اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

اقتصادی  /  صنعت ، تجارت ، بازرگانی

ماجرای اعتراض وزارت بهداشت به بازگشایی واحدهای تولیدی/ وزارت صنعت: به وزیر بهداشت اطلاعات غلط داده شده+سند

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با تأکید بر ادامه فعالیت واحدهای تولیدی، گفت: اگر چه موضع وزارت صنعت ادامه فعالیت واحدهای صنعتی در شرایط فعلی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی است اما هر واحد صنعتی که نتواند سلامت کارکنان خود را تضمین کند، مجبور به ادامه فعالیت نیست.

ماجرای اعتراض وزارت بهداشت به بازگشایی واحدهای تولیدی/ وزارت صنعت: به وزیر بهداشت اطلاعات غلط داده شده+سند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، حسین مدرس خیابانی قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی با ارسال نامه‌ای به رؤسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌های کشور در مورخ 99/01/09 با موضوع «عدم وقفه در کار تولید کشور» اعلام کرد که «اصل کار و تولید کشور آن هم در سالی که به نام سال جهش تولید نامگذاری شده تعطیل‌پذیر نیست» لذا موضع رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد کرونای این وزارتخانه جلوگیری از ایجاد هر گونه وقفه در کلیه واحدهای تولیدی کشور در تمام بخش‌های صنعتی، معدنی و کشاورزی است لذا این امر مهم با دقت‌نظر کافی و تنظیم صورت‌نامه‌های بهداشتی در جهت سلامت کارگران و کارکنان واحدهای تولیدی مورد اقدام و کنترل واقع شود و حمایت‌های لازم در تداوم فعالیت‌ این واحدها معمول داشته و از هر گونه تعطیلی ممانعت به عمل آورند.

 

به گزارش فارس، پیرو نامه قائم‌مقام وزیر صنعت در خصوص آغاز به کار فعالیت واحدهای تولیدی، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهور درباره دستورالعمل ابلاغی وزارت صمت برای بازگشایی مشاغل و مراکز کسب و کار هشدار داد و نوشت: «اخیراً بدون اطلاع ستاد نامه‌ای توسط قائم‌مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی به کلیه استان‌ها ابلاغ شده که عملاً دستورالعمل اداری برای بازگشایی کسب و کار تلقی می‌شود که این شیوه با نقش، مسؤولیت و جایگاه ستاد ملی مقابله با کرونا مغایرت دارد.

لذا ضمن اعتقاد راسخ اینجانب و وزیر کشور و دیگر همکاران به کمک هر چه زودتر به کاهش اثرات اپیدمیولوژیک کرونا بر اقتصاد کشور و تدوین پروتکل برای بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی با اولویت ویژه قویاً اعلام می‌کنیم که هر گونه تصمیم آتش به اختیار توسط هر دستگاه دولتی، غیردولتی، فرهنگی، مذهبی و غیره که مورد تأیید نباشد شعله‌هایش به سرعت دامن نظام سلامت و متعاقب آن اقتصادی کشور را خواهد گرفت.»

به گزارش فارس، با توجه به نامه قائم‌مقام وزیر صمت به رؤسای سازمان صنعت استان‌ها این سؤال در اذهان عمومی ایجاد می‌شود که آیا قائم‌مقام وزیر صمت بدون هماهنگی با ستاد کرونا اقدام به ابلاغ چنین نامه‌ای نموده است و آیا هدف از این نامه آغاز فعالیت تمام کسب و کارها است؟

حسین مدرس خیابانی در این باره به خبرنگار فارس، گفت: در سالی که به عنوان جهش تولید نامگذاری شده به طور قطع تولید کشور با قدرت و قوت ادامه خواهد یافت و نباید از بنده به عنوان قائم‌مقام وزیر صمت، در سال جهش تولید انتظار داشت که تولید را تعطیل کنم.

وی با اشاره به ابلاغیه مذکور که مورد انتقاد وزیر بهداشت قرار گرفته بیان داشت: این ابلاغیه‌ای صراحت به تولید دارد و در مورد هیچ چیز دیگری مطلبی ذکر نشده ضمن اینکه در نامه مذکور دقیقاً در امر تولید در شرایط فعلی (شیوع ویروس کرونا) به حفظ معیارها و پروتکل‌های بهداشتی و حفظ سلامت کارکنان و کارمندهای واحدهای تولیدی تأکید شده است. 

* به وزیر بهداشت اطلاعات غلط داده شده است

مدرس خیابانی اظهار داشت: نمی‌دانم در نامه وزیر بهداشت به رئیس جمهور به چه دلیل به موضوع بازگشایی کسب و کارها اشاره شده است در حالی که در نامه ابلاغی من به مراکز استان‌ها بر تعطیل‌ناپذیری واحدهای تولیدی تأکید شده است، گمان می‌کنم در مورد نامه ابلاغی من به استان‌ها اطلاع‌رسانی نادرستی به وزیر بهداشت شده است.

وی اظهار داشت: فعالیت مغازه‌ها و فروشگاه‌ها قطعاً باید بر اساس تصمیمات ستاد ملی کرونا باشد.

* اگر واحدهای تولیدی بزرگ آغاز به کار نکنند دچار مشکل می‌شویم

مدرس خیابانی با اشاره به اینکه نامه ابلاغی به سازمان‌های صمت استان‌ها پاسخ استعلام معاونت‌های تخصصی مانند صنایع معدنی و خودروسازی بوده است، گفت: این معاونت‌ها طی نامه‌ای خواستار تعیین تکلیف شده بودند، لذا بر اساس آن نامه پاسخ داده شد که چگونه می‌تواند فعالیت خود را آغاز کند.

وی در پاسخ به این سؤال که بر اساس این نامه آیا فعالیت خودروسازی‌ها و واحدهای تولید فولاد هم مجاز می‌شود، گفت: اگر واحدهای تولیدی مانند خودروسازی‌ها فعالیت خود را آغاز نکنند که از ماه آینده به دلیل عدم انجام تعهدات خود شاهد تجمعات مردمی خواهیم بود که اعلام می‌کنند خودروسازان، خودروهایشان را تحویل نداده‌اند.

* اجباری برای بازگشایی واحدهای صنعتی نیست

مدرس خیابانی در پاسخ به این سؤال که خودرو جزو اقلام اساسی و ضروری مردم نیست و آیا بهتر نیست که فعالیت آنها به بعد از برطرف شدن بیماری موکول شود، گفت: ما هیچ واحد صنعتی را اجبار به بازگشایی نمی‌کنیم و تأکید داریم که هر واحد صنعتی که قرار است فعالیت خود را آغاز کند قطعاً باید رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را داشته باشد و بر اساس پروتکل‌های بهداشتی مورد تأکید ستاد کرونا عمل کند. 

* بازگشایی واحدهای صنعتی منوط به تضمین سلامت کارکنان است

وی افزود: لذا اگر واحد تولیدی تشخیص دهد که نمی‌تواند سلامت کارکنان خود را تضمین کند مجاز است که واحد صنعتی خود را باز نکند اما تعطیلی واحدهای تولیدی نمی‌تواند نسخه دائم ما به عنوان وزارت صنعت باشد.

مدرس خیابانی بیان داشت: ما به عنوان وزارت صمت در سال جهش تولید توصیه داریم که تولید ادامه داشته باشد اما اگر واحد تولیدی و صنعتی احساس کند که ادامه تولید در شرایط فعلی ممکن است به کارکنانش آسیبی وارد شود آن واحد تولیدی مختار است که تولید خود را تعطیل کند. 

قائم‌مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی گفت: بنابراین اگر فولادسازان و خودروسازان و ... می‌توانند با حفظ سلامت کارکنان به فعالیت بپردازند توصیه ما برقراری تولید است. 

وی بیان داشت: در حال حاضر مدیرعامل ایران خودرو اعلام کرده که با راه‌اندازی برخی سالن‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و به کارگیری بخشی از نیروها امکان فعالیت و ادامه روند تولید را دارد. 

* ستاد کرونا محدودیتی برای تولید وضع نکرده است

مدرس خیابانی در پاسخ به این سؤال که ظاهراً ستاد کرونا با تصمیم شما در برقراری تولید در شرایط فعلی موافق نیست،‌گفت: در ستاد کرونا هیچ گاه راجع به محدودیت تولید بحث نشده و این ستاد محدودیتی برای تولید ندارد بلکه محدودیت‌های این ستاد در رابطه با مرکز عرضه فروشگاهی است که منجر به تجمعات مردمی می‌شود.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی در پاسخ به این سؤال که نامه مذکور آیا با هماهنگی ستاد کرونا ابلاغ شده است، گفت: من عضو این ستاد هستم، ضمن اینکه نامه مذکور بر اساس دستور صریح رئیس جمهور و بر اساس سیاست ستاد کرونا و صرفاً بر اساس رعایت پروتکل‌های بهداشتی ستاد کرونا ابلاغ شده است.

وی افزود: فعلاً مراکز عرضه از جمله فروشگاه‌ها تعطیل است و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی ستاد کرونا تخلف محسوب می‌شود و اصناف با کمک نیروی انتظامی واحدهای صنفی متخلف را جریمه و پلمب می‌کنند. 

مدرس خیابانی همچنین به صحبت‌های رئیس جمهور و جلسه هیأت دولت اشاره کرد و گفت: رئیس جمهور در این جلسه اشاره کرده‌اند که در کنار سلامت که یک اصل است تولید هم یک اصل می‌باشد و ما نمی‌توانیم در کشور تولید و توزیع مواد غذایی و بهداشتی را تعطیل کنیم.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی اظهار داشت: رئیس جمهور در این جلسه اشاره کرد که نمی‌توان نیازمندی‌های عمومی مردم از جمله آب، برق، گاز و حمل‌ونقل را تعطیل کرد و این کار امکانپذیر نیست بنابراین ما اصول متعدد را کنار یکدیگر قرار می‌دهیم و به یک تصمیم واحد می‌رسیم و از مردم می‌خواهیم تا این تصمیمات را رعایت کنند.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    تازه های کتاب
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول