اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

فرهنگ  /  مسجد و هیئت

راه علاج مسائل فرهنگی از نظر رئیس سازمان تبلیغات/ فعالیت ۴۲۵۰ امام محله در کشور

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در نخستین جلسه هیأت امنای بنیاد هدایت با اشاره به نقش مراکز مختلف در تعالی مسجد و شبکه امامت گفت: بنیاد هدایت سرمایه ارزشمندی است که به عنوان علاج اساسی در این مسیر می توان روی آن حساب کرد.

راه علاج مسائل فرهنگی از نظر رئیس سازمان تبلیغات/ فعالیت ۴۲۵۰ امام محله در کشور

به گزارش خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس، نخستین جلسه هیأت امنا و هیأت مدیره بنیاد هدایت در مسجد مقدس جمکران با حضور حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و دیگر اعضای هیأت مدیره این بنیاد برگزار ‌شد.

حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس هیأت امنای بنیاد هدایت در این جلسه اظهارداشت: ما می‌خواهیم برای حل مسائل از روش‌های خود استفاده کنیم و دنبال آدرس‌های دیگر نرویم. بر این اساس برای حل ریشه‌ای مسائل مکتبی، هویتی و فرهنگی سراغ مسجد و امام آمدیم. 

وی تصریح کرد: به نظر می‌آید تحولات بزرگ اجتماعی را باید از مسجد آغاز کرد. نه تنها سازمان تبلیغات بلکه هر دستگاه فرهنگی حاکمیتی باید در سبد وظایف خود توجه به جایگاه مسجد را داشته باشد.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، ثبت بنیاد ملی هدایت را یکی از مقدماتی دانست که برای تحقق تعالی شبکه امامت نیاز بود و در شرح وظایف این بنیاد، گفت: این مرکز متکفل به ثمر رساندن ایده‌ها و طرح‌های مدنظر هیأت امناست تا به پشتوانه راهنمایی‌ها و حمایت‌های آنان بتوانیم گام‌های رو به جلویی را برداریم.

وی تصریح کرد: بیش از ۵ هزار مسجد در شبکه امامت ما وجود دارد که خیر و برکت این امامان در روستاها، شهرها و حاشیه شهرها به مردم می‌رسد و حضورشان در صحنه موجب هدایت مردم شده است.

امکان افزودن روحانیون طرح هجرت به شبکه امامت

رئیس هیأت امنای بنیاد هدایت با اشاره به اینکه تعداد امامان محله به راحتی قابل افزایش است، گفت: حدود ۳۵۰۰ روحانی در طرح هجرت حوزه علمیه شرکت کرده‌اند و ما درباره چگونگی اتصال این افراد به شبکه امامت و بهره‌مندی از این ظرفیت، با آیت‌الله اعرافی رایزنی‌هایی داشته‌ایم.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی افزود: در شبکه ائمه جماعات نیز افرادی را داریم که برای پذیرش مسئولیت امامت محله به فعلیت نزدیک هستند. بنابراین با شناسایی افراد در گستره ملی به این نتیجه رسیدیم که شبکه امامت به راحتی می‌تواند توسعه کمی پیدا کند.

باید برای طلاب، امام محله شدن ارزشمند باشد

 قمی با تأکید بر اینکه شبکه امامت نباید به این تعداد محصور شود، گفت: باید کاری کنیم که در فضای حوزه‌های علمیه، نظام ارزشی به این سمت برود که برای طلبه امام محله شدن حائز اهمیت باشد؛ همچنین عموم مردم نیز به این سمت بروند که نسخه‌های اصیل، بومی، مکتبی و روحانی محور می‌تواند حلال مسائل مهمی مانند آسیب‌های اجتماعی باشد.

وی با توجه به این که بسیاری از مجموعه‌ها در زمینه مسجد و امامت مشغول به فعالیت هستند، بیان داشت: کار بنیاد هدایت سرمایه ارزشمندی است که به عنوان علاج اساسی در این مسیر می‌توان روی آن حساب کرد.

۴۲۵۰ امام محله در کشور مشغول فعالیت هستند

در بخش دیگر این مراسم حجت‌الاسلام سیدناصر میرمحمدیان مدیرعامل بنیاد هدایت به ارائه گزارشی از عملکرد یک ساله بنیاد پرداخت و اظهار داشت: ۴۴۳ نفر عضو شبکه راهیاری ما هستند که از این تعداد ۱۱ نفر راهیار منطقه‌ای، ۳۲ راهیار استانی و ۴۰۰ نفر راهیار شهرستانی هستند.

وی یکی از فعالیت‌های راهیاران را ارزیابی عملکرد چهار هزار روحانی مستقر در روستا عنوان کرد و گفت: همچنین برای جذب و گزینش جدید امامان روستا، با ۱۴۵۰ نفر مصاحبه کرده‌ایم که از این تعداد ۹۰۰ نفر انتخاب شدند.

برگزاری دوره‌های آموزشی برای ارتقاء شبکه امامت

مدیرعامل بنیاد هدایت با اشاره به برگزاری ۴ دوره آموزشی سراسری برای تعالی شبکه امامت، بیان داشت: در بخش آموزش ۶ هزار نفر روز از امامان به صورت حضوری آموزش دیده‌اند و ۱۵۰ هزار نفر ساعت نیز در دوره‌های مجازی شرکت کرده‌اند. آموزش‌هایی را نیز برای همسران امامان داشتیم که در آنها ۲ هزار نفر روز به صورت حضوری و شش هزار نفر ساعت به صورت مجازی شرکت کرده‌اند.

میرمحمدیان یکی از اقتضائات کار راهبری و هدایت را سفر و ارزیابی میدانی و از نزدیک دانست و گفت: در سفرهای توجیهی و جلسات شبکه امامت و اعضای ستاد مجموعاً ۱۴۸ سفر منطقه‌ای و ملی، ۶۹۳ سفر استانی و ۷۴۸۱ سفر شهرستانی صورت گرفته است. تعداد جلسات منطقه‌ای و ملی ۷ جلسه و جلسات استانی و شهرستانی به ترتیب ۱۵۳ و ۲۰۲۹ جلسه بوده است.

وی به آمار مساجد تحت پوشش نیز اشاره کرد و اظهار داشت: بنیاد هدایت هزار مسجد شهری، ۳۷۰۰ مسجد روستایی و ۳۵۰ مسجد در مناطق آسیب پذیر را تحت پوشش دارد. همچنین میزان ساعت مشاوره در شبکه راهیاری در طول این مدت ۸۳۴ ساعت بوده است.

تدوین سند مسجد؛ مسئولیتی مهم بر دوش بنیاد هدایت

مدیر عامل بنیاد هدایت با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین پروژه‌هایی که بنیاد هدایت برعهده گرفته است، تدوین سند ملی مسجد است، گفت: ۱۵ مرداد ۹۹ با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، این مسئولیت بر عهده سازمان تبلیغات اسلامی قرار داده شد و بنیاد هدایت نیز از سوی سازمان امور انجام این کار شد. برای تدوین سند یک تیم مشورتی متشکل از بزرگان و صاحبان ایده داریم و در کنار آن کمیته تخصصی ما متشکل از نمایندگان حوزوی، دانشگاهی، فعالان مردمی مؤثر در مسجد، سازمان برنامه و بودجه و دیگر نهادهای داخل در فعالیت‌های مسجد هستند.

میرمحمدیان در ادامه به اهم وظایف مؤسسه طبق اساسنامه پرداخت و خاطرنشان کرد: موضوع فعالیت شخصیت حقوقی این است که مؤسسه با هدف تحول در تبلیغ دینی برای خودسازی، جامعه پردازی، تحقق تمدن نوین اسلامی و زمینه سازی ظهور تأسیس شده است.

وی در ارائه آمار شبکه امامت محلات بنیاد هدایت، گفت: هزار امام محله مستقر در محلات برتر شهری با هدف الگوسازی و گفتمان سازی فعالیت دارند؛ ۳۵۰۰ نفر امام روستا داریم که در روستاهای هدف ما مستفر شده‌اند؛ ۴۰۰ امام نیز در نقاط هدف بنیاد علوی هستند که بنیاد نیز با آنها همکاری دارد؛ ۳۵۰ امام پایگاه فرهنگی و اجتماعی داریم که با همکاری وزارت کشور در مناطق آسیب‌پذیر مستقر شده‌اند.

مدیر عامل بنیاد هدایت در ادامه به ارائه گزارشی از عملکرد معاونت‌ها، واحدها و کارگروه‌های مختلف بنیاد هدایت پرداخت و همچنین شرح اهداف، راهبردها و فعالیت‌های دفتر امور بانوان بنیاد هدایت از دیگر مباحثی بود که در این گزارش مطرح شد.

ارائه بحث از سوی اعضای هیأت امنا

در ادامه اعضاء هیأت امناء بنیاد هدایت هر کدام به ارائه بحث و دیدگاه‌های خود پرداختند. آیات سید محمد مهدی میرباقری نماینده مردم البرز در مجلس خبرگان رهبری و سیدابوالحسن مهدوی نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری؛ همچنین حجج اسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، علیرضا پناهیان تولیت مدرسه علمیه دارالحکمه تهران، ناصر رفیعی عضو هیأت علمی جامعه المصطفی العالمیه، مسعود عالی سرپرست مرکز جامع علوم اسلامی، مهدی ماندگاری مدیر مؤسسه فرهنگی تفحّص سیره شهدا، محمدرضاعابدینی استاد حوزه و دانشگاه، محمدرضا برادران عضو هیأت علمی مرکز تخصصی تبلیغ، سید ابراهیم حسینی اراکی استاد حوزه علمیه و محمد مهدی دادمان رئیس حوزه هنری، اعضای هیأت امنای بنیاد هدایت هستند که در این جلسه حضور داشتند.

همچنین حجج اسلام عزت زمانی، باباخانی، نوری، غلامی و آقایان روح الامینی، معلمی و شریفی نیز اعضای هیأت مدیره بنیاد هدایت هستند که در جلسه حضور داشتند.

در پایان این جلسه، سخنان آیت الله موسوی جزایری نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری بود که پیشنهادهایی را برای استفاده بهینه از وقت جلسات هیأت امنا برای سیاست‌گذاری و ارائه راهبردهای عملی ارائه کرد.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول