اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

سیاسی  /  دولت

رئیسی: تلاش دشمن علیه سپاه محکوم به شکست است/ سیاست‌های کلی برنامه هفتم در بودجه مورد توجه قرار گرفته است

رئیس‌جمهور گفت: کسانی که امروز می‌خواهند سپاه مقتدر را مورد سرزنش قرار دهند به دلیل حرکت انقلابی در مبارزه با تروریسم نقش‌آفرینی از تلاش آن‌ها تلاش مذبوحانه است مانند محاسبات قرن محکوم به شکست است.

رئیسی: تلاش دشمن علیه سپاه محکوم به شکست است/ سیاست‌های کلی برنامه هفتم در بودجه مورد توجه قرار گرفته است

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور صبح امروز یکشنبه به منظور دفاع از لایحه بودجه ۱۴۰۲ در مجلس شورای اسلامی حضور یافت و در ابتدای سخنان خود با اشاره به اقدام اخیر پارلمان اروپا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: این اقدام، واکنشی علیه بصیرت و هوشیاری ملت ایران در ناکام گذاشتن توطئه و فتنه اخیر دشمن برای به آشوب کشاندن ایران است.

رئیس جمهور با بیان اینکه هیچ نیروی نظامی دیگری در دنیا مانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تروریسم مقابله نکرده است، افزود: هم نیروهای نظامی و هم مسئولان عالی سیاسی کشورهای منطقه و حتی جهان به نقش مهم و تعیین‌کننده سپاه، نیروی قدس و سردار شهید قاسم سلیمانی در مقابله با تروریسم در منطقه معترف هستند.

رئیسی با قدردانی از همه نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای مقابله قاطعانه با تروریست‌ها اظهار داشت: توطئه مذبوحانه جدید دشمنان انقلاب اسلامی علیه سپاه مقتدر ما که واکنشی به حرکت انقلابی سپاهیان ما در مبارزه با تروریسم و نیز واکنش به هوشیاری و بصیرت مردم ایران اسلامی است، مثل همیشه محکوم به شکست است.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود در تشریح عملکرد بودجه سال ۱۴۰۱ تصریح کرد: با توجه به اینکه در آغاز فعالیت دولت سیزدهم شاهد نرخ رشد ۴ دهم درصدی بودیم، دولت مردمی تلاش کرد سال ۱۴۰۱ را با رشد اقتصادی دنبال کند و امروز شاهد آن هستیم که با تلاش بخش‌های مختلف دولت به رشد ۴ درصدی دست یافته‌ایم.

رئیسی با بیان اینکه آمارها حکایت از رشد سرمایه‌گذاری و کاهشی شدن نرخ تورم دارند، خاطرنشان کرد: امروز شاهد رشد حدود ۵ درصدی در حوزه تولید و رشد بیش از ۵ درصدی در حوزه ابزار و تجهیزات تولید هستیم.

رئیس جمهور با اشاره به آمار رشد اشتغالزایی و کاهش بیکاری آن را نشانه تحقق اهداف بودجه ۱۴۰۱ و برنامه‌های مصوب دولت عنوان کرد و گفت: دولت مردمی توانسته به رغم همه تحریم‌ها و تهدیدها صادرات نفت و میعانات نفتی را افزایش داده و منابع حاصل از این صادرات را به داخل کشور منتقل کند که این گواه موفقیت در خنثی‌سازی و دور زدن تحریم‌ها است.

رئیسی افزود: دولت مردمی همچنین تلاش کرده است تا با وجود نگرانی‌ها و هشدارهایی که درباره استقراض دولت وجود داشت و نیز با وجود اجرای تکلیف قانونی مردمی‌سازی یارانه‌ها که با افزایش ۷ برابری پرداختی دولت برای یارانه‌ها همراه بود، از روش برداشت از تنخواه خزانه و استقراض استفاده نکند که این موفقیتی بزرگ برای دولت محسوب می‌شود.

رئیس جمهور اظهار داشت: در آغاز اجرای قانون مردمی‌سازی یارانه‌ها چنانکه نمایندگان محترم مجلس مطلع هستند، زیرساخت‌های ارائه کالابرگ الکترونیک که باید از قبل آماده می‌شد، آماده نشده بود، اما با تلاش جدی دولت اخیرا زیرساخت‌های لازم فراهم شده و اجرای این قانون از استان‌ها آغاز شده که نتایج اجرای آن در اختیار نمایندگان مجلس نیز قرار خواهد گرفت.

رئیسی همچنین به تلاش دولت برای تحقق حداکثری درآمدهای مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی اشاره و تصریح کرد: افزایش قابل توجه درآمدهای مالیاتی در کنار افزایش مودیان جدید مالیاتی نشان دهنده موفقیت دولت در تحقق هدف اتکای به درآمدهای مالیاتی در اداره کشور است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، رتبه‌بندی معلمان و ترمیم حقوق بازنشستگان که اجرای هر کدام با بیش از ۱۰ سال تاخیر مواجه شده بود، در سالجاری با کمک مجلس شورای اسلامی دنبال شد، خاطرنشان کرد: این دستاوردها در عین همه محدودیت‌های بودجه‌ای تحقق پیدا کرد.

رئیسی با بیان اینکه رشد و ارزش افزوده بخش صنعت در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۱ معادل ۴,۹ درصد بوده که این از سال ۹۶ تاکنون بی‌سابقه است، گفت: همچنین ارزش افزوده بخش معدن که در ۶ فصل متوالی منفی ۰.۷ درصد بوده، در حال حاضر به رقم قابل توجهی رسیده و شاخص تولید شرکت‌های صنعتی و معدنی بورسی در حالی که در گذشته صفر درصد بوده، به رشد ۶ تا ۷ درصدی رسیده است.

رئیس جمهور افزود: رشد بخش صنعتی در تولید انواع سواری ۱۳ درصد، وانت ۵۴ درصد، اتوبوس و مینی‌بوس و ون ۱۵۷ درصد، تولیدات پتروشیمی ۸ درصد و بخش‌های مختلف تولیدات لوازم خانگی ۳۷، ۵۴ و ۱۲ درصد رشد داشته که همه نشانه‌های رشد تولید است.

رئیسی با اشاره به احراز رتبه هفتم در تولید فولاد در جهان در آبان‌ماه سالجاری را نیز نشانه‌ای روشن از رشد تولید دانست که نگرانی‌هایی نسبت به آن در میان نمایندگان مجلس و مردم وجود داشت و اظهار داشت: گام‌های برداشته شد در زمینه تولید نشان‌دهنده اراده موجود برای رشد تولید در کشور به عنوان تاکید سال‌های اخیر رهبر معظم انقلاب است.

رئیس جمهور رشد آمارها در بخش ایجاد اشتغال و فعالیت‌های دانش‌بنیان را نیز مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: ارزش تجارت کشور در ۱۰ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ با رشد ۱۷ درصدی و صادرات غیرنفتی با رشد ۱۹ درصدی همراه بوده و واردات کالاهای سرمایه‌ای نیز در این مدت افزایش یافته است.

رئیسی اضافه کرد: همچنین در بخش اشتغال که شما نمایندگان محترم نیز در این زمینه محل مراجعه مردم هستید، دولت به ویژه در بخش ایجاد اشتغال برای تحصیکردگان دانشگاهی عملکرد خوبی داشته و آمار حاکی از ایجاد قریب به یک میلیون شغل جدید می‌باشد که با کد ملی، کد بیمه و محل اشتغال به شکل مستند ارائه شده است.

رئیس جمهور با اشاره به رشد ۱۷ درصدی در تولید غلات در سال ۱۴۰۱ خاطرنشان کرد: در تجارت محصولات کشاورزی، حجم صادرات به ۲۰ میلیون تن افزایش یافته، خرید تضمینی گندم افزایش ۶۰ درصدی داشته و تولید محصولات دانش‌بنیان در بخش کشاورزی نیز با رشد ۷۱ درصدی همراه بوده که گواه تلاش دولت برای تحقق شعار سال است.

رئیسی با بیان اینکه فقط در حوزه کشاورزی با رشد بیش از ۷۰ درصدی تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان مواجه هستیم، گفت: در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ تلاش شده سیاست‌های کلی برنامه هفتم، سند ملی آمایش سرزمینی در جهت اجرای عدالت در توزیع امکانات و سند تحول دولت مردمی مورد تأکید و توجه قرار گیرد.

رئیس جمهور افزود: همچنین سعی شده از درج احکام غیرمرتبط با بودجه در این لایحه اجتناب شود و احکام دائمی به صورت جداگانه مطرح شده و فقط احکام سنواتی در لایحه بودجه ۱۴۰۲ باشد. شفافیت و درج همه منابع و مصارف در سقف بودجه کل کشور نیز از نکاتی است که در لایحه بودجه مورد تأکید قرار گرفته است.

رئیسی بهبود معیشت مردم، عدالت در پرداخت‌ها، کاهش تورم، صرفه‌جویی در هزینه‌ها، حمایت از بازار سرمایه، افزایش سهم درآمدهای مالیاتی از طریق مودیان جدید، توجه به بهداشت و درمان و مهم‌تر از همه و محوری‌ترین نکته توجه به رشد اقتصادی و موضوع مهم اشتغال را از دیگر محورهای مدنظر در تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۲ دانست.

رئیس جمهور همچنین فعال شدن صندوق‌های عدالت و پیشرفت در استان‌ها را از دیگر تدابیر دولت در بودجه ۱۴۰۲ عنوان کرد و اظهار داشت: فعال شدن این صندوق‌ها علاوه بر اینکه دست استان‌ها را برای درآمدزایی در مسیر تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام باز می‌کند، باعث تمرکززدایی از مرکز و تفویض اختیارات به استان‌ها نیز می‌شود.

رئیسی تامین معادل ۳۶۰ همت منابع برای پرداخت یارانه نقدی یا کالابرگ الکترونیک، تأمین یارانه نان، رشد حداقل ۲۰  درصدی حقوق شاغلین و بازنشستگان، معافیت مالیاتی درآمدهای ماهیانه تا ۷ میلیون تومان، کاهش تعرفه گمرکی نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی از ۴ درصد به ۱ درصد و پیش‌بینی برای واردات خودرو را نیز از دیگر مفاد بودجه ۱۴۰۲ عنوان کرد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت در اجرای قانون واردات خودرو برای تعدیل بازار تاخیری نداشته و به محض ابلاغ این قانون اقدامات لازم برای تدوین آیین‌نامه‌ها و اجرای آنها آغاز شده است، تصریح کرد: دولت هم تولید خودروی باکیفیت در داخل و هم واردات خودرو برای رفع نیازهای مردم را مدنظر دارد.

رئیسی اختصاص هزار میلیارد تومان برای هر استان و در مجموع ۳۱ هزار میلیارد تومان برای مسئله رونق تولید و ایجاد اشتغال در کل کشور را از دیگر بندهای لایحه بودجه ۱۴۰۲ برشمرد و خاطرنشان کرد: این بخشی از تنخواه هر استان برای ایجاد اشتغال در ضمن رونق تولید است و علاوه بر ان مازاد درآمدهای هر استان مثل حقوق دولتی معادن و دیگر درآمدهای مازاد استان‌ها نیز می‌تواند به صندوق عدالت و پیشرفت واریز شود تا صرف کمک به ایجاد اشتغال و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام شود.

رئیس جمهور در ادامه افزود: در بودجه ۱۴۰۲ همچنین تأمین سرمایه از محل تهاتر دارایی‌ها و تهاتر نفت برای تولید، ۵۴۰ همت برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های دولتی، کاهش مالیات شرکت‌های تولیدی، صندوق تثبیت سرمایه و رشد ۴۰ درصدی بخش سلامت پیش‌بینی شده است.

رئیسی به توجه ویژه دولت به موضوع مسکن در بودجه سال آینده اشاره کرد و گفت: تأمین منابع مالی و زمین مورد نیاز نهضت ملی مسکن و همچنین تخفیف مالیاتی پروژه‌های این طرح عظیم ملی از پیش‌بینی‌های دولت در حوزه مسکن بوده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: دولت تلاش کرده در بودجه ۱۴۰۲ همانند امسال مغایرتی بین درآمدها و هزینه‌ها نباشد، چرا که کسری بودجه مورد پسند دولت و مجلس نیست و آثار تورمی زیانباری نیز خواهد داشت. همچنین به حداقل رساندن تکالیف بانک‌ها، مدیریت بودجه و بازار سرمایه از دیگر نکات بودجه ۱۴۰۲ بوده است.

رئیسی در ادامه با اشاره به پرسش‌های مطرح شده درباره چگونگی افزایش درآمدها و هزینه‌ها در بودجه سال آتی، اظهار داشت: در منابع بودجه ۱۴۰۲، ۴۰ درصد از افزایش درآمدها از محل شناسایی فرار مالیاتی و مودیان جدید است و افزایش هزینه‌ها نیز مربوط به افزایش حقوق و دستمزدها و همچنین افزایش پرداختی از محل هدفمندی یارانه‌ها بوده است.

رئیس جمهور مسکن، تغذیه و معیشت، خودرو و سلامت را ۴ محور اساسی مورد توجه دولت عنوان کرد و افزود: ما برای این ۴ محور اساسی که مسأله و خواست اصلی مردم است، برنامه کوتاه‌مدت داریم که حتماً در آینده نزدیک با ساماندهی در این محورها وضعیت متفاوت و قیمت‌ها کاهشی خواهد شد.

رئیسی ادامه داد: امروز برخلاف خواست دشمن که به دنبال ایجاد یأس و ناامیدی در بین مردم است، همه تلاش‌ها باید برای ایجاد امید در جامعه بوده و پیامی که از اقدامات دولت و تریبون مجلس اعلام می‌شود نیز پیام امیدبخشی به مردم باشد.

رئیس جمهور تردیدافکنی و ایجاد یأس و ناامیدی در کشور را راهبرد دشمن عنوان کرد و افزود: بر این اساس باید راهبرد همه دستگاه‌ها ایجاد امید در دل مردم باشد.

رئیسی با بیان اینکه با مدد الهی و اتکا به شاخص‌های اقتصادی در حال رشد، بازار ارز و طلا نیز حتماً کاهشی خواهد شد، تصریح کرد: برغم همه القائات دشمنان و تردیدآفرینی برخی جریانات با توجه به منابع و ظرفیت‌های عظیم موجود در کشور و همچنین با همکاری و تعامل دولت و مجلس تحت منویات رهبری معظم انقلاب اسلامی خواست مردم محقق خواهد شد و آینده بسیار روشن است.

رئیس جمهور تأکید کرد: امروز با تلاش‌های دولت و همکاری مجلس رشد اقتصادی، رشد سرمایه‌گذاری، رشد تولید و رشد اشتغال که خواست مردم و مورد تأکید نمایندگان مجلس است، محقق شده و دشمنان نمی‌خواهند چنین روندی را شاهد باشند، اما با مشارکت مردم و تلاش همه کارگزاران و به دور از هرگونه یأس و ناامیدی این رشد را ارتقا خواهیم داد و دشمنان را بار دیگر ناکام خواهیم گذاشت.

رئیسی ضمن ابراز امیدواری از اهتمام مجلس برای اصلاح نواقص احتمالی بودجه و تصویب آن به عنوان یک سند مالی قابل اتکا برای کشور، افزود: قطعاً این بودجه برای فعالین اقتصادی و همچنین بازار مهم و قابل توجه است و امیدواریم با تصویب آن پیام مثبتی به آنها انتقال دهیم.

پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    تازه های کتاب
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول