیت والای شهید سلیمانی گشود. وی در پیامی به مناسبت اولین سالگرد شهید سلیمانی نوشت: «شهید حاج قاسم سلیمانی در مرحله انتظار (ومنهم من ینتظر) ثابت‌قدم بود و صداقت شهید سلیمانی با خداوند متعال در عزم راسخ، تلاش خستگی‌ناپذیر و جان‌فشانی ایشان در راه خداوند متعال متجلی بود. وی سرباز همیشه حاضر اسلام بود که با تلاش خستگی‌ناپذیر و ایمان خود در همه صحنه‌ها و میدان‌های جهاد حضور داشت.»

دفاع عملی از مردم مظلوم غزه در مقابل رژیم صهیونیستی

شاید آنچه که بیش از همه در انتخاب سید عبدالملک الحوثی به عنوان تاثیرگذارترین چهره سال تأثیر داشت، دفاع عملی وی از مردم مظلوم غزه در مقابل رژیم صهیونیستی بود. در پنجمین روز طوفان الاقصی دولت یمن بیانیه ای صادر کرد در آن گفت:منتظر شگفتی باشید؛ ما در راهیم! خیلی زود اثبات شد، یاران عبدالملک الحوثی بر وعده خود وفاداراند.

رهبر انصارالله یمن از نخستین روزهای جنگ رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه، این جنایت را صریحاً محکوم کرد و هشدار داد در صورت ادامه جنایت علیه غزه، یمنی‌ها نیز اراضی اشغالی را هدف حملات خود قرار خواهند داد. اظهارنظر عبدالملک الحوثی که در نقد نشست بی‌تأثیر جده در خصوص غزه بیان شد، جمله‌ای تاریخی در حمایت از مردم غزه بود. عبدالملک الحوثی بیان کرد: «اجلاسی که می‌گوید نماینده همه مسلمانان است تنها یک بیانیه صادر کرد بدون اینکه موضع عملی برای حمایت از غزه اتخاذ کند. آیا این قدرت بیش از یک و نیم میلیارد مسلمان است؟» الحوثی در ادامه با طعنه به کشورهای عربی تصریح کرد: «اگر برای مردم یمن یک راه زمینی به سمت فلسطین بود می‌دیدیم که صدها هزار مجاهد یمنی برای مبارزه مستقیم با دشمن صهیونیستی وارد عمل می‌شدند.»

عبدالملک الحوثی در حمایت از غزه راهکاری اتخاذ کرد که هم رژیم صهیونیستی و هم حامیان آن به خصوص آمریکا را دچار کلافگی و هراس کرد: حمله موشکی به کشتی‌های دارای پرچم رژیم صهیونیستی یا کشتی‌هایی که عازم اراضی اشغالی هستند. این اقدام یمنی‌ها تبعات اقتصادی زیادی برای صهیونیست‌ها داشت و اقتصاد این رژیم را در حین جنگ با غزه، مختل کرده است. شبکه مصری «القاهره الاخباریه» چند روز پیش برای اولین ‌بار تصویری از بندر ایلات منتشر و عنوان کرد این نتیجه تهدیدات یمنی‌هاست که این بندر خالی از کشتی شده است.

آمریکایی‌ها باور نمی‌کردند که یمنی‌ها کشتی‌های عازم اراضی اشغالی و کشتی‌های دارای پرچم رژیم صهیونیستی را در دریای سرخ هدف قرار دهند. پس از حمله‌های مکرر یمنی‌ها به کشتی‌های عازم اراضی اشغالی، رژیم صهیونیستی دست به دامان آمریکا شد و آمریکا هم با تبلیغات زیاد ائتلاف به اصطلاح دریایی برای حمایت از دریای سرخ تشکیل داد که پس از اعلام موجودیت، با شکست مواجه شد. آمریکا به یمنی‌ها هشدار داد که در صورت تکرار حمله‌ها، با واکنش واشنگتن مواجه خواهند شد، اما این هشدار هم سبب توقف حمله‌های یمنی‌ها نشد. عبدالملک الحوثی در واکنش به هشدار آمریکایی‌ها، گفت: «اگر آمریکا رویکردی برای هدف قرار دادن یمن داشته باشد، ما بی‌تفاوت نخواهیم ماند. اگر آمریکا به کشور ما حمله کند، ما ناوهای آمریکایی و دریانوردی آمریکا را هدف موشک‌هایمان قرار می‌دهیم. تحرکات آمریکا ما را به هیچ وجه از موضع‌مان باز نخواهد داشت. اگر موضع ما بدون تأثیر بود اسرائیل صدایش از آن در نمی‌آمد و آمریکا از آن ناخرسند نمی‌شد.»

اقدام یمنی‌ها در دفاع از مردم غزه زمانی ارزشمندتر می‌شود که یادآوری کنیم هنوز جنگ عربستان علیه یمن رسماً پایان نیافته و تا همین چند ماه پیش یمنی‌ها شاهد بمباران روزانه از سوی عربستان بودند، جنگی که بیش از ۱۰۰ هزار شهید و مجروح و حدود ۴ میلیون آواره داشته است. با این حال، حمایت از غزه تنها در شعار و کلام باقی نماند و جنبه عملیاتی به خود گرفت تا به همراه حزب‌الله لبنان، انصارالله یمن نیز وارد جنگ مستقیم با رژیم صهیونیستی شود.

اقدام یمنی‌ها با رهبری سید عبدالملک الحوثی در حمله‌ به کشتی‌های عازم اراضی اشغالی در دریای سرخ و دفاع از غزه، بیش از هر چیزی بیان‌گر دو نکته است. نخست اینکه؛ یمنی‌ها با رهبری عبدالملک الحوثی آموخته‌اند که مقاومت و نهراسیدن از نهیب دشمن، مهم‌ترین و تنها راه مقابله با رژیم صهیونیستی و آمریکا است. دوم اینکه؛ اقدام یمنی‌ها در حمایت از غزه صرفاً ناشی از نگاه دینی و اسلامی آنها به موضوع فلسطین و مقاومت است و این برآمده از آرمان‌های انقلاب اسلامی ایران است.

ایستادگی و مردانگی عبدالملک حوثی مقابل آمریکایی ها و حمایت از یمن بارها مورد تعجب و غطبه بسیاری قرار گرفته است. سید نصرالله در خصوص اعلام حمایت رهبر انصارالله از فلسطین حتی تا تقسیم نان و غذا با آنها گفت: «در این میان با وجود تحریم‌های سنگین و محاصره یمن، عملکرد آنها شگفت‌انگیز بود و پشتوانه عظیمی برای محور مقاومت ایجاد کرد. واکنش یمن به تحولات مختلف با وجود محاصره تحمیلی بر این کشور در همه عرصه‌ها، فوق‌العاده است و مواضع این کشور قدرت عظیمی برای محور مقاومت محسوب می‌شود. چشم‌ها در برابر حمایت ملت یمن از آرمان فلسطین، به گریه می‌افتد. وقتی از جناب سید عبدالملک شنیدم که گفت ما آماده ایم نان خود را با فلسطینی‌ها تقسیم کنیم، بغض گلویم را گرفت. ما خطاب به ایشان می‌گوییم ای سید ما، شما خودتان در محاصره هستید، آیا نانی برای شما مانده است که آن را با ملت فلسطین تقسیم کنید؟ این در حالیست که بسیاری از اعراب و مسلمانان املاک و اموال شخصی‌شان میلیاردها دلار می‌باشد و بسیار اضافه‌تر از سفره‌هایشان دارند و می‌توانند با آن همه ملت‌ها را غذا دهند.»

پایان پیام/غ

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول