اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

ورزشی  /  فوتبال ایران

برانکو: تعویض اسکوچیچ بزرگترین اشتباه تیم ملی ایران بود

نشست خبری مدیرآکادمی باشگاه دینامو زاگرب برگزار شد.

برانکو: تعویض اسکوچیچ بزرگترین اشتباه تیم ملی ایران بود

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، نشست خبری مدیرآکادمی باشگاه دیناموزاگرب و مدرس یوفا با حضور امین لامعی معاون باشگاه شاهین آریاپارس، نماینده سفارت بوسنی در ایران، محمد حسینی مدیرعامل باشگاه آریاپارس، داود رمضانی مدیرعامل پردیس ورزشکاران فکر خلاق، برگزار شد.

برای ایجاد ساختار مناسب در فوتبال پایه ایران از باشگاه دیناموزاگرب کمک می‌گیریم

محمد حسینی مدیرعامل باشگاه آریاپارس، گفت: در ابتدا حادثه تروریستی در کرمان را تسلیت می‌گویم. ۲ سال پیش کارمان را برای فوتبال پایه آقایان و بانوان در باشگاه پارس شروع کردیم. با همکاری آکادمی تیکا برای فوتبال پایه بانوان در لیگ دسته دو و یک کشور شرکت و جواز حضور در لیگ برتر را کسب کردیم. سپس با همکاری باشگاه آریاپارس تصمیم گرفتیم کار بزرگی انجام بدهیم. به این نتیجه رسیدیم؛ عدم ساختار مناسب بزرگترین مشکل فوتبال پایه ما است. برای ایجاد ساختار مناسب از باشگاه دیناموزاگرب کمک گرفتیم. 

وی افزود: برانکو (اسلادویچ) حدود ۸سال پیش در ایران بودند و با باشگاه راگا همکاری کردند. در‌مدت کوتاه حضورش اثرات بزرگی را به جا گذاشت. یک تیم استعداد یابی در تهران درست کرد و در مسابقات کرواسی مقام قهرمانی را به دست آورد. یکی از محصولات کار او امیرحسین گمار عضو تیم ملی جوانان بود. امیدواریم با همکاری باشگاه دینامو بتوانیم ساختار مناسب و کار ماندگار را رقم بزنیم. ان‌شاالله تا روز جمعه عقد قرارداد را انجام می‌دهیم تا از سال آینده در ایران حاضر شود و به عنوان مدیر آکادمی و مربی در تیم‌های پایه ما فعالیت کند.

۴ماه در ایران کار کردیم و تیم ما در کرواسی قهرمان شد 

برانیسلاو اسلادویچ ملقب به برانکو درخصوص فوتبال پایه ایران اظهار داشت: بیش از ۶ سال پیش با باشگاه راگا به همراه چند همکار از کرواسی کار کردیم. بعد از ۴ماه این باشگاه را به کرواسی فرستادیم و این تیم ایرانی قهرمان شد. مانی رحیمی، بهترین بازیکن و گلزن این مسابقات (دیناموکاپ) شد.

کار باشگاه‌های ایرانی سیستماتیک نیست

وی تصریح کرد: تجربه من که یکسال اینجا بودم؛ باشگاه‌ها کارشان سیستماتیک نیست. دینامو یکی از بهترین آکادمی‌های فوتبال دنیاست. دینامو با آکادمی فوتبالش زندگی می‌کند‌. بازیکنانی مانند مودریچ و کواچیچ را معرفی کرده است. ۶۰ مربی در این آکادمی داریم. هرگروهی یک سرمربی، یک مربی، یک کمک، یک بدنساز دارد. کار بزرگی است و سرمایه زیادی می‌خواهد. انتظار نداریم در مدت کوتاه مانند دینامو کار شود. دینامو در ۳سال به اینجا رسیده است. کرواسی ۴میلیون جمعیت دارد که فقط بخشی از تهران است‌. باید یک کار سیستماتیک صورت بگیرد.

مودریچ از ۶سالگی وارد سیستم شد

مدیر آکادمی دینامو زاگرب افزود:  مودریچ از ۶سالگی به این سیستم وارد شد و ۳۲ سال در آن سیستم کار کرده که نتیجه‌اش را می‌بینید. استعدادها و بازیکنان جوان خیلی خوبی در ایران حضور دارند. امتیاز بچه‌های ایرانی از بچه‌های کرواسی یا دیگر کشورهای اروپایی از نظر تحمل ورزشی بیشتر است. آن‌ها می‌توانند سختی‌های ورزشی را بیشتر تحمل کنند ولی نظم در بازی خیلی پایین است. در اروپا این نظم بیشترین تاثیر را دارد. این مساله در آکادمی فوتبال پایه گذاری می‌شود. اگر کار سیستماتیک در همان ابتدا نباشد، از نظر طولانی مدت هیچ کشوری نمی‌تواند نتیجه خوب داشته باشد. در عربستان سعودی، مشاور ورزیر ورزش این کشور، یوزا است که رئیس مدرسه فوتبال دینامو بوده، همین الان ۱۵ مربی دینامو آنجا مشغول کار هستند. شاید فعلا نتوانیم شرایط فوتبال عربستان و ایران را مقایسه کنیم ولی می‌توان کارهایی را انجام داد.

بچه های ایرانی فوتبال حرفه‌ای را دیر شروع می‌کنند

برانکو تصریح کرد: منظورم از زیرساخت، زمین فوتبال نیست‌. مشکل در نحوه کار است. باید مانند آکادمی‌های پیشرفته فوتبال اروپا پایه گذاری شود. آنطور که دیدم اینجا بچه‌ها فوتبال حرفه‌ای را خیلی دیر شروع می‌کنند. بچه‌های ما از ۶ سالگی مسابقات حرفه‌ای را شروع می‌کنند. فردا یک کلاس دانش افزایی پیرامون کار سیستماتیک در آکادمی فوتبال خواهیم داشت. این فقط در مورد دینامو نیست. آموزشی در سطح جهانیست که آکادمی‌های فوتبال چگونه پایه گذاری شده‌اند. 

وی در خصوص حضور مربیان کروات در فوتبال ایران گفت: بلاژوویچ فوت کرده و استیماچ، سرمربی هند است. لایسنس‌هایی که داریم هرسال باید تمدید شود. هرسال با ایوانکوویچ در این مورد صحبت می‌کنیم. مربیانی مانند استانکو مربی فوتبال بزرگسال بودند. او را می‌شناسم اما من مربی فوتبال پایه هستم.

مدیر آکادمی دیناموزاگرب در مورد همکاری با باشگاه‌های استقلال و پرسمولیس، عنوان کرد: خیلی همکاری نداشتیم ولی وقتی ایووانکوویچ بود، سرتن چوک در تیم او حضور داشت‌. قرار بود او مدیریت آکادمی پرسپولیس را برعهده بگیرد ولی نشد. از نزدیک می‌رفتیم ببینیم ولی همکاری نزدیک نداشتیم. خیلی خوشحال می‌شویم اگر فرصتی برای دیدن آکادمی این دو باشگاه و نحوه کارشان را ببینیم. امیدوارم بتوانیم همکاری کنیم.

تمایل برای همکاری با آکادمی پرسپولیس 

حسینی در ادامه اعلام کرد: درچند سال اخیر آکادمی پرسولیس شرایط بهتری پیدا کرده، قرار است اسلادویچ درمدتی که ایران حضور دارد از آکادمی پرسپولیس بازدید داشته باشد. با خلیلی و بادامکی مفصل صحبت می‌کنیم تا باب همکاری با باشگاه دینامو باز شود.

سیستم کار مربیان پایه در فوتبال کرواسی

برانیسلاو اسلادویچ در ادامه گفت: من مربی گواردیول و کواچیچ بودم. سیستم کار ما این است که هر مربی یکسال با بازیکن کار می‌کند. بعد مربی دیگری بازیکن را تحویل می‌گیرد. کار ما اینطور نیست که در طول عمر بازیکن با او همکاری مستقیم داشته باشیم. از دینامو بازیکنانی رابه بهترین تیم‌های دنیا معرفی کردیم. به این بستگی دارد که شما در چه سنی کار می‌کنید. بعضی بازیکنان مانند گواردیول را در ۸سالگی تحویل می‌گیرید و سپس به مربی بعدی تحویل می‌دهید.

آکادمی‌های روستایی بازیکنان را به شهرها می‌دهند

وی افزود: در کرواسی هزاران مربی فوتبال حضور دارند. حتی آکادمی‌های روستایی بچه‌ها را تحویل می‌گیرند و به شهرها می‌فرستند. فوتبال خیابانی خیلی کم است. آکادمی خصوصی خیلی کم داریم. ۹۹درصد باشگاه‌ها هستند. برای دختران و پسران آکادمی دارند. از آکادمی استقلال و پرسپولیس اطلاعی ندارم ولی حتما پتانسیل بالایی دارند. بیشتر تیم ملی شما را دنبال کردم.

بزرگترین اشتباه شما، تعویض اسکوچیچ بود

مدیر آکادمی دیناموزاگرب در‌مورد شرایط تیم ملی ایران گفت: نه به این خاطر که هموطن من است ولی بزرگترین اشتباه شما این بود که سرمربی تیم ملی‌تان(اسکوچیچ) را عوض کردید. او توانست به تیم ملی شما انسجام بدهد. نتایج خوبی هم داشت ولی مثل جاهای دیگر که فردی که کار را به سرانجام می‌رساند، او را عوض کردند! 

وی با اشاره به نقش باشگاه‌ها در تقویت تیم ملی، عنوان کرد: معتقدم اگر مدارس و آکادمی‌های فوتبال شما کار سیستماتیک نکنند، نتایج خوبی نخواهند داشت. شاید باشگاه‌ها بتوانند بازیکن خارجی بگیرند ولی تیم ملی پیشرفت نمی‌کند. تیم کرواسی در جام جهانی ۲۰۱۸، چهارده بازیکن از آکادمی دیناموزاگرب داشت. الان هم ۸ بازیکن دارد.

چرا نمایش تاکتیکی کرواتی در سطح بالا قرار دارد؟

اسلادویچ در پاسخ به سوال خبرنگار فارس پیرامون اینکه نمایش تاکتیکی کروات‌ها در سطح بالایی انجام می‌شود و شاید بتوان گفت از این نظر از فوتبال اسپانیا نیز سبقت گرفته، اظهار داشت: کار کلیدی این است که مربی تیم باید انسجام را مانند خانواده حفظ کند. همه باید یک نَفَس واحد داشته باشند. این مساله زمینه را فراهم می‌کند. آکادمی فوتبال دینامو بازیکنان را در کار سیستماتیک تربیت می‌کند و چیزی عوض نمی‌شود‌. همیشه در یک سطح کار را جلو می‌برند و به تیم ملی تحویل می‌دهند.

وی در خصوص اینکه ۲مربی کروات یعنی برانکو و استیماچ در جام ملت‌های آسیا حضور دارند، گفت: ایوانکوویچ که با پرسپولیس نتایج خوبی گرفت. او همیشه یک تیم را همراه خودش دارد. مانند یک دستگاه یا کارخانه کار را تحویل می‌گیرد اما بین یک باشگاه و یک تیم ملی خیلی فرق است. در باشگاه هر روز کار می‌کنید ولی در تیم ملی اینطور نیست. بعضی باشگاه‌ها می‌توانند بازیکنان خوبی را بخرند ولی تیم ملی باید با بازیکنان ایرانی کار کند. قطر بازیکن خارجی آورد ولی باید همکاری شما با بازیکنان بومی باشد. تیم ملی و باشگاه مثل دو ورزش متفاوت هستند. می‌توانید در آلمان ببینید که بایرن خیلی موفق است ولی تیم ملی‌‌شان ضعیف است.

وی در مورد اینکه چرا لقبش برانکو است، گفت: درکشورمان وقتی اسم شما برانیسلاو باشد مخفف آن را برانکو می‌گویند! 

سپس حسینی گفت: چندسال پیش با برانکو درمورد تفاوت بازیکنان پایه ما با کروات پرسیدم. گفت شاید ده یا بیست درصد تفاوت در مسائل جزیی باشد اما به خاطر نبود ساختار در فوتبال ایران، این تفاوت در بلند مدت به ۸۰ درصد می‌رسد. باید این چرخه را درست کنیم. همانطور که ژاپن توانسته پیشرفت کند. سال۹۲ برای اولین بار به جام ملت‌های آسیا وارد شد اما امروز ببینید چه شرایطی به خاطر فوتبال پایه دارند. ما همچنان روی دور باطل می‌چرخیم.

سپس رمضانی اعلام کرد: یکی از اهداف دعوت اسلادویچ برگزاری دوره مربیگری فوتبال پایه در دانشگاه شهید بهشتی است که فردا خواهد بود. حدود ۴ سال دور‌های آموزشی فوتبال را برگزار می‌کنیم. امیدواریم در فرصت‌های بعدی بتوانیم از مربیان صاحب نام در بحث آموزش فوتبال استفاده کنیم.

درپایان این نشست مدیرعامل پردیس ورزشکاران فکر خلاق با اهدای لوح و هدیه از اسلادوویچ تقدیر کرد.
پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    تازه های کتاب
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول