اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

جامعه  /  آموزش و پرورش

اعلام اولویت‌های پژوهشی سال 1402 شورای عالی آموزش و پرورش

اولویت‌های پژوهشی سال 1402 دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش اعلام شد.

اعلام اولویت‌های پژوهشی سال 1402 شورای عالی آموزش و پرورش

به گزارش گروه آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، واحد مدیریت پژوهش‌های راهبردی شورای عالی آموزش و پرورش با هدف سیاست پژوهشی و دیده‌بانی مسائل و چالش‌های بنیادین آموزش و پرورش از طریق تدوین خط مشی‌ها و راهبردهای کلان حوزه پژوهش در نظام تعلیم و تربیت رسمی و عمومی، پیشنهاد سازوکارهای حقوقی لازم برای کاربست یافته‌های علمی - پژوهشی در سطوح مختلف آموزش و پرورش، انجام مطالعات راهبردی و تحلیل و ارزیابی جامع ماموریت‌ها، اهداف و فعالیت‌های شورای عالی آموزش و پرورش و ارائه پیشنهاد برای باز مهندسی آنها،  وظیفه پشتیبانی علمی و پژوهشی از کمیسیون‌های شورای عالی آموزش و پرورش را به عهده دارد.

 سیاست پژوهی که از وظایف مهم مدیریت پژوهش‌های راهبردی است، به معنی سنجش علمی و پژوهشی یک قانون قبل از تدوین، حین اجرا و ارزیابی پس از اجراست. این امر در شورای عالی آموزش و پرورش به عنوان یکی از معیارهای مهم سنجش کیفیت مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش، این گونه تفسیر می‌شود که برخورداری هر مصوبه از پشتوانه پژوهشی قابل قبول و اجتناب ناپذیر است.

به همین منظور مدیریت پژوهش‌های راهبردی شورای عالی آموزش و پرورش با پشتیبانی علمی- پژوهشی، زمینه مناسب برای انجام تحقیقات در قالب طرح پژوهشی، حمایت از رساله‌های دانشجویان دوره‌های ارشد و دکتری، تهیه سیاست نامه (policy paper) و گزارش‌های کارشناسی، زمینه تحلیل علمی مسائل بنیادین و راهبردی نظام آموزش و پرورش و ارائه راهکارهای علمی و کاربردی در سطوح کلان و خرد را فراهم  می‌کند.

همچنین با انتشار یافته‌های حاصل از پژوهش‌های انجام شده، علاوه بر پشتیبانی علمی و پژوهشی از کمیسیون‌های شورای عالی آموزش و پرورش و مصوبات آنها، امکان توسعه نظریه‌ها و مدل‌های مواجهه با مسائل آموزش و پرورش را نیز فراهم می‌کند.
 

بر این اساس اولویت‌های پژوهشی دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش هر سال پس از بررسی‌های کارشناسی توسط کمیته علمی و پژوهشی تهیه و اعلام می‌شود. 

در راستای اجرای جز 2 بند «هـ» تبصره 9 قانون بودجه کل کشور، دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش طی فراخوانی از فرهنگیان، پژوهشگران، صاحب‌نظران، اندیشمندان، استادان راهنما و مشاور دانشگاه‌ها و دانشجویان تحصیلات تکمیلی توانمند و علاقه‌مند به تحقیق در حوزه تعلیم و تربیت دعوت می‌کند پیشنهاده پژوهشی خود را در مورد هر یک از اولویت ‌های پژوهشی این شورا به آدرس الکترونیکی  pajoohesh@sce.ir و یا به آدرس پستی تهران، میدان فردوسی، خیابان سپهبد قرنی، نبش خیابان سمیه، ساختمان مرحوم علاقمندان، طبقه چهارم، دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش، مدیریت پژوهش‌های راهبردی ارسال کنند.

به پژوهشگران توصیه می‌شود قبل از تهیه و ارسال پیشنهاده پژوهشی خود شرایط و ضوابط پذیرش طرح پژوهشی که در سایت شورای عالی آموزش و پرورش(www.sce.ir) و پایین این فراخوان درج شده است را مطالعه نموده و در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با تلفن 82284076 -021 تماس حاصل کنند.

عناوین اولویت‌های ‌پژوهشی‌ سال 1402 دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش:

1. بررسی آیین‌نامه‌های آموزشی به تفکیک دوره‌های تحصیلی بر اساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش

2. بررسی قانون مدیریت خدمات کشوری از منظر نیازها و شرایط نظام آموزش و پرورش در راستای تحقق اهداف سند تحول بنیادین آموزش و پرورش

3. بررسی و تحلیل وضع موجود اشاعه و گفتمان‌سازی مصوبات شورای عالی آموزش وپرورش وارائه راهکارهای مناسب

4. بررسی و تحلیل نقش و عملکرد نهادهای سیاستگذار مرتبط با آموزش و پرورش در راستای تحقق اهداف سند تحول بنیادین آموزش و پرورش

5. طراحی استاندارد شاخص های ارزیابی عملکرد نظام آموزش و پرورش

6. طراحی الگوی تقویت مدارس دولتی وتوسعه خدمات کیفی و مزیت رقابتی آنها

7. طراحی مدل ارزشیابی زیر نظام های سند تحول بنیادین آموزش و پرورش

8. طراحی و اعتباریابی الگوی انطباق بسته‌های تربیت و یادگیری با برنامه های مصوب شورای عالی آموزش و پرورش 

9. مطالعات تطبیقی مدل‌های تقویت اقتصاد آموزش و پرورش

10. مطالعه تطبیقی روش‌های جذب نگهداشت توانمندسازی، جبران خدمات، ارزشیابی و بازنشستگی منابع انسانی آموزش و پرورش

11. مطالعه تطبیقی شیوه‌ها و روش‌های تأمین منابع مالی در مدارس کشورهای منتخب

12. مطالعه تطبیقی مدارس علوم دینی از منظر جایگاه آنها در ساختار آموزش و پرورش، چگونگی شکل‌گیری، نهاد اداره‌کننده، دوره‌های تحصیلی، محتوای آموزشی.

شرایط و ضوابط پذیرش پیشنهاده‌های پژوهشی:

1- هر پژوهشگر تنها مجاز به ارسال یک پیشنهاد پژوهشی (پروپوزال) است.

2- با پژوهشگرانی که پیشنهاد پژوهشی آنان پس از طی مراحل داوری حائز امتیازات و شرایط لازم باشد طبق ضوابط مربوط قرارداد منعقد خواهد شد.

3- هزینه اجرای پروژه پژوهشی متناسب با موضوع، جامعه، حجم نمونه، ابزار جمع‌آوری داده‌ها، روش پژوهش و ... توسط پیشنهاد دهنده پیش‌بینی می‌شود و تصویب نهایی آن به عهده کمیته علمی- پژوهشی شورای عالی آموزش و پرورش است.

4- استفاده از چارچوب پیشنهادی پژوهشی مورد نظر این دبیرخانه در تدوین و تنظیم آن الزامی است.

5- از رساله‌ها و پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی که دارای شرایط مندرج در این فراخوان باشند، حمایت مادی و معنوی به عمل می‌آید.
پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    تازه های کتاب
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول