اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

سیاست خارجی

خطیب‌زاده: آمریکا پاسخ‌های مورد انتظار را نداده است/ گزارش آژانس منصفانه نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان این‌که ایران در مسیر رفت و برگشت پیام‌ها با آمریکا ابتکارات خود را ارائه کرده است، گفت: متاسفانه آمریکا پاسخ‌های مورد انتظار را نداده است.

خطیب‌زاده: آمریکا پاسخ‌های مورد انتظار را نداده است/ گزارش آژانس منصفانه نیست

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (سه‌شنبه) دهم خرداد ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در ابتدا حادثه دلخراشی که در آبادان رخ داد را به مردم ایران و مردم صبور آبادان و همه خانواده‌های داغدار تسلیت گفت و افزود: داغدار این حادثه در تمام ایران هستیم.

خطیب‌زاده رحلت حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی را به مردم ایران تسلیت گفت و افزود: نامی که انقلاب ایران و جمهوری اسلامی ایران بدون آن در جهان شناخته نمی‌شود. 

* میزبانی شایسته سلطان عمان از آیت‌الله رئیسی

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره پیام تحرکات دیپلماتیک نیز افزود: سیاست خارجی دولت در حوزه همسایگی با تمرکز خاصی در چند ماه گذشته پیگیری شده و ثمرات و میوه‌های این تحرکات در سطوح مختلف در سفر سران و روسای کشورها دیده و چیده می‌شود. در سفر بسیار مهم آقای دکتر رئیسی به عمان حوزه‌ای از همکاری‌ها ورق خورد که سال‌ها معطل مانده بود. ۱۲ سند در سفر و یک سند که قبلا آماده شده بود مجموعا ۱۳ سند در این سفر امضا شد. در حوزه حمل و نقل و ترانزیت، همکاری‌های انرژی و نفت و مراودات تجاری و البته مسائل سرمایه‌گذاری توافقات بسیار خوبی شد.

وی ادامه داد: در حوزه مراودات اقتصادی بسیاری از موضوعات و پروژه‌ها و ابتکاراتی که معطل مانده بود به اسناد لازم الاجرایی تبدیل شد و امیدواریم با اجرای آنها به سمت ارتقای روابط گام برداریم. سلطان عمان میزبانی شایسته‌ای از رئیس جمهور کشورمان داشت. 

سخنگوی وزارت امور خارجه به سفر امامعلی رحمان نیز اظهار داشت: دیروز در پی برنامه ریزی‌های فشرده ماه‌های گذشته، سفر رئیس جمهور تاجیکستان را داشتیم و سفر و ملاقات‌های عالی بود و ملاقات عالی با مقام معظم رهبری و رئیس جمهور انجام شد و ۱۷ سند در حوزه‌های مختلف بین دو کشور امضا شد. اسناد حوزه‌های سیاسی و فرهنگی و اقتصادی و تجاری داشت ولذا کانون توجهی که سیاست خارجی دولت بر منطقه قرار داده، عملا در همین سفرها به منصه ظهور رسیده و اراده جمهوری اسلامی ایران بر ادامه این مسیر است.

وی اعلام کرد که برنامه‌ریزی‌های دیگری در حوزه همسایگی در پیش است و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه طی روزهای آتی چند دور سفر خواهد داشت که زمینه را برای سفرهای دیگر سران آماده کند. 

* آمریکا پاسخ‌های مورد انتظار را نداده

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره اظهارات «رابرت مالی» نماینده آمریکا در امور ایران مبنی بر این‌که شانس رسیدن به توافق در حد پایین است و اظهارات مقامات فرانسه در این خصوص و اتفاقات اخیر از جمله ترور شهید صیاد خدایی و این‌که آیا این‌ها به معنای به بن بست رسیدن توافق است؟ نیز گفت: اظهاراتی که برخی مقامات آمریکایی با طراحی و یا در پاسخ به پویایی‌های داخلی خود مطرح می‌کنند، ملاک ما برای اظهارنظر نیست. اصولا در حوزه مذاکرات وین کنش ما کاملا روشن است و واکنشی به اظهاراتی که با مصارف داخلی احتمالا بیان می‌شود، نداریم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: آن‌چه برای ما مهم است پیام‌هایی است که از مجاری مرسوم بین ما و آمریکا در حال انتقال و رفت و برگشت است و ایران در آن مسیر ابتکارات خود را ارائه کرده است. رفت و برگشت‌هایی بوده البته متاسفانه آمریکا تاکنون پاسخ‌های لازم و مورد انتظار را نداده است. اگر آمریکا از این تذبذب در رفتار و گفتارش فاصله بگیرد و تصمیم سیاسی را بگیرد و اعلام کند، قطعا می‌توان گفت که نه تنها بن بستی نیست، بلکه می‌شود درصد باقیمانده اندک ولی مهمی که از توافق مانده را نهایی کرد.

خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: الان مکث در گفت‌وگوها به دلیل بی پاسخ گذاشتن ابتکاراتی است که ایران و اروپا به آمریکا دادند و باید منتظر باشیم ببینم که چه زمانی آمریکا می‌خواهد تصمیم خودش را اعلام کند.

*  گزارش آژانس منصفانه نیست

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه درباره گزارش دیروز مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیان کرد: این گزارش دو قسمت داشت. متاسفانه این گزارش بازتاب دهنده واقعیت گفت‌وگوهای ایران و آژانس نیست. بعد از توافقی که بین ایران و آژانس در تهران انجام شد که چگونه گفت‌وگوها را جلو ببرند و چگونه آژانس پاسخ‌ها را دریافت کند، ایران به صورت مکتوب پاسخ‌هایی را به آژانس داد و چند دور مفصل نشست حضوری برگزار شد که پاسخ‌های فنی و ارائه مستندات از سوی ایران صورت بگیرد. متاسفانه آنچه امروز در این گزارش و در بخشی از جمع بندی آن دیده می‌شود چیز جدیدی نیست و این همانی است که گروسی در پارلمان اروپا پیش از دور سوم گفت‌وگوهای ایران و آژانس به صورت شتاب زده اعلام کرد.

وی ادامه داد: به نظر می‌آید این گزارش از همان موقع و حتی قبل از نشست سوم ایران و آژانس جمع بندی شده بود و همان زمان اعتراض شد و آژانس پاسخ‌هایی را داد که اشتباهی صورت گرفته است. ولی به نظر می‌رسد شتاب زدگی در این جمع بندی وجود دارد. متاسفانه گزارش منصفانه و متوازن نیست. بیم این می‌رود که فشارهای سیاسی که رژیم اشغالگر قدس و برخی کنشگران می‌آورند، باعث شده مسیر گزارش معمول آژانس از فضای فنی به فضای سیاسی منتقل شود و انتظار داریم این مسیر اصلاح شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان یادآور شد: البته در حوزه گزارش‌های خبری که درباره پیشرفت‌های هسته‌ای صلح آمیز ایران داده شده طبیعی است ایران در چارچوب مصوبه مجلس و نیازهای صلح آمیز خود اقداماتی را صورت داده و همه زیر نظر پادمان بوده و چیز جدیدی هم نیست.

* زمان دور ششم مذاکرات با سعودی مشخص نشده

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره مذاکرات ایران و عربستان و اظهارات امیرعبداللهیان برای انجام گفتگوها در سطح وزارت خارجه یا وزرای خارجه در کشور ثالث نیز اظهار داشت: پنج دور گفت‌وگوها بین ایران و عربستان برگزار شده و زمان دور ششم گفت‌وگوها با سعودی تعیین نشده و باید ببینیم توافقات انجام شده در چه سمت و سویی حرکت می‌کند. در حوزه حج، توافقات عملی شده و جلو رفته و امیدواریم حجاج ایرانی حج آرامی را داشته باشند.

وی ادامه داد: وزارت خارجه همراه با سازمان حج و به همراه نهادهای ذیربط تمام تلاش‌های خود را علیرغم ضیق وقت کرده که با همکاری خوبی که تا الان از سوی بخش‌های مختلف عربستان مرتبط با حج دیدیم و با وجود ضیق وقت و دیر به این کاروان حضور در حج پیوستیم، حج آرام و مطبوعی را برای حجاج خود فراهم کنیم. باید صبر کنیم ببینیم در حوزه‌های دیگر توافق چگونه پیش می‌رویم و بعد درباره آن صحبت می‌کنیم.

*  آژانس دقت کند مسیری که به سختی آمدیم به راحتی تخریب نکند

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه درباره احتمال صدور قطعنامه در شورای حکام آژانس گفت: آژانس باید حداکثر دقت را می‌کرد که از مسیر فنی و آنچه در اساسنامه آمده خارج نشود. متاسفانه عناصری مثل رژیم جعلی اشغالگر قدس همواره تلاش کردند هرگاه ابتکاری بوده و نزدیک به یک تحول شدیم، شاهد رفتارها و مداخلات آنها و سوءاستفاده و جاسوسی از آژانس و خرابکاری و دست بردن در اسناد بودیم.

وی در توصیه‌ای به آژانس افزود: آژانس دقت کند مسیری که به سختی آمدیم به راحتی تخریب نکند.

*  در موضوع FTO برجسته سازی از سوی رژیم صهیونیستی و برخی رسانه‌های آمریکایی صورت گرفت

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره مطالب منتشر شده مبنی بر اینکه جو بایدن تصمیم خود را درباره حفظ نام سپاه در FTO گرفته و سپاه را در این فهرست نگه می دارد، اظهار داشت: آنچه در رسانه‌های آمریکایی و غربی، بعضا با طراحی گفته‌ می‌شود، تاکتیکی است که خیلی غریب نیست. برجسته‌سازی موضوع در فضا و زمان و مکان خاص برای رسیدن به و القای مفهوم خاصی چیز جدیدی نیست و در حوزه رسانه همه تقریبا با این برجسته‌سازی‌های نمادین و تصنعی آشنا هستند.

وی افزود: اساسا آنچه بین ایران و ایالات متحده در حال مذاکره است، موضوعاتی است که با چرخه انتفاع اقتصادی ایران و باز کردن تمام اجزای فشار حداکثری ایالات متحده مرتبط است

 این دیپلمات ارشد کشورمان بیان کرد: در موضوع FTO برجسته سازی از سوی رژیم صهیونیستی و برخی رسانه‌های آمریکایی صورت گرفت و از آن زمان پاسخ ما روشن بوده که فروکاستن آن به این موضوع، موضع ایران نیست. برای ما آنچه نهایت این توافق باید به دست بیاورد، انتفاع قطعی مردم ایران است.

خطیب‌زاده ادامه داد: آنچه برای ما در نهایت این توافق باید به دست بیاید، انتفاع قظعی مردم ایران است.  اگر در این انتفاع قطعی مردم ایران، برخی موضوعات گنجانده شود یا نشود، فقط و فقط در میز مذاکرات و فقط و فقط در تصویر نهایی که از آن توافق در ذهن خودمان داریم و حداقل‌ها و حداکثر‌هایی که در آن توافق تعریف کردیم و روشن هم خطوط قرمزمان را برای طرف مقابل مشخص کردیم، روشن می‌شود. طرف مقابل هم می‌دانند و به همین دلیل است که این رفت و برگشت‌ها انجام می‌شود.

وی افزود: همانگونه که آقای امیرعبداللهیان هم در داوس گفتند این موضع موضع دقیق ما است و موضعی است که پشت تریبون رسما اعلان می‌کنیم: موضوعاتی که بین ما و ایالات متحده آمریکا باقی مانده، در خصوص تضمین‌ها، در خصوص افراد و در خصوص چرخه انتفاع قطعی اقتصادی ایران باید تماما حل شود.  اینکه کدام بند با چه حالتی ادامه پیدا کند، باید در میز مذاکره به آن پرداخت.

* چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی

سخنگوی وزارت خارجه درباره توقیف نفتکش‌های یونانی در خلیج فارس و هشدار یونان به نفتکش‌های این کشور گفت: چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی. این‌که در آب‌های سرزمینی ایران یا آب‌های دیگر که باید عبور بی ضرر باشد، تخلفاتی صورت بگیرد و برخی کشتی‌ها به بنادر میزبان هدایت شوند، امر جدیدی نیست و بارها به اتفاق افتاده است و البته جزییات فنی را هنوز نگرفته‌ایم و قطعا رسیدگی می‌شود.

خطیب‌زاده ادامه داد: به دولت یونان توصیه می‌کنم به جای این هیاهوها از مسیر قانونی و قضایی اقدام کرده و وکیل بگیرد و ما قطعا به عنوان وزارت خارجه کمک می‌کنیم که بتواند مسیر قضایی را پیگیری کند.

وی گفت که خدمه دو نفتکش یونانی همه در وضعیت خوبی هستند و افزود: تلفن‌ها و ارتباط خود را با خانواده دارند و هیچ نگرانی درباره آنها نیست.

خطیب‌زاده درباره توقیف نفتکش حامل نفت ایران در آب‌های یونان هم اظهار داشت: آن وقتی که کشتی ما به صورت غیرقانونی ضبط شد و بعد یونان به دستور طرف ثالثی اقدام به ضبط محموله نفت کرد، تلاش کردیم تمامی مجاری دیپلماتیک را به صورت فشرده فعال کنیم و وزیر خارجه ایران با همتای یونانی تلفنی صحبت کرد و تلاش شد این موضوع حل شود. ولی دولت یونان نشان داد دستور طرف ثالث برای آن مهمتر بود. باید توجه کنند که آمریکا و هیچ طرف ثالثی خیرخواه روابط ایران و یونان نیست. روابط ما همواره محترمانه بوده و باید در همین بستر نیز ادامه یابد.

* سفر امامعلی رحمان به تهران

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر امامعلی رحمان به تهران و بحث افغانستان گفت: در بسیاری از موضوعات با همسایگان اشتراک نظر داریم، مهمتر اینکه آینده افغانستان باید به دست مردم افغانستان رقم بخورد و آینده خود را به شمول همه بخش‌ها و گروه‌‌های افغانستان شکل بدهند و دولت فراگیر در این کشور تشکیل شود. قطعا افغانستان و جغرافیای این کشور نمی‌تواند تهدیدی برای افغانستان باشد و امیدواریم هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان به مسؤولیت خود واقف باشد. سفر رحمان ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی داشت.

* موضع ایران در قبال یمن

خبرنگاری درباره آتش بس در یمن سؤال کرد که خطیب‌زاده بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران به صورت ویژه تلاش می‌کند که شاهد ادامه آتش بس در یمن و رفع محاصره باشیم. امیرعبداللهیان با مقامات مختلف و همچنین علی اصغر خاجی با مقامات مختلف مرتبط صحبت کردند و گفت‌وگوی امیرعبداللهیان با گوترش و جوزپ بورل بخش عمده‌اش معطوف به یمن بود. کشورهای ائتلاف نمی‌توانند این مسیر را بیش از این بر یمن تحمیل کنند.

وی ادامه داد: وضعیت مردم یمن به تراژدی تلخ تبدیل شده و همه باید تلاش کنند شاهد ادامه این آتش بس، رفع محاصره و گفت‌وگوهای یمنی - یمنی و تشکیل دولت فراگیر در داخل یمن باشیم. جمهوری اسلامی ایران هم در گفت‌وگوها با طرف‌های دیگر در منطقه و کشورهای موثر در موضوع یمن، همواره بخش ثابت این گفت‌وگوها یمن بوده است و تلاش شده صدای انصارالله حذف و محو نشود و ان‌شاءالله گفت‌وگوها هم به جای خوبی برسد.

* ایران از حقوق اتباع خود با تمام قوت و شدت دفاع می‌کند

خبرنگاری پرسید که آیا احتمال دارد ایران محموله‌های نفت یونان را مصادره کند که خطیب‌زاده اظهار داشت: این‌که همه پاسخ‌های حقوقی و در چارچوب سازمان دریانوردی چگونه پیگیری می‌شود، مرسوم است. ایران از حقوق اتباع خود با تمام قوت و شدت دفاع می‌کند.

*  آمادگی خود را برای تسهیل گفت‌وگوها اعلام کردیم 

خبرنگاری پرسید آیا در صورت موافقت دو طرف، متنی برای توافق بین اوکراین و روسیه دارید؟ که وی گفت: جمهوری اسلامی ایران چند دور با وزرای خارجه روسیه و اوکراین صحبت کرده است و قبل از سفر امیرعبداللهیان به مسکو، وزیر خارجه اوکراین پیامی را داد که تحویل لاوروف شد. ما آمادگی خود را برای تسهیل گفت‌وگوها اعلام کردیم و مسکو نظراتی دارد مبنی بر این‌که اوکراین آمادگی مذاکرات را ندارد و اوکراین هم نظراتی دارد که شاید روسیه گفت‌وگوها را در حوزه پایان جنگ ادامه ندهد.

وی افزود: تلاش کردیم بدون این‌که داوری کنیم با توجه به روابط خوبمان با دو کشور در آینده تسهیل گری کنیم و هر زمان دو طرف از این مرحله اتهام زنی عبور کنند ما آمادگی داریم در تهران مبنای میانجیگری را بگذاریم.

* اتباع افغانستانی در ایران

وی درباره بازگشت اتباع افغانستانی به کشورشان نیز اظهار داشت: متاسفانه روند آمدن قانونی و غیرقانونی افغانستانی‌ها به ایران متوقف نشده و در مرز وضعیت خوبی نیست و برخی بیماری‌ها منتقل شده است. چندی پیش از اردوگاه‌ها از جمله سفیدسنگ بازدید کردم و بسیاری از مهاجران افغانستانی در شرایط نامناسبی به ایران آمدند و توان زندگی خود را نداشتند. به طرف افغانستان گفتیم به مسؤولیت خود عمل کنند که اتباع افغانستان در این کشور با آرامش زندگی کنند و تمام تلاش خود را می‌کنیم که این وضعیت حاکم شود.

* آمریکا بزرگ‌ترین برهم زن