اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

جامعه  /  شهری

کاهش عجیب سهم حمل و نقل عمومی در بودجه 1401 دولت

عضو شورای شهر تهران نسبت به کاهش دور از انتظار بودجه 1401 دولت درحوزه حمل ونقل عمومی انتقاد کرد.

کاهش عجیب سهم حمل و نقل عمومی در بودجه 1401 دولت

به گزارش خبرنگار فارس،  جعفر تشکری هاشمی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در تذکر پیش از دستور خود با اشاره به اینکه تهران در سالهای طولانی از مشکل آلودگی هوا رنج می برد و به سبب تولید آلاینده ها سلامت مردم در خطر است واین مساله از سوی دستگاههای مسئول تذکر داده شده است، گفت: اگر در بودجه های سالانه  به آن توجه جدی نشود خطر انباشتآلودگی ها را خواهیم بود.

بیش از 16 درصد سفرهای شهری مربوط به سفرهای آموزشی است

وی با بیان اینکه وضعیت ترافیک شهر تهران و وضعیت نابه سامان حمل و نقل عمومی بارها از طریق این تریبون تذکر داده شده است، گفت: با کنترل شدن شیوع کرونا و برگشت زندگی به حالت عادی و بازگشایی مدارس و دانشگاهها، حجم ترافیک تهران افزوده می شود، چراکه  بیش از 16 درصد سفرهای شهری مربوط به سفرهای آموزشی است.

وی با اشاره به عقب ماندگی 8 ساله دولت قبل در رسیدگی به حمل و نقل عمومی و تکمیل زیرساخت ها ووضع آلودگی هوا دیگر نیازی به تکرار ندارد و همین طور عملکرد 4 ساله گذشته شهرداری که بسیاری از زیرساخت های حمل و نقلی به فراموشی سپرده شده بود. گفت: سامانه های حمل و نقل عمومی و واگن ها به شدت فرسوده شده اند و قادر خدمات دهی نیستند، گفت:  وقتی بودجه 1401 به مجلس تقدیم شد این نگرانی ها به شدت افزایش یافت وبرخلاف باور همراهی  دولت به مساله آلودگی هوا و کمک به تهران شاهد اعلام اعداد و ارقام بودجه ای بسیار نگران کننده بودیم.

تنها 46 متر بودجه برای تکمیل خطوط اولویت دار تهران  در نظر گرفته شده است

وی با اشاره به اینکه تنها 57.2 میلیارد تومان برای تکمیل  خطوط اولویت دار مترو تهران در نظر گرفته شده در حالیکه هزنیه ساخت یک تونل مترو برای 46 متر فقط بودجه اختصاص داده شده است، اختصاص این مقدار بودجه را باعث خجالت دانست.

وی ادامه داد:  در برنامه جامع ترافیک تهران و مصوبات قبلی دولت، توسعه سالانه 18 کیلومترمترو پیش بینی شده است در حالیکه برای احداث قطار حومه ای پرند که طبق مصوبه دولت به شرکت قطارهای حومه ای باز می گردد به اندازه ساخت یک ایستگاه اعتبار در نظر گرفته شده است.

کمتر از 15 واگن برای کل کشور بودجه در نظر گرفته شده است

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: برای تامین تجهیزات واگن مترو کل کشور، 44 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و کمتر از 15 واگن برای کل کشور بودجه در نظر گرفته شده در حالیکه حدود  900 واگن متروی تهران نیاز به اورهال دارند.

نصف شدن بودجه یارانه مترو و اتوبوس

وی وضعیت یارانه در نظر گرفته شده برای بلیت مترو و اتوبوس را نیز تاسف بار خواند و گفت: امسال بودجه بلیت نصف شده و به 500 میلیارد تومان خواهد رسید د رحالیکه  شرایط تامین مابه تفاوت اسفناک است چون نه مردم توان پرداخت آنرا دارند ونه شهردرای ها.

کمک دولت به توسعه و نوسازی حمل و نقل عمومی

 تشکری هاشمی کمک دولت به توسعه و نوسازی حمل و نقل عمومی را تنها 463 میلیارد تومان اعلام کرد که معادل 15 واگن در کل کشور است و اگر تبدیل به اتوبوس شود معادل 100 دستگاه اتوبوس است، درحالیکه تهران تنها سالانه نیاز به هزار اتوبوس دارد و کمبود واگن ها هزار تا 1700 دستگاه است.

در حال تکمیل/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول