اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

بین الملل  /  غرب آسیا

کتائب حزب‌الله اظهارات مشاور امنیت ملی عراق را زیر سوال برد

مسئول امنیتی کتائب حزب‌الله اظهارات مشاور امنیت ملی عراق درباره جزئیات حمله به منزل نخست‌وزیر این کشور را زیر سوال برد.

کتائب حزب‌الله اظهارات مشاور امنیت ملی عراق را زیر سوال برد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ابوعلی العسکری» مسئول امنیتی «کتائب حزب الله» عراق، امروز (دوشنبه، ۳۰ نوامبر)، بار دیگر درباره موضوع هدف قرار گرفتن منزل «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق و اظهارات «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق درباره این حمله موضع‌گیری کرد.

الاعرجی، دوشنبه (دیروز، ۲۹ نوامبر) طی یک نشست خبری درباره پرونده حمله به منزل نخست‌وزیر عراق اعلام کرد که کمیته تحقیق هنوز شخص یا نهادی را متهم نکرده است و تحقیقات به زمان بیشتری نیاز دارد.

وی افزود که می‌توان از تلاش کشورهای برادر و دوست برای افشای حقیقت استفاده کرد و از همه امکانات استفاده کرد.

مشاور امنیت ملی عراق توضیح داد که رادارها نمی‌توانند پهپادهایی را که در ارتفاع پایین پرواز می‌کنند، شناسایی کنند. یکی از این دو پهپاد، داخلی مونتاژ شده بود و گلوله‌هایش از پوشش پلاستیکی بود.

وی تایید کرد که خانه نخست وزیر مورد حمله تروریستی قرار گرفته و هدف از آن، ترور شخص مصطفی الکاظمی بود.

ابوعلی العسکری امروز طی بیانیه‌ای که در کانال تلگرامی او منتشر شد، اعلام کرد:«اغلب رهبران اشخاص امنیتی و سیاسی، حتی سفرای کشورهای بزرگ در بغداد می‌دانند که عملیات موسوم به هدف قرار دادن  منزل (نخست وزیر) صحت ندارد و الکاظمی در زمان وقوع انفجار ساختگی در خانه حضور نداشت. لذا بهتر است که آن‌ها، ابتدا حضورش در منزل را ثابت کنند تا بقیه داستان را تکمیل کنند».

ابوعلی در ادامه بر ضرورت بررسی موارد ذیل تاکید کرد:

اول: ما درخواست می‌کنیم - این امر از طریق ساده ترین انواع تحقیقات به دست می آید:

الف) اثبات وجود (هدف) در منزل در زمان انفجار ساختگی از طریق دوربین‌های مداربسته موجود در داخل منزل.

ب) فقط ده ثانیه قبل از وقوع انفجار را با همان دوربین‌هایی که از خارج از منزل ثبت شده، به اضافه تصویرهای شش دوربین مداربسته در داخل منزل برای رویت لحظه فرود یک یا دو موشک در داخل منزل را نشان دهید.

ج)   آقای قاسم الاعرجی اعلام کرد که ماده استفاده شده در انفجار C4 بوده و همه تکنسین ها می دانند که این ماده قطعا در این نوع موشک ها استفاده نمی شود.

د- توضیحات و سؤالاتی به شرح زیر مطرح است:

۱- سربازی که دیده می‌شود و به سمت بالا شلیک می کند، به سمت یک پهپاد شلیک نمی کند. بلکه در مواقعی که احساس ترس می‌کرد، تیراندازی می‌کرد.

۲-  شهادت همسایگان کجاست؟ آیا آن‌ها مورد اعتمادند؟ 

۳- تصاویر رادارهای هواپیماهای آمریکایی که در لحظه انفجار آسمان منطقه سبز را رصد می کردند، کجاست؟

۴- نیروهای خدماتی، اسکورت و مشاوری که ادعا می‌شود، مجروح شده‌اند، کجا هستند؟ مجروحین کجا بستری هستند و چه کسانی بودند؟

۵- بقایای قطعات موشک ادعایی کجاست؟

۶- عکس زخم قربانی کجاست تا همه بر آن‌چه که بر سردار غیورمان «شهید زنده» گذشت، بگرییم؟

دوم: از آقای الاعرجی می‌خواهیم افسران مامور تحقیق را آزاد کند تا آن‌ها علنا درباره حقایقی که در این تئاتر نمایشی یافته‌اند، سخن بگویند. تا آن‌چه را که روشن است، فاش کنند. ما درباره هرگونه آسیب وارد کردن به زندگی و جان این افسران هشدار می‌دهیم. سایر برادران افسر در سرویس‌های امنیتی باید برای اطلاع از سرنوشت همقطاران خود وارد عمل شوند.

سوم:  میان دبیرکل کتائب حزب الله،  رهبران چارچوب هماهنگی، قاضی فائق زیدان، رئیس جمهور برهم صالح و الکاظمی توافق شد که مقاومت در تحقیقات فنی این پرونده حاضر باشد اما متعاقبا این توافق رد شد و ما امروز تأیید می‌کنیم که کتائب‌ حزب‌الله همچنان آماده حضور در کمیته زیر نظر آقای الاعرجی است.

چهارم: پیام های رمزگذاری شده از مجاورت «قربانی» و ارباب پشت سر او حتی کودکان مبارزان مقاومت را مرعوب نخواهد کرد. آن‌ها به خداوند متعال، رهبری و مردم خود اتکا و اعتماد دارند. پیروزی همپیمان آن‌هاست و شرم و شکست از آن کسانی است که علیه آن‌ها توطئه کنند.

پنجم: ما مجدداً تأکید می‌کنیم که آن‌چه در انتخابات پارلمانی اخیر روی داد، بزرگترین تقلب و فریب در تاریخ معاصر مردم عراق است و حقوق شهدا و مجروحانی که در اعتراض به این تقلب در میادین تظاهرات بر زمین افتادند، بیهوده نخواهد بود. این نمایش‌ها و آن‌چه در پی آن می آید، مردان را از انجام وظیفه  شرعی و اخلاقی خود در قبال مردم و امت منصرف نخواهد کرد.

تعدادی از شهرهای عراق پس از اعلام نتایج انتخابات شاهد تظاهرات‌های متعدد در اعتراض به آن بودند به‌نحوی که معترضان خواستار شمارش دستی کلیه آراء شدند چراکه معتقد بودند در شمارش الکترونیکی آراء، دستکاری صورت گرفته است. برخی سیاستمداران عراقی نیز با تایید نفوذ امارات، انگلیس و آمریکا در انتخابات اخیر این کشور، فرضیه دستکاری و دخالت این طرف‌های خارجی در نتایج انتخابات پارلمانی اخیر را تأیید کردند.

در ادامه این تظاهرات، چندی پیش گزارش‌های متناقضی درباره حمله به منزل نخست‌وزیر عراق منتشر شد و تصاویری از این حمله نیز منتشر شد و برخی طرف‌ها، مسئولیت این حمله مشکوک را به گردن احزاب سیاسی معترض به نتایج انتخابات انداختند. امری که با محکومیت شدید این احزاب همراه شد و از دستگاههای ذیربط خواستند درباره این موضوع و عوامل پشت پرده آن تحقیق جدی و شفاف صورت گیرد و از فرضیه وجود طرف سوم برای برهم زدن اوضاع و ایجاد فتنه در پشت پرده این حادثه سخن گفتند.

ابوعلی العسکری در همان ابتدای انتشار اخبار متناقض درباره حمله به منزل نخست‌وزیر عراق، آن را نمایشی نخ‌نما خواند و در مطلبی کوتاه و تند نوشت: «بنا بر اطلاعات موثق ما، در عراق هیچ کسی حتی تمایلی ندارد برای هدف قراردادن منزل نخست وزیر سابق، یک پهپاد خرج کند [ضرر کند]. اگر کسی بخواهد به این "موجود فیس‌بوکی" آسیب برساند، راه‌های کم‌هزینه‌تر و مطمئن‌تر بسیاری برای رسیدن به آن وجود دارد».

مسئول امنیتی کتائب حزب‌الله عراق ادامه داد: «مسخره است که او ملت را به خویشتنداری و آرامش دعوت می‌کند، معلوم نیست چه کسی ممکن است نگران او شود یا کنترل خود را از دست دهد؟! خدا لعنت کند خودش را و آنک‌ه او را تأیید کرد [تا نخست‌وزیر شود]».

ابوعلی در حالی از همان ابتدار درباره اصل حادثه ابراز تردید کرد که اخبار شب حمله، ضد و نقیض گزارش شد. ابتدا گروه رسانه‌ای امنیتی عراق وابسته به ارتش در بیانیه خود اعلام کرد که نخست‌وزیر هنگام حادثه در منزل نبوده اما سپس شبکه الجزیره به نقل از منابعی که هویتشان را فاش نکرد، نوشت که نخست‌وزیر در منزل بود.

همچنین درباره آسیب وارد شده در پی این حادثه اخبار اغراق‌آمیزی مخابره شد. در حالی که اعلام شد ستون‌هایی از دود به آسمان رفته (کنایه از شدت حمله)، صابرین نیوز گزارش کرد که پهپاد کوچکی به ساختمان برخورد کرده و هیچ آسیبی هم به ساختمان وارد نشده است.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    تازه های کتاب
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول