اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

سیاست خارجی

امیرعبداللهیان: آمریکا حداقل ۲ بار در جنگ غزه به ایران پیام داده است

وزیر امور خارجه در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس گفت که آمریکا تمام قد در کنار رژیم صهیونیستی قرار گرفته و مدیریت جنگ علیه فلسطین در اختیار نظامیان و دستگاه امنیتی آمریکاست و از حداقل ۲ پیام آمریکا در این مدت به ایران خبر داد.

امیرعبداللهیان: آمریکا حداقل ۲ بار در جنگ غزه به ایران پیام داده است

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب اول آبان ماه در نشستی خبری بعد از برگزاری نخستین نشست وزرای خارجه فرمت ۳+۳ به تشریح رایزنی‌های انجام شده در این نشست پرداخت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

* دو پیام مهم نشست تهران

وی در ابتدای این نشست خبری در پاسخ به سؤالی درباره برگزاری نشست وزرای خارجه فرمت ۳+۳ در تهران بیان کرد: اولین نشست فرمت ۳+۳ با تمرکز بر موضوع حل و فصل منازعات قفقاز جنوبی در روسیه و در سطح معاونان وزرای خارجه برگزار و دومین نشست و اولین نشست وزرای خارجه امروز در تهران برگزار شد.

وزیر خارجه بیان کرد: امیدواریم در ادامه برگزاری این فرمت شاهد حضور سازنده و مفید کشور دوست گرجستان هم باشیم. نشست بعدی هم وزرا توافق کردند در ترکیه برگزار شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: اینکه همزمان با بحران در غزه و عملیات‌های نظامی و تجاوزات مستمر رژیم جعلی اسرائیل علیه ساکنان غیرنظامی در غزه این نشست در تهران برگزار می‌شود، دو پیام مهم داشت. پیام اول اینکه ما از فرصت حضور وزرای خارجه این کشورها برای پرداختن و تمرکز بیشتر و رایزنی و مشورت‌های دوجانبه در سطح وزرا و همچنین فرصت دیدار با رئیس جمهور آقای رئیسی استفاده کرده و تلاش کردیم در خصوص یافتن راهکارهایی برای توقف فوری جنایات جنگی رژیم صهیونیستی، ارسال کمک‌های انساندوستانه و متوقف کردن اقدامات برای کوچ اجباری ساکنان غزه به جنوب منطقه فلسطین رایزنی‌های نزدیک و ثمربخشی را داشته باشیم.

این دیپلمات عالیرتبه ایرانی خاطرنشان کرد: این اجلاس همچنین این پیام را داشت که جمهوری اسلامی ایران در مسائل منطقه از کنشگری فعال برخوردار است و در اوج بحران در منطقه غرب آسیا نسبت به تحولات در قفقاز جنوبی توجه دارد.

امیرعبداللهیان افزود: شعار و عنوان اجلاس امروز تمرکز بر نوبت صلح و همکاری و پیشرفت در قفقاز جنوبی و گفت‌وگوهای ما در متن بیانیه مترکز بود که امیدواریم در آینده شاهد به کارگیری زبان زور در قفقاز جنوبی نباشیم و امیدوارم بعد از ترکیه، این نشست‌ها در باکو و ایروان استمرار یابد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤال خبرنگار راشاتودی درباره ادعای آمریکایی‌ها در متهم کردن ایران به حمایت از حماس و جهاد اسلامی نیز اظهار داشت: بر هیچ کس پوشیده نیست جمهوری اسلامی ایران در چارچوب ارزش‌های انسانی، ملی و دینی خودش نسبت به حمایت از مقاومت فلسطین در مقابل پدیده شوم اشغالگری اسرائیل همواره موضع روشن و مشخصی داشته است. به حمایت‌های سیاسی، بین‌المللی و رسانه‌ای از مقاومت فلسطین و مقاومت در منطقه در مقابل پدیده رژیم اشغالگر صهیونیستی ادامه می‌دهیم.

وی گفت: هیچ تعارفی نداریم که بگوییم رژیم صهیونیستی بر مبنای اشغالگر شناخته می‌شود و بر مبنای حقوق بین‌الملل تا زمانی اشغال برطرف نشود، قاعده سرزمین اشغالی در این منطقه کاملا حاکم است. براساس حقوق بین‌الملل کسانی که سرزمینشان اشغال شده می‌توانند سلاح حمل کنند و برای دفاع از حقوق مشروع خود اسلحه به دست بگیرند.

وزیر خارجه ادامه داد: شاهد این هستیم که برخی کشورهای غربی به ویژه با مدیریت آمریکا تلاش دارند پدیده اشغالگری اسرائیل را کاملا نادیده بگیرند و درصدد محکوم کردن و مقابله با جنبش حماس و مقاومت فلسطین در منطقه هستند.

به گزارش  فارس، امیرعبداللهیان افزود: در جلسه‌ای که دو روز گذشته در مصر برگزار شد، شب گذشته با وزیر خارجه مصر تماس داشتم و امروز هم از زبان وزرای خارجه حاضر در تهران جزییات بیشتری را از نشست قاهره دریافت کردیم. مایه تاسف است که کشورهای غربی شرکت کننده در آن اجلاس، حتی حاضر نمی‌شوند نسبت به حق مشروع مردم فلسطین کلمه‌ای در متن بیانیه پایانی اجلاس سران در مصر بیاید، ولی در مقابل می‌خواهند مقاومت را محکوم کنند.

وی تصریح کرد: معتقدیم مقاومت فلسطین واقعیتی در منطقه است. ایران به دنبال توسعه جنگ در منطقه نیست، ولی تداوم کشتار زنان، کودکان و غیرنظامیان عرصه را بر نیروهای مقاومت و مردم منطقه تنگ کرده است و نتیجه آن این است که اخباری می‌شنویم از وقایعی در منطقه که علیه جنگ افروزان در منطقه در حال به وقوع پیوستن است.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: امیدواریم مجموعه تلاش‌ها در چارچوب سازمان همکاری اسلامی در نشست جده منجر به این شود که شاهد توقف جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در غزه و کرانه باختری باشیم.

وی گفت: مایلم بار دیگر تأکید کنم امروز منطقه به مانند بشکه باروت است و هر لحظه هر اتفاق خارج از کنترلی ممکن است در منطقه رخ دهد. لذا تا دیر نشده به همه طرف‌های دخیل در این آتش افروزی، به طور مشخص آمریکا و رژیم صهیونیستی را توصیه و هشدار می‌دهیم که کشتار زنان، کودکان و غیرنظامیان را فورا متوقف کنند.

* آمادگی مقاومت 

وزیر خارجه در پاسخ به سؤالی با اشاره به تماس تلفنی‌ شب گذشته‌اش با اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس و زیاد نخاله دبیرکل جهاد اسلامی بیان کرد: در جریان آخرین وضعیت در غزه و کرانه باختری قرار گرفتم. رهبران مقاومت بر این تأکید دارند که ما آمادگی طولانی برای تداوم مبارزه در بخش نظامی با رژیم صهیونیستی داریم. لذا آنچه مورد درخواست آنهاست این است که رژیم صهیونیستی عملیات را روی غیرنظامیان متوقف کند و به صراحت می‌گویند ما آمادگی داریم مراکز نظامی و نظامیان رژیم صهیونیستی را هدف قرار دهیم و آنها هم اگر می‌توانند مقاومت را هدف قرار دهند نه زنان و کودکان را. 

امیرعبداللهیان بیان کرد: در نشست امروز در تهران یکی از موضوعات مهم در سخنرانی‌ها مربوط به تحولات در فلسطین بود، به ویژه وزرای خارجه ترکیه و روسیه مواضع قوی و دقیقی را داشتند، در چارچوب تأکید برای توقف فوری جنگ و توقف کشتار زنان و کودکان و غیرنظامیان و ارسال فوری کمک‌‌های انساندوستانه.

وزیر خارجه ادامه داد: ما به نشانه اعلام همبستگی با ملت بزرگ و مقاوم فلسطین در دو سوی سالن اجتماعات پرچم فلسطین را برافراشته قرار داده بودیم.

* گام عملی در راستای حرکت آذربایجان و ارمنستان به سوی صلح و دوستی

وی در پاسخ به سؤالی درباره کریدور زنگزور و همچنین حضور وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان در نشست امروز در تهران گفت: نفع اینکه وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان در تهران در کنار هم قرار گرفتند یک گام عملی و شاخص در راستای حرکت دو کشور به سوی صلح و دوستی بود. در حاشیه اجلاس نیز فرصتی فراهم شد که وزرای خارجه دو کشور با هم گفت‌وگویی را داشته باشند.

وزیر خارجه بیان کرد: این اجلاس بستری را فراهم کرد که در آن چارچوب امیدواریم هر چه زودتر شاهد برقراری صلح و امنیت پایدار در قفقاز جنوبی باشیم. اینکه ارمنستان حاکمیت آذربایجان را بر منطقه قره‌باغ به رسمیت می‌شناسد و آذربایجان تامین امنیت و حفاظت از ارامنه ساکن در منطقه قره‌باغ را به عنوان مسؤولیت اصلی خود اعلام می‌کند گام مثبت است. امیدواریم هر چه زودتر شاهد یک توافق خوب بین ارمنستان و آذربایجان باشیم.

*  آمریکا به صورت یک طرفه و تمام قد در کنار رژیم صهیونیستی قرار گرفته

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری فارس درباره اینکه آمریکا پیش نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه داده و ضمن حمایت از جنایات رژیم صهیونیستی خواهان فشار بر حزب‌الله و گروه‌های مقاومت است و ادعاهای بی اساسی درباره ایران مطرح و درخواست کرده که ایران ارسال تسلیحات به گروه‌های مقاومت را متوقف کند، پاسخ داد: متاسفانه آمریکا به صورت یک طرفه و تمام قد در کنار رژیم صهیونیستی قرار گرفته است.

 

 

*مدیریت جنگ علیه فلسطین در اختیار نظامیان و دستگاه امنیتی آمریکاست

وی افزود: امروز با اطلاعات دقیق اعلام می‌کنم، مدیریت جنگ علیه فلسطین در اختیار نظامیان و دستگاه امنیتی آمریکاست. سیستم امنیتی و سیستم حکومتی و سیاسی در سرزمین‌های اشغالی کاملا فروپاشیده، ولی ماشین جنگی رژیم صهیونیستی با فرماندهی و هدایت نظامیان و دستگاه امنیتی و بخش سیاسی آمریکا تلاش می‌کنند که رژیم اسرائیل فروپاشیده را از این بحران نجات دهند.

وزیر خارجه گفت: علاوه بر تماس‌ها و سفر آقای بایدن به تل آویو و سفرهای مکرر مقام‌های نظامی، امنیتی و سیاسی آمریکا به سرزمین‌های اشغالی در سطح بین‌المللی آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که قطعنامه‌ای با این محتوا در شورای امنیت صادر بشود. این قطعنامه محل چالش است. با لاوروف که امروز در نشست حضور داشت و حق وتوی قطعنامه را دارد گفت‌وگوی مهمی را در این خصوص داشتیم. با چین هم در این رابطه در حال رایزنی هستیم و همه تلاش‌ها در جریان است برای اینکه قطعنامه‌ای علیه منافع فلسطین صادر نشود و آمریکایی‌ها به صورت یکجانبه به رفتار خود ادامه ندهند.

 

 

* اعلام به آمریکا با صدای بلند

وزیر خارجه در پاسخ به سؤال دیگری بیان کرد: اینکه رژیم اشغالگر قدس امروز چه رویایی را در سر می‌پرواند؟ آنها به دنبال این هستند که مقاومت را از غزه به کلی حذف کنند. آنها به دنبال این هستند که ساکنان غزه را از شمال غزه به جنوب غزه بفرستادند و در هدف قرار دادن بیمارستان‌ها، کلیساها و مساجد و غیرنظامیان با هدف تخلیه شمال غزه صورت می‌گیرد و در گام بعدی صهیونیست‌ها به دنبال این هستند که ساکنان غزه را به صورت کامل به بخش سینا در مصر منتقل کنند و ساکنان کرانه باختری را به بخش‌هایی از اردن. این رویایی است که صهیونیست‌ها امروز در سر می‌پروانند و تصور می‌کنند اکنون با حمایت تمام عیاری که از آمریکا به دست آوردند می‌توانند چنین سناریویی را پیش ببرند.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: با صدای بلند به طرف آمریکایی اعلام کردیم همانطور که سال‌های پیش تلاش زیادی را شما و متحدانتان انجام دادید که حزب‌الله را از صحنه مقاومت منطقه حذف کنند و حزب‌الله را خلع سلاح کنند ولی امروز حزب‌الله قدرتمند‌تر از هر زمان دیگری است. امروز حزب‌الله در نقطه‌ای از قدرت قرار دارد که آمریکایی‌ها و غربی‌ها تاکنون ده‌ها پیام به حزب‌الله داده‌اند که ما از شما می‌خواهیم جبهه جدید جنگ علیه رژیم صهیونیستی باز نشود.

به گزارش فارس،‌ امیرعبداللهیان بیان کرد: آنچه را در صحنه عملیاتی جزو رویای صهیونیست‌ها چنین تصویری است که به شما ارائه دادم. این براساس تحلیل نیست براساس اطلاعاتی است که نشانگر آرزوها و آمال دست نیافتنی صهیونیست‌ها در سرزمین‌های اشغالی است. آنها می‌خواهند کشور جدید فلسطین را در بخش‌هایی از خاک مصر و اردن ایجاد کنند. به همین دلیل در گفت‌‌وگویی که شب گذشته با همتای مصری داشتم و در سخنرانی رئیس جمهور السیسی در قاهره مطرح شد، رئیس جمهور مصر به صراحت اعلام کرد که مردم فلسطین باید در سرزمین خود باقی بمانند. نه مصر و نه اردن نمی‌خواهند که کشور فلسطین در خاک این دو کشور تشکیل شود.

* معادله این جنگ توسط مقاومت رقم زده خواهد شد

وی تصریح کرد: مقاومت یک واقعیت بزرگ و موثر در منطقه است. علیرغم صحنه‌های دلخراشی که در رسانه‌ها از جنایات جنگی صهیونیست‌ها و قتل عام آنها در غزه شاهدیم، رژیم پر ادعا و مملو از اسلحه و امکانات پیشرفته در مقابل یک گروه مقاومت غافلگیر شد و با وضعیتی مواجه شد که با رفتاری دیوانه‌وار زنان و کودکان را به شهادت می‌رساند، به خاطر اینکه حماس همچنان آنگونه حرفه‌ای عمل کرده است که صهیونیست‌ها قادر به هدف قرار دادن حماس و امکانات حماس نیست.

وزیر خارجه بیان کرد: حماس و مقاومت در حوزه فلسطین و لبنان از بهترین شرایط برخوردار است. معادله این جنگ توسط مقاومت رقم زده خواهد شد، در این تردید نکنید.

* ارسال کمک‌ها به غزه

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره ارسال کمک‌های ایران به غزه و رایزنی‌ها با مصر گفت: در تماس تلفنی با همتای مصری درباره ارسال فوری کمک‌های انساتدوستانه از طریق هلال احمر برای مردم غزه گفت‌وگو کردیم. توافق کردیم کمک‌های ایران بتواند با هماهنگی هلال احمر دو کشور و دریافت مجوز پرواز به دست مردم غزه برسد.

امیرعبداللهیان ادامه داد: در یک مرحله هماهنگی لازم را به عمل آوردیم، ولی به دلیل اینکه به لحاظ لجستیک و ارسال کامیون‌ها و تریلرها به فرودگاه عریش که محل ورود کمک‌ها از همه کشورها و سپس انتقال به غزه است، برای فراهم کردن لجستیک مصری‌ها فرصتی از ما خواستند ولی شب گذشته مشخصات اولین پرواز حامل کمک‌های هلال احمر را اعلام کردیم و منتظریم مقدمات انجام این کار هر چه زودتر فراهم شود. 

وی درباره وضعیت روابط ایران و مصر و ارتقای سطح روابط هم گفت: یکی از موضوعات مورد گفت‌وگو با وزیر خارجه مصر بر می‌گردد به توافقی که در نیویورک داریم برای توسعه و ارتقای روابط دیپلماتیک دو کشور . اگر این بحران در منطقه رخ نداده شاهد پیشرفت خوبی در مناسبات رسمی و دیپلماتیک دو کشور بودیم. اما اکنون فهم مشترک و تفاهم لازم برای ارتقای سطح روابط در چارچوب توافقی که انجام خواهد شد، وجود دارد. 

* آمریکایی‌ها دو بار به ایران پیام داده‌اند

وزیر خارجه در پاسخ به سؤال خبرنگار المسیره یمن گفت: آمریکایی‌ها مرتبا به همه طرف‌ها پیام می‌دهند. البته به ایران حداقل دو بار پیام داده‌اند این پیام شامل دو محور اساسی است. محور اول اینکه ما مایل به گسترش جنگ نیستیم و محور دوم اینکه از ایران می‌خواهیم خویشتنداری کند حتی در برخی از پیام‌ها تأکید بر این دارند که ایران به خویشتنداری دیگر کشورها و طرف‌ها و کنشگران توصیه کند. این در حالی است که اگر آمریکا که ادعا می‌کند ما به دنبال توسعه دامنه جنگ نیستیم، اما آمریکا در دو هفته اخیر ثابت کرده با ارسال ده‌ها و هزاران محموله سلاح و حمایت تمام عیار از رژیم صهیونیستی در حال تشدید شدت دامنه نبرد در غزه و کرانه و بر روی زنان و کودکان و غیرنظامیان در فلسطین است.

* امیرعبداللهیان خطاب به بایدن: ریاکاری را متوقف کنید

وی افزود: از این تریبون آقای بایدن را خطاب قرار می‌دهم که ریاکاری را متوقف کنید. آیا این بود شعار شما در رقابت‌های انتخاباتی که از حقوق بشر و رعایت حقوق بشر در جهان سخن گفتید.به راستی به شهادت رساندن بیش از پنج هزار غیر نظامی،‌زن و کودک و بیش از ۲۰ هزار مجروح و صدها هزار بی خانمان نتیجه حقوق بشری است که بایدن از آن یاد می‌کرد؟

* شورای امنیت و رویکرد دوگانه‌اش

وزیر خارجه در پاسخ به سؤالی درباره رویکرد دوگانه شورای امنیت در صدور قطعنامه‌ در حمایت از مردم غزه و وتوی آمریکا و فرانسه نیز بیان کرد: به دلیل اختلافات فاحشی که بین اعضای دائم شورای امنیت وجود دارد شورای امنیت در این مسأله از ناکارآمدی کامل برخوردار است. بخشی از این ناکارآمدی این شورا را در خصوص بحران‌های دیگر در جهان شاهدیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: وقتی صدور قطعنامه در شورای امنیت به نتیجه نمی‌رسد،موضوع در مجمع عمومی مطرح می‌شود. در پایان هفته جاری قرار است موضوع فلسطین در دستورکار همه کشورها در مجمع عمومی قرار گیرد و قطعنامه‌ای صادر خواهد شد که این قطعنامه ارزش سیاسی بالایی دارد، ولی مثل قطعنامه شورای امنیت لازم الاجرا  نیست. تا زمانی آمریکا به این شکل در کنار یک طرف درگیری قرار گرفته، وضعیت در شورای امنیت همین گونه است که شاهدیم.

وی با اشاره به حضور گوترش دبیرکل سازمان ملل در مرز رفح اظهار داشت: این اقدام قابل تحسین است و امیدواریم نقش سازنده‌ای که دبیرکل سازمان ملل ایفا کرد، در شورای امنیت نیز شاهد دفاع از حقوق مردم فلسطین توسط اعضای دائم و غیردائم شورای امنیت باشیم.

* کشورهای منطقه خود از شایستگی لازم برای حل و فصل منازعات منطقه‌ای برخوردارند

وزیر خارجه در پاسخ به سؤالی درباره تلاش آمریکا و اسرائیل برای آسیب رساندن به منافع ایران در منطقه و همکاری ایران و روسیه برای حل مشکلات منطقه و جهان گفت: در نشست امروز فرمت ۳+۳ موضوع عدم تغییر ژئوپلتیک در منطقه مورد تأکید قرار گرفت. در دیداری که در باکو با آقای علی‌اف داشتم ایشان گفتند ما بنایی برای تغییر مرزها و ژئوپلتیک قفقاز جنوبی نداریم. ضمن اینکه در خصوص مسیر مواصلاتی زنگزور، اکنون کریدوری از مسیر ایران به سمت نخجوان بین دو کشور تعریف و طراحی شده است. شرکت‌های مربوطه و وزارتخانه‌های تخصصی دو کشور برای اجرای پروژه در حال اقدام هستند.

این دیپلمات عالیرتبه ایرانی بیان کرد: معتقدیم مسائل منطقه می‌تواند در منطقه و با کنشگری اهل منطقه حل و فصل شود. حضور طرف‌های خارجی در منطقه جز خسارت چیزی برای ما به همراه نداشته است. دو نمونه بارز آن در غرب و شرق کشور ما وضعیت در افغانستان و وضعیت در عراق تجربه تاریخی گرانبهایی از مداخله نیروهای فرامنطقه‌ای در مقابل ما قرار داده است.

امیرعبداللهیان بیان کرد: کشورهای منطقه خود از شایستگی لازم برای حل و فصل منازعات منطقه‌ای برخوردارند و نشست امروز پیام قوی در این رابطه به جهان ارسال کرد.

* ابتکار سلطان عمان فعال و روی میز

وزیر خارجه در پاسخ به سؤالی درباره برجام و احیای آن و تاثیر تحولات منطقه بر مذاکرات احیای برجام بیان کرد: ابتکار سلطان عمان همچنان روی میز است. تحولات منطقه قطعا روی گفت‌وگوها آثاری را دارد. بازگشت همه طرف‌ها به برجام در دستورکار دولت قرار دارد و جزو کارویژه‌های وزارت خارجه است و ابتکارات سلطان عمان به صورت فعال در این رابطه در جریان است.

امیرعبداللهیان بیان کرد: متعهد شده‌ایم در نقطه‌ای اطلاع رسانی را انجام دهیم که نقطه بازگشت همه طرف‌ها به برجام و یا هر تحولی که در چارچوب پیگیری این مسأله رخ می‌دهد، در آن نقطه قرار بگیرد. ابتکار سلطان عمان فعال است و روی میز است.

* ورود رژیم صهیونیستی به باتلاق 

وزیر امور خارجه در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره تبعات حمله احتمالی رژیم صهیونیستی به نوار غزه بیان کرد: گرچه رژیم صهیونیستی تلاش دارد در خصوص حمله زمینی به غزه و به تعبیر آن تمام کردن وضعیت در غزه با نیروی زمینی مانور زیادی بدهد. در تماس‌هایی که با مقامات منطقه و رهبران مقاومت داشتم، رهبران مقاومت معتقدند در صورت خطای استراتژیک صهیونیست‌ها و ورود این رژیم به جنگ زمینی، غزه به باتلاق قطعی برای ارتش این رژیم تبدیل خواهد شد. این شعار و تحلیل نیست، بلکه تجربه قبلی و ارزیابی امروز مقاومت است.

* ما نه به گروه‌های مقاومت در منطقه دستور می‌دهیم و نه آنها را از تصمیماتشان، منع می‌کنیم

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤال خبرنگار العالم درباره پاسخ ایران به پیام‌های آمریکا گفت: برخی از پیام‌هایی که آمریکا به ایران می‌دهد، ارزش پاسخ دادن ندارد. بهترین پاسخ،‌ پاسخ ندادن و بی اعتنایی به برخی مطالبات طرف‌های آمریکایی است.

وی تصریح کرد: ما نه به گروه‌های مقاومت در منطقه دستور می‌دهیم و نه آنها را از تصمیماتی که در راستای مصالح خودشان در کشورهای خودشان می‌گیرند، منع می‌کنیم. اگر پیامی نیازمند پاسخ باشد و در ایران به این جمع بندی برسیم که به این پیام پاسخ دهیم، پاسخ از مجاری دیپلماتیک ارسال خواهد شد.

گزارش از اکرم شریفی

پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول