اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

نامشخص

انتقاد صریح روزنامه «کریستین تودی» از برگزاری جشن هالووین

هالووین جشنی برای تجلیل از شیطان و تاریکی

خبرگزاری فارس: در جشن هالووین، توجه کودکان سرتاسر دنیا بر پوشیدن لباس شیطان، اشباح، جادوگران، اسکلت معطوف می‌شود. هالووین، مراسمی که فلسفه آن تمرکز بر تاریکی‌ها و شیطان است اکنون به صنعتی عظیم تبدیل شده است.

هالووین جشنی برای تجلیل از شیطان و تاریکی
به گزارش فارس، روزنامه «کریستین تودی» در مقاله‌ای به قلم «جی جان» به مناسبت جشن هالووین می‌نویسد: هنگامی که «هالووین» در دهه 1960 بنیان گذاشته شد رویداد مهمی بود. از آن زمان تاکنون تغییرات بسیاری به دلیل تجاری شدن و گسترش فرهنگ آمریکایی در این جشن رخ داده است. امسال در انگلیس 200 میلیون پوند برای خرید کالاهای «هالووین» خرج شد، در حالی که این رقم در آمریکا به میلیاردها دلار رسیده است. بسیاری از این جشن استقبال می‌کنند و معتقدند باید آن را گسترش داد؛
 
* بسیاری از مسیحیان و نیز پیروان اسلام و سایر مذاهب از جنبه های منفی معنوی هالووین بیزارند
 
با این حال جشن «هالووین» در تمام جهان پذیرفته نشده است. بسیاری از مسیحیان و نیز پیروان اسلام و سایر مذاهب از جنبه های منفی معنوی این جشن بیزارند. این مومنان تنها نیستند. به موازات گسترش و تاریک‌تر شدن «هالووین»، افراد لامذهب نیز در مورد آن احساس ناخوشایندی دارند. از این رو معتقدم نوع نگاه ما به «هالووین» باید در این زمان تغییر یابد.
 
*بیان پیش زمینه جشن هالووین
 
اگرچه تاریخچه یک مراسم لزوما نمی‌تواند نمایانگر وضعیت فعلی آن باشد. به هر حال بیشتر مردم از دانستن این نکته تعجب خواهند کرد که «شب آتش بازی» در آغاز یک مراسم ضد کاتولیکی بوده است. در اروپای پیش از مسیحیت احتمالا یک فستیوال غیر مسیحی در اواخر ماه اکتبر برگزار می‌شده است که نماد گذر از شش ماه روشن سال به شش ماه تاریک سال بوده است.
 
*کلیسا شب 31 اکتبر را عید هالووین و پیروزی عیسی مسیح بر شیطان اعلام می‌کند
 
در برخی از محافل این ضیافتِ «سامهایم» و برخی کافران جدید بوده که سعی می‌کردند آن را اصلاح کنند. شاید کلیسا در راستای سالم سازی، این وقت از سال یعنی اول نوامبر را روز جشن قدیسان اعلام کرده باشد، و نتیجه آن «عید اولیا» بود که امروزه نیز در بعضی کلیساها با عنوان «روز کلیه مقدسین مسیحی» برگزار می‌شود. سرانجام شب قبل از این تاریخ (یعنی 31 اکتبر) به عید هالووین مبدل شد. به این ترتیب همیشه به دنبال برگزاری مراسم نیمه تاریک در 31 اکتبر، پیروزی عیسی مسیح (ع) بر شیطان اعلام می‌گردید؛ و این مراسم تا دهه 1960 به این شکل بود که ناگهان هالووین به یک فرصت تجاری پر سود تبدیل شد.
*امروزه هالووین چه وضعیتی دارد؟
 
اما امروزه واقعا هالووین چه وضعیتی دارد؟ هالووین (امروزه) جشنی نوظهور و مرکب از عناصر مختلف است تا جایی که در انگلیس هیچ هالووین استانداردی وجود ندارد. با این حال هالووین از سه عنصر جادویی (یا ماوراء طبیعی)، خوفناک بودن و شیطنت (جنبه فریب دهندگی) تشکیل شده است.
 
*مهم‌ترین عنصر هالووین جدید سحر و جادو است
 
مهم‌ترین عنصر در این میان عنصر جادو است؛ پوشیدن لباس جادوگران، ساحره‌ها و خون آشام ها و غیره. بسیاری از مسیحیان از این امر ناراضی هستند. به عقیده ما جهانی معنوی وجود دارد که از اجزای مثبت و شیطانی ترکیب یافته است، و خواه ما آن را درک کنیم یا خیر در آن قرار داریم. ما معتقدیم تصمیماتی که در این پهنه می‌گیریم سرنوشت ابدی ما را رقم می‌زد.
 
*لعن جادوگری در کتاب مقدس
 
در کتاب مقدس (انجیل)، صحبت زیادی از شیطان مافوق طبیعی به میان نیامده و هر کجا جادوگری، افسونگری و احضار ارواح ذکر گشته به شدت لعن شده است ( «سفر خروج» 22:18؛ «سفر لاویان» 20:27؛ «سفر تثنیه» 18: 10-11؛ «سموئیل» 28: 6-7؛ «غلاطیان» 5: 19-21؛ «اعمال رسولان» 19:19؛ «مکاشفه» 21:8؛ 22:15)
 
*انجیل: عیسی مسیح نیروهای شیطانی را با مصلوب شدن از بین برد
 
اما انجیل فراتر از هشدار و لعن نیروهای شیطانی می‌رود و به تناوب اشاره می‌کند که عیسی مسیح (ع) نیروهای شیطانی را به واسطه مرگ خود بر روی صلیب از میان برد. این پیروزی با رستاخیز عیسی مسیح (ع) اثبات شده است («کولوسیان» 2:15) و مردمان به واسطه «روح‌القدس» بر شیطان تسلی میابند («متی» 28:18؛ «رومیان 16:20؛ »افِسسیان « 6: 11-18؛ »کولوسیان « 2: 9،10؛ »عبریان « 2: 14-15؛ »انجیل مرقس « 4:7؛ »انجیل یوحنا « 3:8؛ 4:4»)
 
*به اعتقاد مسیحیان پوشیدن لباس‌های جادوگری نباید تشویق بشود
 
اگرچه این نیروها سرانجام از بین می‌روند اما همچنان قدرت نهفته فراوانی دارند. بنابراین به اعتقاد مسیحیان، حتی اگر پوشیدن لباس‌های جادوگران و ساحره‌ها توسط کودکان تلاشی واقعی برای ورود به قلمرو ماوراءالطبیعه نباشد، کاری هم نیست که بتواند تشویق شود. اصل احتیاطی «وقتی شک دارید، آنرا انجام ندهید» در این جا کاربرد دارد.
 
*دو گروه ممکن است به استدلال علیه عنصر جادو در هالووین معترض باشند
 
به هر حال دو گروه از افراد ممکن است به این استدلال علیه عنصر جادو یا مافوق طبیعی اعتراض کنند. گروه نخست افراد ملحد هستند که می‌گویند جهان معنوی در کار نیست و از این رو هالووین خطری ندارد. اجازه دهید دو پاسخ احتمالی را بیان کنم. اولا انکار وجود جهان معنوی به اندازه باور به وجود آن، امری اعتقادی است. دوم اگر فرهنگ بشری را در سرتاسر جهان و طی ادوار مختلف بررسی کنیم در میابیم که اکثریت مردم به نوعی از نیروهای معنوی معتقد بوده‌اند. بی اعتقادی کامل به معنویات امری نادر است.
 
*استدلال گروه دوم موافق هالووین
 
گروه دوم افرادی هستند که از مردود اعلام نمودن هالووین در مسیحیت ناراضی هستند و ضمن پذیرش جهان معنوی آن را قلمرویی بی ضرر می‌دانند. اما آیا واقعا چنین نشانه ای در هالووین وجود دارد؟ آن چه برگزار می‌شود جنبه مثبت نیست بلکه تاریک‌ترین جنبه ماوراء الطبیعی است.
 
*تجلیل هالووین از جنبه های مخوف و ترسناک بودن
 
حال به جنبه خوفناک هالووین بپردازیم؛ تجلیل از جنبه های مهیب و مخوف. در این جا مسایل زیادی مطرح می‌شوند. چرا باید خوف را مورد تجلیل قرار داد؟ به چه دلیل باید لباس‌هایی پوشیده شوند که نمایانگر مرگ و زوال هستند؟ حتی ملحدترین انسان‌ها نیز به طور حتم از گرایش روزافزون به این نقاب‌ها و لباس‌های وحشت آور آزرده می‌شوند؛ و اصلا چطور افراد کریه، زخم خورده یا غیر معمولی به شیاطین ارتباط دارند؟ در عصری که رسانه‌ها فقط اندام‌های زیبا را نمایش می‌دهند ما باید با صدای بلند و رسا فریاد بزنیم که باور کنید ارتباطی بین اندام‌های کج و معوج و شیاطین وجود ندارد. کریه بودن و شیطان دو مقوله کاملا مجزا هستند.
 
*بررسی عنصر شیطنت در هالووین
 
بالاخره به عنصر شیطنت هالووین می‌رسیم. می‌دانم که قاشق زنی‌ها در بیشتر موارد بی ضرر هستند، اما در بعضی موارد هم این طور نیستند. اما قاشق زنی کار عجیبی است؛ این طور نیست؟ معمولا به آن می‌گوییم «طلب با تهدید». اگرچه کوچک‌ترها و عزیزانمان این کار را انجام می‌دهند اما فرقی ندارد؛ (آن‌ها می‌گویند) «چیزی که می‌خواهم را بده وگرنه...». این چیزی است که می‌خواهیم به فرزندانمان یاد بدهیم؟
 
*انتقادهای دیگر از هالووین
 
بنابراین هالووین از هر جنبه ای بحث برانگیز است. اعتقاد یا عدم اعتقاد به نیروهای معنوی تا حدودی مادی گرایانه است. هالووین از جهات دیگر هم مورد انتقاد است: هالووین جشن تاریکی‌ها و تمرکز بر شیطان، وحشت و نادرستی است. یک نکته اساسی آن است که در هالووین مدرن، پیروزی نیکی بر بدی جایی ندارد. آری، جنبه های منفی هالووین فراوان و جنبه های مثبت آن بسیار اندک است.
 
*آیا واقعا قصد تکریم شیطان را داریم؟
 
یک بار دیگر از شما می‌خواهم به مسایل مربوط به هالووین خوب فکر کنید. آیا واقعا می‌خواهیم شیطان را تکریم کنیم، ترس و وحشت را گرامی بداریم و شیطنت را تشویق کنیم؟ گمان نمی‌کنم.
 
*تبدیل شبح گرایی به صنعتی عظیم
 
این فستیوال شبح گرایی سالیانه، به صنعتی چند میلیون پوندی تبدیل شده و در میان کودکان که لباس مخصوص پوشیده و به قاشق زنی می‌روند محبوب است. به هر حال نویسنده هشدار می‌دهد که بسیاری از مسیحیان و غیر مسیحیان از هالووین و تاکید آن بر تاریکی‌های مافوق طبیعی بیزار هستند.
«اگرچه پوشیدن لباس جادوگران به نظر عده ای بامزه و بی ضرر است اما همان گونه که» جی جان «می‌گوید دنیای شیاطین هنوز به شدت مستعد صدمه زدن می‌باشد و نباید کودکان را به شرکت در مراسم تاریک‌ترین جنبه مافوق طبیعی تشویق کرد». به گفته او: اگرچه این نیروهای تاریکی سرانجام مغلوب می‌شوند، اما همچنان فوق‌العاده خطرناکند. «بنابراین برای مسیحیان حتی اگر پوشیدن لباس‌های جادوگران و ساحره‌ها تلاش مهمی برای ارتباط با دنیای مافوق طبیعی نباشد، نباید مورد تشویق هم قرار بگیرد».
 
انتهای پیام/100184/ج.
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    تازه های کتاب
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول