اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

دانشگاه

پای درد دل مادران دانشجو؛ استعدادهایی که با مادر شدن از تحصیل دور نماندند

۲۰ جمادی الثانی سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) و روز مادر است، به بهانه این مناسبت با مادران دانشجو گفت‌و‌گو کردیم، این استعدادهایی که با مادر شدن از دانشگاه دور نشدند از دغدغه‌های خود در دوره دانشجویی صحبت کردند.

پای درد دل مادران دانشجو؛ استعدادهایی که با مادر شدن از تحصیل دور نماندند

گروه دانشگاه خبرگزاری فارس _ ۲۰ جمادی الثانی سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا(س)، روز مادر و روز زن است؛ جایگاه مادر در دین اسلام از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و قرآن کریم وقتی احترام به پدر و مادر را ذکر می‌‏کند، برای گرامی داشت مقام زن، نام مادر را جداگانه و به صورت مستقل طرح می‌کند.

مطالعات محققان دانشگاه میشیگان نشان می‌دهد که تحصیلات مادران می‌تواند تاثیر به سزایی را در موفقیت فرزندان و همینطور کسب مدارج دانشگاهی آن‌ها ایفا کند به طوریکه مادر تحصیل کرده نه تنها نقش مضاعفی را در تشویق فرزندان در فراگیری دروس دارد بلکه می‌تواند یادگیری دروس مختلف را برای فرزندانش تسهیل کند.

از این رو به مناسبت روز مادر و میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) با چند دانشجوی مادر به گفت‌و‌گو پرداختیم که از دغدغه‌‌های خود در دانشگاه گفتند.

زهرا سادات هاشمی دانشجوی مادر مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه امام خمینی گفت: دانشگاه‌ها و مراکز دولتی و خصوصی مملو از زنانی است که با انگیزه رشد و تکامل خود و تعالی ایران اسلامی، پا به عرصه اجتماع گذاشته‌اند.

وی افزود: مادر بودن امروزه یک نقش پر دردسر است؛ به عنوان مثال در مورد خودم گاهی حرف‌های اساتید روحیه‌ جنگجویم را خدشه دار می‌کند، این مسیر برای تمامی مادران دانشجو دشوار و طاقت فرسا است چرا که ما هم نقش دانشجویی ایفا می‌کنیم و هم نقش خطیر مادری.

* احداث مهدکودک یاری‌گر مادران دانشجو است

هاشمی همچنین با بیان دغدغه‌های دانشجویان مادر گفت: یکی از مواردی که می‌تواند یاری‌گر مادران دانشجو باشد، احداث مهدکودک در محل فعالیت مادران است، احداث مهدکودک در همه دانشکده‌های دانشگاه کشور، می‌تواند مادران نخبه را از دغدغه های بسیار برهاند و استعدادهایی که بخاطر مادرشدنشان دست از درس و دانشگاه کشیده‌اند را به دانشگاه بازگرداند.

دانشجوی مادر خاطر نشان کرد: نزدیک شدن کودک به مادر بسیاری از مشکلات و آسیب‌های روانی را که به کودکان تحمیل شده است را کاهش می‌دهد و آسودگی خاطر و کاهش اضطراب و دغدغه‌های فراوان مادران را به ارمغان می آورد.

*  نیاز‌های ما دانشجویان مادر ارتباط مستقیمی با فرزندان خردسالمان دارد

نرگس غفاری یکی دیگر از دانشجوی دانشگاه‌های کشور گفت: نیاز‌های ما دانشجویان مادر ارتباط مستقیمی با فرزندان خردسالمان دارد، ما دانشجویان مادر در عین خانه‌داری، فعالیت منسجمی بیرون از منزل نیز داریم که این فعالیتِ علمی آورده اقتصادی هم ندارد و در نتیجه ما را در تنگنای خاصی قرار داده است.

وی خاطر نشان کرد: اگر برای دانشجویان مادر یک فضای مجازی را ایجاد کنند تا دانشجویان در کنار نگهداری فرزندان بتوانند به صورت مجازی تحصیل کنند بسیار خوب است.

* یک ساعت! برای نگهداری فرزندم بسیار زیاد است

یلدا حسینی یکی دیگر از مادران دانشجو گفت: ما برای یک ساعت کلاس دانشگاه زحمت زیادی را متحمل می‌شویم تا فرزندانمان را به کسی بسپاریم، این یک نمونه از مشکلات ما به عنوان یک مادر دانشجو است حالا شما ببینید ما هر روز با چه مسائلی رو به رو هستیم.

وی افزود: بنده دانشجوی شهرستان هستم و همسرم نیز دانشجو است؛ در ابتدا که فرزندم به دنیا آمد نتوانستم درس بخوانم و از درس‌هایم عقب ماندم بعد از کلی رفت و آمد در نهایت با سختی تمام یک خوابگاه متاهلی در اختیار ما قرار دادند تا بتوانیم در آنجا زندگی کنیم. بعد از چند ماه که به صورت شیفتی به دانشگاه می‌رفتیم برخی اساتید ما را حذف کردند و از دانشگاه عقب ماندیم.

* دغدغه دیرینه دانشجویان مادر

حسینی خاطر نشان کرد: اگر مهد کودکی در دانشگاه احداث می‌کردند قطعا بسیاری از مادران از این بابت که فرزندان‌شان در جای مطمئنی هستند خیالشان آسوده می‌شد.

مائده صلاحیان مادر دانشجوی دانشگاه تهران از نگاه مادرانه‌ای که اساتید نسبت به دانشجویان مادر در دانشگاه دارند، صحبت کرد و گفت: حقیقتا اساتید با یک دیگر فرق می‌کنند، برخی اساتید که سن بیشتری دارند و دارای عقیده‌ و نگاه غربی هستند پذیرای ما دانشجویان مادر نبودند و این عقیده را داشتند که شما مادر شدید و باید در خانه مانده و به فرزندان خود برسید و دیگر نباید فعالیت‌های اجتماعی داشته باشید.

وی افزود: اما اساتید جوان‌تری که عقیده مذهبی‌ دارند از ما دانشجویان مادر بسیار استقبال می‌کردند، این اساتید اعتقاد دارند شما مادر هستید و این وظیفه را شخصا انتخاب کردید، هیچ ایرادی ندارد که هم مادر باشید و هم دانشجو؛

این اساتید اتفاقا ما را تشویق می‌کردند که این راه درست را ادامه دهیم البته که ما مادر دانشجویان نیز در درس‌ها تلاش می‌کنیم و معمولا دانشجویان موفقی هستیم.

صلاحیان گفت: ما برای اینکه به اساتید ثابت کنیم که دانشجویان توانمندی هستیم حتی بازه زمانی که ما دانشجو مادر شدیم؛ بیشتر درس می‌خواندیم و نمرات ما به نسبت دانشجویان دیگر بیشتر شده بود اساتید می‌دیدند که بنده که یک مادر هستم اما با این وجود دغدغه ام برای دروس از پسری که تنها کار او در خوابگاه درس خواندن است بیشتر بود.

یکی دیگر از دانشجویان نیز گفت: بنده و همسرم، دانشجوی مقطع دکتری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و  هر ۲ عضو بنیاد ملی نخبگان هستیم. با رتبه تک رقمی، وارد مقطع دکتری شده‌ایم اما همواره برای فرزندآوری، دچار نگرانی هستیم.

وی با اشاره به لزوم راه اندازی مهد کودک در دانشگاه ها گفت: عدم همکاری دانشگاه‌ها در راه‌اندازی مهدکودک باعث شده که بسیاری از دانشجویان مادر از درس خود عقب می‌مانند، تعداد زیادی از دانشجویان متاهل کارشناسی ارشد و دکتری، قصد فرزندآوری دارند اما به دلیل نیاز فرزند به بودن در کنار مادر و عدم همکاری اساتید راهنما، نمی‌توانند به فرزندآوری فکر کنند.

این دانشجوی مادر افزود: تعداد بسیاری از دانشجویان فرزند دارند اما برای ادامه تحصیل به مشکل برمی‌خورند و بسیاری از کارمندان دانشگاه و حتی اساتید دانشگاه، راه حلی برای همراه داشتن فرزند خود در دانشگاه ندارند، این در حالی است که بسیاری از شرکت‌های دولتی و خصوصی، برای کارمندان خود مهدکودک راه‌اندازی می‌کنند.

وی ادامه داد: مشکل مهدکودک‌ها به راحتی قابل حل است به این صورت که فضای خالی، حتی به اندازه ۲ تا ۳ اتاق درسی، در دانشگاه‌ها بسیار بسیار زیاد است و نیروی کار دانشجویی مشتاق در این امر هم داریم، هزینه‌های مربوطه از والدین فرزندان دانشجویان، کارمندان و اساتید، گرفته می‌شود، حداقل فضایی باشد برای اینکه مادران محصل توانمند، بتوانند دغدغه کمتری برای فرزندآوری داشته باشند.

* ما می‌خواهیم در شرایط برابر با دیگران درس بخوانیم

مرضیه شهبازی یکی از دانشجویان مادر دانشگاه‌ کشور گفت: ما نمی‌گوییم که از نظر آموزشی امتیازی به ما بدهید، ما می‌خواهیم در شرایط برابر با دیگران درس بخوانیم اما می‌توان فضای مناسبی در دانشگاه تعبیه کرد که من بتوانم فرزندانم را بسپرم و با خیال راحت به پیشرفت علمی برسم.

وی افزود: ما از مسؤولان رده بالای آموزش عالی حتی تسهیلات آموزشی هم نخواستیم و تنها خواستار هستیم که با ایجاد مهدکودک در دانشگاه‌ها به آرامش مادران دانشجو و خیال راحتشان از نگهداری فرزندان کمک شود تا مادران دانشجو نیز پا به پای دانشجویان دیگر و همسان با آن‌ها تحصیل کنند.

یکی دیگر از دانشجویان مادر نیز گفت: بنده دانشجو دکتری دانشگاه علوم پزشکی تهران هستم، به نظر بنده دانشگاه با فراهم کردن مهدکودک و پارکینگ مناسب می‌تواند کمک زیادی به مادران دانشجو کند.

پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    تازه های کتاب
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول