اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

سیاسی  /  مجلس

جنازه برجام با مکانیسم ماشه به خاک سپرده می‌شود

درست است که سه کشور اروپایی و چین و روسیه تفسیر آمریکا در بازگشت تحریم ها را نمی پذیرند و متکی به ادبیات اخلاقی و حقوقی میتوان گفت که آمریکا حق بهره گیری از مکانیسم ماشه را ندارد اما به جرات می توان ادعا کرد که با این استدلال های زیبا برای ملت ایران آبی گرم نمی شود.

جنازه برجام با مکانیسم ماشه به خاک سپرده می‌شود

خبرگزاری فارس، یادداشت، علی علیزاده عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:  این روزها از کف خیابان تا اتاق جلسات اندیشکده های سیاسی و امنیتی ایرانی و خارجی تحلیل های عمومی و تخصصی از سرنوشت برجام تا مکانیسم ماشه و موضع ایران ارائه می شود، اینجانب نیز به صراحت موضع خود را به کرات و صریحا اعلام کرده ام، در این یادداشت هم نکاتی را متذکر می شوم.

۱- ساز و کار حل اختلاف (dispute mechanism) برجام به گونه ای طراحی شده است که در هر صورت و با کمترین بهانه می تواند علیه ایران تفسیر شود. این مساله که چرا در متن برجام موضوع مهم "خروج از معاهده" پیش بینی نشده است غفلت آشکار و مهمی است که متاسفانه صورت گرفته است و به بهانه ای برای آمریکا و ادعاهای استعماری اش تبدیل شده است.

۲ - درست است که سه کشور اروپایی و چین و روسیه تفسیر آمریکا در بازگشت تحریم ها را نمی پذیرند و متکی به ادبیات اخلاقی و حقوقی میتوان گفت که آمریکا حق بهره گیری از مکانیسم ماشه را ندارد اما به جرات می توان ادعا کرد که با این استدلال های زیبا برای ملت ایران آبی گرم نمی شود.

۳ - آنچه روشن است اینکه آمریکا در قالب تحریم های ثانویه یا یکجانبه شش قطعنامه بیش از ۱۳۹۲ بویژه قطعنامه مهم و جامع ۱۹۲۹ را اعمال خواهد کرد. از آن جایی که ماهیت اقتصاد سرمایه داری اروپایی و مبتنی بر شرکت های خصوصی و غیر دولتی است، بیانیه کشورهای اروپایی در عمل ارزش چندانی ندارد. مگر آنکه اروپا در عمل و به صورت ملموس در مراودات بانکی و اقتصادی و خرید نفت ایران مشارکت کند که تصور چنین اقداماتی از اروپا حتما چیزی جز توهم نخواهد بود، بویژه آنکه اروپا چهار سال گذشته با بازی هایی چون خط ویژه مالی یا اینستکس عملا دستگاه دیپلماسی کشورمان را به سخره گرفته است و ما هم ساده دلانه منتظر آغاز به کار این فرآیند هستیم. 

۴ - در این یادداشت نمیخواهم سویه نقادی را به سوی برجام، دولت روحانی یا دستگاه دیپلماسی بگیرم اما یک نکته را مصرانه متذکر می شوم که نامه سه کشور اروپایی و گفتار درمانی اروپایی ها را دستمایه ی تدلیس و غسل تعمید اروپایی ها قرار ندهید، در تحلیل رفتار اروپا و آمریکا به صورت شفاف به مردم توضیح دهید که اروپا و آمریکا گر چه در گفتار متمایز اما در عمل جبهه واحدی علیه ملت ایران هستند و در ادامه هم خواهید دید که گر چه تن به تشکیل کمیته ناظر شورای امنیت برای اعمال تحریم ها نمی دهند اما در عمل تابع خزانه داری آمریکا و اوفک خواهند بود. هشدار من به عدم تدلیس در داخل از آن روست که جمهوری اسلامی ایران در روزهای آینده باید تصمیمات راهبردی و مهمی را اتخاذ کند، که اروپا هم مجبور شود نقاب نمایشی اش را کنار بزند و در کنار آمریکا بایستد. 

با اسنپ بک جنازه برجام به خاک سپرده می شود. بدیهی است که برای ایران ماشه دور جدیدی از اقدامات چکانده می شود که حداقل آن برگشت کل چرخه هسته ای ایران به قبل از سال ۱۳۹۲ می باشد.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول