اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

سیاست خارجی

کنعانی: همچنان در مسیر مذاکره هستیم/ تعلل آمریکا در ارائه پاسخ به پیشنهادات اروپا

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه همچنان در مسیر مذاکره هستیم و تاکنون شاهد تعلل آمریکا در ارائه پاسخ به پیشنهادات اروپا هستیم و هنوز پاسخ نداده، تصریح کرد: ایران معطل طرف مقابل نمی‌ماند.

کنعانی: همچنان در مسیر مذاکره هستیم/ تعلل آمریکا در ارائه پاسخ به پیشنهادات اروپا

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) ۳۱ مرداد ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

* همچنان در مسیر مذاکره هستیم/ هنوز آمریکا پاسخی به پیشنهادات اروپا نداده است

وی در پاسخ به سؤالی درباره روایت‌های غیررسمی منتشر شده از متن مذاکرات وین در فضای مجازی و این‌که گفته می‌شود ایران برخی تعهدات هسته‌ای برجامی را از سر می‌گیرد، اظهار داشت: در بحث مذاکرات همچنان در مسیر مذاکره هستیم و اجازه می‌خواهم هنوز به استقبال جزییات و روند بعدی که هنوز اتفاق نیفتاده، نرویم. مطلع هستید در آخرین دور مذاکرات در وین، پیشنهاداتی از سوی هماهنگ کننده اتحادیه اروپا به طرف‌های مذاکره از جمله ایران ارائه شد و طرف ایرانی مبتنی بر رویکرد سازنده و مسؤولانه خودش پاسخ خودش را نسبت به پیشنهاد طرف اروپایی در زمان مقرر داد.

کنعانی یادآور شد: تا اینجای کار هنوز از سوی طرف مقابل مشخصا دولت آمریکا پاسخی به پیشنهادات طرف اروپایی دریافت نکردیم. زمانی می‌توانیم از نتیجه بخش بودن این مرحله از مذاکرات صحبت کنیم که طرف اروپایی اعلام کند پاسخ طرف آمریکایی را دریافت کرده است. تا این زمان چنین اتفاقی رخ نداده است.

*  تا اینجای کار پیشرفت‌های نسبتا خوبی داشتیم/ باید روی همه موضوعات مرتبط با مذاکره توافق شود / موضوعات باقیمانده مهم است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: اجازه دهید به روایت‌های غیرسمی اهتمام نکنیم. مذاکرات حساس است و باید در فضای مذاکره مبتنی بر داد و ستد دیدگاه‌های رسمی کشورها راجع به روند و نتیجه مذاکره اظهارنظر و قضاوت کنیم. تا اینجای کار پیشرفت‌های نسبتا خوبی داشتیم، ولی مذاکرات یک مجموعه است و باید روی همه موضوعات مرتبط با مذاکره توافق شود و تا زمانی که چنین نشود، نمی‌توانیم بگوییم به توافق رسیدیم و نسبت به مرحله بعدی پیشدواری کرده و یا به استقبال مرحله جلوتری برویم.

وی عنوان کرد: چرا که موضوعات باقیمانده هر چند ممکن است به لحاظ نسبت و درصد موضوعات مذاکرات اندک باشد، ولی به صورت قطع موضوعات مهمی است و باید راجع به آن تصمیم گیری شده و توافق شکل بگیرد. ایران هم در مذاکرات در ادوار گذشته و هم دور اخیر جدی، سازنده و مسؤولانه حضور یافت. ایران به پیشنهادات طرف اروپایی به موقع پاسخ داد، هم مبتکرانه عمل کرد و هم انعطاف لازم را در جای خودش برای دستیابی به توافق نشان داد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: اما آنچه مهم است تا الان تعلل طرف آمریکایی در ارائه پاسخ است وگرنه ما در این زمینه به موقع عمل کرده و نشان دادیم مسؤولانه عمل کردیم. دولت آمریکا مسؤول شرایط کنونی برجام و عدم اجرای توافق تا الان است و در روند جاری هم دولت آمریکا مسؤول وضعیت کنونی است و اگر اراده سیاسی را به صورت جدی در عمل نشان دهد و همگام با قول و اظهارنظر در عمل هم مسؤولانه عمل کند می‌توانیم به سمت مرحله بعدی حرکت کنیم.

کنعانی خاطرنشان کرد: ایران اعلام کرد ما به دنبال توافق هستیم و تیم مذاکره کننده ایران با هدف تامین منافع ملت و با هدف تحقق منافع قانونی دولت و ملت ایران در میز مذاکرات حضور یافت و در مسیر مذاکره به صورت جدی و حرفه‌ای عمل کرد و همچنان در این مسیر پای کار ایستاده است.

* ایران معطل طرف مقابل نمی‌ماند/ تیم ایرانی از خطوط قرمز عدول نخواهد کرد

این دیپلمات ارشد ایرانی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران معطل طرف مقابل باقی نخواهد ماند. بارها و بارها از سوی مقامات عالی ایران اعلام شده که ما روند معیشت مردم و اقتصاد کشور را به روند مذاکرات گره نخواهیم زد و موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها را صرفا یکی از موضوعات در ارتباط با حوزه سیاست خارجی تلقی می‌کنیم. تأکید می‌کنیم تعلل آمریکا در ارائه پاسخ، بی عملی طرف اروپایی، مسائل داخلی دولت آمریکا، فشار تندروها در داخل آمریکا یا فشار لابی رژیم صهیونیستی بر دولت آمریکا و یا فرسایشی کردن مذاکرات که شواهد و آثار آن را می‌بینیم، ایران را از پیگیری اولویت‌هایش باز نخواهد داشت و جمهوری اسلامی ایران معطل هیچ یک از این موارد نخواهد شد.

وی تأکید کرد: اگر ایران نیازمند توافق است حتما آمریکا و طرف‌های اروپایی بیش از ایران نیازمند توافق هستند. بر حقوق خود قطعا می‌ایستیم و تیم مذاکره کننده ایران در این زمینه جدیت کامل نشان داد و در عین ابراز تمایل و در عین اثبات عملی مبنی بر اینکه ما به دنبال توافق هستیم، ولی بر منافع مشروع دولت و ملت خواهد ایستاد و از خطوط قرمز عدول نخواهد کرد.

*  برای بار دوم از یک سوراخ گزیده نخواهیم شد/ در حوزه روابط خارجی منتظر پاسخ طرف مقابل و روند مذاکرات نخواهیم بود

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: بارها تأکید کردیم که به دنبال توافق خوب، قوی و پایدار هستیم. توافق خوب از نظر ما به این معناست که منافع ملی ایران تامین شود و پایدار باشد و در روند اجرا بازه زمانی وجود داشته باشد که برای ایران اثبات شود که طرف مقابل بر تعهداتش ایستاده و در حوزه عملی به توافقات پایبند خواهد بود. ما برای بار دوم از یک سوراخ گزیده نخواهیم شد. بر این مبنا تلاش خواهیم کرد به توافق برسیم که هم خوب، قوی و پایدار باشد و منافع مشروع دولت و ملت ایران را تامین کند.

وی گفت:‌در ارتباط با مذاکرات رفع تحریم‌ها به صورت طبیعی منتظر پاسخ طرف مقابل خواهیم بود، ولی در حوزه روابط خارجی و توسعه مناسبات با همسایگان و در حوزه گسترش روابط اقتصادی خارجی و گسترش روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای مختلف اعم از همسایه و غیر همسایه، منتظر پاسخ طرف مقابل و روند مذاکرات نخواهیم بود.

* روابط ایران و عربستان/گام‌های خوبی را به سمت جلو برداشتیم 

سخنگوی وزارت خارجه درباره مذاکرات ایران و عربستان بیان کرد: گفت‌وگوهای ما مبتنی بر موضوعات دوجانبه است و ارتباطی با روند گفت‌وگوهای رفع تحریم‌ها ندارد. موضوعات مشترک و متعددی با عربستان در حوزه دوجانبه و منطقه‌ای داریم و معتقدیم گفت‌وگوها برای از سرگیری روابط رسمی دو کشور تامین کننده منافع دو طرف خواهد بود.

وی اضافه کرد: طبیعی است اختلاف نظرات و موضوعات پیچیده‌ای هم وجود دارد و تاکنون روند مذاکرات مثبت بوده و گام‌های بسیار خوبی را به سمت جلو برداشتیم. اما از سرگیری روابط یک اقدام یک روزه نیست. مهم این است که اراده سیاسی وجود دارد و ایران در این مسیر گام برداشته و تا الان از سوی طرف عربستان شاهد گام‌های متقابل بودیم و باید خوشبین باشیم که در مسیر ارتباطات و گفت‌وگوهای دیپلماتیک بتوانیم گام موثری را به سمت جلو برداریم. شرایط در منطقه مثبت است و می‌تواند این امیدواری را ایجاد کند که در روابط منطقه‌ای بین ایران و همسایگان به سمت شرایط بهتری در حال حرکت هستیم.

*واقع نگری بسیاری از دولت‌های منطقه‌ای و غیرمنطقه ای در ارتباط با تحولات سوریه

کنعانی در پاسخ به سؤال دیگری درباره تغییر مواضع مقامات ترکیه در خصوص سوریه گفت: در خصوص سوریه شاهد واقع نگری بسیاری از دولت‌های منطقه‌ای و غیرمنطقه ای در ارتباط با تحولات این کشور هستیم. متاسفانه آن چیزی که در طول ۹ سال گذشته در ارتباط با سوریه رخ داد نتیجه سیاست‌های غلط تعداد زیادی از کشورها و نتیجه رفتارهای غیرمنطقی و مداخله در امور داخلی سوریه بود. در سایه مقاومت ملت سوریه و پایداری نیروهای مسلح این کشور و سیاست پایداری و مقاومت و تدبیر دولت سوریه شاهد شکل گیری شرایط جدیدی در سوریه هستیم که از نگاه همه بازیگران بین‌المللی به این معناست که دولت سوریه شرایط بحران و بی ثباتی را پشت سر گذاشته و موفقیت بزرگی در مبارزه با تروریسم داشته و نشان داده که از نگاه مردم سوریه دولتی است که توانسته هم با تروریست‌ها مبارزه قدرتمندانه‌ای را انجام دهد و هم امنیت را به مناطق بحرانی سوریه برگرداند و حاکمیت کشور را حفظ کرده و توانمندی خود را در ایجاد ارتباط با بازیگران منطقه ای و فرامنطقه‌ای حفظ کند. بر همین مبنا شاهد بازگشت تدریجی کشورهایی هستیم که در طول سال‌های گذشته در نتیجه محاسبات غلط، دمشق را ترک کرده و سفارتخانه‌های خود را تعطیل کرده بودند و در روند غلط تحولات سوریه قرار گرفته بودند.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه الان شرایط در حال تغییر است و بسیاری از کشورها روابط خود را بازسازی می‌کنند و برخی کشورها سفارتخانه‌های خود را افتتاح و برخی هیأت‌هایی را به سوریه فرستادند و این روند را در حال تکمیل شدن می‌بینیم.

* دولت ترکیه بهتر است دیدگاه خودش را در خصوص تحولات در سوریه اصلاح کند/ امیدواریم شاهد آغاز روابط سازنده دو کشور باشیم

وی درباره روابط سوریه و ترکیه نیز اظهار داشت: معتقدیم دولت ترکیه بهتر است دیدگاه خودش را در خصوص تحولات در سوریه اصلاح کند و در جهت بازگشت صلح و ثبات و آرامش به سوریه نقش ارزنده و موثر منطقه‌ای خود را ایفا کند. ما هم در چارچوب ارتباطات دوجانبه با ترکیه در این زمینه گفت‌وگوهای بسیار خوبی داشتیم هم با دولت سوریه و هم در چارچوب روند آستانه. روند تحولات خوب است و اظهاراتی که از سوی مقامات عالیرتبه دولت ترکیه می‌شنویم، دلگرم کننده است و ما این روند را تشویق کرده و امیدواریم در آینده اتفاقاتی در حوزه عملی رخ دهد و شاهد آغاز روابط سازنده سوریه و ترکیه باشیم.

کنعانی بیان کرد: بازسازی روابط دو کشور، حل و فصل اختلافات و گام برداشتن دو کشور به سمت گفت‌وگوهای دوجانبه و از سرگیری روابط رسمی به نفع هر دو کشور و هم به نفع صلح و ثبات در منطقه و همه کشورهای منطقه خواهد بود.

* روابط با بحرین

خبرنگاری با اشاره به بازگشت سفرای کویت و امارات از کنعانی پرسید که آیا در خصوص بحرین هم شاهد نشانه‌ای برای از سرگیری روابط هستیم؟ که وی پاسخ داد: در این رارتباط فعلا دیدگاه مشخصی نداریم و در انتظار بهبود شرایط در این زمینه خواهیم بود.

* تعیین زمان مشخص برای پاسخگویی به پیشنهادات اروپا

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سؤال که آیا برای طرف‌های مقابل برای پاسخگویی به پیشنهادات اروپا زمانی تعیین شده است؟ اظهار داشت: به صورت طبیعی آنچه هماهنگ کننده اتحادیه اروپا داده، برای همه طرف‌ها زمان مشخصی را در نظر گرفته است. همواره رفتار ایران در ارتباط با توافق و روند مذاکرات مسؤولانه بوده است. روند فعلی نتیجه رفتار غیرمسؤولانه طرف مقابل و عدم التزام به روند مذاکره و بی عملی طرف اروپایی است. باز مسؤولیت متوجه طرف آمریکایی خواهد بود.

* تبادل زندانیان ارتباطی به روند مذاکرات رفع تحریم‌ها ندارد و پرونده مستقلی است

وی درباره تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا و تعداد افرادی که قرار است مبادله شوند نیز اظهار داشت: موضوع زندانیان را در چارچوب یک موضوع انسانی نگاه کردیم و سرنوشت آنها را به روند مذاکرات رفع تحریم‌ها گره نزدیم و تبادل زندانیان را در چارچوبی خارج از برجام و به صورت غیرمستقیم با آمریکا گفت‌وگو کردیم. از نظر ما امکان اجرای تبادل وجود داشت و در این زمینه دیدگاه‌های ما روشن بود. متاسفانه آنچه در طرف مقابل رخ داد، بی عملی بود و صرفا شعار و اظهارنظر رسانه‌ای و عدم پایبندی در حوزه عمل.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: زندانیان ما به اتهامات واهی و دور زدن تحریم‌ها بازداشت شدند. اساس اعمال تحریم‌ها علیه ملت ایران غیرقانونی و غیرانسانی بود و به صورت طبیعی هر اقدامی از سوی هر فردی رخ داده باشد، در چارچوب نادیده گرفتن تحریم‌های یکجانبه آمریکا و از نظر ما بازداشت این افراد هم غیرقانونی و هم غیرانسانی است و تاکید مجددی است از سوی آمریکا که به مبانی انسانی واخلاقی توجه نمی‌کنند.

کنعانی خاطرنشان کرد: قبلا اعلام آمادگی کردیم که خارج از مذاکرات رفع تحریم‌ها آماده‌ایم بحث تبادل را انجام دهیم. سرنوشت زندانیان و اتباع ایرانی برای ما بسیار مهم است و پیگیر بوده و هستیم اینها آزاد شده و به آغوش خانواده‌ها برگردند. تأکید داریم این موضوعات ارتباطی به روند مذاکرات رفع تحریم‌ها ندارد و پرونده مستقلی است و در همان چارچوب به تلاش‌ها ادامه می‌دهیم و امیدواریم در این زمینه شاهد اتفاقات مثبتی باشیم. این تعداد وجود دارد و در توافقات روشن شده و اجازه دهید در همان چارچوب کار دنبال شود.

* منابع ارزی ایران در کره جنوبی

خبرنگاری درباره آزادسازی منابع ارزی ایران در کره جنوبی نیز سؤال کرد که وی گفت: از هفته گذشته تا الان اتفاق جدیدی رخ نداده و باید امیدوار باشیم دولت کره جنوبی به مسؤولیت‌های خود در این زمینه بزودی عمل کند و موضوع آزادسازی دارایی‌های ایران در این کشور را به هیچ موضوع دیگری به ویژه مذاکرات رفع تحریم‌ها گره نزند. این خواسته صریح دولت و انتظار بر حق ملت ایران از کره جنوبی است.

* موضوع آب از موضوعات اولویت دار ایران

به گزارش فارس، سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره دیپلماسی آب نیز بیان کرد: موضوع آب برای ایران و سایر کشورها حائز اهمیت است. در موضوع آب مسائل دوجانبه با کشورهای منطقه ‌ای داریم و هم موضوعاتی است که می‌تواند در چارچوب‌های منطقه‌ای در بحث منابع آبی مشترک منطقه‌ای مورد بحث و گفت‌وگو قرار گیرد. موضوع آب در شرح وظایف وزارت نیرو و از موضوعات اولویت دار ایران است. در این زمینه چارچوب‌های دوجانبه و قراردادهای حقوقی وجود دارد.

کنعانی ادامه داد: موضوع آب تک مؤلفه‌ای نیست و به مسال زیست محیطی مرتبط است. ایران در بحث گرد و خاک و آبخیزداری و جنگلداری با کشورهای همسایه گفت‌وگوهایی دارد و هم چارچوب‌های منطقه‌ای را در این زمینه دنبال می‌کند. کمتر از یک ماه پیش نشست وزرا و مقامات عالیرتبه محیط زیست بیش از ۱۱ کشور را در تهران داشتیم که نشانگر اهتمام ایران به بحث آب و پدیده‌های زیست محیطی است. 

* «پلان بی» ایران

وی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال مخالفت آمریکا به پیشنهادات اروپا اظهار داشت: موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها یکی از موضوعات روابط خارجی ماست. مسائل دیگر ما را در سیاست خارجی و روابط خارجی و مشخصا روابط اقتصادی خارجی و مسائل تجاری با روند مذاکرات رفع تحریم‌ها گره نزدیم و نخواهیم زد. عملکرد دولت در یک سال گذشته نیز همین وضعیت را نشان داده است، التزام و پایبندی به روند مذاکره به عنوان رفتار مسؤولانه ایران و در عین حال پیگیری روابط خارجی با دیگر کشورها اعم از منطقه‌ای و غیرمنطقه‌ای مبتنی بر منافع و مصالح مشترک.

سخنگوی وزارت خارجه اداه داد: طرح دوم ما استمرار سیاست یک ساله گذشته با همت و جدیت بیشتر خواهد بود در صورت عدم پایبندی و عدم التزام آمریکا به بازگشت به توافق. به عبارتی «پلان بی» ما استمرار سیاست خارجی با قوت و جدیت بیشتر بدون توجه به روند مذاکرات رفع تحریم‌ها خواهد بود.

کنعانی ادامه داد: در مذاکرات رفع تحریم‌ها منافع یکجانبه ایران نیست و منافع طرف‌های مقابل در این موضوع بیشتر نهفته است. طرف مقابل باید در این زمینه عقلانیت خودش را اثبات کرده و با درایت بیشتری اقدام کند.

* انقطاعی در روابط و گفت‌وگو با برادران عراقی وجود ندارد

سخنگوی وزارت خارجه درباره تحولات کنونی در عراق و گفت‌وگوی ایران با سران گروه‌های مختلف عراقی اظهار داشت: روابط ما با دولت عراق نزدیک و سازنده و توأم با منافع و مصالح مشترک است و هم به دلیل نوع رابطه خوبی که با همه جریان‌های سیاسی عراق از گروه‌ها و طوایف مختلف این کشور داریم، این روابط نزدیک و مستمر است. همواره در جهت کمک به برادران عراقی برای این‌که بتوانند شرایط بهتری را در این کشور رقم بزنند، مسؤولانه عمل کرده و همواره در کنار آنها بودیم. انقطاعی در ارتباط و گفت‌وگو با برادران عراقی وجود ندارد.

* موضوعات گفت‌وگو با عربستان

وی درباره فعالیت‌های تخریبی شبکه معاند فارسی زبان در لندن و این‌که آیا در این خصوص با عربستان گفت‌وگو کرد‌ه‌اید؟ اظهار داشت: موضوعات گفت‌وگوی ما با عربستان مشخص است و به صورت طبیعی در حوزه دوجانبه مسائل برای گفت‌وگو و نظر داریم و هم در بحث منطقه‌ای و هر موضوعی که فکر کنیم در اولویت گفت‌وگوهای ما با طرف عربستانی قرار دارد، در چارچوب گفت‌وگوهای ما طرح خواهد شد و مورد توجه و اهتمام خواهد بود.

* به نفع دولت آمریکاست که روند گفت‌وگوهای رفع تحریم را بر مبنای مصالح ملت آمریکا به پیش ببرد

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات وزیر دفاع رژیم صهیونیستی در خصوص توافق در وین بیان کرد: به نفع دولت آمریکاست که روند گفت‌وگوهای رفع تحریم را بر مبنای منافع و مصالح ملی ملت آمریکا به پیش ببرد، نقش رژیم صهیونیستی همواره در موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی و در ارتباط با ایران همواره مخرب بوده است. انتظاری از این رژیم نداریم و ماهیت آن روشن است و نقش آن در صلح و ثبات و تحولات بین‌المللی مخرب بوده است. آنچه در ارتباط با مذاکرات رفع تحریم‌ها مرتبط با ماست، منافع و مصالح قانونی ملت ایران است و این دولت آمریکاست که باید متناسب با مصالح و منافع این کشور تصمیم بگیرد. اینکه رژیم صهیونیستی در این زمینه نقش منفی ایفا کند، موضوع جدیدی نیست و نقش این رژیم همواره در تحولات منطقه‌ای مخرب و ویران کننده‌ای بوده و ماهیت آن است و انتظار دیگری از این رژیم نمی‌رود.

*  انتقام از قاتلان سردار سلیمانی فراموش شدنی نیست و قابل مصالحه و سازش نخواهد بود

کنعانی همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر این‌که در اخبار آمده که آمریکا برای احیای برجام اعلام کرده که باید ایران از انتقام سردار سلیمانی صرفنظر کند، که وی تصریح کرد: موضع ایران در ارتباط با ترور سردار سلیمانی روشن است و دولت و ملت ایران هیچ موقع ترور ناجوانمردانه سردار بزرگ مبارزه با تروریسم بین‌المللی را توسط دولت آمریکا فراموش نخواهد کرد. انتقام از قاتلان سردار سلیمانی فراموش شدنی نیست و قابل مصالحه و سازش نخواهد بود. جمهوری اسلامی ایران از همه امکانات خودش استفاده خواهد کرد که قاتلان این سردار بزرگ را به محکمه عدالت بسپرد و در این زمینه با جدیت و مسؤولانه عمل خواهد کرد و این موضوع هیچ ارتباطی به موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها نخواهد داشت.

* مذاکره برای مذاکره و اتلاف وقت انجام نمی‌دهیم

سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات یکی از نمایندگان مجلس درباره مذاکرات و این‌که مردم نباید انتظار داشته باشند توافق اثر خوبی بر زندگی آنها داشته باشد نیز بیان کرد: باید این موضوع را از خود نماینده مجلس بپرسید که توضیح دهد. آنچه برای ما در روند مذاکرات رفع تحریم‌ حائز اهمیت است، انتفاع ایران به ویژه از منافع اقتصادی برجام است. انتظار داریم در سایه پایبندی طرف‌های مقابل به بندهای برجام هم منافع ایران تامین شود و هم در بلندمدت تضمین شود. مذاکره برای مذاکره و اتلاف وقت انجام نمی‌دهیم. برای ما موضوع اقتصادی مهم است. ایران مذاکره را با هدف تامین حقوق مسلم و شناخته شده ایران انجام می‌دهد و بر این موضوع پافشاری می‌کند و معتقد است هر تحولی که مانع دستیابی ایران و ملت ایران به منافع ناشی از برجام شود، برای ما قابل قبول نیست. در این مسیر با جدیت عمل کرده و با جدیت مذاکره خواهیم کرد.

خبرنگاری درباره موثرترین راه برای دریافت تضمین‌ها در مذاکرات رفع تحریم‌ها سؤال کرد که کنعانی گفت: اینها جزو جزییات مذاکرات است و ایران برای اینکه حقوق و منافع ایران تضمین شود چارچوب‌ها و مکانیسم‌های خاص خود را تعریف کرده و دنبال می‌کند و بر همان مبنا مذاکرات را ادامه خواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات مقتدی صدر نیز بیان کرد: ایران مسائل داخلی عراق را به برادران عراقی واگذار و آنها خودشان در این حوزه‌ها اظهارنظر کنند.

* وضعیت پنج تبعه ایرانی در آرژانتین، حمید نوری و اسدالله اسدی

وی درباره پرونده حمید نوری و اسدالله اسدی و خدمه ایرانی در آرژانتین گفت: موضوعاتی است که جزو پروند‌ه‌های جاری ماست. هواپیما متعلق به ونزوئلاست و آنچه برای ما حائز اهمیت است وضعیت پنج تبعه ایرانی است و گفت‌وگوها در تهران و بوینوس آیرس و همچنین ونزوئلا ادامه دارد. هنوز در این ارتباط تحول خوشایندی رخ نداده و تاکید می‌کنیم که شهروندان ایرانی هیچ جرمی مرتکب نشدند و ضرورت دارد دولت آرژانتین نسبت به آزادی آنها در اسرع وقت اقدام کنند. ایران در پیگیری حقوق کنسولی شهروندان خود کوتاهی نخواهد کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: در ارتباط با حمید نوری و اسدالله اسدی پیگیری‌ها در سطوح مختلف ادامه دارد و جزو موضوعات اولویت دار دستگاه دیپلماسی است و به مسؤولیت‌های خود واقف هستیم.

کنعانی بیان کرد: ضروری است دولت بلژیک و سوئد به مسؤولیت خود عمل کرده و نسبت به آزادی بی قید و شرط آنها عمل کنند. در ارتباط با آقای نوری در سطح وزیر خارجه اقداماتی اخیرا صورت گرفته و امیدواریم این تلاش‌ها بتواند در آینده نزدیک به نتایجی برسد.

* روابط خود را با عربستان در چارچوب موضوعات هسته‌ای نمی‌بینیم

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه درباره روابط ایران و عربستان بعد از حصول توافق هسته‌ای نیز بیان کرد: روابط خود را با عربستان در چارچوب موضوعات هسته‌ای نمی‌بینیم. دو کشور حاضر در منطقه هستیم که می‌توانیم در موضوعات منطقه‌ای نقش مکمل و سازنده داشته باشیم. اینها موضوعاتی است که دو کشور را به هم مرتبط می‌کند. فعالیت‌های هسته‌ای ایران قانونی و شناخته شده و مبتنی بر قوانین و مقررات آژانس است و موضوعات مهمی با عربستان داریم که می‌توانیم با هم همکاری و گفت‌وگو کرده و به نقاط مشترکی برسیم. 

وی ادامه داد: سفیر جدید کویت وارد شد و سفیر امارات هم قرار است مجددا اعزام شود و همین فضای مثبت در ارتباط با کشورهای همسایه ما در منطقه در آسیای مرکزی و قفقاز وجود دارد و شرایط اقتضا می‌کند ایران و عربستان مبتنی بر منافع و مصالح دوجانبه یک گام عملی به سمت از سرگیری روابط دوجانبه بردارند و ان‌شاءالله این اتفاق بزودی می‌افتد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره آخرین وضعیت اقدامات دیپلماتیک برای آزادی ریچاد جان در انگلیس بیان کرد: راجع به هیچ یک از شهروندان خود که در بازداشت در کشورهای خارجی هستند مسامحه و غفلت نمی‌کنیم. شهروندان ایرانی که در زندان‌‌های برخی کشورها هستند ممکن است نوع پروند‌ه‌های اتهامی آنها متفاوت باشد و هست. در پرونده‌های اتهامی چه در دور زدن تحریم‌ها و چه اتهامات واهی مرتبط با اقدامات ضدامنیتی به عنوان وزارت خارجه بر مبنای وظیفه ذاتی خود، وظیفه می‌دانیم خارج از نوع جرم و اتهامی که متوجه شهروند ایرانی است، از همه امکانات استفاده و از این شهروندان دفاع و حمایت کنسولی کنیم.

وی اضافه کرد: این زندانی جزو موضوعات در دست وزارت خارجه و بخش کنسولی این وزارتخانه است.

* گسترش روابط هیچ کشوری در منطقه با رژیم صهیونیستی کمکی به صلح و ثبات در منطقه و مردم فلسطین نخواهد کرد

به گزارش فارس، کنعانی همچنین در پاسخ به سؤال دیگری درباره احیای روابط دیپلماتیک ترکیه و رژیم صهیونیستی بیان کرد: در مورد روابط خارجی کشورها اظهارنظر نمی‌کنیم. آن چیزی که در این موضوع می‌توانم بیان کنم موضوع رژیم صهیونیستی است. دیدگاه‌های ایران در خصوص این رژیم کاملا مشخص است. این رژیم نامشروع و غیرقانونی و برخاسته از یک روند ظالمانه است. رفتار آن در بیش از هفت دهه در منطقه ما مسبب بی ثباتی و ناآرامی بوده و هیچگاه مبشر خیر برای دولت‌ها و کشورهای منطقه نبوده است. گسترش روابط هیچ کشوری در منطقه با این رژیم کمکی به صلح و ثبات در منطقه و مردم فلسطین نخواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: انتظار ما از همه کشورهای منطقه از همه دولت‌های عربی و اسلامی و از همه کشورهایی که نسبت به موضوع حقوق انسان و منشور ملل متحد احترام قائلند این است که به حقوق حقه ملت فلسطین توجه کرده و احترام بگذارند و هیچ اقدامی در ارتباط با این رژیم نباید کمک کند که اشغال سرزمین‌های فلسطینی و نادیده گرفتن حقوق ملت فلسطین تبدیل به امر نهادینه‌ای شود. این موضع علنی جمهوری اسلامی ایران است.

* به دنبال روابط دوجانبه با آمریکا نیستیم

کنعانی در پاسخ به سؤالی درباره بهبود وضعیت اقتصادی ایران و این‌که چرا ایران نیاز به توافق با آمریکا دارد هم بیان کرد: موضوع نیاز به توافق با آمریکا نیست موضوع بازگشت طرف‌های عضو به توافقی است که قبلا شکل گرفته است. مذاکراتی که در حال انجام است بر مبنای توافقی است که قبلا شکل گرفته است. به دنبال روابط دوجانبه با آمریکا نیستیم. آمریکا در روندی غیرقانونی از یک توافق خارج شده و بعد از دو سال خواستار بازگشت به آن توافق است. الان روند مذاکرات بر این موضوع متمرکز است که یک دولت خاطی و غیرملتزم چگونه می‌تواند به توافقی که قبلا امضا شده برگردد و چگونه ایران اطمینان حاصل کند این دولت خاطی و ناقض توافق می‌تواند به توافق برگردد. 

* سفر امیرعبداللهیان به مالی و تانزانیا و زنگبار

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤال دیگری درباره سفر امیرعبداللهیان به آفریقا نیز اظهار داشت: حوزه آفریقا و گسترش روابط ایران با این حوزه همواره از اولویت‌های دولت‌های جمهوری اسلامی ایران از گذشته تا الان بوده است.دولت سیزدهم در این خصوص اهتمام و توجه ویژه‌تری دارد و شاهد تحولات مثبتی در ماه‌های گذشته در روابط با این حوزه بودیم. نسبت رشد روابط اقتصادی و تجاری ما با این کشورها و گفت‌وگوها و مذاکراتی که صورت گرفته و هیأت‌هایی که مبادله شده و در حال مبادله است. سفر هیأت‌ عالیرتبه اقتصادی موریس به تهران سفر بسیار خوبی بود و مذاکرات خوبی در حوزه‌های تجاری، اقتصادی، کشاورزی، شیلات و اتاق‌های بازرگانی انجام و اسناد خوبی امضا شد.

وی بیان کرد: امروز شاهد آغاز سفر امیرعبداللهیان به دو کشور آفریقایی مالی و تانزانیا و زنگبار خواهیم بود و این سفر در راستای سیاست خارجی ایران و مبتنی بر تاکیدات آیت‌الله رئیسی مبنی بر توجه به آفریقا و ظرفیت‌های این حوزه است و ان‌شاءالله زمینه‌ای برای گسترش روابط با کشورهای هدف این سفر در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصادی و تجاری فراهم شود.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: سفر به مالی در پاسخ به دعوت وزیر خارجه مالی و در پاسخ به سفر قبلی وزیر خارجه مالی به تهران است و امیرعبداللهیان در رأس هیات سیاسی و اقتصادی انجام می‌شود و بخش خصوصی متشکل از تجار و بازرگان در این سفر خواهند بود و با مقامات عالیرتبه سیاسی و اقتصادی این کشور گفت‌وگو خواهند کرد. اولین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های جامع را با مالی در این سفر خواهیم داشت و مجمع اقتصادی دو کشور را برای بررسی راه‌های توسعه روابط اقتصادی با مالی برگزار خواهیم کرد. در ادامه دعوت وزیر خارجه تانزانیا را داشتیم و در پاسخ به این دعوت، آقای امیرعبداللهیان به تانزانیا سفر و ضمن دیدار با مقامات سیاسی و اقتصادی این کشور، همایش اقتصادی و تجاری ایران و تانزانیا را افتتاح خواهد کرد و در ادامه هم سفری به زنگبار جمهوری متحد با تانزانیا خواهد داشت.

وی بیان کرد: امیدواریم با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده و زمینه‌سازی‌هایی که صورت گرفته، شاهد افزایش تبادل هیأت‌های رسمی بین ایران و کشورهای آفریقایی باشیم و ان‌شاءالله در پرتو این هیأت‌ها و گفت‌وگوهایی که صورت خواهد گرفت، حجم روابط اقتصادی ایران با این کشورها نیز ارتقا یابد. براساس آماری که تا الان وجود دارد، حجم روابط تجاری بین ایران و کشورهای آفریقایی نسبت به سال قبل دو برابر افزایش یافته و از حدود ۶۰۰ میلیون دلار در سال به بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است. این نتیجه هدفگذاری است که دولت سیزدهم برای توسعه روابط با کشورهای مختلف منجمله آفریقا انجام داده است.

کنعانی بیان کرد: براساس دستورالعمل به سفارتخانه‌ها در حوزه آفریقا شاهد پویایی بیشتر سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های خود خواهیم بود و امیدواریم در همین چارچوب مناسبات تجاری و اقتصادی ایران با حوزه آفریقا شکوفایی بیشتری را در آینده شاهد باشد.

به گزارش فارس، ناصر کنعانی همچنین در ابتدای این نشست خبری سالروز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی را گرامی داشت و به کودتای ۲۸ مرداد اشاره کرد و آن را سند دیگری از مداخلات غیرقانونی دولت آمریکا و همکاری انگلیس و سند سیاه و ننگینی از اقدامات غیرقانونی و تجاوزکارانه دولت آمریکا در امور داخلی ایران برشمرد. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین به سالروز یادبود قربانیان تروریسم اشاره کرد و گفت: ایران و ملت بزرگ ایران پرچمدار حقیقی و عملی مبارزه با تروریسم هستند و در این مسیر هزینه‌های سنگینی پرداختند. ایران و ملت ایران بزرگ‌ترین قربانیان تروریسم سیاه هستند. بیش از ۱۷ هزار شهید را در دفاع از استقلال و عزت و انقلاب خود تقدیم کردیم و از بز‌رگ‌ترین قربانیان تروریسم هستیم.

کنعانی به پنجاه و سومین سالروز به آتش کشیدن مسجدالاقصی توسط صهیونیست‌ها اشاره کرد و آن را نماد دیگری از تجاوزگری و عدم پایبندی این رژیم به مبادی اخلاقی، انسانی و دینی خواند.

وی به هفته دولت نیز اشاره و ابراز امیدواری کرد که شاهد کارنامه قبولی از دولت سیزدهم در یک سالگی این دولت باشیم و افزود: ما شرایط تحریم و بحران‌های منطقه و شرایط پیچیده بین‌المللی را داشتیم ولی اتخاذ سیاست خارجی متوازن و تعامل هوشمند و دیپلماسی پویا آثار و نتایج خود را در عمل تا حدود بسیار قابل توجهی نشان داده است.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: سیاست خارجی دولت بر مبنای سیاست همسایه محور و سیاست آسیا محور با تأکید بر نگاه به شرق و همچنین دیپلماسی اقتصادی محور از جمله برنامه‌هایی بود که دولت سیزدهم آنها را به عنوان مبانی حرکتی خود اعلام کرده بود و وزارت خارجه بر مبنای سیاستگذاری دولت در این مسیر حرکت کرد و بر مبنای نتایج حاصله شاهد شرایط خوب و امیدوار کننده‌ای هستیم و نتایج حاصله نشان داد اتخاذ این سیاست‌ها درست و مدبرانه بوده و نتایج خوب آن را در حوزه اقتصادی و افزایش حجم روابط و تبادل خارجی و افزایش روابط با کشورهای همسایه اعم از مرزی و منطقه‌ای شاهدیم.

کنعانی به عضویت جمهوری اسلامی ایران در برخی سازمان‌های مهم منطقه‌ای و نتیجه موفق تلاش‌های دولت با برخی از همسایگان و شرکای منطقه‌ای در حل و فصل بحران‌های پیچیده منطقه‌ای و مدیریت پرونده‌هایی که در حوزه‌های بلافصل منطقه‌ای ما رخ داد نیز اشاره کرد و گفت: هر کدام از اینها می‌توانست تبدیل به بحران و چالش در روابط منطقه‌ای ایران شود.

وی همچنین اعلام کرد که وزارت خارجه به عنوان عضو دولت در هفته آینده گزارش عملکرد خود را به شیوه‌های مختلف ارائه خواهد کرد.

انتهای پیام/ ت 3

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    تازه های کتاب
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول