اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

سیاست خارجی

امیرعبداللهیان در دو مقر سازمان ملل؛ غزه محور رایزنی‌ها

وزیر امور خارجه که چندی پیش سفری به نیویورک داشت و ضمن شرکت در مجمع عمومی با گوترش ملاقات کرد، در ادامه رایزنی‌ها برای توقف جنایات صهیونیست‌ها و رفع محاصره غزه، در سفر به ژنو با مقامات سازمان ملل در مقر اروپایی این سازمان دیدار و پیشنهاد برگزاری نشست فوق‌العاده شورای حقوق بشر را مطرح کرد.

امیرعبداللهیان در دو مقر سازمان ملل؛ غزه محور رایزنی‌ها

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، چهل و سه روز است که از حملات صهیونیست‌ها به غزه آن هم در واکنش و به بهانه عملیات طوفان الاقصی می‌گذرد. این رژیم نه تنها در این مدت اقدام به حمله به اماکن مسکونی، مساجد، کلیساها و ... کرد که بر اثر آن و بر طبق آخرین آمار بیش از ۱۲ هزار نفر در این حملات به شهادت رسیده‌اند، محاصره غزه را تنگ‌‌تر و تنگ‌تر کرد و مانع از امدادرسانی و ارسال کمک‌های انساندوستانه به این منطقه شد.

جمهوری اسلامی ایران از ابتدا این عملیات را صد در صد مقاومتی خواند و پس از شروع جنایات رژیم اسرائیل علیه مردم بی‌دفاع غزه، تلاش‌هایی را برای توقف حملات و ارسال کمک‌های انساندوستانه صورت داد. از رایزنی‌های تلفنی رئیس جمهور و رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران تا نامه نگاری‌های امیرعبداللهیان و سفرهایی که در این مدت انجام شد.

البته آنگونه که ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز پیش از این اشاره کرده بود، وزارت امور خارجه از ابتدا مجموعه اقداماتی را در سطوح ملی، منطقه‌ای، اسلامی، عربی و بین‌المللی آغاز کرده و همچنان به این تلاش‌ها ادامه می‌دهد. توقف جنگ و پایان اقدامات نظامی رژیم صهیونیستی، رفع محاصره و ارسال کمک‌های انسانی برای مردم تحت محاصره غزه و مقابله با اقدامات قهری این رژیم برای کوچاندن ملت فلسطین از شمال غزه و یا به خارج از غزه در صدر اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران قرار داشت و دارد. 

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه علاوه بر رایزنی‌هایی که به صورت تلفنی انجام داد و نامه‌نگاری‌هایی که صورت داد، در این مدت دو دور سفر منطقه‌ای هم داشت. نخستین کشورها در تور نخست شامل عراق، لبنان، سوریه و قطر بودند و وزیر امور خارجه ضمن دیدار و گفت‌‌وگو با مقامات عالیرتبه این کشورها، با سران مقاومت در لبنان و قطر هم ملاقات کرد. یک روز پس از این سفر، وزیر امور خارجه در رأس هیأتی به جده رفت و در نشست فوق العاده کمیته اجرایی سازمان همکاری اسلامی شرکت و به ایراد سخنرانی پرداخت. او در این نشست پیشنهاداتی را مطرح و خواستار تحریم سیاسی و اقتصادی رژیم اسرائیل از سوی کشورهای مسلمان شد. وزیر امور خارجه همچنین در حاشیه این نشست هم با برخی همتایان و مقامات حاضر از جمله همتای عربستانی خود به گفت‌وگو درباره وضعیت غزه و تحولات فلسطین پرداخت.

نیویورک و مقر سازمان ملل متحد هم سومین مقصد سفرهای رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران بود و هدف هم شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل و رایزنی با دبیرکل این سازمان و برخی همتایان.

 

این دیپلمات عالیرتبه ایرانی در مجمع عمومی سازمان ملل خطاب به جنگ افروزان صهیونیست و دولتمردان آمریکایی گفت: در نیویورک و از مقر سازمان ملل به جنگ افروزان اسرائیلی و حامیان آن، دولتمردان و نظامیان آمریکا که اکنون مدیریت نسل کشی در فلسطین را در دست دارند صریحاً می‌گویم ما از گسترش و دامنه جنگ در منطقه استقبال نمی‌کنیم، اما هشدار می‌دهم اگر نسل کشی در غزه ادامه یابد، خود از این آتش در امان نخواهند ماند. آنجا خانه ماست، غرب آسیا منطقه ماست. در امنیت خانه با هیچ طرفی تعارف نداریم.

وی با بیان اینکه تاریخ تمدن ایران نشان می‌دهد که ما همواره حامی صلح بوده و هستیم، بر توقف فوری نسل‌کشی و کوچ اجباری مردم غزه تأکید کرد و افزود: غزه در انتظار کمک‌های انسانی فوری و حیاتی است.

امیرعبداللهیان همچنین گفت: اقدامات آمریکا نیز که از طریق حمایت مالی و تسلیحاتی، اقدام مستقیم نظامی و حمایت مؤثر سیاسی در این نبرد نه تنها مشارکت مستقیم دارد، بلکه مدیریت این جنگ را راسا در دست دارد، موجب مسئولیت بین‌المللی آن است. بعلاوه، در حالی که آمریکا خود عملاً و مستقیماً در ارتکاب جنایات علیه فلسطینی‌ها نقش و دخالت دارد، در مقامی نیست که بتواند دیگران را به عدم توسعه جنگ و خویشتنداری دعوت کند. (اینجا بخوانید)

وی پس از آن هم در دور دوم سفرهایش به منطقه به قطر و بعد هم به ترکیه سفر کرد و با مقامات این کشورها و همچنین اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس در دوحه دیدار و در جریان آخرین تحولات غزه قرار گرفت.

 

 

* تماس‌های تلفنی ‌آیت‌الله رئیسی و سفر به ریاض

علاوه بر وزیر امور خارجه، در این مدت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور نیز تلفنی با برخی سران و همتایان خود گفت‌وگو کرد. رئیس جمهور در این بازه زمانی در سفری که به تاجیکستان و پس از آن به ازبکستان داشت و در دیدارهایی که صورت داد به موضوع غزه پرداخت و در نهایت روز شنبه ۲۰ آبان ماه در نشست سران کشورهای اسلامی و عربی در ریاض شرکت و ۱۰ پیشنهاد را درباره وضعیت غزه مطرح کرد. توقف کشتار مردم غزه، رفع کامل محاصره انسانی غزه،‌ خروج فوری نظامی رژیم صهیونیستی از این منطقه،‌ قطع هرگونه ارتباط سیاسی و اقتصادی با رژیم صهیونیستی توسط کشورهای اسلامی،‌ تشکیل یک دادگاه بین‌المللی برای تعقیب و مجازات سران جنایتکار صهیونیست و آمریکا،‌ تأسیس یک صندوق ویژه برای بازسازی فوری غزه با تقبل کشورهای اسلامی و اعزام کاروان کشتی‌های حامل کمک‌های انساندوستانه به مردم فلسطین از کشورهای اسلامی پیشنهادات رئیسی در ریاض بود.

* سفر به مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو

در ادامه این رایزنی‌ها و همزمان با چهلمین روز این حملات، حسین امیرعبداللهیان روز چهارشنبه ۲۴ آبان ماه در سفری که به ژنو داشت رایزنی‌هایی را با برخی مقامات سازمان ملل و رئیس صلیب سرخ جهانی صورت داد. سفری که به گفته ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در راستای استمرار تلاش‌های دیپلماتیک در ارتباط با مسأله فلسطین به ویژه پیگیری موضوع ارسال کمک‌های انساندوستانه برای مردم مظلوم غزه در سطوح بین‌المللی و دیدار و گفت‌وگو با برخی مسؤولان سازمان ملل متحد و صلیب سرخ جهانی، انجام شد. رضا نجفی معاون امور حقوقی و بین‌المللی، ناصر کنعانی سخنگو، مرضیه افخم مدیرکل امور زنان و حقوق بشر و اسماعیل بقایی هامانه مشاور وزیر امور خارجه، امیرعبداللهیان را در این سفر همراهی می‌کردند.

عصر سه‌شنبه و پیش از انجام این سفر نیز امیرعبداللهیان و شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر در گفت‌وگویی تلفنی تداوم نسل کشی در غزه و وضعیت بسیار بحرانی انسانی را مورد بررسی قرار داده و بر ضرورت توقف فوری جنایات جنگی علیه غزه و امدادرسانی فوری به مردم فلسطین تأکید کردند. 

نخستین دیدار امیرعبداللهیان پیش از ظهر چهارشنبه ۲۴ آبان ماه و با حضور در مقر سازمان ملل در ژنو انجام شد. دیدار با «مارتین گریفیتس» معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه. امیرعبداللهیان در این دیدار با اشاره به تحولات اسفناک انسانی در غزه در نتیجه حملات رژیم صهیونیستی، گفت که متأسفانه دامنه حملات رژیم صهیونیستی به غزه در حال گسترش است و لازم است برای توقف حملات رژیم صهیونیستی اقدامات فوری و مؤثر صورت گیرد. 

ضرورت ارسال فوری کمک‌های انساندوستانه به مردم غزه و مدیریت قوی و فوری سازمان ملل به منظور رفع کامل انسداد مرز رفح هم از دیگر مواردی بود که امیرعبداللهیان در این دیدار مطرح کرد و در عین حال گفت که هیچ شانسی برای پیروزی این رژیم در جنگ وجود ندارد و صرفا هزینه‌های دولت آمریکا به عنوان بزرگترین حامی آن و مسؤول تداوم جنگ را افزایش می‌دهد.

 

گریفیتس نسبت به وضعیت وحشتناک بیمارستان شفا ابراز نگرانی کرده و آن را تراژدی توصیف کرد و با ابراز نگرانی از افزایش دامنه جنگ در غزه، از تلاش‌های ایران برای جلوگیری از گسترش دامنه جنگ در منطقه قدردانی و بر ضرورت تقویت تلاش‌ها برای توقف جنگ و پایان دادن به شرایط نگران کننده جاری تأکید کرد.

 

 

* فیگوری که آمریکایی‌ها می‌گیرند

رئیس دستگاه دیپلماسی پس از آن به میان خبرنگاران آمد و ضمن تشریح اهداف این سفر، وضعیت انسانی در غزه را بسیار تاسف بار خواند و گفت: متاسفانه در شرایطی که آمریکایی‌ها همه گونه سلاح از جمله سلاح‌های فسفری و ممنوعه را به صورت روزانه از مسیر قبرس و یا به طور مستقیم از همه پایگاه‌هایشان در سراسر منطقه به تل آویو ارسال می‌کنند و این بمب‌ها بر سر مردم مظلوم و مقاوم غزه ریخته می‌شود، اما برای ارسال کمک‌های انساندوستانه، آمریکا بیشتر فیگور اینکه ما به دنبال ارسال کمک‌های انساندوستانه هستیم را گرفته، ولی در عمل اتفاق مهمی رخ نمی‌دهد.

 

 

* حضور الی کوهن در ژنو

همزمان با حضور امیرعبداللهیان در ژنو، «الی کوهن» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی هم به ژنو آمده بود، سفری که مورد اشاره امیرعبداللهیان نیز قرار گرفت و در این باره گفت: همزمان با سفر بنده وزیر خارجه رژیم جعلی اسرائیل خودش را شتابان به ژنو رسانده و تعدادی از خانواده‌های اسرای اسرائیلی را با خودش برای مظلوم نمایی به ژنو آورده است. این در حالی است که بیش از ۶ هزار اسیر فلسطینی شامل تعداد زیادی زن و کودک در زندان های رژیم اشغالگر هستند. ما از سه هفته پیش در دیداری که با رهبر سیاسی حماس در دوحه داشتیم، آقای هنیه موافقت خود را برای آزادی فوری غیرنظامیانی که نزد حماس هستند اعلام کرد، اما در گفت‌وگوها و تبادل پیام‌ها و تلاش‌هایی که برای توقف جنگ در منطقه جریان دارد، طرف اسرائیلی تاکنون شرایطی را که به آزادی این اسرا و غیرنظامیانی که در غزه هستند، سرعت ببخشد، نپذیرفته است. بلکه بر عکس این رژیم تلاش دارد که به این بهانه جنگ، کشتار و نسل کشی را در غزه ادامه دهد.

*  وقفه بشردوستانه معنایی جز استمرار کشتار و به قحطی کشاندن مردم بی پناه فلسطین ندارد

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در ادامه برنامه و دیدارهای خود در ژنو، با تعدادی از مقامات سازمان ملل، مسؤولان نهادهای بشردوستانه، نهادهای مذهبی، اساتید دانشگاه و تعدادی از سفرای مقیم ژنو در مرکز گفت‌وگوهای بشردوستانه درباره تحولات جاری در فلسطین و تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه گفت‌وگو و ضمن سخنرانی در این نشست به سؤالات حضار پاسخ داد. 

امیرعبداللهیان در این نشست عنوان کرد: حضور من در ژنو و در این جلسه در مرکز گفت‌وگوهای بشردوستانه و رایزنی‌های فشرده‌ای که با برخی از سازمان‌های بین‌المللی مستقر در ژنو خواهم داشت در راستای انجام وظیفه‌ای است که علاوه بر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی از ملت ایران، بر اساس مسؤولیت محوله از سوی سازمان همکاری اسلامی بر عهده خود می‌دانم.  

وی با بیان اینکه جایگاه و اعتبار حقوقی و اخلاقی حقوق بشردوستانه بین‌المللی در معرض آزمونی بس خطیر قرار گرفته است، افزود: اجازه ندهیم که یک موجودیت اشغالگر و آپارتاید حرمت و اعتبار نظامات بین‌المللی در حوزه حقوق بشردوستانه را چنین بی محابا به چالش بکشد و به سخره گیرد. 

وزیر امور خارجه در این نشست بر توقف فوری و بی قید و شرط کشتار و جنایات جنگی و نسل‌کشی مردم غزه تأکید کرد و گفت: کمک رسانی فوری و موثر بشردوستانه، شامل کمک‌های پزشکی و دارویی و غذایی، به مردم غزه باید بدون فوت وقت انجام شود. نباید اجازه داد که رژیم صهیونیستی یا برخی حامیان آن با طرح مفاهیم انحرافی همچون «وقفه بشردوستانه» صرفا به دنبال فرار از فشار افکار عمومی و خرید زمان برای ارتکاب جنایات بیشتر از سوی رژیم اشغالگر باشند.

وی با بیان اینکه وقفه بشردوستانه معنایی جز استمرار کشتار و به قحطی کشاندن مردم بی پناه فلسطین ندارد، افزود: باریکه‌ای که حتی قبل از ۷ اکتبر به مدت ۱۶ سال در محاصره کامل اقتصادی بوده است و در ظرف ۵ هفته گذشته همه زیرساخت‌های اقتصادی و درمانی و تولید و توزیع آن نابود شده و بسیاری از نیروهای انسانی فنی آن در همه حوزه‌ها قتل عام شده‌اند را نمی‌توان با ارسال چند صد کامیون محموله غذا و دارو، در برابر یک فاجعه قطعی انسانی حفظ کرد. غزه نیاز به حمایت جدی و واقعی بشردوستانه و واردات حداقل روزانه ۵۰۰ محموله کمک انسانی دارد.

ممانعت از کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها از خانه و کاشانه خود از دیگر مباحثی بود که وزیر امور خارجه ایران در این نشست بر آن تأکید کرد و همچنین گفت که در سازمان‌های بین‌المللی باید بسیار مراقب باشند که تبدیل به ابزار و یا همدست اسرائیل و حامیان آن از طریق تسهیل کوچ اجباری فلسطینی‌ها نشوند.

امیرعبداللهیان همچنین عنوان کرد: جامعه بین‌المللی وظیفه قانونی و اخلاقی برای پیگرد موثر جنایات ارتکابی و محاکمه و مجازات سران رژیم صهیونیستی دارد. در غیر این صورت ارتکاب جنایات جنگی، نسل کشی و جنایات علیه بشریت بیش از پیش عادی سازی می‌شود. (جزئیات بیشتر)

* از نامه نگاری به کمیسر عالی حقوق بشر تا دیدار با وی در ژنو

پس از آن امیرعبداللهیان با «فولکر تورک» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل دیدار کرد. او که چندی پیش هم به این مقام سازمان ملل درباره وضعیت غزه نامه نوشته و خواستار اقدامات لازم برای توقف فوری حملات رژیم صهیونیستی به غزه و پاسخگو کردن حاکمان این رژیم به دلیل جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی شده بود، در دیدار بعدازظهر روز چهارشنبه با فولکر تورک پیشنهاد کرد شورای حقوق بشر جلسه فوق العاده‌ای را برای گفت‌وگو و تبادل نظر کشورهای عضو سازمان ملل برای کمک به یافتن یک راه‌حل برگزار و همچنین پیشنهاد کرد شورای حقوق بشر تیمی از متخصصان را تشکیل دهد تا  آنچه را که رژیم صهیونیستی در غزه انجام داده و می‌دهد، مستندسازی کند. 

 

کمیسر عالی حقوق بشر نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار و با اشاره به سفر اخیرش به منطقه و مرز رفح، شرایط انسانی در غزه و حتی کرانه غربی را بسیار نگران کننده خواند و افزود: ما باید حداکثر تلاش را داشته باشیم تا راه حلی برای این شرایط پیچیده و اسفناک بیابیم و مانع گسترده شدن جنگ و پیچیده تر شدن شرایط شویم.

علاوه بر امیرعبداللهیان، علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه نیز سفری به ژنو داشت و با «فولکر تورک» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل درباره اوضاع غزه گفت‌‌وگو و از وی خواسته بود که به غزه سفر کند.

* دیدار با رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ

خانم «میریانا اسپولیاریک ایگر» رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جهانی سومین مقامی بود که رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران با حضور در مقر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ژنو با او دیدار کرد. البته امیرعبداللهیان از ابتدای تحولات اخیر در غزه نیز در  ۱۸ مهر ماه نیز با خانم «میریانا اسپولیاریک ایگر»  در این خصوص تلفنی گفت‌وگو کرده بود.

 امیرعبداللهیان در این دیدار با ذکر این نکته که حماس حسن‌نیت خود را در خصوص موضوع اسرای غیرنظامی نشان داده و آماده تبادل اسرای غیرنظامی است، اما رژیم اسرائیل با زمان بازی می‌کند، به سفر «الی کوهن» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی به ژنو اشاره کرد و گفت که وزیر خارجه این رژیم با آوردن خانواده‌های برخی اسرای اسرائیلی به ژنو، در حال مظلوم‌نمایی است. 

 

وی به ظرفیت‌های صلیب‌ سرخ در زمینه اسرا، کمک رسانی به غزه و سایر موضوعات انساندوستانه در غزه نیز پرداخت و رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ هم از اعتماد ایران به کمیته و کمک به انجام ماموریت‌های آن تشکر کرد و با پیچیده دانستن اوضاع غزه، خواستار کمک ایران و سایر کشورها به موفقیت انجام وظایف انساندوستانه صلیب سرخ شد و افزود: ما با درک حساسیت اوضاع، حداکثر تلاش خود را برای کاهش آلام انسان‌ها به کار خواهیم بست.

 الی کوهن در سفرش به ژنو نیز با رئیس کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ دیدار کرده بود.

* پدرسون در محل نمایندگی ایران در ژنو

آخرین برنامه روز چهارشنبه امیرعبداللهیان در ژنو ملاقات با «گیر پدرسون» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه بود. گیر پدرسون چهارشنبه شب در محل نمایندگی ایران در سازمان ملل در ژنو حضور یافت و در این دیدار آخرین تحولات سیاسی سوریه و راه‌های کمک به حل مشکلات این کشور مورد گفت‌وگو قرار گرفت. 

 

پدرسون در این دیدار به تشریح تلاش‌ها و برنامه‌های خود در کمک به حل بحران در سوریه پرداخت و دیدگاه‌های خود را در خصوص ادامه روند سیاسی این کشور و کمیته قانون اساسی تبیین کرد و افزود که تلاش خواهد کرد تنش‌ها در سوریه کاهش یابد و ابراز امیدواری کرد که تحولات جاری در فلسطین بر اوضاع سوریه تاثیر منفی نگذارد.

 

 

وزیر امور خارجه در مدت حضورش در ژنو با سی.بی.اس و فایننشال تایمز هم گفت‌وگو کرد. وزیر خارجه در مصاحبه با شبکه آمریکایی «سی‌بی‌اس» گفت که ایالات متحده با حمایت از رژیم صهیونیستی، جنگ در غزه را تشدید کرده است.

* گفت‌وگو با همتای فرانسوی در ژنو

عصر پنجشنبه و پیش از ترک ژنو هم امیرعبداللهیان با «کاترین کولونا» همتای فرانسوی دیدار و گفت‌وگو کرد. او و همتای فرانسوی ۱۷ فروردین ماه سالجاری و در حاشیه سفر امیرعبداللهیان به پکن برای دیدار با همتای سعودی هم با یکدیگر دیدار کرده بودند. اوضاع غزه و مناسبات دوجانبه و مباحث کنسولی از جمله موارد مورد گفت‌وگو در این دیداری بود که حدود یک ساعت به طول انجامید. امیرعبداللهیان همچنین درباره دیدارش با همتای فرانسوی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: در ژنو گفت‌وگوی صریح و مهمی با ⁦ کاترین کولونا⁩وزیر خارجه فرانسه در خصوص تحولات فلسطین، موضوعات مورد دوجانبه، کنسولی و چشم‌انداز روابط ایران و فرانسه داشتیم. ضمن هشدار نسبت به تبعات استمرار جنایات جنگی در غزه، بر توقف فوری نسل کشی در غزه ، ارسال کمک‌های امدادی و‌ تبادل اسرای غیرنظامی تأکید شد.

 

وزیر امور خارجه پیش از ترک ژنو به مقصد تهران در جمع خبرنگاران نیز به تشریح رایزنی‌هایش در ژنو پرداخت و گفت: اتفاق نظر داشتیم این جنایات علیه غیرنظامیان در غزه و کرانه سریعا متوقف شود و مرز رفح بازگشایی و کمک‌های گسترده انسانی وارد غزه و کرانه باختری شود. ضمن اینکه موضوع کوچ اجباری فلسطینی‌ها به سمت اردن و مصر که یک مسأله کاملا نگران کننده برای جامعه جهانی است،  مورد توجه قرار گرفت. درخواست ما از مقامات بین‌المللی سازمان ملل و صلیب سرخ و سازمان‌های بشردوستانه این بود که باید از حالت انفعال خارج شد و اقدامات اساسی و جدی و موثر آنها را جهانیان شاهد باشند.

وی در ادامه به دیدارش با خانم «کاترین کولونا» وزیر خارجه فرانسه در ژنو نیز اشاره کرد و گفت: امروز گفت‌وگوهای صریح، روشن و مهم با خانم کاترین کولونا وزیر خارجه فرانسه در ژنو داشتیم و به خوبی روشن ساختیم که شما نمی‌توانید در کنار آمریکا فقط از اقدام حماس سخن بگویید، حماس از نظر ما یک جریان و حرکت فلسطینی آزادیبخش در مقابل اشغالگری است. البته ما کشتار زنان و کودکان را در هر حای جهان همواره محکوم کردیم، ولی سکوت آمریکا و برخی کشورهای غربی نسبت به کشتار بیش از ۴ هزار و ۴۰۰ کودک و چند هزار زن که معنایی جز نسل‌کشی در فلسطین ندارد، قابل تحمل نیست. 

 

 

امیرعبداللهیان افزود: ما و ایشان اتفاق نظر داشتیم که دامنه جنگ نباید گسترش یابد و بایستی بر ابتکارات سیاسی که برای توقف جنایات جنگی، تبادل اسرا و ارسال کمک‌های انساندوستانه تمرکز دارد، همه طرف‌ها اهتمام و جدیت لازم را به خرج دهند. اما هشدار دادیم در صورت تداوم این وضعیت، هر احتمالی و از جمله گسترش بیشتر دامنه جنگ متصور است.

پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول