اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

مجله فارس پلاس  /  روایت روز

این فیلم قرار بود سند جنایت رژیم آخوندی باشد!/ کشته‌سازی و صحنه‌سازی اینگونه است+فیلم

جریان رسانه‌ای آشوب اخیراً فیلمی از لحظه کشته شدن برهان کرمی در آشوب مسلّحانه کامیاران به عنوان سند جنایت رژیم آخوندی منتشر کرد. اما این فیلم پرده از حقایق جالبی برداشت.

این فیلم قرار بود سند جنایت رژیم آخوندی باشد!/ کشته‌سازی و صحنه‌سازی اینگونه است+فیلم

فارس پلاس؛ روایت روز - کلیدواژه‌ «کشته سازی» از سال ۱۳۸۸ وارد عرصه رسانه شد. ابداع آن البته مربوط به ۱۴۰۰ سال قبل و مبدع آن معاویه بود. سربازان شام در پوشش سربازان امام حسن مجتبی (علیه السلام) به شهرهای تحت حکومت ایشان حمله‌ور می‌شدند و اهالی را غارت می‌کردند.

کشته سازی به دو صورت است: اول؛ فرد و متوفی ادعایی اصلاً ربطی به حادثه جاری ندارد ولی با داستان سرایی آن را مرتبط می‌کنند. مثل ماجرای سارینا ساعدی و نگین عبدالملکی در وقایع مهر ۱۴۰۱ (+). دوم؛ افراد حاضر در تجمعات توسط تروریست‌های مسلّحین کشته می‌شوند تا خون آن بر گرده نظام بیافتد.

 

*ایران

کامیاران: اخیراً فیلمی از آشوب مسلّحانه در شهرستان کردنشین کامیاران منتشر شد که جریان رسانه‌ای آشوب آن را به عنوان سند جنایت نظام پخش کرد امّا تبدیل به سند دروغ گویی ضد نظام شد!


ادعای رسانه‌های تجزیه طلب و ضدایرانی

فیلم مذکور لحظه کشته شدن یکی از افراد حاضر در ناآرامی‌های شهرستان کامیاران به نام «برهان کرمی» را نشان می‌دهد. این فرد جزو کسانی بود که کشته شدن او را به پای نیروهای انتظامی نوشتند. امّا در فیلم منتشره موضوعی جالب توجه عیان می‌شود. فردی با صورت پوشیده که احتمالاً از لیدرهای آشوب در کامیاران بود، در حال حرکت در میان جمع چند نفره آشوب طلبان است. وقتی فیلم را در لحظه جنایت زوم کنیم، مشخص می‌شود که برهان کرمی با کلت این فرد نقاب زده کشته می‌شود. فیلم زیر را ببینید:

آمل: در آشوب‌های شهریورماه شهرستان آمل فیلمی منتشر شد که برخی افراد درحال حمله به ماشین پلیس هستند. در میانه این شلوغی اتفاقی رخ داد. این ماجرا به قدری سریع بود که از نظرها پنهان ماند. پسری کنار درخت ایستاده و درحال پوشاندن صورت خود با پارچه‌ای بود که ناگهان یک فرد با لباس مشکی از کنارش رد می‌شود. جوان مذکور ناگهان به زمین می‌افتد. به فیلم زیر نگاه کنید:

*عراق

این ماجرا مختص ایران در وقایع سال‌های ۱۳۷۸ و ۱۳۸۸ و ۱۴۰۱ نیست. همسایه غربی‌مان در روز اول اکتبر ۲۰۱۹ میلادی برابر با ۹ مهر ۱۳۹۸ درگیر آشوب‌های مرگباری شد که قریب به یک سال طول کشید. این آشوب‌ها به انقلاب تشرین (الثورة التشرین) شهره شد.

سلسله حوادث الثورة التشرین با تظاهرات‌، تجمع و تحصن در شهرهای مهم عراق نظیر بغداد همراه بود. محدوده آشوب‌های بغداد یک فاصله تنها یک کیلومتری  از سه پل جمهوری، السنک و احرار بر روی رودخانه دجله به سمت خیابان الرشید و میدان التحریر بود.


موقعیت ۳ پل احرار ، السنک و جمهوری (بالا به پایین) به سمت میدان التحریر (آبی)


پل جمهوری بغداد | منبع عکس: رویترز | تاریخ: ۳۰ اکتبر ( هشت آبان ۹۸)

همین محدوده یک کیلومتری هر روز تیتر رسانه‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بود و درگیری‌های خشن آن در فضای فیس بوک پخش می‌شد. تصویر به نحوی بود که گویی عراق غرقِ خون و آتش است ولی در واقعیت ماجرا، باقی شهر مشغول کسب و کار خود بودند. به نقل از شعوبا،‌ شبکه «الحدث» (سعودی)، «بی.بی.سی» (انگلیس) و «الحره» (آمریکا) نیز مرجع خبری آشوبگران بودند. آمار ۷۰۰ کشته نیز در این وقایع گزارش شد.

پروژه کشته سازی در عراق نیز اجرا شد. عوامل کف خیابانی وابسته به امارات و سفارت آمریکا همزمان با رسانه‌های عرب زبان، صبغه ضد ایرانی و ضد مقاومت به روند اعتراضاتِ مردم ضد فساد گروه‌های سیاسی عراق دادند. طبعاً هر یک نفر کشته به پای محور مقاومت نوشته می‌شد.

خبرگزاری‌‌های مطرح جهان نظیر رویترز نیز بدون سند مدعی شدند که تک تیرانداز‌های وابسته به گروه‌های تحت الحمایه ایران در حال قتل و عام مردم عراق هستند. رویترز روز ۲۵ مهر ۱۳۹۸ به اصطلاح فاش کرد: «شبه نظامیان تحت الحمایه ایران تک تیراندازها را در اعتراضات عراق مستقر کردند.»

در اثناء اعتراضات اکتبر فیلمی منتشر شد که فردی با روی پوشیده به صورت مارپیچ در حال دویدن است. در حین دویدن، با کلتی که در دستانش است، اقدام به تیراندازی کور بین جمعیت برای افزایش تلفات می‌کند تا التهابات آبان ۹۸ عراق از حرارت نیافتد. سناریو بغداد مشابه سناریو کامیاران اجرایی شد. دو فیلم زیر را ببینید:

 

 

*صحنه سازی در ایران و آبان ۹۸ عراق!

نمونه جالب دیگر در وقایع آشوب «صحنه سازی» است. عکسی از حوادث دی  ۹۶ در رسانه‌های جهانی تبدیل به نماد اعتراضات شد: دختری ایستاده در میان غبار و دود گاز اشک آور نیروهای سرکوب ایران!

عکاس این عکس یلدا معیری از اعضای جراید اصلاح طلب بود. این عکس به آسوشیتدپرس فروخته شد. ترامپ  یک سال بعد همین عکس را در توئیت فارسی علیه مردم ایران منتشر کرد. طنز تلخ ماجرا اینجا بود که عکس مذکور کارگردانی شده و جعلی بود و دود صحنه ناشی از کپسول آتش نشانی برای ایجاد فضای درگیری بود. [1]


گزارش آسوشیتدپرس با ذکر عبارت نارنجک دودزا (!)


روزنامه صهیونیستی اورشلیم پست


سایت مشهور تصویر Getty Images

 


زوایای مختلف عکس دروغین
در سمت راست فردی با کپسول‬ اطفای حریق نمایان است

در سال ۱۳۹۸ نیز فیلمی ادعایی از لردگان پخش شد که جنازه فردی بر روی زمین است. امّا در فیلم اصلی که وقایع قبل از عکس را نشان می‌دهد، مرده چند لحظه زنده می‌شود تا شلوارش را درست کند و سپس دوباره می‌میرد!!

در عراق نیز همین ماجرا در سال ۱۳۹۸ رخ داد. اتوریکشا (Auto rickshaw) موتور سه‌چرخه هندی مشهور به توک توک (Tuk Tuk) تبدیل به نماد اعتراضات اکتبر عراق شد و به نوعی ایفاگر نقش خودروی امدادی بود. در میانه اعتراضات اکتبر عراق فیلمی منتشر شد که عده‌ای روی زمین دراز کشیدند و حدود ۶ توک توک با سرنشینان منتظر اعلام حرکت برای ساخت سکانس جمع آوری جنازه‌ها هستند. فیلم‌ زیر را ببینید: 

فیلم‌های زیر نیز نمونه‌ای دیگر از بازیگران نمایش کشته سازی در عراق است: 

 

موارد مذور بخشی از پروژه کشته سازی در وقایع ایران و عراق است که به لطف گسترش ابزار ارتباطی ثبت و ضبط شده است. نمونه‌های متعددی از این پروژه در کشورهای دیگر جهان نظیر ماجرای کلاه سفیدها در سوریه و تک تیراندازهای وقایع موسوم به انقلاب میدان در اوکراین در سال ۲۰۱۴ وجود دارد.

امّا وجه مشترک همه موارد فوق در ایران، عراق، سوریه و اوکراین یک کشور بود: انگلیس!


[1]:://www.mashreghnews.ir/news/937582

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول