اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

بین الملل  /  محور مقاومت

نشست روز قدس در تهران؛‌ نماینده جهاد اسلامی: سردار سلیمانی به ما گفت در روز قیامت درباره قدس سؤال خواهد شد

نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در ایران در نشست «آزادی قدس نزدیک است»، ضمن تأکید بر ایمانی و عقیدتی بودن روز جهانی قدس، تصریح کرد که سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به ما گفته‌اند که در روز قیامت درباره قدس از ما سؤال خواهد شد.

نشست روز قدس در تهران؛‌ نماینده جهاد اسلامی: سردار سلیمانی به ما گفت در روز قیامت درباره قدس سؤال خواهد شد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در آستانه فرارسیدن روز جهانی قدس، نشست «آزادی قدس نزدیک است»،‌ با حضور شخصیت‌های خارجی چون «محمد مصطفی جهیر» معاون سفیر فلسطین در جمهوری اسلامی ایران، «خالد قدومی» نماینده جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در ایران، «ناصر ابو شریف» نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در ایران، «ابراهیم محمد الدیلمی» سفیر یمن در جمهوری اسلامی ایران، ظهر امروز (پنجشنبه)، در مسجد امام صادق (ع) در میدان فلسطین تهران برگزار شد.

نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در ایران

ناصر ابو شریف در این نشست گفت: «سالروز روز جهانی قدس، امسال، در سایه یک سری تحولات در حال برگزاری است که برخی از این تحولات خوب و برخی دیگر بد است؛ اما خوشبختانه بسیاری از رویدادهایی که رخ داده، خوب است».

ابوشریف با اشاره به سخنرانی روز گذشته سران گروه‌های مقاومت در منطقه، افزود که سران مقاومت با این کار خود در واقع «بیعت‌شان را با خداوند متعال، با فلسطین و این طرح دینی تجدید کردند. همانطور که مستحضرید، بر اساس آیات مبارکه قرآن کریم در نهایت پیروز میدان بندگان خوب خداوند خواهند بود و قدس شریف را آزاد خواهند کرد».

نماینده جنبش جهاد اسلامی ادامه داد:‌ «اکنون تمام مردم این را می‌دانند که مسئله فلسطین تنها یک مسئله سیاسی، اخلاقی یا انسانی نیست بلکه این مسئله در درجه نخست، یک مسئله ایمانی و عقیدتی است».

وی در ادامه گفت: «در آخرین دیداری که با سردار شهید حاج قاسم سلیمانی داشتیم، ایشان به ما گفتند که اولین چیزی که از تمام ما در روز قیامت سؤال خواهد شد این است که برای قدس چه کردید؟ در واقع ایشان نظرشان این بود که هر آنچه برای قدس انجام می‌شود، یک فریضه است و واجب عصر است برای همه ما»

ناصر ابو شریف در ادامه سخنان خود اظهار داشت که چالش‌های بسیاری در این خصوص وجود دارد؛ اما جا دارد که به خاطر پایداری مردم قدس به آن‌ها درود بفرستم چراکه با دست خالی در برابر دشمن تا بن‌ دندان مسلح از قدس  و فلسطین در محله الشیخ جراح و در باب العامود و در تمام نقاط قدس اشغالی از فلسطین دفاع می‌کنند.

نماینده جهاد اسلامی همچنین با اشاره به تحولات اخیر درباره حملات صهیونیست‌ها به ویژه صهیونیست‌‌های افراطی،‌ تأکید کرد که تمام این اقدامات با حمایت و پشتیبانی خود رژیم صهیونیستی انجام می‌شود.

ابوشریف همچنین ابراز امیداوری کرد که تحرکات اخیر مردم فلسطین در برابر اقدامات صهیونیست به یک انتفاضه جدید مبدل شود که این امر دشوار جز با حمایت امت و رهبران اسلامی محقق نخواهد شد.

وی در پایان اظهاراتش ضمن تأکید بر حمایت از تمام مردم فلسطین در کرانه باختری و قدس، بار دیگر گفت که ما در روز جهانی قدس بیعت خود را در قبال این مسئله تجدید می‌کنیم.

معاون سفیر فلسطین در جمهوری اسلامی ایران

محمد مصطفی جهیر نیز که در نشست مذکور حضور پیدا کرده بود، درباره نقش جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌سازی برای همبستگی جهانی برای پیروزی قدس شریف، ضمن تشکر از تلاش برای برگزاری این نشست و با درود فرستادن بر ملت شریف ایران، مقام معظم رهبری و روح پر فتوح امام راحل، روز جهانی قدس را یک روز استثنائی در تاریخ مبارزات ملت فلسطین خواند و آن را به تمام امت اسلامی تبریک گفت.

معاون سفیر فلسطین در جمهوری اسلامی ایران در ادامه اظهار داشت: «پیش از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، مسئله فلسطین به دلیل شرایط منطقه به حاشیه رانده شده بود؛ اما با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و فرمان تاریخی حضرت امام راحل در تعیین آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس، مسئله فلسطین بار دیگر مورد توجه جهان قرار گرفت به‌گونه‌ای که همه ملت‌های اسلامی و حتی بسیاری از ملت‌های غیراسلامی که به مسئله فلسطین به عنوان یک مسئله انسانی می‌نگرند، این روز را گرامی می‌دارند».

وی ادامه داد: «رژیم صهیونیستی به‌شدت در قبال روز جهانی قدس از خود حساسیت نشان می‌دهد و هر سال در آستانه روز جهانی قدس با حمله به مردم بی‌دفاع فلسطین سعی می‌کند که این روز را تحت‌الشعاع قرار دهد».

محمد مصطفی جهیر در ادامه سخنان خود با «سرنوشت‌ساز» خواندن روز جهانی قدس، افزود: «حضور میلیونی ملت‌های اسلامی در عرصه‌های میدانی و در راهپیمایی‌های روز قدس که متأسفانه امسال به علت بیماری کرونا انجام نمی‌گیرد، به ملت ما کمک شایانی کرد و روحیه آن‌ها را تقویت می‌کند. این امر نشان دهنده آن است که در این دنیا کسانی هستند که تحت هر شرایطی از حقوق ملت مستضعف فلسطین دفاع می‌کنند».

جهیر با تشکر از کمک‌های جمهوری اسلامی ایران از گذشته تاکنون به فلسطین، تشکر و قدردانی کرد و ابراز امیدواری کرد که در سال آینده، همه امت اسلامی روز آزادی قدس را جشن بگیرند.

نماینده جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در ایران

خالد قدومی نماینده حماس در ایران در بخش آغازین صبحت‌های خود با تشکر از برگزاری چنین مراسمی در ایران درباره چالش‌های پیش‌روی آرمان فلسطین اظهار داشت که چالش‌های کنونی به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ اول چالش‌های داخلی و دوم چالش‌های خارجی.

قدومی در این رابطه توضیح داد که چالش‌های داخلی همان مسئله وحدت امت اسلامی و یکپارچگی گروه‌های فلسطینی در مواجهه با رژیم صهیونیستی است و چالش‌های خارجی همان حمایت و پشتیبانی رژیم‌های استکباری جهان از رژیم کودک‌‌کش اسرائیل است که در رأس آن دولت آمریکا قرار دارد خواه دولتی دموکرات باشد یا جمهوری‌خواه.

نماینده حماس در ایران با اشاره مجدد به چالش‌های داخلی، بیان کرد که همه مردم، امروزه، به مسئله وحدت اشاره می‌کنند؛ اما تاکنون موفق نشده‌ایم که یک برنامه عملی  و حقیقی را انجام دهیم.

او در ادامه تأکید کرد که مسلمانان باید یک برنامه مشترک در این خصوص پی‌ریزی کنند تا نشان داده شود که دشمن مشترک تمام مسلمان همان رژیم صهیونیستی است.

خالد قدومی با اشاره به تهدیدهای امنیتی رژیم صهیونیستی در سطح منطقه از جمله ترور کردن دانشمندان هسته‌ای و منفجر کردن تأسیسات، اظهار داشت که رژیم صهیونیستی قصد دارد با این اقدامات کاری کند که جهان اسلام به علم و فناوری دست پیدا نکند.

نماینده جنبش مقاومت اسلامی فلسطین در ادامه با تأکید بر لزوم استقلال یافتن کشورهای اسلامی و حق تعیین سرنوشت، گفت که به مداخلات رژیم صهیونیستی-آمریکا در امور منطقه باید پایان داده شود.

وی همچنین بر لزوم وحدت مسلمانان برای مقابله با چالش‌های یادشده تأکید و در عین حال، خاطر نشان کرد که وحدت طرحی بود که امام خمینی (ره) آن را با بنیان نهادن روز جهانی قدس به ما ارائه کردند.

قدومی اظهار داشت که امام خمینی (ره)‌، مقام معظم رهبری، دیگر دوستان به ویژه شهید قدس سردار سلیمانی رحمه‌الله علیه به خوبی اهمیت مسئله قدس را بیان کردند و با بنیان نهادن روز جهانی قدس آن را احیا نمودند.

نماینده حماس در ادامه سخنانش همچنین بر لزوم یکپارچگی گروه‌های فلسطینی از جمله فتح، جهاد اسلامی و حماس تأکید کرد و در این رابطه گفت که طرح موسوم به «معامله قرن» «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا به علت وحدت این گروه‌ها شکست خورد.

خالد قدومی در اشاره به چالش‌های خارجی با استناد به تحلیلگران منطقه گفت که واشنگتن کارهای غیردیپلماتیکی و خارج از چارچوب قانون در منطقه انجام داده است از جمله به رسمیت شناختن شهر قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا به این شهر.

وی در ادامه به اظهارات وزیر دفاع آمریکا اشاره کرد و تأکید کرد که او به صراحت گفته است که آمریکا و اسرائیل تنها شریک نیستند بلکه یک خانواده هستند.

نماینده جنبش مقاومت اسلامی با «جدی» خواندن چالش‌های خارجی‌، افزود که سازمان حقوق بشر با ذکر دلایل، گزارشی چهارصد صفحه‌ای در خصوص رژیم صهیونیستی تهیه کرد و به صراحت در آن اشاره شد که رژیم صهیونیستی یک رژیم نژادپرست است؛ اما دولت آمریکا اعلام کرد که این گزارش را نمی‌پذیرد.

قدومی در بخش پایانی اظهاراتش به نوار محاصره شده غزه اشاره کرد و تأکید کرد که مردم غزه با وحدت به موفقیت رسیدند و رژیم صهیونیستی به‌رغم تلا‌ش‌های بسیار نتوانست وارد این نوار محاصره شده شود.

 سفیر یمن در جمهوری اسلامی ایران

ابراهیم محمد الدیلمی سفیر یمن در جمهوری اسلامی ایران نیز که در این نشست مشارکت کرده بود، گفت: «باعث افتخار و مایه شادمانی من است که در این نشست مبارک شرکت می‌کنم؛ نشستی که در آن یکی از ایام‌الله را احیا می‌کنیم که حضرت امام خمینی (ره) آن را از نظر فکری و شیوه‌ای به ارث گذاشت. حضرت امام خمینی سنت حسنه‌ای در میان ما روج دادند که آن همان نامیدن آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام روز قدس بود».

ابراهیم محمد الدیلمی افزود: «این روز، روز بیداری ملت‌های اسلامی است همانطور که حضرت امام خمینی (ره) آن را با نگاهی حکیمانه و نافذ و بر پایه آیات قرآن کریم به ما اعطا فرمودند و ما را در برابر فتنه‌ها و اختلافات در مسیر هدایت قرار دادند که این همان ماترکی است که پیامبر گرامی اسلام (ص) با عصمت خود آن را به ما ارزانی داشتند تا ما را از گمراهی دور کنند».

الدیلمی ادامه داد:‌ «تأکید می‌کنم در این مناسبت باشکوه، تنها راه پیروزی مسلمان بر مستکبران جهان، چنگ زدن به ریسمان الهی است؛ ریسمانی که پیامر گرامی اسلام آن را برای ما به ارث گذاشت».

وی در ادامه گفت: «ما امروز شاهد رشد توان محور مقاومت در تمام زمینه‌ها و در تمام میادین و عرصه‌ها و در عین حال، شاهد شکسته شدن محور استکبار جهانی به رهبری صهیونیسم جهانی هستیم که ابزار آن، آمریکا و اسرائیل و مزدوران آن‌ها در منطقه کشورهایی مانند رژیم سعودی، امارات متحده عربی، و رژیم آل خلیفه در بحرین هستند».

سفیر یمن در بخش دیگری از اظهاراتش به مسئله یمن اشاره کرد و در این خصوص اظهار داشت: «برادران مؤمن شما در یمن در حال حاضر با تجاوزهای ستمگرانه و محاصره ظالمانه دست و پنجه نرم می‌کنند؛ تجاوزهایی که از هفت سال پیش تاکنون ادامه دارد که این به خاطر موضع آن‌ها در قبال مسئله فلسطین و مسائل مربوط به امت اسلامی و عدول نکردن مردم یمن از آن است».

وی افزود: «مردم یمن در این مسیر ده‌ها هزار شهید دادند که صدر آنان رهبر شهید سید حسین بدرالدین الحوثی رضوان‌الله تعالی علیه قرار دارد. مردم یمن و رهبری شجاعانه و حکمیانه آن‌ها به مسئله فلسطین به عنوان یکی از اولویت‌های امت مسلمان می‌نگرند و آن را نشانه مظلومیت این مردم در جهان و تاریخ می‌دانند».

ابراهیم محمد الدیلمی به اظهارات روز گذشته رهبر جنبش انصارالله یمن به مناسبت روز جهانی قدس اشاره کرد و در این رابطه بیان کرد که او در این سخنرانی مجددا از رژیم آل سعود خواست که زندانیان فلسطینی در زندان‌های سعودی‌ را در برابر آزادی خلبانان و افسران سعودی اسیر آزاد کنند که درواقع این تأکیدی واضح بود بر اینکه مسئله اول و محوری مردم یمن همان مسئله فلسطین است.

الدیلمی خاطر نشان کرد که اظهارات رهبر انصارالله نه به‌ خاطر کسب دستاوردهای رسانه‌ای و سیاسی بلکه این اظهارات موضع تمام مردم در یمن است که ان‌شاء‌الله فردا به خیابان آمدن صدهزارنفری این مردم را شاهد خواهیم بود.

سفیر یمن در تهران در ادامه تأکید کرد که مسئله فلسطین مسئله‌ای جدایی افراد پاک از شیطان‌صفت‌ها، مؤمنان از منافقان و همچنین جدایی آزادی‌خواهان از طاغوتیان است.

او در بخش پایانی اظهاراتش با تمجید از خیزش اخیر مردم قدس، از خداوند خواست که امت اسلامی را تا پیروزی کامل بر رژیم صهیونیستی و آزادی خاک فلسطین یاری دهد.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول