اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

تعلیم و تربیت  /  سایر حوزه ها

تکالیف ۳۲ دستگاه برای صیانت از حجاب

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به طرح‌های مختلف برای صیانت از حجاب، گفت: در این راستا چند طرح به اجرا رسید و تأثیراتی هم در آن دیده شد ولی این نوع اقداماتی که ما انجام می‌دهیم کافی نیستند و در مصوبه شورا برای ۳۲ دستگاه تکالیفی را مشخص کرده‌ایم که مکمل هستند.

تکالیف ۳۲ دستگاه برای صیانت از حجاب

به گزارش گروه تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس، سید سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن بازدید از موسسه فرهنگی خیبر و آشنایی با فعالیت‌های این موسسه فرهنگی در حوزه تخصصی در حوزه زن و حجاب اظهار داشت: خیلی خوشحال هستم که شما روی این موضوع مهم و محوری متمرکز هستید و اگر حجاب در جامعه از بین برود یا دچار انحراف و تضعیف در جامعه شود، دین هم برای مردان و هم برای زنان دچار مشکل می‌شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به یک مقاله‌ در نشریه گاردین که بر اساس تحقیقی که در انگلستان به انجام رسیده است؛ مشخص شده که  ۹۷% دختران ۱۸ تا ۲۴ سال دچار آزار جنسی شده‌اند که مفهوم و مصادیق متنوع دارد ولی در همه انواع آن زنان دچار یک آزار تحمیلی می شوند، گفت: ۸۰ درصد زنان در تمام گروه‌های سنی اظهار کرده‌اند که دچار آزار جنسی شده‌اند و بیش از ۵۰ درصد زنان در محیط اداری آزار جنسی دیده‌اند.

عاملی گفت: شاید امروز که کج‌تابی‌های اجتماعی تبدیل به هنجار عمومی شده است، ریشه‌یابی این پدیده را در پیوند با بی‌ایمانی و حجاب تفسیر نشود ولی واقعیت این است که ریشه بسیاری از مشکلات اجتماعی در جوامع اعم از طلاق و فراگیری خانواده های تک سرپرست، تأخیر در ازدواج، با هم‌بودگی‌های بدون ازدواج، رابطه با شخص ثالث که بر اساس مطالعات اجتماعی انجام شده انگلستان در میان 85 درصد مردان ازدواج کرده رواج دارد، در ضعف ایمان، بی‌تقوایی و از بین رفتن حجاب در جامعه است. این به این معنا نیست که در جوامع ایمانی فساد و معضلات اجتماعی وجود ندارد، بلکه بحث در رواج فساد اجتماعی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه کمپانی‌های بزرگی در از بین رفتن حجاب منافع دارند به کار خود مشغول هستند، گفت: فروش بدن و انسان و الگوهای تن‌نازی در لباس پوشیدن و شکل‌گیری بنیادهای بین المللی در کسب و کارهای مرتبط با فساد اجتماعی اعم فسادهای جنسی، قمار، مصرف مواد مخدر و الکل همه مرتبط با اقتصاد شرکت‌های فساد در جهان است که قربانی آن دختران و پسران هم در سنین جوانی و هم در سایر گروه‌های سنی مستعد برای فساد هستند.

وی با بیان اینکه متمرکز شدن موسسه فرهنگی خیبر روی حجاب بسیار ارزشمند است، ادامه داد: غربی‌ها مفاهیم خود را دنبال می‌کنند و آن را پایه‌ای برای بناهای خود قرار می‌دهند و در کنار آن مدل و سبک زندگی ایجاد می‌کنند که مفاهیمی مانند دموکراسی، فمینیسم و لیبرالیسم تبدیل به شالوده‌های بزرگ برای رفتار و فرهنگ شده است.

عاملی گفت: گاهی اوقات ما آنقدر در اهداف خود پخش می‌شویم که نمی‌توانیم کاری انجام دهیم و تمرکز روی موضوع حجاب با تمام مختصات خود در حوزه‌های مختلف مانند آموزش، پژوهش، اسباب‌بازی، لباس و کالاهای مرتبط با حجاب می‌تواند ظرفیت و عمق آن را نشان دهد.

وی با بیان اینکه در اهمیت کار حجاب و مسیری که شما انتخاب کرده‌اید تردیدی ندارم، گفت: افرادی که به‌صورت سطحی به حجاب می‌نگرند متفاوت هستند ولی بخش عمده‌ای از آنها به‌صورت ناخودآگاه و از طریق گروه هم‌سالان، رسانه‌های اجتماعی و تلویزیون‌های ماهواره‌ای و انواع امور رنگارنگ مرتبط با لباس و آرایش دچار تغییر مسیر می‌شوند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: به یاد دارم که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی  بسیاری از خانم‌ها که حجاب نداشتند، انگیزه بسیار بالایی برای حجاب پیدا کردند که پایه تغییرات بعدی را برای آنها گذاشت ولی نسل‌های بعدی که با آن فضای تحول فاصله گرفته بودند، دچار تغییراتی شدند. واقعیت این است که دختران گرانقدر جامعه ما ظرفیت بسیار بالایی برای رشد و کمال دارند و بدحجابی‌ها نباید حمل بر دوری کامل از ارزش‌های دینی تلقی شود و باید دایره معرفتی افراد نسبت به اهمیت این موضوع مهم برای صیانت از عزت زنان افزایش پیدا کند و البته مواجهه سلبی و یا سخت موجب حل مسأله نمی‌شود.

وی افزود: ترسیم اهمیت و نقش مثبت حجاب از طریق ادبیات داستانی، گزارش‌های مستند، فیلم‌های سینمایی و البته با آموزش و آموزش و آموزش در دوره کودکی، شاهد تغییرات مثبت اجتماعی خواهیم بود. در هر صورت دختران و پسران این سرزمین به تعبیر سردار سلیمانی فرزندان ما هستند و باید نسبت به آنها حس پدری و مادری داشته باشیم.

عاملی بیان کرد: نحوه مواجهه افراد و اینکه برای جامعه چه کاری انجام دهیم موضوع بسیار مهمی است اینکه نعمت الهی را بخواهیم به‌گونه‌ای وارد فضای اجتماعی کنیم و مسیر را اصلاح کنیم باید به‌صورت درست باشد یعنی دانش‌آموز، دانشجوی ما آن را مطالبه کنند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به طرح‌های مختلف برای صیانت از حجاب گفت: در این راستا چند طرح به اجرا رسید و تأثیراتی هم در آن دیده شد و این نوع اقداماتی که ما انجام می‌دهیم کافی نیستند و در مصوبه شورا برای ۳۲ دستگاه تکالیفی را مشخص کرده‌ایم که مکمل هستند.

وی افزود: اما یکی از کارهای اساسی که باید انجام دهیم همین فعالیتی است که شما انجام می‌دهید و مردم در بستر اقدامات فرهنگی آموزش می‌بینند و منابع فرهنگی شدن جامعه و اجتماعی شدن مردم متأثر از آنچه است که در جامعه می‌بینند و تأثیر زیادی روی آنها دارد.

دکتر عاملی رویکردهای موسیقی، فیلم، نقاشی، تصاویر و... را دارای تأثیر بسیار در تربیت و فرهنگ‌سازی جوامع مختلف دانست و گفت: وقتی فرد به صورت ناخودآگاه در مکانی قرار می‌گیرد و مواردی را مشاهده می‌کند؛ تأثیر به‌سزایی می‌گیرد.
وی با بیان اینکه در حوزه آگهی‌های ظرفیت داده شده در فیلم‌های مردم‌پسند، تأثیر بیشتری در مقایسه با آگهی تجاری مستقیم دارد، گفت:  برای مثال در تبلیغ یک نوشابه اگر از یک هنرپیشه معروف در یک فیلم مردم پسند استفاده شود تأثیر بیشتری مشاهده می‌شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این که ابتدا باید روی عوامل تأثیرگذار متمرکز شویم، گفت: باید متوجه شویم که چه عواملی منجر به ترویج و علاقه بیشتر به حجاب می‌شوند.

وی ادامه داد: فعالیت‌های هنری و سینمایی باید این موضوع برای همگان مشخص کند که برداشتن حجاب او را تبدیل به یک کالا می‌کند که لحظه‌ای استفاده می‌شود و پس از آن تمام خواهد شد و مشکلات ما در حال عمیق شدن هستند؛ خانواده‌های تک‌سرپرست و زن و شوهرهایی از یکدیگر طلاق گرفته‌اند در کنار تک‌فرزندی و تأخیر در ازدواج باعث شده‌اند که جامعه ما به سمت جامعه غرب برود و تنهایی در آن رواج پیدا کند که در این حوزه می‌توان کارهای کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند مدت را طراحی کرد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با بیان اینکه تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش اهمیت به‌سزایی دارد، اظهار کرد: موثرترین دوران زندگی کودکی است و فرزند از بدو تولد تا زمانی که وارد مدرسه می‌شود، ریشه‌های خود را پیدا می‌کند و اگر طی این ۶ سال بتوانیم کارهای خود را انجام دهید موفق می‌شویم اما اگر نتوانیم در آن زمان کاری انجام دهیم در ۶ سال دوم و سوم نمی‌توان کاری انجام داد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد نظام تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش 15 میلیون دانش‌آموز در اختیار دارد و بچه‌های گروه سنی الف و ب باید در خانواده و مدرسه تربیت شوند و در کارهای فرهنگی شما نیز خانواده باید نقش بیشتری داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در گذشته افرادی امر به معروف و نهی از منکر می‌کردند اما متأسفانه در حال حاضر این موضوع کم‌رنگ شده است.، گفت: لازم است فضای امر به معروف و نهی از منکر تقویت کنیم و مؤسسات فرهنگی مانند شما باید خود را اتاق فکر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه حجاب و امر به معروف و نهی از منکر بدانند. باید توجه داشت که این نوع اقدامات برای اقامه معروف مصداق جهاد اکبر است که موفقیت در آن نیازمند استقامت و تدبیر در این مسیر است.

عاملی درباره رتبه‌بندی موسسات گفت: این موضوع امکان‌پذیر است و ما باید ابتدا موانع را برطرف کنیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: جز نیروی انتظامی سایر دستگاه‌ها گزارش‌های خود را ارائه نکرده‌اند که وزارت کشور باید گزارش خود را ارائه کند.

گفتنی است، مؤسسه فرهنگی هنری خیبر کرج با بیش از 20 سال فعالیت تخصصی در حوزه زن و حجاب، برگزاری بیش از 90 دوره آموزشی تربیت مُبلّغ حجاب و برگزاری بیش از 3000 نمایشگاه از جمله موسسات موفق در حوزه ترویج عفاف و حجاب است.

موسسه خیبر 17 جلد کتاب در حوزه زنان، عفاف و حجاب تا کنون منتشر کرده و سعی کرده است به شیوه کاربردی خلاهای موجود در این حوزه را برای خانواده‌ها پر کند.
همچنین ارائه مشاوره به صورت حضوری و آنلاین به خانواده‌های دغدغه‌مند در حوزه تربیتی و حجاب از جمله اقداماتی است که توسط این مجموعه انجام می‌شود و بسیار مورد استقبال خانواده‌ها قرار گرفته است.
رئیس هیأت مدیره این موسسه فرهنگی نعیمه اسلاملو است و محمد حسن زمان وزیری، مریم ناصرخاکی و مهدی شاهوردی اعضای هیأت مدیره آن هستند.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    تازه های کتاب
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول