اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

جامعه  /  مسئولیت های اجتماعی

از کودکان ایران به کودکان غزه؛ عروسک‌هایی «به رنگ زیتون»

مدیر موسسه رنگ زیتون با اشاره به تجمعاتی که در حمایت از فلسطین در سراسر دنیا برگزار شده، می‌گوید:«همه اینها، حرکت‌هایی از جنس آدم بزرگ‌هاست. ما با پویش اهدای عروسک می‌خواستیم راهی باز کنیم که کودکان هم بتوانند در این زمینه نقش‌آفرینی کنند. درواقع ما معتقدیم سهم کودکان در این نبرد، عروسک‌هایشان است و با اهدای این عروسک‌ها می‌توانند به کودکان غزه، امید هدیه دهند.»

از کودکان ایران به کودکان غزه؛ عروسک‌هایی «به رنگ زیتون»

گروه جامعه خبرگزاری فارس- مریم شریفی؛ درحالی‌که بیش از ۴۵ روز از طوفان الاقصای شیربچه‌های حماس می‌گذرد، ارتش اسراییل برای جبران شکست‌های غیرقابل ترمیمش، از ارتکاب هیچ جنایتی دریغ ندارد. قصه پرغصه غزه از «شهادت ۱۰ کودک در هر دقیقه» در بمباران‌های کور مناطق مسکونی، حالا به پرپر شدن دم به دم نوزادان و کودکان در بمباران و محاصره بیمارستان‌ها رسیده. حالا قطع اکسیژن و نرسیدن داروهای سرطانی، شده شریک بمب‌های قاتل در گرفتن نفسِ لطیف‌ترین بانک اهداف رژیم صهیونیستی!

در ۴۵روز حملات کور ارتش رژیم صهیونیستی، بیش از ۱۲۳۰۰شهروند غزه به شهادت رسیده اند که بیش از ۵هزار نفر از آنها کودک هستند

در روزگار غمباری که با هر بمباران در غزه، عروسک‌های بیشتری یتیم می‌شوند، گروهی از فعالان اجتماعی در ایران، پاشنه‌های عاشقی را ورکشیده‌اند برای همدلی با کودکان محبوس در بزرگترین زندان روباز جهان! این بار اما قرار است بچه‌های ایران، میان‌دار میدان دفاع از مظلوم شوند و با همدلی خالصانه‌شان، مرهمی بر زخم‌های جسم و روح بچه‌های داغدار غزه بگذارند. پویش «عروسک برای غزه»، همان حرکت داوطلبانه‌ای است که قرار است پیام محبت و همدلی کودکان ایران را به کودکان غزه برساند. اگر مشتاقید با جزییات این پویش کودکانه آشنا شوید، در روز جهانی کودک، با گفت‌وگوی ما با «فاطمه خطیب»، مدیر موسسه «رنگ زیتون» همراه باشید.

تجمع دانشجویان در فرودگاه مهرآباد در جریان جنگ ۲۲روزه غزه

همیشه پای دانشجویان دغدغه‌مند در میان است...

پویش «عروسک برای غزه»، تازه‌ترین حرکت گروه جوان و فعالی است که حدود ۷ سال قبل، دغدغه حمایت از کودکان آسیب‌دیده از جنگ، آنها را دور هم جمع کرد؛ دغدغه‌ای که خیلی زود دایره محبت‌های آنها را از مرزهای ایران فراتر برد و دل‌هایشان را به دل بچه‌های غمدیده‌ای در هزاران کیلومتر دورتر گره زد. «فاطمه خطیب» برای روایت داستان شکل‌گیری این جمع دغدغه‌مند، برمی‌گردد به یکی از جنگ‌های غزه و می‌گوید: «در جریان جنگ ۲۲ روزه غزه در سال۱۳۸۷(۲۰۰۸) گروهی از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف شهر تهران در مقابل فرودگاه مهرآباد تجمعی برگزار و برای اعزام به غزه اعلام آمادگی کردند. بعد از جنگ، دانشجویانی که هسته اصلی این تجمع را تشکیل داده بودند، گرد هم جمع شدند و تصمیم گرفتند یک گروه کاملاً مردمی تشکیل دهند که در زمینه مسایل دنیای اسلام و در حوزه بین‌الملل، فعالیت مستمر و درواقع کنشگری داشته باشد و فعالیت‌هایش، فقط از جنس واکنش نباشد.

اولین کاروان آسیایی شکست حصر غزه که به ابتکار اتحادیه امت واحده به راه افتاد و موفق به ورود به غزه شد

با پیگیری این دغدغه، اتحادیه «امت واحده» شکل گرفت. خوب است بدانید این گروه ۲سال بعد (سال ۱۳۸۹) طرحی ارائه داد و با همراهی NGOهای چند کشور دیگر موفق شدند «اولین کاروان آسیایی شکست حصر غزه» را که حامل کمک‌های بشردوستانه بود، با موفقیت به این شهر برسانند و به سهم خود، محاصره غزه را بشکنند.

در سال ۹۵، ما و گروهی از دوستان که از مدت‌ها قبل به اتحادیه امت واحده ملحق شده بودیم و در فعالیت‌های این تشکل مردمی مشارکت داشتیم، تصمیم گرفتیم در زمینه حمایت از کودکان آسیب دیده از جنگ در نقاط مختلف دنیا فعالیت کنیم. مدتی بعد از اجرایی شدن این ایده و گسترش فعالیت‌های حمایتی در زمینه کودکان جنگ، جمع ما از امت واحده، منشعب و گروه «رنگ زیتون» متولد شد. البته ما همچنان عضوی از اتحادیه امت واحده هستیم و به‌عنوان بخش خیریه‌ای این تشکل مردمی فعالیت می‌کنیم.»

 

*برای کودکان، کشتگان بیگناه جنگ

به نام بهشت، به یاد کودکان آسیب‌دیده از جنگ

«گروه هدف موسسه رنگ زیتون، کودکان آسیب دیده از جنگ هستند؛ چه کودکانی که همین حالا درگیر جنگ هستند، مثل چیزی که این روزها در غزه می‌بینیم و چه کودکانی که کشور یا منطقه زندگی‌شان گرفتار عواقب جنگ است. مثلاً بسیاری از کشورهای آفریقایی الان دیگر درگیر جنگ سخت نیستند ولی هنوز با تبعات دوران استعمار دست‌به‌گریبانند. با این نگاه، ما در ۱۲ کشور که گرفتار جنگ یا تبعات آن هستند ازجمله عراق، سوریه، افغانستان، یمن، لبنان، چاد، کنیا، میانمار و... فعالیت‌های حمایتی برای کودکان داریم. این فعالیت‌ها، هم حمایت تحصیلی و برنامه‌های آموزشی و هم فعالیت‌های خیریه‌ای مثل تهیه ارزاق، دارو و... را شامل می‌شود.»

موسسه «رنگ زیتون» در سال ۹۵ برای حمایت از کودکان آسیب دیده از جنگ، متولد شد

اما چرا «رنگ زیتون»؟ قبل از پرداختن به مصداق‌های این همدلی‌های از راه دور، کنجکاوم از چرایی انتخاب این اسم بدانم. آیا این عنوان قرار بوده یاد فلسطین یا مفهوم صلح را در ناخودآگاه مخاطبان تداعی کند؟ می‌پرسم و پاسخ مدیر موسسه نشان می‌دهد او و دوستانش به مفهومی وسیع‌تر فکر کرده‌اند: «قصد ما این بود اسمی برای گروهمان انتخاب کنیم که یک مفهوم مشترک بین ملت‌ها، ادیان و فرهنگ‌های مختلف باشد. با این نگاه، به «رنگ زیتون» رسیدیم چون زیتون هم در فرهنگ اسلامی و هم در فرهنگ مسیحی، نماد بهشت است و مخاطبان از کشورهای مختلف می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند.»

از یتیم‌خانه «کلارا» تا مدرسه «ابراهیم»

حالا مشتاقم بدانم اهالی مهربان رنگ زیتون چه ردپایی از خودشان در دل کودکان کشورهای هدف به جا گذاشته‌اند. بانوی دغدغه‌مند هموطن هم دستم را می‌گیرد و می‌برد به یک مرکز نگهداری کودکان بی‌سرپرست در یکی از کشورهای آفریقایی و می‌گوید: «یتیم‌خانه «کلارا»، یک مرکز کودکان بی‌سرپرست در کنیاست. مسؤول یتیم‌خانه، دختر جوانی است به نام کلارا که زندگی‌اش را وقف یتیمان کرده و مجموعه رنگ زیتون هم، چند وقتی است که از این یتیم‌خانه حمایت می‌کند. دو سال پیش، چند روز مانده به میلاد امام رضا (ع)، به کلارا پیام دادیم و گفتیم: میلاد پسر پیامبر اسلام است و ما آن را مثل میلاد مسیح جشن می‌گیریم. کلارا در جواب نوشت: من هم می‌توانم در این جشن با شما همراه باشم؟ جوابش معلوم بود. مگر می‌شود یتیمان، مهمان میلاد امام رئوف نباشند؟

 

*وقتی بچه های یتیمخانه «کلارا» در کنیا برای امام رضا(ع) جشن تولد گرفتند

خلاصه، جمعی از دوستان بانی شدند و با کمک‌هایشان، شام مختصر، کیک، آبمیوه و شکلات برای بچه‌های یتیم‌خانه کلارا تدارک دیده شد. روز میلاد امام رضا (ع) که رسید، جشن تولدی به این مناسبت در یتیم‌خانه برپا شد و دل بچه‌ها را حسابی شاد کرد. بچه‌های کنیایی که آداب تشرف را نمی‌دانستند که دست روی سینه بگذارند و سلام دهند. پس به شیوه خودشان به صاحب جشن، عرض ارادت کردند؛ ۵۴ کودک یتیم دست زدند و آواز خواندند و گفتند:

"Happy Birthday To Reza"»

بچه های مدرسه «ابراهیم» در کشور «چاد»

اجرای برنامه‌های تحصیلی و آموزشی اما همیشه از مهم‌ترین فعالیت‌های موسسه رنگ زیتون برای کودکان آسیب‌دیده از جنگ بوده. اینطور است که مدیر موسسه گریزی هم می‌زند به تجربه شیرینی که در کشور آفریقایی چاد در این زمینه داشته‌اند: «زمستان سال ۹۹، در مسابقات بین‌المللی تبسم که برای کودکان کشورهای مختلف برگزار می‌کنیم، یکی از سؤالات مسابقه این بود که آرزویت را نقاشی کن. اکثر دانش‌آموزان شرکت‌کننده از کشور چاد - یکی از فقیرترین کشورهای دنیا -، مدرسه را نقاشی کرده بودند. در پیگیری این ماجرا، با ابراهیم آشنا شدیم؛ جوانی که کودکان محروم حاشیه پایتخت این کشور را که توان رفتن به مدرسه نداشتند، جمع کرده بود و برایشان از شاخ و برگ درختان و ضایعات، سایه‌بانی درست کرده بود و زیر سایه آن، به بچه‌ها درس می‌داد.

 

*2 سال قبل، خیّران ایران، بانی ساخت یک مدرسه ساده یک کلاسه برای کودکان محروم چاد شدند

در بهار سال ۱۴۰۰ که داستان این بچه‌ها و آرزویشان را اطلاع‌رسانی کردیم، تعدادی از خیّران حامی رنگ زیتون کمک کردند برایشان یک مدرسه ساده یک کلاسه بسازیم. اسم مدرسه را به خاطر قلب بزرگ معلم‌شان، «ابراهیم» گذاشتیم. حالا ۸۰ دانش‌آموز فقیر اهل چاد در مدرسه‌ای که دوستان ایرانی‌شان ساخته‌اند، درس می‌خوانند.»

حالا همه آزادیخواهان جهان می دانند کودکان بیگناه غزه، به بانک اهداف ارتش اسراییل تبدیل شده اند

این پویش، از جنس بچه‌هاست

صحبت از غزه که به میان می‌آید، لبخند روی لب فاطمه خطیب می‌خشکد و روایتش از شکل‌گیری پویش «عروسک برای غزه»، رنگ غم می‌گیرد: «در میانه جنگ اخیر در غزه، تصمیم گرفتیم حرکتی در حمایت از مردم مظلوم این شهر و به طور مشخص، کودکان انجام دهیم. هدفمان هم مشخص بود؛ نقش‌آفرینی کودکان در حمایت از غزه. واقعیت این است که در یک ماه اخیر، شاهد برگزاری تجمعات و تظاهرات در حمایت از فلسطین در ایران و کشورهای مختلف بوده‌ایم اما همه اینها، حرکت‌هایی از جنس آدم بزرگ‌هاست. ما می‌خواستیم راهی باز کنیم که کودکان هم بتوانند در این زمینه نقش‌آفرینی کنند. بر همین اساس، بعد از مشورتی که با دوستان داشتیم، پویش اهدای عروسک را انتخاب کردیم. درواقع ما معتقدیم سهم کودکان در این نبرد، عروسک‌هایشان است و با اهدای این عروسک‌ها می‌توانند دل کودکان غزه را شاد کنند.

کار که کلید خورد، با گروه‌هایی از ایتالیا، برزیل، کشمیر و کشورهای دیگر که قبلاً همکاری داشتیم هم تماس گرفتیم و این ایده را با آنها مطرح کردیم چون دوست داشتیم این پویش به صورت جهانی برگزار شود. این دوستان هم از پویش عروسک برای غزه استقبال کردند و احتمالاً در ادامه، آنها هم این پویش را در کشورهایشان راه‌اندازی می‌کنند.»

 

*پویش «عروسک برای غزه»، به کودکان ایرانی فرصت می دهد با عروسک هایشان با کودکان غزه همدردی کنند

بچه‌ها! با عروسک‌هایتان، به کودکان غزه امید هدیه بدهید

حالا ۳ هفته از شروع پویش عروسک برای غزه در ایران می‌گذرد و کودکان زیادی به عشق نشاندن لبخند به لب بچه‌های غزه، از عروسک‌هایشان دل کنده و آنها را به دست پستچی‌های مهربان سپرده‌اند. اما اهالی موسسه رنگ زیتون غیر از پست کردن عروسک‌ها، به شیوه‌های دیگری هم برای تحویل گرفتن این هدیه‌های پرمهر و محبت فکر کرده‌اند: «ما از همه کودکان ایران دعوت می‌کنیم با ارسال عروسک‌هایشان به موسسه رنگ زیتون از طریق پست، در این پویش شرکت کنند و در امید دادن به کودکان غزه، سهیم شوند. البته چنانچه در تهران گروهی از بچه‌ها در یک محل جمع شوند و به صورت دسته‌جمعی بخواهند عروسک‌هایشان را اهدا کنند، ما خودمان برای تحویل گرفتن عروسک‌ها مراجعه خواهیم کرد. برای مثال، امروز دانش‌آموزان یکی از مدارس در تهران، عروسک‌هایشان را به مدرسه آورده بودند. با اطلاع‌رسانی مسؤولان مدرسه، در جمع این دانش‌آموزان حاضر شدیم و به صورت حضوری، عروسک‌ها را از آنها تحویل گرفتیم. علاوه‌براین در نظر داریم در روزهای آینده، تجمعی را در یکی از نقاط تهران برگزار کنیم تا بچه‌های علاقه‌مند به همراه والدین‌شان در آن شرکت کنند و همان‌جا عروسک‌هایشان رابه کودکان غزه اهدا کنند.»

تجمع کودکان شهر «کنگان» استان بوشهر با عروسک هایشان برای حمایت از کودکان غزه

شناسنامه عروسک‌ها فراموش نشود!

بچه‌های ایران اما عروسک‌هایشان را دست خالی به سوی بچه‌های غزه روانه نمی‌کنند. هر عروسک، قرار است سفیر دعاها و آرزوهای رنگارنگ صاحبش هم باشد برای دوست فلسطینی دریافت‌کننده آن. مدیر موسسه رنگ زیتون در این باره می‌گوید: «برای هرکدام از عروسک‌های اهدایی، چیزی شبیه شناسنامه در نظر گرفته‌ایم که اطلاعاتی مثل اسم عروسک، اسم فرستنده آن و اسم دوست فلسطینی که این کودک ایرانی دلش می‌خواهد عروسکش به دست او برسد را شامل می‌شود. در کنار این اطلاعات، پیامی هم از طرف کودک ایرانی اهداکننده عروسک، در برگه شناسنامه آن درج می‌شود.

کودکان هرمزگانی هم اعلام کردند آماده اند عروسک هایشان را به کودکان غزه اهدا کنند

با این نگاه، در زمان تماس مادران عزیز برای ارسال عروسک، از آنها درخواست می‌کنیم حرف دل فرزند عزیزشان با کودکان غزه را روی برگه‌ای بنویسند و همراه عروسک برای ما بفرستند. این پیام‌های بی‌ریای بچه‌های ایران می‌تواند باعث دلگرمی و قوت قلب بچه‌های غمدیده غزه شود و به آنها امید دهد. ما حتما مجموعه‌ای از عکس‌ها و فیلم‌هایی با محوریت پیام‌ها و صحبت‌های شیرین و خالصانه بچه‌های ایرانی شرکت‌کننده در این پویش را آماده کرده و در فضای مجازی منتشر خواهیم کرد تا کودکان غزه از این طریق هم از اجرای پویش عروسک برای غزه مطلع شوند.»

کودکان تهرانی و عروسک هایشان به یاد کودکان غزه در فرهنگسرای اندیشه دور هم جمع شدند

دعوتید به یک مزایده خاص به نفع صبورترین کودکان دنیا

در پایان پویش لطیف این روزهای اهالی رنگ زیتون، قرار است چه اتفاقی برای عروسک‌های اهدایی بیفتد؟ با توجه به محاصره کامل شهر غزه، این عروسک‌ها که نماد محبت و همدلی کودکان ایران است، چطور قرار است به دست کودکان غزه برسد و دل آنها را شاد کند؟ اینها سؤالاتی است که شاید ذهن شرکت‌کنندگان در پویش عروسک برای غزه را هم درگیر کرده باشد. فاطمه خطیب و دوستانش که شناخت کاملی نسبت به شرایط غزه و ساکنانش دارند، به راه‌های مختلفی برای رساندن این هدایا به مردم غزه به‌ویژه کودکان این شهر جنگ‌زده فکر کرده‌اند: «با توجه به محاصره شهر غزه، مسلما امکان ارسال تمام عروسک‌های اهدایی به این شهر و رساندن آنها به دست کودکان غزه وجود ندارد اما ما به ارسال تعدادی از این عروسک‌ها به غزه فکر کرده‌ایم. این جنگ بالاخره تمام خواهد شد و براساس تجربیات قبلی، کاروان‌های کمک‌رسانی متعددی از کشورهای مختلف راهی غزه خواهند شد. ما دوستانی در کشورهای مختلف داریم که احتمال می‌دهیم بانی چنین حرکت‌هایی شوند. با همین نگاه، در حال رایزنی با این دوستان هستیم تا بعد از جنگ از طریق آنها، تعدادی از عروسک‌های اهدایی بچه‌های ایران را برای کودکان غزه بفرستیم.

کودکان شهر «شازند» در استان مرکزی هم سر کلاس اهدای عروسک ها، حاضری زدند

اما خوب می‌دانیم در شرایط سخت و طاقت‌فرسای این روزهای غزه، مردم این شهر به کمک‌های فوری نیاز دارند. با توجه به محاصره غزه، گزینه ارسال کالا به این شهر کاملا منتفی است. بنابراین ما به دنبال ارسال کمک‌های نقدی به مردم غزه هستیم. با همین نگاه، اصلی‌ترین تصمیم ما، فروش عروسک‌های جمع‌آوری‌شده به نفع کودکان غزه و رساندن عواید حاصل از این پویش به مردم این شهر است. برای این منظور هم، دو راه پیش روی ماست. در قدم اول در نظر داریم در روزهای آینده، تجمعی برگزار کنیم و همان‌جا عروسک‌ها را به مزایده بگذاریم. علاوه‌براین قصد داریم با ایجاد یک درگاه اینترنتی، عروسک‌ها را به صورت مجازی هم در معرض فروش قرار دهیم. عواید حاصل از فروش عروسک‌ها به این دو شیوه، برای مردم غزه ارسال خواهد شد.»

کودکان غزه، چشم انتظار کمک های مردم آزاده جهان به ویژه امت اسلام هستند

وقتی با کمک دوستان ایتالیایی، کمک‌ها را به غزه رساندیم

«ما همین حالا هم با دوستانی در غزه در ارتباط هستیم و امکان ارسال باواسطه پول برای آنها وجود دارد.» خانم مدیر سؤالم را از نگاه پر از تردیدم خوانده که نپرسیده، جواب می‌دهد و در ادامه می‌گوید: «با شدت گرفتن بمباران‌های اسراییل و تنگ‌تر شدن محاصره، شرایط زندگی در غزه واقعا سخت و طاقت‌فرسا شده اما این به آن معنا نیست که امکان تهیه ارزاق و کالاها برای مردم غزه وجود ندارد. مردمی که ما شناخته‌ایم، ۱۶ سال است سختی‌های محاصره را با صبوری تحمل کرده و راه‌های دسترسی به ارزاق و کالاهای مختلف را یاد گرفته‌اند. قطعاً در شرایط جنگی سخت و بی‌سابقه امروز، دسترسی به این کالاها برای مردم غزه، ساده نیست و بدون شک با هزینه‌های خیلی گزاف امکان‌پذیر خواهد شد اما در صورت وجود منابع مالی، آنها می‌توانند مایحتاج خود را خریداری کنند.

موسسه رنگ زیتون ۲سال قبل، کمک های نقدی مردم نیکوکار ایران را برای تهیه ارزاق به دست مردم غزه رساند

ما قبلا تجربه این نوع کمک‌رسانی را داشته‌ایم. خوب است بدانید رنگ زیتون، در سال‌های گذشته بارها کمک‌های مردم خیّر ایران را به دست مردم غزه رسانده است. در جریان جنگ سال ۲۰۲۱ غزه، به‌اتفاق دوستان ایتالیایی اقدام به جمع‌آوری کمک‌های نقدی کردیم و دوستان غزه با مبالغ ارسالی، ارزاق موردنیاز گروهی از هموطنان‌شان را تهیه و در میان آنها توزیع کردند. امروز هم که امکان ارسال کالا مثل ارزاق، آب، پتو و دارو برای مردم غزه وجود ندارد، می‌توانیم با انتقال پول برای آنها، کمک کنیم خودشان این اقلام را تهیه کنند. این کار، از طریق کشورهای همسایه مثل لبنان انجام می‌شود. بعد از انتقال کمک‌های نقدی، دوستان ما در غزه می‌توانند اقلام موردنیازشان را از داخل غزه یا از مرز تهیه کنند.»

 

*اولین گزارش موسسه رنگ زیتون از روند جمع آوری کمک های نقدی برای مردم غزه

همت کنیم با دست پر به یاری مردم قهرمان غزه برویم

پویش عروسک برای غزه، به عبارتی حلقه تکمیلی حرکتی است که از روزهای ابتدایی حملات رژیم صهیونیستی به غزه به‌ویژه بعد از بمباران بیمارستان المعمدانی و شهادت جمع زیادی از کودکان بیگناه، در موسسه رنگ زیتون کلید خورده بود. فاطمه خطیب با اشاره به این حرکت مردمی می‌گوید: «از روزهای ابتدایی جنگ غزه، ما به‌عنوان بخش خیریه اتحادیه امت واحده، شروع به جمع‌آوری کمک‌های نقدی مردم خیّر ایران برای مردم داغدار غزه کردیم. به لطف خدا و با استقبال خوب هموطنان از این حرکت، تا امروز نزدیک ۳۰۰ میلیون تومان جمع‌آوری شده است. این کمک‌های نقدی به عواید حاصل از فروش عروسک‌های اهدایی در پویش عروسک‌ها اضافه شده و مجموع این مبالغ برای رابطان ما در غزه جهت تهیه مایحتاج ضروری مردم غزه ارسال خواهد شد.»

کمک های ما می تواند در میان ویرانه های غزه، امید را در دل مردم صبور آن سرزمین، زنده نگه دارد

مدیر موسسه رنگ زیتون در پایان، با اعلام راه‌های مشارکت در پویش‌های این تشکل مردمی برای حمایت از مردم غزه، می‌گوید: «کودکان عزیز ایران برای مشارکت در پویش عروسک برای غزه و اهدای عروسک‌هایشان به کودکان غزه، می‌توانند به شماره ۰۹۳۸۲۸۵۹۱۸۶ در پیام‌رسان‌های بله، ایتا و تلگرام و یا به نشانی color_of_olive در اینستاگرام پیام بدهند. هموطنان خیّر هم می‌توانند از طریق شماره کارت ۵۰۲۲۲۹۷۰۰۰۰۱۰۴۳۴ به نام مجمع جوانان امت واحده، کمک‌های نقدی‌شان را به مردم قهرمان غزه اهدا کنند.»

 

پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    تازه های کتاب
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول