اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

جامعه  /  سلامت

۲۰ میلیون روستایی از بیمه سلامت استفاده می‌کنند

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با بیان اینکه ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از روستاییان و عشایر از بیمه رایگان سلامت استفاده می‌کنند، از اضافه شدن خدمات بهداشت روان و تغذیه به بسته خدمات به مناطق محروم در نسخه جدید تفاهم نامه پزشکی خانواده خبر داد.

۲۰ میلیون روستایی از بیمه سلامت استفاده می‌کنند

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس،  محمد مهدی ناصحی، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران درباره تفاهم نامه جدید پزشکی خانواده، اظهار کرد: این تفاهم نامه هر ساله در زمینه بیمه روستایی یا ارائه خدمات در سطح یک در روستاها و در بخش عشایری و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر اجرا می ‌شود، اما امسال دارای تغییراتی بوده که در تیرماه این تفاهم نامه را با حضور وزیر بهداشت و معاونین وزارت بهداشت در قرارگاه پزشکی خانواده رونمایی کردیم.

ناصحی تاکید کرد که در نسخه جدید تفاهم نامه پزشکی خانواده از لحاظ اعتباری به مناطق خاص از جمله جزایر، مرزها و روستاها توجه جدی و برای ماندگاری پزشکان راهکارهای عملیاتی تدبیر شده است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت تصریح کرد: بیش از ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر روستاییان و عشایر از بیمه رایگان سلامت استفاده می کنند که عمده هزینه ها با استفاده از این بیمه در بخش دولتی با نظام ارجاع پرداخت می شود.

وی افزود: بیمه سلامت در بخش بستری ۹۵ درصد از هزینه‌های بیمارستانی و در بخش سرپایی ۷۰ تا ۸۰ درصد هزینه را پوشش می‌دهد.

ناصحی با بیان اینکه همه مردم کشورمان در روستاها و مناطق عشایرنشین تحت پوشش بیمه سه‌گانه قرار دارند، گفت: خدمات به روستاها و مناطق مرزنشین و عشایر در نسخه جدید تفاهم نامه پزشکی خانواده افزایش می‌یابد.

وی گفت: آموزش و پایش برای پزشکان و کادر سلامت در روستاها با استفاده از راهنماهای بالینی در قالب بازآموزی برای پزشکان در حوزه‌های مختلف از جمله تجویز آنتی بیوتیک‌ها، مراقبت دیابت، فشارخون، غربالگری و سایر موارد، در تفاهم نامه جدید ذکر شده و اجرایی می‌شود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت خاطرنشان کرد: هر ۴ هزار نفر یک پزشک، هر ۷ هزار نفر یک ماما و هر ۱۵ هزار نفر یک دندانپزشک و هر ۴۰ هزار نفر یک کارشناس بهداشت روان و یک کارشناس بهبود تغذیه خواهند داشت و این خدمات به تدریج ادغام می‌شود و امیدواریم توانبخشی را در سال آینده به بسته‌های خدمات در روستاها اضافه کنیم.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، ناصحی در مورد ماندگاری پزشکان در مناطق محروم کشور، با تاکید بر اینکه ما در کشور با کمبود پزشک مواجه نیستیم، گفت: به دلیل دریافتی پایین، ماندگاری پزشکان در مناطق محروم را نمی‌توانستیم تضمین کنیم، اما با همکاری که بین حوزه‌های مختلف وزارت بهداشت صورت گرفته، امیدواریم این ماندگاری افزایش یابد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: تحولی که در نظام سلامت در تفاهم نامه امسال دیده شده، بیشتر بحث فنی است و یک‌هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان برای دارو و یکهزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای مکمل‌ها است.  

وی در مورد پرداختی کادر سلامت در روستاها گفت: ۸۰ درصد جمع دریافتی پزشک و کادر سلامت را تا پایان ماه و ۲۰ درصد باقی مانده تا پایان فصل تسویه می‌شود و بحث پرداخت به روستاها را حداقل ۲ سال منظم کردیم و ما به التفاوت امسال را با نظام جدید پرداخت خواهیم کرد.

پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    تازه های کتاب
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول