اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

اقتصادی  /  راه و مسکن

ایران به پیش‌| آغاز عملیات احداث فاز دوم فرودگاه امام خمینی (ره)

امروز و با حضور وزیر راه و شهرسازی، عملیات اجرایی فاز دوم احداث فرودگاه امام خمینی (ره) در قالب اولین پروژه طرح «ایران به پیش» وزارت راه و شهرسازی آغاز شد.

ایران به پیش‌| آغاز عملیات احداث فاز دوم فرودگاه امام خمینی (ره)

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مهرداد بذرپاش، وزیر راه‌ و شهرسازی، امروز به شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) آمد و با حضور وی، عملیات فاز دوم احداث شهر فرودگاهی امام آغاز شد.

در این مراسم رئیس سازمان هواپیمایی، مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها، استاندار تهران، جانشین فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا، مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، جمعی از مسوولان صنعت حمل و نقل هوایی و مسوولان شرکت چینی حضور دارند.

به گفته وزیر راه و شهرسازی عملیات اجرایی فاز دو فرودگاه امام خمینی (ره) به ارزش بیش از 2.5 میلیارد یورو با مشارکت طرف خارجی (چینی) انجام خواهد شد.

بذرپاش می‌گوید: مذاکرات و دیدارها برای انعقاد تفاهم پیش از این انجام شد که با سفر معاون اول رئیس جمهور به چین این قرارداد به امضا رسید.

به گفته وزیر راه و شهرسازی پروژه فاز ۲ توسعه فرودگاه امام خمینی(ره) یکی از مهم‌ترین،‌ راهبردی‌ترین و بزرگترین پروژه‌های عمرانی کشور و گام بلندی در مسیر تبدیل شدن به هاب فرودگاهی در منطقه است‌.

بذرپاش می‌گوید: در این پروژه طرف چینی بیش از 2.5 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

این یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های کشور است و گام بلندی به سمت تبدیل شدن هاب منطقه‌ای در حوزه فرودگاهی خواهد بود؛ این طرح از سال‌های قبل مطرح شده بود ولی برجای مانده بود، در چندماه اخیر با برنامه‌ریزی دولت تلاش شد این طرح عملیاتی شود.

بنابراین گزارش ترمینال جدید فرودگاه امام خمینی (ره) در قالب این طرح به وسعت ۴۱۰ هزار متر مربع ساخته خواهد شد.

ظرفیت این ترمینال در فاز اول جابه‌جایی ۳۵ میلیون مسافر در سال و در فاز نهایی ۱۱۰ میلیون مسافر در سال خواهد بود.
 

* جزئیات پروژه 2.5 میلیارد یورویی توسعه فرودگاه امام با مشارکت چینی‌ها

به گفته‌ مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) این پروژه از محل تهاتر و با مشارکت کنسرسیوم چینی-ایرانی در مدت ۵ سال اجرا می‌شود.

سعید چلندری می‌گوید: با استفاده از تهاتر تا ۲.۵ میلیارد یورو در فاز توسعه فرودگاه امام خمینی (ره) سرمایه‌گذاری خواهد شد.

به گفته وی بر اساس برنامه‌ریزی ۵ ساله این پروژه به بهره‌برداری می‌رسد، ترمینال جدید در فاز 2 فرودگاه 410 هزار متر مربع است که در آن یک برج به ارتفاع 100 متر ساخته می‌شود، همچنین در فاز توسعه فرودگاه امام دو باند پروازی و یک تاکسی وی موازی ساخته خواهد شد.
 


ساخت پل ارتباطی «هواپیمارو» بین اتوبان ساوه و قم جزو این پروژه است، با بهره‌برداری طرح توسعه فاز 2 فرودگاه امام به عنوان راهبردی‌ترین پروژه عمرانی کشور، زیرساخت جابه‌جایی 35 میلیون مسافر در فاز اول، فراهم می‌شود.

به گفته مدیر عامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) اسفند سال 1403 بخشی از عوامل پروازی‌ از جمله سطوح پروازی، تجهیزات کمک ناوبری، روشنایی باند، آشیانه تعمیر و نگهداری هواپیماها، انبارهای لجستیکی و غیره در این فاز تکمیل می‌شود.

‌وی تأمین منابع مالی مورد نیاز فاز دوم توسعه فرودگاه امام را از محل تهاتر نفت عنوان می‌کند و می‌گوید:‌ عملیات اجرایی پروژه توسط شرکت پیمانکار چینی و قرارگاه خاتم الانبیا انجام می‌شود. شرکت «هاکان انرژی» چین‌ تامین تجهیزات، نظارت و موارد فنی را بر عهده دارد؛ پیش از این شرکت چینی ساخت فرودگاه‌های بزرگ چین از جمله «داکسینگ پکن» را در کارنامه کاری خود دارد.

‌سعید چلندری در این مراسم، گفت: ۱۵ سال است که مقرر شده است فاز دوم توسعه فرودگاه امام اجرایی شود‌ که با اهتمام دولت سیزدهم عملیات اجرایی آن امروز سوم آبان ۱۴۰۲ آغاز می‌شود.

به گفته وی ترمینال جدید مسافری شماره ۲ با مساحت ۴۱۰ هزار متر مربع در فاز اول برای جابه‌جایی ۳۵ میلیون مسافر و برج جدید ترافیک هوایی با ارتفاع ۱۰۰ متر ساخته می‌شود.

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) اضافه کرد: این پروژه با سرمایه‌گذاری چینی‌ها و پیمانکاری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا اجرا خواهد شد، در این پروژه برای اجرای راه‌آهن پرسرعت فرودگاه میز فضایی در نظر گرفته شده است.

چلندری با اشاره به برنامه‌ریزی برای ساخت فرودگاه هوشمند در قالب فاز دوم طرح توسعه فرودگاه امام اظهار کرد: در این فاز، برج مراقبت جدید، باند، سطوح پروازی و ساختمان ها ساخته می‌شود.

* فاز دوم توسعه فرودگاه امام هاب جدید هوایی خاورمیانه می‌شود

در ادامه این مراسم «لیوکان»، مدیرعامل شرکت چینی «هاکان انرژی»، اظهار داشت: رئیس جمهور چین در سفر رئیس‌جمهور ایران به چین تاکید کرد که چین همکاری با ایران را با نگاه استراتژیک دنبال می‌کند و ادامه می‌دهد و بدون هیچ تردید همکاری با ایران را به صورت گسترده ادامه می‌دهیم تا توسعه با همکاری دو طرف به خوبی محقق شود.

وی با اشاره به همکاری ایران و چین در حوزه انرژی و قرارداد ‌۲۵ ساله دو طرف، گفت: فاز دوم فرودگاه امام خمینی (ره) به عنوان یک فرودگاه ایمن، هوشمند و هاب مرکز هوایی جدید ساخته خواهد شد.

لیوکان گفت: توسعه فرودگاه امام خمینی (ره) در راستای توسعه کریدور راه ابریشم است.

* قرارگاه خاتم پرقوت پای اجرای فاز دوم توسعه فرودگاه امام است

در ادامه مراسم، سردار اکبری، جانشین فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا اظهار داشت: قرارگاه خاتم همانطور که در همه پروژه‌ها با همه توان پای کار بوده است، در این پروژه هم و پرقوت پای کار فاز دوم توسعه فرودگاه امام خمینی (ره) خواهد بود.

وی افزود: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا در کنار بخش خصوصی فعال است و توسعه عمرانی کشور با همکاری همه نهادها پیش می‌رود.

* بذرپاش: ظرفیت فرودگاه امام به ۵۰ میلیون مسافر در سال می‌رسد
 

 

در ادامه، مهرداد بذرپاش، وزیر راه وشهرسازی، ضمن تبریک هفته بسیج، گفت: باید با روحیه بسیجی، صفت‌های خاص و برازنده بسیجیان و آفرینندگان حماسه هشت سال دفاع مقدس را در این برهه دنبال کرد و با تلاش زیاد، کشور را توسعه داد.

وی افزود: وزارت راه پیشرانه پیشرفت کشور است و‌ در پیشبرد پیشرفت ملت ایران نقشی متفاوت دارد.

بذرپاش با بیان اینکه برنامه وزارت راه و شهرسازی در پروژه‌های عمرانی، از این پس فعالیت در محور ‌«ایران به پیش» است، اظهار کرد: کلان پروژه ایران‌راه، بسته توسعه کریدورهای ترانزیتی ما است.

وی بیان کرد: سال‌های سال همه دنبال احداث فاز دوم توسعه فرودگاه امام خمینی (ره) بودند که الحمدالله امروز آغاز شد، ما در حوزه هوایی پروژه‌های متعددی در حوزه ایران راه داریم، با همکاری ستاد کل، درحوزه کاهش محدودیت‌های پروازی عبور از آسمان ایران‌ تلاش می‌کنیم.

بذرپاش با بیان اینکه توسعه ناوگان هوایی در دستور کار وزارت راه است، اضافه کرد: فاز دوم توسعه فرودگاه امام بزرگترین پروژه بخش هوایی در طول تاریخ جمهوری اسلامی است.

وی بیان کرد: در مدل‌های مختلف ریلی، جاده‌ای، بندری و هوایی پروژه‌های متعددی در دستور کار داریم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ظرفیت‌های دانش‌بنیان را برای تسهیل عبور و مرور در ظرفیت‌های کنونی‌ مدهای حمل‌ونقل به کار گرفته‌ایم.

بذرپاش تصریح کرد: این پروژه ۲.۵ میلیارد دلاری فاز دوم توسعه شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) از مهمترین اهداف ما در توسعه هوایی منطقه است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: ترمینال فاز یک فرودگاه امام خمینی (ره) ۶ میلیون نفر در سال ظرفیت جابه جایی مسافر دارد که تا اسفند سال آینده به ۱۰ میلیون مسافر می رسد، ترمینال سلام هم با ظرفیت ۵ میلیون مسافر فعال است وجمعا ۱۵ میلیون مسافر در سال در فرودگاه امام خواهیم داشت.

وی افزود: با ساخته شدن ترمینال جدید و اضافه شدن ظرفیت ۳۵ میلیون مسافر، ما در فرودگاه امام به ظرفیت ۵۰ میلیون مسافر در سال می‌رسیم.

بذرپاش اظهار کرد: شرکت چینی شریک شرکت شهر فرودگاهی امام در فاز دوم توسعه این فرودگاه است، بخش اولِ فاز اول، ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری دارد که پیش‌بینی می‌شود تا اسفند 1403 تکمیل شود.

در این مراسم به مناسب هفته بسیج، چتربازان با به اهتزاز درآوردن پرچم جمهوری اسلامی ایران، یاد و خاطره شهدای این خاک و انقلاب را زنده نگه داشتند.

پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول