اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

جامعه  /  سلامت

ایران رتبه پانزدهم تولید علم درجهان را داراست/فعالیت 391 شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه ایران از نظر تولید علم در دنیا جایگاه خوبی دارد،خاطرنشان کرد: در این زمینه در منطقه رتبه یک و در دنیا رتبه 15 را دارا هستیم.

ایران رتبه پانزدهم تولید علم درجهان را داراست/فعالیت 391 شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، یونس پناهی،معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: در طول 44 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، اقدامات بسیار مهمی در حوزه پژوهش انجام شده است.

وی افزود: یکی از چالش‌های جدی در کشور، مرجعیت علمی است که یکی از ابزارهای لازم در این راستا، تولید علم و دانش از جمله چاپ مقالات کاربردی است.

رتبه ایران در تولید علم در منطقه یک و در دنیا 15 است

پناهی با بیان اینکه ایران از نظر تولید علم در دنیا جایگاه خوبی دارد، خاطرنشان کرد: در این زمینه در منطقه رتبه یک و در دنیا رتبه 15 را دارا هستیم. براساس استنادات اسکوپوس، در سال 1999 تعداد مقالات در کشورمان، 1870 بود و در سال 2019 این تعداد به بیش از 77 هزار مقاله رسیده است.

تاکید بر لزوم کاربردی بودن مقالات

وی ضمن تاکید بر لزوم کاربردی بودن مقالات،گفت: روند تولید علم در تمام کشورها درحال رشد است و همه کشورها تلاش می کنند تا مصرف کننده نباشند و در تولید علم ارتقا یابند. درحال حاضر میانگین سرعت رشد سالیانه تولید علم در کشور 7.44 و در حوزه علوم پزشکی 8.33 است که نشان دهنده استمرار و شتاب فزاینده تولید علم در کشور است که باید استمرار یابد.

وی در خصوص حضور دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در نظام های رتبه بندی جهانی در بازه زمانی 2021 تا 2022، گفت: طبق بررسی نتایج نظام های رتبه بندی وبومتریکس، تایمز، شانگهای و لایدن در بازه زمانی 2021 تا 2022 ، حاکی از آن است که حضور دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در نظام‌های رتبه بندی روند افزایشی داشته است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: یکی از خواسته‌های وزارت بهداشت از دانشگاه‌های علوم پزشکی، تخصصی شدن است؛ به این معنا که حوزه‌های تخصصی براساس نیازهای اساسی کشور به تولید علم بپردازند.

رشد 10 درصدی نشریات تخصصی حوزه سلامت در پایگاه‌های معتبر علمی بین‌المللی

وی درخصوص سهم نشریات تخصصی حوزه سلامت نمایه شده در پایگاه‌های بین المللی، تصریح کرد: 403 نشریه تخصصی حوزه سلامت از مجموع 465 نشریه در نمایه های معتبر علمی بین المللی اسکوپوس، نمایه شده اند که رشد 10 درصدی در پایگاه های معتبر علمی در طول یک سال گذشته را نشان می دهد.

پناهی درخصوص آمار کل اعضای هیات علمی، بیان کرد: تعداد کل اعضای هیات علمی 21907 است که از این میان، تعداد اعضای هیات علمی آموزشی 20283 و تعداد اعضای هیات علمی پژوهشی 1624 است و طبق آخرین گزارش، 2607 عضو هیات علمی وزارت بهداشت H-index معادل 15 و بالاتر دارند.

وی درخصوص وضعیت ساختارهای تحقیقاتی، اظهار کرد: درحال حاضر، تعداد 806 مرکز تحقیقاتی دولتی مصوب دانشگاه های علوم پزشکی کشور، تعداد 34 مرکز تحقیقاتی غیردولتی مصوب دانشگاه های علوم پزشکی کشور، تعداد 69 پژوهشکده مصوب علوم پزشکی کشور، تعداد 25 شبکه تحقیقاتی حوزه سلامت مصوب و فعال، تعداد 88 واحد توسعه تحقیقات بالینی و تعداد 553 برنامه های ثبت بیماری و پیامد سلامت و تعداد 40 آزمایشگاه جامع تحقیقات، فعالیت دارند.

تمرکز بر اجرا و تحقق طرح 8 ماده ای عدالت و تعالی نظام سلامت

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور رسالت خود را بر اجرا و تحقق طرح 8 ماده ای عدالت و تعالی نظام سلامت استوار کرده است، گفت: این محور شامل، تقویت و ارتقا کمی و کیفی پژوهش های کاربردی و بنیادی در راستای پاسخگویی به نیازهای جامعه در عرصه سلامت، ارتقای عدالت پژوهشی در بهره مندی پژوهشگران علوم پزشکی از امتیازات و گرنت های پژوهشی، دستیابی به فناوری های نوین در علوم پزشکی، حمایت از شرکت های دانش بنیان، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری، نهادینه نمودن و توسعه فناوری های سلامت، هدایت طرح های تحقیقاتی به سمت حل نیازهای جامعه، خلق ثروت از دانش تولیدی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ایجاد تمهیدات لازم در جهت شفاف سازی اطلاعات، مبارزه با فساد و تعارض منافع در نظام سلامت، است.

وی گفت: ابتدای سال 1401 طبق ماموریت ویژه ای که از سوی دکتر عین اللهی به معاونت تحقیقات و فناوری محول شده است؛ تمام همت خود را بر حمایت از شرکت های دانش بنیان، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری در راستای ارتقای کمی و کیفی آموزش و پژوهش جهت نیل به مرجعیت علمی و دستیابی به فناوری های نوین پزشکی قرار داده ایم.

 پناهی یادآور شد: درحال حاضر، 391 شرکت دانش بنیان فعال حوزه سلامت در سال 1401 از مجموع 1153 شرکت دانش بنیان فعال حوزه سلامت تاسیس شده اند. همچنین، 1391 محصول سلامت محور در مراکز رشد و پارک های فناوری سامت و دانشگاه های علوم پزشکی موفق به اخذ مجوز عرضه به بازار شده اند.

وی گفت: در یک سال گذشته، 7 مرکز نوآوری با مجوز شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی و 8 مرکز رشد فناوری سلامت، راه اندازی و تاسیس شده اند. همچنین، 3 پارک علم و فناوری سلامت نیز راه اندازی شده است.

وی، افزایش 43 درصدی تولید کالاهای سلامت محور در سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین، اشتغال 7966 نفر در شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت، افزایش 528 شرکت به شرکت های مستقر در مراکز رشد علوم پزشکی، افزایش 567 تعداد محصول نمونه اولیه، افزایش 269 محصول مجوزدار و افزایش 115 محصول تجاری را از مهم ترین دستاوردهای معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از ابتدای دولت سیزدهم، برشمرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ضمن تاکید بر همکاری‌های بین‌المللی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: در حال حاضر، 30 درصد تولیدات علمی ما نتیجه این همکاری های بین المللی است.

وی گفت: درحال حاضر دانشگاه‌های علوم پزشکی را از لحاظ سهم شان در تولید علم و فناوری ارزیابی می‌کنیم و تلاشمان این است که همه آنها به شاخص‌های موردنظر نزدیک شوند.

پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    تازه های کتاب
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول