اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

سیاسی  /  امنیتی و دفاعی

رژه روز ارتش| از نمایش عمومی پهپاد کمان ٢٢ تا خودنمایی سامانه «دزفول»

مراسم رژه روز ارتش صبح امروز ٢٩ فروردین با حضور رئیس‌جمهور و جمعی از فرماندهان نیروهای مسلح برگزار شد.

رژه روز ارتش| از نمایش عمومی پهپاد کمان ٢٢ تا خودنمایی سامانه «دزفول»

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، مراسم رژه روز ارتش صبح امروز ٢٩ فروردین با حضور آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، حجت الاسلام والمسلمین عباس محمد حسنی نماینده ولی فقیه در ارتش، سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش، سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه، امیر سرتیپ محمد حسین دادرس جانشین فرمانده کل ارتش و جمعی از فرماندهان نیروهای مسلح برگزار شد.

در این مراسم، یگان های رزمی و زرهی نیروی زمینی ارتش، بالگردهای هوانیروز، جنگنده های نیروی هوایی، تسلیحات و سامانه های پدافندی نیروی پدافند هوایی، تجهیزات دریایی محمول بر تریلر از جلوی جایگاه رژه رفتند.

همچنین بخشی از دستاوردها و تجهیزات بومیِ پهپادی، موشکی، هوایی، دریایی و زمینی در این مراسم به نمایش درآمد. 

این مراسم به طور همزمان در سراسر کشور برگزار شد.

*  رئیسی: قدرت ایران رژیم‌صهیونیستی را آرام نخواهد گذاشت

آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور، در این مراسم ضمن تبریک این روز به دلاورمردان ارتشی، اظهار داشت: امام بزرگوار ما حکیمانه این روز را روز ارتش اعلام کردند؛ زیرا ارتش ما یک ارتش خدا خواه، مردم دوست و با بصیرت و مکتبی و دارای روحیه انقلابی است.

وی افزود: بصیرت ارتش جمهوری اسلامی ایران در بهمن ۵۷ و جلوه زیبایی از میثاق با امام بزرگوار، از خود به یادگار گذاشت بهترین جلوه از بصیرت ارتش است. 
 
رئیس جمهور با بیان اینکه همراهی با مردم و دفاع از ارزشهای انقلاب اسلامی در کارنامه ارتش جلوه‌گر است، گفت: ارتش جمهوری اسلامی ایران، در دفاع مقدس در عملیات های مختلف بسیار خوش درخشید. 

 

وی افزود:‌عملیات بیت المقدس، عملیات فتح المبین، عملیات ثامن الائمه و بسیاری از اقداماتی که در جبهه های حق علیه باطل توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران در زمین، در دریا و در آسمان انجام شد. 

 
وی با اشاره به شهدای ارتش بیان داشت: چهره‌های نامداری از شهدا که همواره نام آنها زینت بخش هر کوی و برزن است و ما به آنها افتخار میکنیم . زیرا این افراد حماسه آفرینی کردند همچنین از خود اخلاص، مردم داری، شهامت، شجاعت، صلابت و ایستادگی در مقابله با دشمن را به یادگار گذاشتند. 
 
رئیس جمهور تاکید کرد: شهدای ارتش برای عصرها و نسل ها الگوهای ماندگار شدند این حرکات هیچگاه از خاطر ملت ایران محو نخواهد شد و تاریخ همواره این افراد را به عنوان افتخار آفرینان کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و ارتش بزرگ ما یاد می کنند.

رئیسی با بیان اینکه همکاری و برادری ارتش و سپاه مثال زدنی است، تصریح کرد: نیروهای مسلح ایران توانمندی های بسیاری دارند. محوری ترین توانمندی این نیروهای مخلص، مکتبی ، با مهارت و آموزش دیده، خطرپذیر بودن است که آماده اند با هر دشمنی مواجه شوند.

وی ادامه داد: مهمترین مولفه قدرت در جمهوری اسلامی، مردم متدین دلداده به خدا هستند، نیروهای مسلح ما آموزش دیده، مخلص و انقلابی هستند.

رییس جمهور گفت: نیروهای مسلح ما بعد از جنگ تحمیلی به بازسازی خود پرداختند و امروز توانمندی نظامی ما در جهان زبان‌زد است. ارتش، خیلی خوب از فرصت تحریم ها برای توانمند شدن استفاده کرد، صنایع نظامی ما در بهترین شرایط قرار دارد و باید از این صنایع در کشور بهره ببریم.

وی با بیان اینکه نیروهای مسلح از مردم، با مردم و در مردم و برای مردم اند، افزود: در مسئله کرونا ارتش و نیروهای مسلح در کنار مردم بودند و بسیار خوب عمل کردند و امکانات خوبی در اختیار مردم قرار دادند. همچنین در سیل و زلزله و آفات طبیعی، ارتش کنار مردم بود. ارتش، سپاه و بسیج اولین گروهی هستند که در مناطق زلزله زده حاضر بودند و تا مشکل مردم رفع نمی شد، میدان را ترک نمی‌کردند.

 رییس جمهور با تاکید بر اینکه ارتش نیروی مجهز و آماده برای دفاع از کشور و مورد اعتماد مردم است، بیان داشت: ارتش امیدآفرین است. آمادگی ارتش برای دشمن این است که بداند قدرت نیروهای مسلح ما قدرت بازدارندگی است.

رئیسی با هشدار به تحرکات رژیم صهیونیستی در منطقه، تاکید کرد: کوچکترین تحرکی از سوی دشمن از چشمان تیزبین نیروهای مسلح ما مخفی نیست. رژیم صهیونیستی بداند کوچکترین تحرک آن ها از نیروهای مسلح ما مخفی نیست و اگر کوچک ترین حرکتی از سوی آنها رخ دهد، مقصد نیروهای مسلح ما، مرکز رژیم صهیونسیتی خواهد بود و قدرت نیروهای مسلح ما شما را آرام نمی گذارد.

وی تصریح کرد : آمریکا اعلام کرده است که ما در تمام تحریم ها و فشار حداکثری علیه ایران شکست مفتضحانه نصیبمان شد.این سرنوشت همه کسانی است که علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند.

رییس جمهور بیان داشت: پیام این اقتدار به همه محرومان عالم این است که نیروهای مسلح ما نقطه امید برای مظلومان و مستضعفان در سراسر جهان هستند. 

رئیسی تصریح کرد:  بنده به عنوان خدمتگزار مردم از تمام فرماندهان و نیروهای مسلح تشکر می کنم؛ زیرا امروز ارتش جمهوری اسلامی ایران در دل مردم جای دارد و این ارتش تحت فرماندهی معظم کل قوا برای انجام ماموریت های محوله آمادگی دارد و این آمادگی برای کشور ما توفیق بسیار بزرگی است که باید برای این توفیق خداوند متعال را همواره شاکر باشیم.

رئیسی در پایان گفت: در محضر امام بزرگوار و شهدای والا مقام، این پیمان که امروز ارتش جمهوری اسلامی ایران با امام و شهدا و رهبری معظم انقلاب می‌بندد پیمان همیشگی و میثاقی پایدار است.

* رژه تجهیزات پهپادی، سامانه‌های موشکی و جنگال نیروی پدافند هوایی ارتش

نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران همزمان با روز ارتش تجهیزات و دستاورد‌های جدید خود در حوزه راداری، کشف، سامانه‌های پهپادی، جنگال، انواع موشک‌ها و کنترل فرماندهی را به نمایش گذاشت.

تجهیزات پدافندی ارائه شده در رژه روز ارتش به شرح ذیل است:

پهپاد مهاجر ۶  پهپاد کرار  پهپاد ناصر پهپاد کیان ۱  پهپاد کیان ۲  پهپاد آرش  پهپاد امید پهپاد مهاجر ۴ سامانه مجید سامانه کاشف  سامانه سی پی سی سیار فاوا سامانه سی او اس فاوا خودرو تی ام سامانه دماوند سامانه لودر s ۳۰۰ و خودرو ارتباطی سامانه صیاد تک خودرویی موشک‌انداز اس ۲۰۰  موشک اس ۲۰۰  موشک دامی صیاد ۳ و ۴  لانچر سامانه موشکی تلاش رادار سامانه موشکی جوشن سکوی پرتاب سامانه جوشن  سامانه راداری ۱۵ خرداد  سامانه کنترل فرماندهی سامانه باور ۳۷۳ سکوی پرتاپ فایر از کن سامانه مرصاد ۱۶ به همراه موشک شلمچه ۲  رادار هادی سامانه ۱۶  رادار هادی  سامانه مرصاد تاکتیکی ۱۶  سامانه رادار کاوش  سامانه مرصاد ۱۶ رادار کاوش سامانه مرصاد ۱۵ سکوی پرتاب فایر ازکن سامانه مرصاد ۱۵  سامانه دزفول  سامانه راداری کاوش اتاق عملیات سامانه کاوش  سامانه کنترل آتش خاتم  رادار سامانه اسکای‌گارد

* رژه سامانه پدافندی «دزفول» در مراسم روز ارتش

همزمان با رژه 29 فروردین در تهران و روز ارتش جمهوری اسلامی ایران، موشک‌های زمین به زمین فتح 360، لبیک (نقطه‌زن شده راکت‌های قبلی) و همچنین سامانه های پدافند هوایی «دزفول» و «مجید» به نمایش در آمد.

 

 

سامانه «دزفول»، نمونه ایرانی ساخته شده بر اساس سامانه روسی «تور» است.

مراسم رژه روز ارتش، از صبح امروز و با سخنرانی رئیس جمهور در جوار حرم مطهر امام خمینی (ره) آغاز شده است. 

 

 

* نخستین نمایش عمومی پهپاد کمان ٢٢ در رژه روز ارتش

 پهپاد چندمنظوره‌ برد بلند و راهبردی کمان ۲۲ نیروی هوایی ارتش، در جریان مراسم رژه روز ارتش برای نخستین بار به نمایش عمومی درآمد.

«کمان ۲۲» که در تاریخ ششم اسفند ۱۳۹۹ رونمایی شد، نخستین پهپاد پهن‌پیکر رزمی ارتش است که از قابلیت حمل انواع محموله با مداومت پروازی بیش از ۲۴ ساعت برخوردار است.

این پهپاد پهن پیکر از حیث برد و ارتفاع پروازی نسبت به پهپادهای عملیاتی و چندمنظوره شاهد ۱۲۹ و مهاجر ۶ در سطح بالاتری قرار دارد؛ اگرچه در حوزه حمل تسلیحات نسبت به شاهد ۱۲۹ از قابلیت حمل سلاح با وزن کمتری برخوردار است.

 

 

این پهپاد، قادر به حمل انواع مهمات و موشک‌های لیزری و هوشمند بوده و از قابلیت‌های شناسایی، مراقبت و جمع‌آوری اطلاعات و عکس‌برداری از اهداف دوردست برخوردار است.

کمان ۲۲ به لحاظ مداومت پروازی، حمل تسلیحات و برخورداری از سامانه جنگال (جنگ الکترونیک) از مدل قبلی خود به‌روزتر و کاربری فزاینده‌تری دارد. این پهپاد پهن‌پیکر بیش از یک تن و نیم وزن دارد و قادر است ۳۰۰ کیلوگرم سلاح را با خود حمل کند.

این هواپیمای بدون سرنشین مجهز به محموله‌های رزمی، اپتیکی و جنگال بوده و بر اساس مطالبات عملیاتی نیروی هوایی طراحی شده است.

کمان ۲۲ در حوزه تسلیحات از چهار غلاف بمب‌های سری قائم و دو موشک هوشمند برخوردار است و همچنین مجهز به سامانه اخلالگر باند ایکس نیز هست.

کمان ۲۲، وجه تشابه زیادی به پهپاد MQ-۹ آمریکایی دارد و هم‌اکنون مراحل تست نهایی را می‌گذراند؛ ارتش جمهوری اسلامی ایران تاکنون از این پهپاد در هدایت، کنترل و نظارت بر منطقه رزمایش‌ها استفاده کرده است.

طول این پهپاد شش و نیم متر، ارتفاع آن ۲ و نیم متر و طول بال‌های آن متجاوز از ۱۷ متر است.

* نمایش قدرت پهپادی، رباتیک، توپخانه و زرهی نیروی زمینی ارتش

 نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران همزمان با روز ارتش، تجهیزات و دستاورد‌های جدید خود را در حوزه رزم زمینی، اعم از توپخانه، زرهی، جنگال (جنگ الکترونیک)، بالگرد، مهندسی رزمی و پهپاد به نمایش گذاشت.

مهم‌ترین تجهیزات ارائه شده در این مراسم به شرح ذیل است:

پهپاد مهاجر۶
پهپاد مهاجر ۴
پهپاد مهاجر ۲
پهپاد رعد ۸۵
پهپاد آرش
پهپاد ابابیل ۴
پهپاد مهاجر۲
پهپاد یسیر
بمب دامی قائم ۱
بمب دامی قائم ۵
ایستگاه کنترل زمینی
تانک ذوالفقار
تانک تیام تانک ام ۶۰
کیان ۷۰۰ با تریلر تانک بر سلیمان ۲دستگاه نفربر
کیان ۶۰۰
خودروی ملی فوق سنگین
توپ ۱۵۵ میلیمتری
توپ ۱۷۵ میلیمتری هویتزر خودکششی توپ ۲۳ میلیمتری هویتزر خودکشی خودرو شناسایی رزمی صیاد
توپ ۲۳ میلیمتری منصوب بر نفر بی تی آر۸۲
توپ ۷۶ میلی‌متری محمول بر نفر بر حیدر ۶
خودرو تاکتیکی مین ریز
آمبولانس زرهی
توپ ۱۳۰ میلیمتری هویتزر خودکشی توپ ۱۰۵ میلیمتری کششی نزاجا
ربات کارال
ربات نذیر
خمپاره انداز ۱۲۰ میلیمتری و موشک تاو ام ۱۱۳
نفربر m ۱۱۳
پست فرماندهی نفربر
پست فرماندهی ام ۱۱۳ یو ان
توپ ۵۷ میلیمتری دولول
خودرو تاکتیکی
توپ کششی هویتزر
توپ ۱۲۲ میلیمتری
موشک لبیک
موشک ۳۶۰
راکت انداز موشک کاتیوشا
راکت انداز موشک فجر ۵
خودروی پل گذار
خودروی سفیر محمول ۲۳ م م زوبین ۲ خودروی ضد گلوله رویین تن
سامانه انتشار دود چند پارامتری
سلاح محرم
سلاح اخگر
خودروی تویوتا هاردتاپ
سامانه ارتباطی برد بلند و کوتاه
سامانه سیار آی سی یو
آمبولانس ون
سامانه سیار آزمایشگاه
سامانه سیار اتاق عمل
سامانه سیار دندانپزشکی
سامانه سیار مراقبت بهداشتی
آمبولانس هاردتاپ مجهز به سیستم پزشکی

*  پرواز جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش بر فراز حرم مطهر امام خمینی (ره)

 جنگنده های نیروی هوایی ارتش در رژه امروز بر فراز حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) پرواز کردند. 

در رژه سراسری ۲۹ فروردین امسال، جنگنده بمب‌افکن‌های صاعقه، کوثر، میگ ۲۹، اف ۴، اف ۱۴، همچنین تانکرهای سوخت‌رسان ۷۴۷ و ۷۰۷ از پایگاه‌های تبریز، مهرآباد، همدان و اصفهان به پرواز در آمدند.

 

 

* پرواز بالگردهای هوانیروز ارتش بر فراز حرم امام خمینی (ره)


بالگردهای هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز همزمان با رژه محمول نیروهای چهارگانه ارتش بر فراز جایگاه و حرم مطهر امام خمینی (ره) به پرواز کردند.

 

 

 

در این پرواز، بالگردهای بل ٢٠۵، ٢٠۶، ٢١۴ و همچنین بالگردهای تهاجمی کبری و ترابری شینوک حضور دارند. 

مراسم رژه روز ارتش، صبح امروز و همزمان با سراسر کشور، با سخنرانی آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور در جوار حرم مطهر بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره)‌ برگزار شد.

* عملیات چتربازی تکاوران ارتش بر فراز حرم امام خمینی (ره)

همچنین در این رزمایش تکاوران تیپ ۶۵ نوهد نیروی زمینی ارتش با اجرای عملیات چتربازی بر فراز حرم مطهر امام خمینی (ره) از بالگرد شینوک با موفقیت فرود آمدند.

*  رژه شناوری و پهپادی نیروی دریایی ارتش

 نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران امروز بخشی از توان تجهیزاتی خود را در حوزه اژدر، موشک، پهپاد، شناور و زیرسطحی در مراسم رژه روز ارتش به نمایش گذاشت.

یگان‌های شناوری و بالگردی نیروی دریایی ارتش نیز امروز به‌مناسبت روز ارتش در خلیج فارس رژه رفتند. همچنین، ناوشکن‌ها و بالگردهای یگان هوادریای نیروی دریایی به رژه از مقابل جایگاه پرداختند.

 

 

پهپاد صادق، اژدر اکسیژنی، اژدر الکتریکی اژدر والفجر، اژدر مارک ۴۶+ مین چسبان، مین صدف + انفطار+کوسه،‌ شناور شهاب، شناور رعد، زیردریایی السابحات، رادار فرماندهی، سامانه موشکی ولایت ۳، توپ ۲۷ فجر ۷۶ م.م از تجهیزات نیروی دریایی ارتش است که در این مراسم به نمایش درآمد.

* موشک‌های بالستیک تاکتیکی فتح ارتش

موشک‌های بالستیک تاکتیکی فتح متعلق به نیروی زمینی ارتش در رژه امروز ارتش برای نخستین بار به نمایش درآمد.

 

 

پیش‌تر، این موشک وارد سازمان رزم نیروی دریایی سپاه و نیروی زمینی سپاه شده بود.

فیلم کامل این رزمایش را در ادامه مشاهده کنید:

 

 


انتهای پیام/170

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    تازه های کتاب
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول