اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

جامعه  /  سلامت

بیانیه سازمان نظام پزشکی پیرامون اقدامات انجام شده در حوادث اخیر

سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران پیرامون اقدامات انجام شده در حوادث اخیر، بیانیه‌ای صادر کرد.

بیانیه سازمان نظام پزشکی پیرامون اقدامات انجام شده در حوادث اخیر

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران پیرامون اقدامات انجام شده در حوادث اخیر بیانیه‌ای صادر کرد.

در این بیانیه خطاب به اعضای مجمع عمومی نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران آمده است: احتراما ضمن تشکر از دغدغه‌های دلسوزانه همه شما عزیزان در خصوص حوادث اخیر و بنابر ضرورت اطلاع رسانی اقدامات انجام شده توسط سازمان نظام پزشکی و پیگیری‌های صورت گرفته در راستای مطالبات ارکان مختلف سازمان و اعضای جامعه پزشکی کشور، موارد زیر به استحضار رسانده می شود:

1-پس از فوت تاسف بار مرحومه خانم مهسا امینی در روز جمعه مورخ 25/06/1401 رئیس کل سازمان در تاریخ یکشنبه 27/06/1401، با حضور در بیمارستان کسری و جلسه با مدیر عامل و مسئول  فنی بیمارستان روند بستری و اقدامات درمانی انجام شده و پرونده را بررسی و نظرات افراد حاضر در جلسه استماع شد.

2-در تاریخ 28/06/1401 رئیس سازمان طی تماس تلفنی با دادستان محترم کل کشور و معاون  امنیتی انتظامی وزیر کشور و دبیر شورای امنیت کشور، ضمن اعلام دغدغه جامعه پزشکی ،خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب پزشکی شدند.

3-در تاریخ 28/06/1401 طی نامه‌ای به وزیر کشور درخواست شد کمیته حقیقت یاب پزشکی با حضور سازمان نظام پزشکی و نماینده انجمن‌های علمی ذیربط تشکیل شود

4- در تاریخ 29/06/1401 در جلسه‌ای با حضور وزیر کشور و معاون  امنیتی انتظامی، ضمن بیان دغدغه‌ها و مطالبات جامعه پزشکی درخواست کتبی تشکیل کمیته حقیقت یاب تقدیم وزیر کشور شد که مورد استقبال وی قرار گرفت.

5-همان روز 29/06/  1401 متعاقب نامه دبیر شورای امنیت کشور جهت تشکیل کمیته مذکور ،طی نامه‌ای از انجمن‌های علمی درخواست شد نماینده انجمن را جهت حضور در جلسه معرفی کند.

6-عصر همان روز (29/06/1401) با حضور نمایندگان انجمن‌های علمی مذکور و ریاست
 سازمان پزشکی قانونی، رئیس کل  سازمان نظام پزشکی، معاون  درمان وزیر بهداشت و نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ، اولین جلسه در وزرات کشور و در حضور دبیر شورای امنیت کشور برگزار و همه جوانب موضوع و مستندات پرونده بطور کامل بررسی شد.

7-پیرو انتشار CT اسکن مغز منتسب به خانم امینی، در تاریخ 29/06/1401، سازمان نظام
پزشکی طی استعلامی از بورد رادیولوژی درخواست کرد نظر علمی خود را در خصوص یافته های CTاسکن مذکور اعلام کند.

8-در تاریخ 30/06/1401 طی نامه‌ای به وزیر کشور، بر ادامه کار کمیته تا نتیجه نهایی و نیز استفاده از ظرفیت عظیم انجمن‌های
علمی-تخصصی در راستای دفاع از حقوق مردم تاکید شد.

9-متعاقب در خواست تعدادی از اعضای مجمع عمومی نظام پزشکی از رئیس سازمان پزشکی قانونی دال بر لحاظ کردن دقت و رعایت موازین علمی در بررسی پرونده، این درخواست حضوری تحویل رئیس  سازمان پزشکی قانونی شد که در تاریخ 02/07/1401 خطاب به رئیس  مجمع عمومی پاسخ آن از سوی پزشکی قانونی واصل شد.

۱۰- در پی دغدغه تعدادی از همکاران در خصوص احتمال استفاده غیردرمانی از آمبولانس‌ها و نیز حمله به آمبولانس‌های درحال ماموریت، در تاریخ 06/07/1401 طی مکاتبه ای با دبیر محترم شورای امنیت کشور، این موضوع منعکس و علاوه برآن طی جلسات و تماس‌های متعدد با نهادهای ذیربط موضوع پیگیری شد.

11- پیرو نامه تعدادی از اعضای جامعه پزشکی و رؤسای شعب نظام پزشکی کشور مبنی بر پیگیری برخی نگرانی‌ها و دغدغه ها، خطاب به ریاست کل سازمان، رئیس شورای عالی و رئیس مجمع عمومی، رئیس کل سازمان طی تماس با ریاست مجمع و شورایعالی مراتب را مطرح و پس از کسب نظرات و ارشادات ایشان و نیز ارائه گزارش پیگیریهای انجام شده، علاوه بر طرح مفاد نامه مذکور در جلسات متعدد با مسوولین امنیتی، انتظامی و قضایی کشور، طی مصاحبه‌ای با یک خبرگزاری رسمی، این درخواست‌ها و نگرانی‌ها و مواضع سازمان را به صورت علنی بیان کردند.

12-علی رغم برخی برداشتها از متن تقطیع شده مصاحبه توسط تعدادی از همکاران، در این مصاحبه به وضوح بر موارد ذیل تاکید شد:
- رسیدگی به پرونده خانم امینی با صداقت کامل
- درمان همه مصدومین در همه مراکز درمانی بدون سوگیری
- استفاده از خودروهای امدادی در راستای وظیفه اصلی خود
- در کنار مردم بودن جامعه پزشکی و پیگیری خواسته ها و بیان اعتراضات خود از مسیر منطقی
- لزوم ایجاد فضای امن برای بیان انتقادها و اعتراضات در کشور
- معترضین و منتقدین مدافع تمامیت ارضی کشور و خواهان پیشرفت کشور هستند
- جامعه پزشکی ضمن بیان اعتراضات و انتقادات خود با اغتشاش و آسیب زدن به اموال عمومی مخالف است. 

- استفاده برخی عناصر تجزیه طلب و اغتشاش گر از این حادثه و مخدوش کردن فضای
اعتراض مسالمت آمیز، مردود و غیرقابل قبول است و لازم است مرز اعتراض از اغتشاش توسط مسوولین  کشور جدا شود. لذا در هیچ جای این مصاحبه، مطلبی دال بر اینکه معترضین، اغتشاشگر هستند بیان نشده است. 

13-متعاقب درخواست همکاران برای پیگیری وضعیت بازداشت شدگان احتمالی جامعه پزشکی، طی نامه‌ای به دادستان کل کشور و در تماس‌های متعدد رئیس کل سازمان با مسوولین امنیتی و قضائی مختلف، موضوع در حال پیگیری است.

14-در جلسه شورای عالی سازمان نظام پزشکی (07/07/1401) و نیز در جلسه مجمع انجمن‌های علمی پزشکی مورخه(20/07/1401) گزارش اقدامات انجام شده و پرونده مذکور توسط رئیس کل سازمان به اطلاع اعضای محترم رسانده شد.

15-تمامی مراتب فوق بطور کامل و مستند در زمان برگزاری مجمع عمومی سازمان، به حول و قوه الهی، به استحضار اعضای مجمع رسانده خواهد شد.

پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول