اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

اقتصادی  /  اقتصاد بین الملل

رسانه‌های عربی: ایران با حضور اقتصادی در سوریه به متحد قوی دمشق تبدیل می‌شود

رسانه‌های سوری سفر نخست‌وزیر و هیات اقتصادی سوریه در تهران را راهبردی و منحصر به فرد توصیف کردند، در همین حال رسانه‌هایی عربی اعلام کردند حضور ایران در سوریه به حضور اقتصادی بلندمدت تبدیل شده و ایران درصدد عملی کردن کریدور شرق به غرب است.

رسانه‌های عربی: ایران با حضور اقتصادی در سوریه به متحد قوی دمشق تبدیل می‌شود

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس،  نشست‌های کمیته مشترک اقتصادی برای همکاری سوریه و ایران از روز پنجشنبه در تهران پایتخت ایران آغاز شد که  محمد سامر الخلیل، وزیر اقتصاد و تجارت خارجی از طرف سوریه و  مهرداد بذرباش، وزیر مسکن و شهرسازی ایران از طرف ایران ریاست این نشست را برعهده دارند.

حسین عرنوس، نخست وزیر سوریه هم بعد از ظهر دیروز جمعه ۱۷ آذرماه در رأس یک هیات اقتصادی برای بررسی همکاری‌های دوجانبه، موضوعات مربوط به توافقنامه همکاری مشترک اقتصادی و راه‌های تقویت مبادلات تجاری وارد تهران پایتخت ایران شد.

 

 

خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) نوشت که از روز شنبه عرنوس ریاست جلسات کمیسیون عالی مشترک همکاری‌های سوریه و ایران از طرف سوری را بر عهده دارد و قرار است تمامی ابعاد همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های اقتصادی، تجاری و علمی مورد بحث و بررسی قرار گیرد و پیشرفت‌ها در خصوص روابط دوجانبه بویژه در سطح اقتصادی و سازوکارهای اجرای توافقات و تفاهم نامه‌های منعقد شده که در سفر اخیر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران به سوریه و دیدار وی با بشار اسد، رئیس جمهور صورت گرفت، روشن شود به نحوی که به پیشبرد روابط سوریه و ایران و تامین منافع دو کشور و ملت دوست کمک کند.

این هیئت شامل محمد حسان قطنا، وزیر کشاورزی و اصلاحات ارضی،  «غسان الزامل»، وزیر  برق، «عبدالقادر جوخدر»، وزیر صنعت، «فادی سلطی الخلیل»، رئیس سازمان برنامه ریزی و همکاری بین المللی سوریه و «محمد عصام هزیمه» رئیس بانک مرکزی سوریه، «محمد حاج ابراهیم» مدیر بخش آسیا در وزارت امور خارجه و اتباع خارجی این کشور است.

 

وبگاه روزنامه «الوطن» سوریه  تیتر یک خود را به  گزارشی در خصوص سفر هفته گذشته هیات اقتصادی این کشور به تهران و توافق‌های صورت گرفته بین دو طرف اختصاص داد.

در عنوان گزارش آمده است:« بانک ایرانی به زودی کار خود را در سوریه آغاز می کند... الخلیل: اسناد همکاری زیادی در سطح فنی بین دو کشور در حال تهیه است».

الوطن به نقل از محمد سامر الخلیل، وزیر اقتصاد و بازرگانی سوریه و رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و سوریه از طرف سوریه آورده است که دو طرف تهران و دمشق بر اهتمام، جدیت و اراده واقعی و صادقانه برای توسعه همکاری بین یکدیگر تاکید دارند.

وزیر سوری افزود: اسناد همکاری زیادی در سطح فنی در حال تهیه است و در جلسات کمیسیون عالی اقتصادی مشترک امضا خواهد شد.

 

الخلیل همچنین بر تمایل به ارتقای سطح روابط دو کشور به ویژه در زمینه اقتصادی و در سطح سایر زمینه‌ها تاکید کرد و گفت: در نشست‌هایی که در ایران داشتیم، همه ابعاد همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های اقتصادی و تجاری مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بر پیشرفت‌های حاصله در روابط به‌ویژه پس از سفر ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران به سوریه تاکید شد.

سفر نخست‌وزیر سوریه راهبردی و منحصر به فرد است

فهد درویش، رئیس اتاق بازرگانی مشترک سوریه و ایران نیز در خصوص نتایج این سفر، به خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت: این اتاق کمیته‌ای را برای بررسی کاهش تعرفه‌های گمرکی در تجارت بین کالاهای دو کشور تشکیل داده و پیش‌نویس توافقنامه‌ای نیز در مورد معامله با ارزهای ملی، مبادله کالا و ترانزیت نیز در دست بررسی است.

وی در گفت‌و گو با روزنامه «الثوره» سوریه نیز تاکید کرد: تعدادی از اسناد همکاری اقتصادی سوریه و تهران و کلیه توافقات در سطح فنی برای امضا  توسط نخست وزیر سوریه در تهران در حال آماده سازی است.

 

 

 

این مقام سوری سفر نخست وزیر کشورش به تهران را راهبردی و منحصر به فرد توصیف کرد و گفت که این سفر موجب تقویت روابط اقتصادی و تجاری دو کشور به نحوی است که منافع دو ملت برادر تامین شود.

درویش تصریح کرد: مشارکت آنها به عنوان یک بخش اقتصادی در جلسات کمیته مشترک اقتصادی وزیران با هدف ارتقای همکاری مشترک، دستیابی به راه حل برای همه مشکلاتی که مانع مبادله کالا می شود و سرمایه گذاری مشترک صورت می گیرد.

حضور ایران اقتصادی شده است

پایگاه خبری العربی الجدید هم به نقل از یونس الکریم، یک پژوهشگر اقتصادی آورده است که  در مقطع فعلی ظواهر امر نشان از نهایی شدن توافقات دو کشور و رسیدن آن به مرحله اجرایی است.

وی تاکید کرد: حضور یک بانک ایرانی در سوریه پیامی به تلاش‌های عادی‌سازی اعراب با دولت سوریه می‌دهد که حضور ایران به یک حضور اقتصادی و طولانی مدت در سوریه تبدیل شده است و بنابراین تلاش‌ها برای کاهش حضور ایران در سوریه با شکست مواجه شده است.

این اقتصاددان با بیان اینکه ایرانی‌ها با تاسیس بانک در سوریه و تقویت همکاری‌های خود به متحدان قوی سوریه تبدیل می‌شوند، گفت: ایران از این طریق نفوذ خود را در سوریه بیشتر می‌کند.

 

 

 

الکریم گفت که انتظار می‌رود حضور یک بانک ایرانی در سوریه و معامله با ارزهای محلی به مدیریت زیارتگاه‌های مذهبی در سوریه و اعزام زوار با هدف توسعه گردشگری کمک کند.

ایران درصدد تاسیس خط ترانزیتی عراق-سوریه

روزنامه «الشرق الاوسط» نزدیک به عربستان هم در تیتری با عنوان «ایران برای فعال کردن خط ترانزیتی عراق-سوریه فشار می‌آورد» نوشت که ایران تلاش‌های پیگیرانه‌ای برای فعال‌سازی خط ترانزیت زمینی از طریق عراق به سوریه و همچنین یک خط کشتیرانی بین ایران و بنادر سوریه انجام می‌دهد. این پروژه با هدف احیای یک خط تجاری  برای دور زدن تحریم‌های اقتصادی بین المللی است و در ایران کریدور شرق به غرب نامیده می‌شود.

روزنامه الشرق الاوسط به نقل از منابع اقتصادی در دمشق آورده است که پنج توافقنامه بزرگ برای بازپرداخت بدهی‌های سوریه به ایران منعقد شده که شامل سرمایه گذاری در بخش کشاورزی، معادن فسفات، چاه‌های نفت و یک پروژه مخابراتی در سوریه است.

 

مهرداد بذرپاش، رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و سوریه هم چهارشنبه گذشته درباره سفر هیات بلندپایه از دولت سوریه به تهران گفت که در این چند ماه با تلاشی که در دو کشور وجود داشت بسیاری از توافقات اجرایی شد و اکنون بخشی از توافقات نهایی شده، بخشی از توافقات در شرف نهایی شدن و بخشی از توافقات نیز در مرحله نهایی و آغاز فعالیت‌های اجرایی قرار دارد.

بذرپاش توضیح‌داد: تاسیس بانک مشترک در سوریه نهایی شده و انجام آن روزهای آینده آغاز می‌شود. همچنین بیمه مشترکی که در سفر رییس‌جمهور توافق شد، نهایی شده است و اکنون هم شرکت بیمه ایرانی و هم شرکت بیمه سوریه، کار مشترک را آغاز می‌کنند و به‌زودی فعالیت‌های بیمه‌ای و صدور بیمه‌نامه‌ها فعال خواهد شد.

وی، تعرفه ترجیحی و به صفر رساندن بسیاری از تعرفه‌های تجارت بین کالاهای دو کشور برای ۸۸ قلم کالا از دیگر توافقات عنوان کرد و گفت: این توافق بین ایران و سوریه نهایی و تعرفه ترجیحی به گمرکات دو کشور ابلاغ شد و از روزهای آینده عملیات گمرکی آغاز خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با بیان اینکه ایجاد منطقه آزاد تجاری دو کشور مراحل پایانی خود را طی می‌کند، گفت که مکان‌هایی که ایران باید برای ساخت منطقه آزاد پیشنهاد می‌کرد اعلام شده و در حال حاضر منتظر پاسخ هستیم. در این زمینه، موافقت‌های اصولی انجام شده و در چند ماه آینده مراسم افتتاح منطقه آزاد مشترک ایران و سوریه برگزار خواهد شد.

بذرپاش ضمن تاکید بر تلاش‌ها برای تسهیل فعالیت‌های گمرکی دو کشور گفت ه از دیگر موضوعات مورد توافق دو کشور موضوع زوار و گردشگران است و مقرر شد تا پروازهای اختصاصی به این کار اختصاص یابد. عملیات اعزام زوار و چندین مرحله تردد زوار نیز انجام شده که این کار با هدف توسعه گردشگری دو کشور است.

پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    تازه های کتاب
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول