اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

سیاست خارجی

امیرعبداللهیان:‌ هیچگاه دنبال یک توافق موقت یا توافق کم در مقابل کم نبوده‌ایم و نخواهیم بود

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه هیچ وقت از مسیر دیپلماسی و مذاکره فاصله نگرفتیم، تصریح کرد: هیچگاه دنبال یک توافق موقت یا توافق کم در مقابل کم نبوده‌ایم و نخواهیم بود.

امیرعبداللهیان:‌ هیچگاه دنبال یک توافق موقت یا توافق کم در مقابل کم نبوده‌ایم و نخواهیم بود

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) ۲۳ مرداد ماه در مراسمی به مناسبت روز خبرنگار در محل وزارت امور خارجه ضمن قدردانی از زحمات و تلاش‌های اصحاب رسانه و خبرنگاران به سؤالات آنها پاسخ داد.

* هیچگاه از مسیر دیپلماسی و مذاکره فاصله نگرفتیم

به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره تبادل زندانیان و آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی و کند شدن روند انتقال دارایی‌های ما در بانکی در عراق گفت: همواره گفته‌ایم هیچگاه از مسیر دیپلماسی و مذاکره فاصله نگرفتیم. از ابتدای کار دولت تصمیم آقای رئیس جمهور بر این شد که ما در دو مسیر بی اثر کردن تحریم‌ها و تلاش از مسیر دیپلماسی برای لغو تحریم‌های یکجانبه و غیرعادلانه آمریکا اقدام کنیم. آن بخشی که مربوط به تلاش برای بی اثر کردن تحریم‌هاست، به محتوای برجام برمی‌گردد.

وی گفت:‌ در برجام توافقی انجام شده و بخش‌هایی از توافق حتما نقطه قوت مذاکرات و جمع بندی بوده است، ولی در عین حال به دلیل مجموعه شرایط مذاکراتی و پیگیری‌هایی که انجام شده، همکاران من در گذشته مذاکره کردند و به هر حال آنها آن مقداری که می‌توانستند در میز مذاکره به دست بیاورند تلاش کردند، ولی در بخش‌های این مذاکره، مذاکره یک طرف با چند طرف بوده و در ادامه نیز هست. بالاخره طرف مقابل هم در یک توافق ایده‌ها و طرح‌هایی دارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: یکی از بحث‌هایی که در برجام وجود دارد این است که بر مبنای متن چند ده صفحه‌ای برجام، حتی اگر برجام به صورت کامل خوب کار کند، نمی‌تواند دلار را تاچ کند. حتما ما در هر نقطه‌ای از پیشرفت بازگشت طرف‌ها به تعهداتشان در برجام قرار بگیریم، باید بدانیم که تاچ نشدن دلار یک بخش آن با استفاده از ارزهای ملی و مکانیسم‌هایی که در قالب برخی ائتلاف چندجانبه پیش می‌رود حل و فصل می‌شود و بخش دیگر را باید در مسیر تلاش برای بی اثر کردن تحریم‌ها و در چارچوب این سیاست دنبال کنیم.

* گفت‌وگوهای غیرمستقیم با آمریکا/هیچگاه دنبال یک توافق موقت یا توافق کم در مقابل کم نبوده‌ایم و نخواهیم بود

وزیر خارجه درباره مذاکره و دیپلماسی نیز بیان کرد: ماه‌هاست گفت‌وگوها، مذاکرات و تبادل پیام‌های غیرمستقیم با طرف آمریکایی را روی میز داریم. در این مسیر مایلم تأکید کنم ما هیچگاه دنبال یک توافق موقت یا توافق کم در مقابل کم نبوده‌ایم و نخواهیم بود. مسأله زندانیان یک موضوع کاملا انسانی است، ما هیچ ارتباطی بین موضوع تبادل زندانیان به عنوان یک بحث انسانی و پرونده با مسأله آزادسازی اموال و دارایی‌های خود نزد بانک‌های خارجی قائل نیستیم.

وی اضافه کرد: در توافق و صورتجلسه تنظیم شده بین ما و طرف آمریکایی با وساطت کشور ثالث، یک صورتجلسه‌ای در خصوص چگونگی تبادل زندانیان به عنوان یک موضوع انسانی داریم و صورتجلسه جدا و دیگری داریم به عنوان مطالبه حقمان در آزادسازی اموال بلوکه شده ایران نزد برخی از بانک‌ها.

* اقدامات صورت گرفته در دولت رئیسی در راستای آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین در تشریح اقدامات صورت گرفته در دولت سیزدهم در ۲۳ ماه گذشته در اخذ مطالبات و انجام عملیاتی بانکی بیان کرد: وقتی در دولت کار را شروع کردیم، اولین بحرانی که با آن مواجه بودیم واردات واکسن کرونا برای مردم عزیزمان بود. به ما گفته شد به دلیل اینکه مسأله FATF در ایران حل نشده، امکان حتی جابه‌جای یک یوور در سیستم مالی و بانکی با هر مکانیسمی وجود نخواهد داشت. خوشبختانه دولت موفق شد همکاران من در وزارت بهداشت، هلال احمر و در دستگاه دیپلماسی و بانک مرکزی همگی تلاش کردند و توانستیم فراتر از نیاز خود واکسن را وارد کنیم و یک و دو دهم میلیارد یورو عملیات بانکی پرداخت این مبلغ را بدون هیچ مشکلی انجام دهیم. البته مشکل‌های زیادی در مسیر بود ولی به لطف خدا این مرحله را پشت سر گذاشتیم. 

به گزارش فارس، این دیپلمات عالیرتبه ایرانی گفت: گام دوم در آزادسازی اموال بلوکه شده ایران نزد انگلیس بود، از قبل از پیروزی انقلاب به خاطر خریدهای تسلیحاتی، مبلغی در یکی از بانک‌های بریتانیا متعلق به ایران بلوکه شده بود. ما با احتساب سود آن مبلغ، توانستیم ۳۹۰ میلیون پوند از دولت انگلیس دریافت کنیم. این پول کاملا از مسیر رسمی بانکی در شرایط تحریم‌های سخت به دست ما رسید. توافق کردیم برای هر مصرفی که نیاز داریم، از این پول استفاده کنیم و در نهایت در توافق ما ذکر شد که ایران می‌تواند کالاهای غیرتحریمی را وارد کند. حساسیت آنها روی کالاهای دومنظوره بود که بحث دیگری است. به هر حال این پول به دست ما رسید و پس از دریافت آن توانستیم، اعلام کنیم این اتفاق رخ داده است.

 

* توافق این است هر کالای غیرتحریمی که مایلیم و نیاز داریم از مسیر دارایی‌های خود دریافت کنیم

امیرعبداللهیان ادامه داد: در مسأله اخیر شاهدیم در پنجشنبه گذشته اموال و دارایی‌های ما نزد بانک‌های کره جنوبی به یک بانک اروپایی منتقل شد. در توافق اولیه‌ای که وجود داشت، به دلیل اینکه انتقال حدود ۶ میلیارد دلار دارایی توسط بانک مرکزی کره جنوبی بر مبنای نظرات کارشناسی یک شوک مالی به سیستم مالی کره وارد می‌کرد، قرار بود این میزان ظرف چند مرحله منتقل شود، ولی توافق شد که این دارایی‌ها جز بخش محدودی که برای باز ماندن حساب نزد بانک‌های کره که با آن کار داریم، باقی خواهد ماند، بقیه به صورت یک جا به بانک اروپایی مورد نظر منتقل شد.

وزیر خارجه گفت: وون کره جنوبی باید تبدیل به یورو شود و تبدیل این مبلغ به یورو شدن یک روزه نخواهد بود و یک روند چند روزه و حداکثر چند هفته را پیش بینی کردیم و بعد از اینکه کل این دارایی به یورو تبدیل شد به بانک یکی از کشورهای منطقه که ما در آنجا حساب داریم، منتقل می‌شود حسابی که بتوانیم با قید اقلام غیرتحریمی که این هم یکی از رفتارهای ظالمانه و غیرعادلانه طرف مقابل است. ولی فعلا توافق ما این است که هر کالای غیرتحریمی که مایل هستیم و نیاز داریم، بتوانیم از مسیر دارایی‌های خود دریافت کنیم.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: متاسفانه طرف‌های آمریکایی در مواضعشان گاهی اوقات رفتاری انجام می‌دهند که با واقعیات صحنه متفاوت است.

 وی همچنین درباره انتقاد یکی از خبرنگاران در خصوص اینکه خبرها را از رسانه‌های خارجی دریافت می‌کنیم، گفت: خبرنگار اگر انتقاد نکند خبرنگار نیست. خبرنگاران فارغ از اینکه به چه جناحی تعلق دارند، درک و فهم ما در دستگاه دیپلماسی این است که دغدغه اصلی همه شما منافع ملی است.

* آمریکا هیچ طلبکاری نمی‌‌تواند بکند 

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه درباره اعلام خبر آزادسازی اموال ایران توسط رسانه‌های غربی گفت: پول‌های ما که در کره جنوبی بلوکه شده با دستور ظالمانه آمریکا در پیگیری‌ها با مقامات کره جنوبی زمانی مطالبه پول را می‌کردیم می‌گفتند ما مشکلی نداریم و طرف ثالث اجازه این کار را نمی‌دهد. در چند هفته در این حوزه فراز و نشیب‌هایی را داشتیم ولی ما در زمانی می‌توانستیم خبر را اعلام کنیم که مطمئن باشیم نقل و انتقال این وجه انجام شده است. وقتی عازم سفر پاکستان بودم از طرف ثالثی پیام دریافت کردم که آمریکا پیامی داده که در توافق جدی هستیم و اگر تاخیری ایجاد شده، به خاطر مسأله فنی است و ملاحظه سیاسی در این رابطه وجود ندارد. ما باید کاری که انجام شده را اطلاع رسانی کنیم. ضمن اینکه این موضوع حساسیت‌های زیادی دارد.

وی ادامه داد: ما در مرحله‌ای از مذاکرات به توافق خیلی نزدیک شدیم، ولی انتشار بخشی از یک سند دارای طبقه بندی مذاکراتی برای ما مشکل ایجاد کرد. لذا از نظر ما آنچه مهم‌تر از همه چیز است به نتیجه رسیدن کاری است که انجام می‌شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: بحث انتقال اموال کار بزرگی است که در دولت آقای رئیسی با کمک همه بخش‌ها انجام شده و از طرف‌های ثالث تشکر می‌کنیم. آمریکا هیچ طلبکاری نمی‌‌تواند بکند، ما مطالبه داریم که به چه دلیلی دارایی‌های ملت ایران به خاطر نظر یک طرف و یک رفتار یکجانبه گرایانه بلوکه شود. اگر امروز مبلغی آزاد شود و به حساب مورد نظر ما واریز می‌شود، حق ماست. اینکه آمریکا بگوید چون ایران کشور همسایه خود عراق را اذیت می‌کرد، تصمیم گرفتیم که بخشی از پول‌ها در عراق آزاد شود، حرف کاملا نادرستی است.

امیرعبداللهیان بیان کرد: روابط ایران و عراق راهبردی است. اما وقتی نفت و گاز و برق به کشور همسایه صادر می‌کنیم و وجوه آن به حساب ما واریز می‌شود، حق طبیعی و مسلم ماست که از دارایی‌های خود بهره‌برداری کنیم. هیچ منتی به هیچ طرفی نداریم ولی این ادعای طرف آمریکایی را نیز برنمی‌تابیم.

وی گفت: اینکه ایران در مسیر پیگیری دیپلماسی برای لغو تحریم‌ها و بازگشت همه طرف‌ها به برجام هست، بله هست، این مسیری است که دنبال می‌کنیم و امیدواریم زمانی به نقطه نهایی کار می‌رسیم اطلاع رسانی داشته باشیم.

* مناسبات ایران و جمهوری آذربایجان

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری فارس درباره وضعیت مناسبات ایران و جمهوری آذربایجان و بازگشایی سفارت این کشور در تهران به سفر اخیرش به باکو اشاره کرد و گفت: در سفری که اخیرا در حاشیه نشست عدم تعهد به باکو داشتم دیداری بیش از دو و نیم ساعت با آقای الهام علی‌اف رئیس جمهور جمهوری آذربایجان داشتم. یک دور همه سوءتفاهمات، چالش‌‌ها و حتی بسترهای همکاری‌های مشترک و مشترکات دو کشور را مرور کردیم.

وزیر خارجه اضافه کرد: اتفاقی که در سفارت جمهوری آذربایجان در تهران رخ داد ابهامات زیادی داشت و این اتفاق ضمن اینکه یک انتقام شخصی بود ولی ما می‌پذیریم مصونیت دیپلمات‌ها و اماکن دیپلماتیک در هر کشوری بر عهده کشور میزبان است و کوتاهی در این مسیر رخ نداده، ولی اتفاقی رخ داده است. من به آقای الهام علی‌اف توضیح دادم که دیپلمات ما در عراق شهید شد، دیپلمات‌های ما در افغانستان به شهادت رسیدند، دیپلمات ما در لندن و پکن در سال‌های گذشته به شهادت رسیدند، ضمن اینکه این کشورها برای حفاظت از اشخاص و اماکن دیپلماتیک مسؤولیت دارند، ولی در دنیای امروز چنین اتفاقاتی خیلی مسأله عجیبی نیست که منجر به بستن سفارتخانه یک کشور شود.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه دستگاه قضایی ما با دقت این موضوع را بررسی کرد، اظهار داشت: در پی گفت‌وگوهایی که با آقای الهام علی‌اف داشتیم، در روزهای اخیر تیم قضایی ما به باکو سفر کرد، بخشی از تحقیقات تیم قضایی ما باید در تهران تکمیل می‌شد، این مرحله از حدود ۴۰ روز پیش تکمیل شد و در سفرم به باکو گزارشی از آن را به مقامات جمهوری آذربایجان ارائه کردم. بخش دوم نیازمند تحقیقات دقیق‌تر از عوامل و افرادی که در باکو حضور داشتند، بود که هیأت قضایی ما در سفر به آذربایجان و تعامل با دستگاه قضایی جمهوری آذربایجان داشت، این مرحله از کار را انجام دادند و امیدواریم بزودی شاهد صدور حکم قضایی باشیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی با ذکر این نکته که قوه قضائیه ما نهاد مستقلی است، یادآور شد: ولی مقامات قضایی و دادستانی گفتند نسبت به امنیت اماکن دیپلماتیک و دیپلمات‌ها در جمهوری اسلامی ایران دستگاه قضایی با حساسیت بالایی این موضوع را دنبال می‌کند و حکمی که هم عدالت در آن دیده شود و هم استقلال قوه قضائیه در آن است و هر طرف خاطی به اشد مجازات برسد، جزو مفروضاتی است که قوه قضائیه ما دنبال می‌کند.

وی تصریح کرد: بعد از صدور این حکم در موضوع توسعه هر چه بیشتر مناسبات دو کشور، این مانعی که اکنون در مناسبات وجود دارد و برداشته شود قرار است نسبت به گام‌های بعدی اقدام شود. 

* سفیر ایران به همراه من به ریاض می‌رود

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری فارس درباره زمان دقیق سفرش به ریاض و در پاسخ به سؤالی درباره طولانی شدن استقرار سفرای ایران و عربستان در پایتخت‌ها گفت: طولانی شدن استقرار سفرا در پایتخت‌ها به یک موضوع ساده ربط دارد. در جهان عرب بعد از عید فطر و قربان یک تعطیلات طولانی دارند. به دلیل گرمای شدید در منطقه و تابستان، تعطیلات تابستانی برخی از کشورها با تعطیلات عید قربان پیوند پیدا کرده است. پروسه اداری سفیر عربستان در عمان که برای تصدی این سمت در تهران معرفی شده، انجام شده است و طی روزهای آینده هر دو سفیر مستقر می‌شوند. سفیر ما در سفر من در روزهای آینده به ریاض به محل ماموریت می‌رود و ماموریت خود را رسما شروع خواهد کرد و سفیر عربستان هم بزودی به ایران می‌آید و مستقر می‌شود. 

وزیر خارجه یادآور شد: الان کادرهای دیپلماتیک ما در دو کشور مستقر هستند و همه خدمات کنسولی و اقدامات سیاسی لازم بین دو کشور انجام می‌شود.

* پیشرفت‌های خوب در همکاری‌های ایران و آژانس

وزیر خارجه در پاسخ به سؤالی درباره نشست آتی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و برنامه ایران برای ادامه مذاکرات برجامی و رابطه ایران و آژانس با بیان اینکه همکاری‌های ما در مسیر خوبی قرار دارد، اظهار داشت: بین سازمان انرژی اتمی و آژانس در برخی از موضوعاتی که طرف مقابل به عنوان موضوعات باقیمانده یاد می‌کند، پیشرفت‌های خوبی را داشتند.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: از زمانی که شاهد هستیم آژانس تمرکز خود را بر مسائل فنی قرار داده، یکی از دلایلی است که پیشرفت خیلی خوبی را در همکاری‌های دو کشور می‌دانیم. نقش گروسی مهم است. در گفت‌وگوهایی که توسط آقای اسلامی با ایشان انجام شده و چه در گفت‌وگوهای اخیر در سفر اخیر گروسی به تهران و دیداری که با آقای رئیسی داشت، توافق کردیم همکاری‌های نیرومندتری بین دو طرف شکل بگیرد و امیدوارم در مسیر نگاه فنی آژانس ادامه دهد و با نقش سازنده‌ای که آقای گروسی برای حل سوءتفاهمات باقیمانده دنبال می‌کند، بتوانیم در این مسأله و همکاری‌ها به نقطه مطلوب خودمان برسیم. 

* روابط ایران و مصر

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره مناسبات ایران و مصر و سفر سلطان عمان به تهران و پیامی که منتقل کرد نیز اظهار داشت: سلطان هیثم یک هفته قبل از سفر به تهران به قاهره سفر داشت و گفت‌‌وگوهایی با رئیس جمهور مصر درباره چگونگی ارتقای روابط ایران و مصر انجام شد. در آن چارچوب ایران از بازگشت روابط ایران و مصر به حالت عادی و بهترین سطح استقبال کرد و ما این موضوع را در مسیر دیپلماسی در دستورکار مشترک داریم.

* آفریقای جنوبی

وی درباره ارائه خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم آفریقای جنوبی عنوان کرد: هم در سفر پیش از این رئیس جمهور به سه کشور آفریقایی و سفر رئیس جمهور به آفریقای جنوبی، ایران به دنبال این است که تجار و بازرگانان و متخصصان ایرانی در کشورهای آفریقایی از تسهیلات کنسولی و شرایط اقامتی و خدماتی بهتری برخوردار شوند. امروز علاوه بر تجارت و همکاری در حوزه‌های مختلف یکی از حوزه‌های مختلف همکاری‌های ایران در آفریقا، به حوزه فناوری‌های نوین و دستاوردهای ایران در این خصوص اختصاص دارد. در این خصوص هم شاهد همکاری‌های خوبی از سوی آفریقای جنوبی و برخی از کشورها هستیم.

* مقاومت امروز در بهترین وضعیت است

وزیر خارجه همچنین سالگرد پیروزی مقاومت را در جنگ ۳۳ روزه به دولت، مردم، ارتش و مقاومت لبنان تبریک گفت و افزود: اطمینان داریم مقاومت امروز در بهترین وضعیت قرار دارد و در مقابل رژیم صهیونیستی از درون با بحران‌های پیچیده و چند لایه روبرو است. آینده متعلق به مردم منطقه است و سالگرد پیروزی مقاومت را به لبنانی‌ها تبریک می‌گویم.

* حق‌آبه هیرمند

امیرعبداللهیان درباره حق‌آبه هیرمند نیز افزود: برای اولین بار در هفته گذشته تیم فنی ما بر مبنای قرارداد ۱۳۵۱ از وضعیت آب در سد کجکی و در مسیر با همراهی هیأت حاکمه افغانستان بازدید کرد و منتظریم گزارش فنی تیم را دریافت کنیم و به پیگیری‌ها برای تامین حق‌آبه از هیرمند همچنان ادامه می‌دهیم. گزارش های اولیه حاکی از خشکسالی در داخل افغانستان و مسیر است.

وی بیان کرد: به صراحت به مقامات ذیربط افغانستان گفته‌ایم تا زمانی که تیم فنی و کارشناسی ما از سرچشمه سد کجکی و مسیر رودخانه بازدید نکند و گزارش فنی ندهد اینکه در آنجا خشکسالی است، نمی‌تواند برای ما ملاک باشد و امیدوارم هر چه زودتر گزارش این هیأت را دریافت کنیم. اینکه در آنجا به کشاورزان ما اجازه نمی‌دهند کشاورزی کنند، یک مسأله فنی وجود دارد.

وزیر خارجه تصریح کرد: در یک درصد کوچک و ذره‌ای از خاک ایران به هیچ یک از همسایگان اجازه نمی‌دهیم که ملت ما از حقوق و تمامیت ارضی خود محروم باشند.

* میدان نفتی و گازی آرش

وزیر خارجه درباره حوزه نفتی و گازی آرش نیز گفت: در این رابطه تاکنون دو بار با وزیر خارجه کویت گفت‌وگو کردم، با هم توافق داریم که موضوع حقوقی است و موضوعی نیست که در رسانه‌ها طرفی بخواهد درباره آن جنجال ایجاد کند. برای ما مهم است از مسیر مذاکرات حقوقی و فنی خط مبدأ تعیین شود. از سال‌ها قبل عملیات اکتشاف را انجام دادیم و این موضوع از مسیر دیپلماسی و مذاکره حقوقی و نه از مسیر جنجال رسانه‌ای باید پیگیری شود. برای ما مهم است که سر سوزنی از تمامیت ارضی ما مورد خدشه قرار نگیرد.

* هیچ طرفی دلسوزتر از ایران در تامین امنیت منطقه نیست

وی درباره حضور نیروهای نظامی آمریکا در منطقه گفت: اگر روزی یک ناو آمریکایی وارد منطقه خلیج فارس و ساحل دریای کشوری می‌شد و شاید از آنجا عبور می‌کرد شاید دولتی ضعیف سقوط می‌کرد، ولی الان شاخص‌ها تغییر کرده است. حضور نیروهای نظامی در منطقه خلیج فارس و در نزدیکی ایران، آسیب پذیری‌ها را افزایش می‌دهد. 

رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: وقتی آمریکایی‌ها می‌خواهند به نقطه‌ای حمله کنند ناوهایشان کیلومترها فاصله می‌گیرند که آسیبی به آنها وارد نشود. این هیاهوها و جنجال‌ها کمکی به منطقه نمی‌کند. در سفر به کشورهای حوزه خلیج فارس از نزدیک شاهد بودم که در سایه اعتماد و همکاری و تعاون، رهبران منطقه همه مایلند که کشورهای منطقه نقش اصلی را در تامین امنیت داشته باشند. پیام نیروهای مسلح ما به کشورهای همسایه جز دوستی و برادری نیست. ما با قدرت از امنیت ملی ایران و امنیت منطقه دفاع می‌کنیم.

وزیر خارجه بیان کرد: شهدای ما که در مبارزه با تروریسم در منطقه نقش مهمی را ایفا کنند روح بلندشان شاهدی است بر این کلام. هیچ طرفی دلسوزتر و متعهدتر از ایران در کمک به امنیت منطقه نیست.

امیرعبداللهیان ادامه داد: زمانی داعش در منطقه در حال اوج گیری بود، آن زمانی که بیش از ۶۰ درصد خاک سوریه به تصرف داعش درآمده بود آن زمانی که بیش از یک سوم اراضی عراق در کنترل داعش قرار گرفته بود. داعش عملیاتی را در داخل عربستان سعودی انجام داده بود. آن زمان من معاون وزیر خارجه بودم سردار سلیمانی به من گفتند در سفری که به عربستان می‌روی به مقامات این کشور بگو علی‌رغم اختلافات دیدگاه‌هایی که با هم داریم اگر روزی داعش بخواهد در عربستان علیه عربستان اقدام کند روی ما حساب کند و ما حتی در کمک به عربستان در مبارزه با تروریسم و داعش هیچ خط قرمزی نداریم و این کار را صورت خواهیم داد.

* عملیات تروریستی شاهچراغ

رئیس دستگاه دیپلماسی در پایان شهادت هموطن عزیزمان و مجروح شدن تعدادی از هموطنان در عملیات تروریستی دژخیمانی که روز گذشته این جنایت را در شاهچراغ آفریدند گرامی داشت و افزود: طرف یا طرف‌هایی که پشت این اقدام تروریستی بودند، دستگاه‌های امنیتی ایران در کشف ماجرا و به مجازات رسیدن عاملان، آمران و مسببان این جنایت، در قوی‌ترین حالت اقدام خواهند کرد. اقدامی که خواهند کرد پیام پشیمان کننده‌ای برای طرف‌های مقابل خواهد داشت.

وی همچنین در این نشست خبری گفت که دولت سیزدهم قدردان زحمات خبرنگاران و رسانه‌ها است و افزود: در دستگاه دیپلماسی تلاش و فعالیت ما بدون حضور رسانه کاملا فعالیتی ناقص و ابتر است. هر جا رسانه حضور دارد صدای گفت‌و‌گوها و توافقات و حتی صدای چالش‌ها و مشکلات ما در میز مذاکرات دوجانبه و چندجانبه خارجی بهتر شنیده می‌شود. شاید در موارد زیادی ما در میز رسمی مذاکره حرفی را نتوانیم به صراحت بیان کنیم، ولی شما عزیزان در رسانه آن حرف و کلام را در رسانه شفاف و دقیق بیان می‌کنید و به کمک محدودیت‌های ما در دیپلماسی رسانه‌ای می‌شتابید و صدای شما قوی در طرف مقابل شنیده می‌شود.

وزیر خارجه بیان کرد: امروز اگر در ایران یکی از مقامات وزارت خارجه سخنی را بیان کند در کمتر از دقیقه و ثانیه آن مطلب انتشار می‌یابد و واکنش‌ها را به صورت گسترده دریافت می‌کنیم.

وی همچنین از اظهار لطف و محبت رسانه‌ها به دستگاه دیپلماسی قدردانی کرد.

* کنعانی: نگاه طیفی و جناحی نداریم

به گزارش فارس، در ابتدای این مراسم ناصر کنعانی ضمن خیرمقدم به اصحاب رسانه و خبرنگاران و فعالان حوزه پر اهمیت و پر موضوع و پر مشغله رسانه، گفت: آقای وزیر تأکید داشتند این نشست مشترک را به مناسبت روز خبرنگار داشته باشیم ولی تقارن این روز همزمان با سفر وزیر خارجه امکان آن میسر نشد.

کنعانی خاطرنشان کرد: روز خبرنگار تداعی حادثه تلخ و تراژدی اسفناک است و همزمان با حادثه تلخ تروریستی در سرکنسولگری ایران در مزارشریف است، روزی که خون پاک دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران با خون پاک خبرنگار شهید ما در هم آمیخته شد. یک بار دیگر پیوند عمیق بین دیپلماسی و عرصه جهاد و تلاش و پویایی در حوزه دیپلماسی را با عرصه تلاش برای اهداف نظام اسلامی و میهن ریشه دار تر کرد و ما را مجددا به هم متصل‌تر کرد.

وی درباره تعامل وزارت امور خارجه با رسانه‌ها عنوان کرد: این تعامل نشانگر اهمیت دستگاه دیپلماسی برای تعامل با اصحاب رسانه قائل است. در دستگاه دیپلماسی به برگزاری نشست‌های هفتگی با رسانه‌ها پایبند هستیم. تعداد خبرنگارانی که به نشست‌های ما دعوت می‌شوند، نگاه ما مشارکت حداکثری است و نگاه طیفی و جناحی نداریم و نگاه ما تعامل حداکثری با همه نگرش‌های رسانه‌ای در داخل بوده است و این را خواستیم در عمل نشان دهیم که حق هر خبرنگاری است که سؤال کند و ما هم تا حدی که منافع ملی ایجاب کند پاسخگو هستیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین بیان کرد: وزارت امور خارجه به همکاری صمیمانه با رسانه‌ها نیاز دارد و امیدواریم این همکاری و تعامل را همچنان داشته باشیم. ما شما عزیزان را همکار خود می‌دانیم و این مبالغه نیست و به این همکاری افتخار می‌کنیم.

پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    تازه های کتاب
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول