اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

استانها

فارس گزارش می‌دهد

تأکید ائمه جمعه بر ترمیم تیم اقتصادی دولت و اقدام جهادی سه قوه

ائمه جمعه سراسر کشور در خطبه‌های نماز جمعه امروز با اشاره به برخی مشکلات اقتصادی بر لزوم همکاری سه قوه در راستای حل آن‌ها و برآورده شدن مطالبات به‌حق مردم تأکید کردند.

تأکید ائمه جمعه بر ترمیم تیم اقتصادی دولت و اقدام جهادی سه قوه

به گزارش سردبیری استان‌های خبرگزاری فارس، ائمه جمعه در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با اشاره به مشکلات اقتصادی و مباحث مطرح حول محور بازار ارز و طلا بر لزوم اقدام عملی از سوی سه قوه و ترمیم تیم اقتصادی دولت تاکید کردند. اهم مباحث مطرح در این خطبه‌ها در قالب گزارشی ارائه می‌شود:

نیازمند حرکت انقلابی از دولت و مجلس هستیم

آیت‌الله علم‌الهدی امام‌جمعه مشهد وضعیت نابسامان اقتصادی و معیشتی فعلی را یک واقعیت انکارناپذیر دانست و تصریح کرد: در چنین شرایطی، مردم هرچه از لحاظ اقتصادی آسیب‌پذیر و فقیرتر باشند، این واقعیت را بیشتر لمس می‌کنند.

وی تصریح کرد: نیازمند یک حرکت انقلابی از دولت و مجلس هستیم و درخواست می‌کنیم که تماشاچی وضع مردم نباشند، ‌تدبیری بیاندیشند.

 تیم اقتصادی دولت باید عوض شود

آیت‌الله سید ‌یوسف طباطبایی‌نژاد امام جمعه اصفهان نیز اظهار کرد: گرانی بر مردم فشار آورده است، عده‌ای در مسأله مالیات دچار مشکل می‌شوند و نباید بر مردم سخت‌گیری کرد و وقتی کسی از در‌آمدش می‌گوید، مسؤولان آن را قبول کنند.

وی تصریح کرد: وقتی بسیاری از نخبگان می‌گویند باید تیم اقتصادی عوض شود، باید دولت این کار را انجام دهد، این‌ها خواسته‌های مردم است و باید دولت پیگیری کند، چرا وقتی نمی‌توانید بر واردات نظارت کنید ارز ارزان در اختیار وارد‌کنندگان قرار می‌گیرد؛ چه کسی گفته به فردی که برای تفریح به ترکیه می‌رود، ارز ارزان داده شود.

دستگاه‌های اجرایی کشور باید برای رفع مشکلات با قدرت وارد میدان شوند

آیت‌الله سیدمحمد شاهچراغی امام جمعه سمنان با بیان اینکه جنگ اقتصادی دشمنان اسلام و انقلاب اسلامی در روزهای اخیر شدت بیشتری گرفته است و شاهد اثرات آن نیز در کشورمان هستیم، بیان داشت: سال‌هاست که دشمن علیه بنیان‌های اقتصادی ما عمل می‌کند؛ ولی در روزهای اخیر این جنگ اقتصادی به اوج خود رسیده است.

وی بیان کرد: امروز دیگر تردیدی وجود ندارد که دشمن با ملت ایران می‌جنگد و می‌خواهد از طریق مشکلات اقتصادی، ضربه خود را وارد سازد و باید تلاش کرد تا این اهداف شوم محقق نشود.

امام جمعه سمنان با اشاره به اینکه دولت باید در شرایط کنونی به ترمیم خود بپردازد، گفت: گویا برخی مسؤولان در دولت امروز نمی‌توانند به‌خوبی به مردم خدمت کنند و رئیس‌جمهوری باید درباره آن‌ها تصمیم بگیرد؛ دستگاه‌های اجرایی کشور باید برای رفع مشکلات با قدرت وارد میدان شوند.

مسؤولان ارتباط خود با مردم را بیشتر کنند

آیت الله علیرضا اعرافی امام جمعه قم با بیان اینکه مسؤولان باید به مردم نزدیک‌تر شوند، گفت: عزم جهادی و مدیریت اقتصادی در مسیر اقتصاد مقاومتی از ضروریات کشور است؛ در مواردی شاهد هستیم که برنامه‌ریزی قوی و پای کار آمدن وجود ندارد.

وی با اشاره به ضرورت تکیه بر نیروهای معتقد و انقلابی برای باز کردن گره‌ها و حل کردن مشکلات تاکید کرد: اصلاح نظام بانکی از مسائل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ارتباط با همسایگان و کشورهای شرقی برای بازاریابی و فعالیت اقتصادی را مورد توجه قرار داد و افزود: مبارزه با مفاسد با همه جود از مسائل مهم است، اقداماتی صورت گرفته ولی کافی نیست و باید در کنار قاطعیت، برنامه‌ریزی صورت گیرد تا مفسده برچیده شود.

تلاش دشمن برای رسیدن به اهداف خود از طریق جنگ و روانی

آیت‌الله شیخ‌علی خاتمی امام جمعه زنجان نیز با بیان اینکه برخی با ایجاد جنگ روانی اقدام به انبار کالا و خریدهای بیش از نیاز می‌کنند، تصریح کرد: ما همیشه در تحریم بوده‌ایم و هنوز تحریم جدیدی هم آغاز نشده است و باید در این زمینه هوشیار باشیم و خودمان به خودمان ضربه نزنیم.

وی با بیان اینکه در این شرایط نیاز به مدیران جهادی، متخصص و جوان داریم، اظهار کرد: باید در این شرایط نظارت‌ها و بازرسی‌ها مداوم و همیشگی باشد و اجازه ندهیم تخلفی صورت گیرد.

 امام جمعه زنجان با بیان اینکه باید راه‌ها و منافذ فساد گرفته شود، تصریح کرد: باید زمینه‌های فساد شناسایی و گلوگاه‌ها و بسترهای فساد در کشور بسته شود و نباید اجازه دهیم عده‌ای از این موقعیت سوء‌استفاده کنند.

دشمن وارد جنگ اقتصادی کامل با ایران شده است

امام جمعه ایلام نیز با اشاره به مشکلات اقتصادی تصریح کرد: دشمن رسما وارد جنگ اقتصادی با ایران شده است و دولت باید با مدیریت صحیح اقتصادی به مقابله با برنامه‌های دشمنان بپردازد.

آیت‌الله لطفی با اشاره به اینکه رئیس جمهور فاسد آمریکا باید خیال مذاکره با ایران را به گور ببرد، ادامه داد: دیپلماسی انقلابی هرگز اجازه مذاکره با شیطان بزرگ را نخواهد داشت.

خانه‌تکانی اساسی دولت در اقتصاد و سیاست ضروریست

حجت‌الاسلام‌ رسول فلاحتی امام‌ جمعه رشت با اشاره به التهابات این روزهای بازار ارز و سکه اظهار کرد: این لجام‌گسیختگی در افزایش نرخ‌ها، محصول جنگ دشمن است تا با آسیب زدن به اقتصاد کشور، مردم را به‌ نظام جمهوری اسلامی ایران بدبین و ناامید کند.

وی با بیان اینکه دشمنان درصددند تا کارآمدی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را در حوزه اقتصادی ضعیف نشان دهند، بیان کرد: آنان از تاکتیک‌های مختلف استفاده می‌کنند تا عده‌ای از مردم را به تجمعات اعتراضی سوق داده تا به اهداف خود برسند و این ضرورت خانه‌تکانی اساسی دولت در اقتصاد و سیاست را آشکار می‌کند.

کلید حل مشکلات در دست جوانان مخلص، متعهد و انقلابی است

حجت‌الاسلام احمد مطهری‌اصل امام جمعه موقت تبریز نیز با اشاره به تحریم‌های آمریکا اظهار کرد: از دولت می‌خواهیم در برابر این فشار اقتصادی و سیاسی آمریکا علیه ایران با مردم دست در دست هم داده و جلو بروند اگر به جوانان مخلص، متعهد و انقلابی تکیه کنند قطعا مشکلات حل می‌شود.

وی بیان کرد: دولت باید جلوی نقاط آسیب‌پذیر را بگیرد. اگر در وقت مناسب به موضوع کامیون‌دارها توجه می‌شد، شاهد مشکلات و سوءاستفاده برخی سودجویان نبودیم.

مطهری‌اصل، توجه به علوم دانش‌بنیان و سرعت‌بخشی به تصمیم‌گیری‌ها را لزوم جامعه برشمرد و گفت: متاسفانه گاها مشاهده می‌شود که به قدری تصمیم‌گیری در قوه مجریه و قضائیه طولانی می‌شود؛ از این‌رو از قوه قضائیه می‌خواهیم تا نسبت به برخورد با متخلفان با دقت هر چه تمام و سرعت عمل کند. 

کشور نیاز به مدیران جهادی و انقلابی دارد

 آیت‌الله لطف‌الله دژکام امام‌ جمعه شیراز با بیان اینکه اگر می‌خواهیم یک قدرت جهانی باشیم علاوه بر مردم، دولت‌مردان نیز وظایفی دارند، اظهار داشت: اگر کسی نمی‌تواند 2 یا 3 برابر کار کند باید کنار رود، چراکه کشور امروز نیاز به مدیران جهادی و انقلابی دارد تا از این طریق بر مشکلات فایق آییم.

وی با بیان اینکه مشکلات 7 اداره فارس با توجه به مراجعات مردمی در صدر است، گفت: اگر لازم باشد اسم مدیران کم‌کار را اعلام خواهم کرد.

دغدغه اصلی مردم در حوزه مسائل اقتصادی است

حجت‌الاسلام علی توکلی امام جمعه موقت کرمان با اشاره به دغدغه اصلی مردم در حوزه مسائل اقتصادی اظهار کرد: یک نوع ولنگاری اقتصادی را ملاحظه می‌کنیم، بی‌ثباتی قیمت‌ها، انبار کردن کالاها، افزایش بی‌ضابطه قیمت‌ها مشکلاتی است که امروز عمده افراد جامعه را تحت فشار قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه حلقه‌های مفقوده‌‌ای را شاهد هستیم که نتیجه آن بروز چنین مواردی است به اهمیت مطالبه‌گری پرداخت و گفت: جامعه ما همان طور که رهبری بارها فرمودند باید روحیه مطالبه‌گری داشته باشند.

قوه قضاییه با فاسدان اقتصادی بدون هیچ مماشاتی برخورد کند

حجت‌الاسلام سیدمهدی قریشی امام جمعه ارومیه با اشاره به مطالبات مردم ایران از مسؤولان اظهار کرد: اگر مسؤولی در یک وزارتخانه موفق به اجرای وظیفه خود نمی‌شود باید در نهایت احترام، حاکمان وی را از سمتش کنار گذاشته و فرد شایسته‌ای را منصوب کنند.

وی تصریح کرد: امروز مطالبه مردم این است که مسؤولان گلوگاه‌های اقتصادی را ببندند چرا که مردم توان مقابله با این موارد را ندارند و این کار تنها از عهده مسؤولان برمی‌آید. خواست دیگر مردم افزایش نظارت‌ها بر اجرای قوانین بوده و شفاف بودن با مردم و محاکمه فاسدان نیز از دیگر خواسته‌های مردم است که آنها را برای همراهی با مسؤولان برای مقابله با دشمنان دلگرم می‌کند.

قریشی با خطاب قرار دادن مسؤولان قوه قضائیه افزود: مردم از این قوه درخواست دارند که با فاسدان اقتصادی بدون هیچ مماشاتی برخورد و در اسرع وقت محاکمه آنها را آغاز کند چرا که فرصت دادن به مفسدان زمینه افزایش ظلم، بی‌عدالتی، فساد و بی‌اعتمادی مردم به دستگاه‌های حاکمیتی را افزایش می‌دهد.

حل مشکلات معیشتی، بیکاری و اقتصادی مردم الویت امور شود

حجت‌الاسلام یوسف یوسف‌پور امام جمعه موقت ساری با بیان اینکه بیایید با مفسدان اقتصادی، مفسدان ارز و دلار و گرانی مبارزه کنیم، گفت: آنها تا کی باید این‌همه شعبده‌بازی و اخلال‌گری کنند، باید با همه آنها برخورد شود و تا دیر نشده مشکلات معیشتی، بیکاری و اقتصادی مردم را حل کنیم.

وی تاکید کرد که باید کار را به جایی نرسانیم که دشمن اعتراض مردم را تبدیل به مسأله ناامنی و از آن بهره‌برداری کند.

دولت باید گلوگاه‌های ایجاد فساد را ببندد

حجت‌الاسلام‌ سید مرتضی موسوی جاجرمی امام‌جمعه موقت بجنورد با اشاره به وجود برخی مشکلات اقتصادی در کشور گفت: دولت باید گلوگاه‌های ایجاد فساد را ببندد و دستگاه قضا نیز باید در این راستا با مفسدان برخورد قاطع داشته باشد.

آشفتگی بازار و مشکلات اقتصادی با کار جهادی قابل حل است

حجت‌الاسلام محمدعلی نکونام امام‌جمعه شهرکرد نیز اظهار کرد: آشفتگی بازار و مشکلات اقتصادی باید زودتر حل شود، مردم رأی دادند تا مشکلات رفع شود بنابراین باید همه به‌صورت جهادی وارد عرصه شوند.

وی تصریح کرد: باید گلایه‌های مردم توسط رسانه‌ها بیان شود و مسؤولان در رفع آن‌ها کوشش کنند، مردم چهارمحال و بختیاری مردمانی نجیب هستند اما مطالبه دارند و برای آنکه دشمن سوءاستفاده نکند مشکلات را تحمل می‌کنند.

مسؤولان مفسد و ناکارآمد عزل شوند

حجت‌الاسلام حسین دشتی امام جمعه موقت بوشهر نیز با بیان اینکه امروز کشور با محاصره، تحریم، مفاسد اقتصادی، ضعف مدیران و خشکسالی‌های پی درپی روبه روست، اظهار کرد: ناراحتی مردم امروز به دلیل قطعی چند ساعته آب و برق نیست بلکه نگرانی و اعتراض آنها به دلیل برخی مفاسد اجتماعی و اقتصادی است.

وی با بیان اینکه مردم خواستار برخورد قاطع با مفسدان اقتصادی جامعه هستند، گفت: وقتی که مسؤولی توانمند نیست و یا فسادی در وی احساس می‌شود باید قبل از معرفی به دستگاه قضا عزل شود.

مسؤولان کشور قاطعانه در برابر فسادهای اقتصادی بایستند

آیت‌الله عباسعلی سلیمانی امام جمعه زاهدان نیز با بیان اینکه مطالبه گری حق مردم است، تصریح کرد: باید مدیران و مسؤولان کشور قاطعانه در برابر فسادهای اقتصادی بایستند و با مخلان اقتصادی برخورد کنند.

وی افزود: مطالبه‌گری حق مردم است و لازم است مدیران و مسؤولان کشور قاطعانه در برابر فسادهای اقتصادی بایستند وبا مخلان اقتصادی برخورد کنند.

راهکار اساسی حل مشکلات موجود در تکیه بر توان داخلی است

آیت‌الله سید احمد میرعمادی امام جمعه خرم‌آباد نیز راهکار اساسی برای حل مشکلات موجود را تکیه بر توان داخلی و نه مذاکره دانست و گفت: باید با وحدت و همبستگی از نظام دفاع کنیم، همچنان‌ که طی چهل سال عمر انقلاب گردنه‌های سخت بسیاری داشتیم که با عنایت خداوند و اتحاد از آن‌ها عبور کردیم.

وی افزود: هیچ‌یک از نیازمندی‌های مردم در کشور کمیاب نیست، اگر چه برخی فرصت‌طلب با فعالیت‌های خود درصدد نشان دادن کمبود در کشور هستند اما باید گفت این‌ها مشکلاتی است که به‌زودی حل خواهد شد.

جلوی احتکار گرفته شود

آیت‌الله محمد‌علی موسوی‌جزایری امام جمعه اهواز خواستار تسریع در برخورد و محاکمه مفسدان اقتصادی شد و تصریح کرد: اگر پرونده‌های فساد مالی چند سال طول بکشد تا به نتیجه برسند، دیگر فایده‌ای ندارند.

وی با اشاره به احتکار کنندگان و افزایش نرخ دلار افزود: دولت مسؤولیت دارد و قوه قضاییه با توجه به وظیفه خود نسبت به مجازات احتکارکنندگان مسؤولیت بیشتری دارد و باید جلوی احتکار و احتکارکنندگان گرفته شود.

مسؤولان باید با جدیت بیشتری به فضاهای اقتصادی ورود کنند

آیت‌الله محمدمهدی حسینی‌همدانی امام جمعه کرج نیز تصریح کرد: معاندان و بدخواهان انقلاب در شبکه‌های مجازی به القای پیام‌های ناامیدکننده می‌پردازند و حتی عده‌ای پیش از آغاز تحریم‌ها سعی داشتند شرایط اقتصادی کشور را بدتر از شرایط فعلی نشان دهند و ما باید برای مقابله با این گروه‌ها آگاه و آماده‌ باشیم.

وی ادامه داد: گروهی سعی دارند با بزرگنمایی بیش از حد مشکلات اقتصادی موجود، بی‌اعتمادی را در جامعه شایع کنند و در این رابطه مسؤولان باید با جدیت بیشتری به فضاهای اقتصادی ورود کنند.

مطالبه اقتصادی مردم به‌حق است

آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی امام جمعه گرگان نیز اظهار کرد: حل مشکلات اقتصادی مردم باید جدیت در دستور کار باشد و مسؤولان باید در این زمینه تدبیر کنند.

وی از مسؤولان نظام اسلامی اعم از دولت، مجلس و قوه قضاییه خواست که به مردم پاسخ دهند و تأکید کرد: باید با مفسدان اقتصادی برخورد شود؛ اینها مطالبه به حق مردم است، مردم نقد به‌حق و به‌جا دارند.

انتهای پیام/ن

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    تازه های کتاب
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول