اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

استانها  /  خوزستان

16 فوتی؛ آخرین آمار جان‌باختگان در سومین روز آواربرداری از متروپل/ ۱۱ نفر در بازداشت هستند

برج دوقلوی متروپل آبادان ظهر دوشنبه دچار ریزش شد و در این حادثه، تاکنون 16 نفر جان خود را از دست داده‌اند.

16 فوتی؛ آخرین آمار جان‌باختگان در سومین روز آواربرداری از متروپل/ ۱۱ نفر در بازداشت هستند

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز،  برج دوقلوی متروپل آبادان ، ظهر دوشنبه دچار حادثه ریزش شد و بر اساس اعلام احمد وحیدی، وزیرکشور، تاکنون(ساعت 14:30 چهارشنبه) 16 نفر در این حادثه جان باخته‌ و 37 نفر مصدوم شدند.

سعید کریمی ، معاون درمان وزارت بهداشت،  شب گذشته پس از بازدید از بیمارستان های آبادان و دیدار با مصدومان حادثه ساختمان متروپل اظهار داشته است که  28 مصدوم حادثه با حال مساعد از بیمارستان های آبادان مرخص شدند و فقط یک نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری است.

 

آواربرداری بی‌وقفه در حال انجام است

صادق خلیلیان، استاندار خوزستان، روز گذشته با تشریح آخرین وضعیت امدادرسانی در محل حادثه متروپل آبادان اظهار کرد: روند امدادرسانی و آواربرداری با همدلی و به صورت بی‌وقفه درحال انجام است و اکیپ‌های زیادی از استان‌های همجوار و دیگر شهرستان‌های خوزستان در منطقه حضور دارند.

وی این را هم گفت که براساس ضوابط هلال احمر ، ۴٨ ساعت را برای امداد و نجات انجام می‌دهند و پس از آن طی چند روز کار آواربرداری به اتمام می‌رسد.

احمد وحیدی وزیر کشور اما اظهار داشت که نمی‌توان گفت آواربرداری متروپل کی تمام می‌شود. وی گفت: باید با احتیاط کامل حرکت کرد، زیرا هر لحظه ممکن است این سازه ناپایدار فرو بریزد و به این دلیل، کار حساسیت و ریسک‌پذیری بالایی دارد و باید کاملا دقت شود.

 

فیلم| دسته‌های عزاداری در کنار ساختمان متروپل آبادان

 

 

باز شدن پای سلبریتی‌ها به متروپل

از سوی دیگر پس از گذشت 24 ساعت از ریزش ساختمان پای سلبریتی‌ها به این محدوده باز شد و در شرایطی که دستگاه‌های امدادی دائما بر ضرورت ترک محل و باز شدن فضا برای فعالیت امدادگران تاکید داشتند دو تن از بازیگران راهی محل ریزش ساختمان شدند تا از این حادثه برای فالوورهایشان گزارش خبری تهیه کنند.

اسماعیل نجار، رییس سابق سازمان مدیریت بحران کشور دراین‌باره گفت: ما قدردان احساس مسئولیت و نوع‌دوستی مردم عزیز و تمام اقشار جامعه هستیم. اما یک نکته باید مورد توجه قرار بگیرد که در هنگام وقوع حوادث باید فضا برای امدادگران باز باشد. مردم نباید در محل تجمع کنند و اجازه دهند تا فرصت برای نیروهای امدادی فراهم شود.

 

فیلم|حضور میدانی فرمانده سپاه خوزستان در حادثه متروپل

 

توزیع غذا توسط مردم بین امدادگران

در پی بروز حادثه روز گذشته ساختمان متروپل از سوی استانداری خوزستان در شهرهای آبادان و خرمشهر یک روز عزای عمومی اعلام شده است. در عین حال مردم مهمان‌نواز آبادان با توزیع آب، میان وعده و حتی وعده‌های غذایی در خیابان‌های مجاور مجتمع مترو پل آبادان، از امدادگرانی که دو روز است بی‌وقفه درحال انجام عملیات امداد و نجات هستند، پذیرایی کردند.

 

 

تا کنون ۱۱ نفر در ارتباط با متروپل دستگیر شده‌اند

صادق جعفری چگنی ، دادستان عمومی و انقلاب اهواز گفت: با توجه به تاکید دادستان کل کشور در برخورد با متخلفین پروژه ساختمان، تاکنون ۱۱ نفر را به عنوان مسببین و متخلفین دستگیر کرده‌ایم که با قرار تامین مناسب، تحت بازداشت هستند و تحقیقات درحال انجام است.

دیشب و در دومین شب از حادثه فرو ریختن ساختمان متروپل در آبادان، تلاش‌ها برای جستجوی افراد گرفتار زیر آوار ادامه داشت و مردمی که چشم انتظار رهایی اعضای خانواده خود از زیر آوار بودند، در اطراف خیابان‌های منتهی به ساختمان فروریخته حضور داشتند و برای عزیزانشان دعا می‌خواندند.


تشکیل زنجیره انسانی برای ایجاد نظم در منطقه

نیروهای انتظامی و امنیتی نیز ضمن تلاش برای تامین نظم و امنیت منطقه، با تشکیل زنجیره‌های انسانی ، مانع از تجمع مردم و ایجاد اختلال در فرآیند آوار برداری در اطراف ساختمان شدند.

دکتر رنجبرزاده معاون پارلمانی سازمان نظام پزشکی در ارتباط با ریزش متروپل اظهار داشته است: این ساختمان با این میزان طبقه سازگاری نداشت و بر روی یک سازه ناپایدار و ضعیف قرار گرفته است. وی این را هم گفت که برخلاف ادعاهای مطرح شده این ساختمان پزشکی – اداری نیز نبود و کاربری اداری – تجاری داشته است.

شب گذشته و پس از شناسایی جسد مالک ساختمان متروپل از سوی اداره تشخیص هویت آگاهی خوزستان و اعلام رسمی دادستان عمومی و انقلاب استان خوزستان، خانواده حسین عبدالباقی با حضور در بیمارستان،  هویت او را تایید کردند.


تنها 3 مصدوم حادثه متروپل در بیمارستان بستری هستند

محمدمحمدی ، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی آبادان، پیش ازظهر امروز ، درگفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در آبادان اظهار کرد: همکاران اورژانس از دقایق ابتدایی وقوع حادثه در محل حضور داشتند و مصدومان را به نزدیکترین بیمارستان‌ها یعنی شهید بهشتی، امام خمینی(ره) و 17 شهربور منتقل کردند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه بیشتر مصدومان با حال عمومی مساعد، از بیمارستان مرخص شدند، افزود: در حال حاضر ، تنها سه مصدوم در بیمارستان هستند که دو نفرشان با حال خوب در بخش حضور دارند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی آبادان خاطرنشان کرد: برای رعایت جوانب احتیاط، حضور عوامل اورژانس کشور را از شهرها و استان‌های همجوار شاهد هستیم  و در حال حاضر ،  ÷نجاه آمبولانس، چهار اتوبوس‌آمبولانس و دو بالگرد در منطقه در حال خدمات‌رسانی هستند.


تشییع دو تن از جانباختگان حادثه‌ «متروپل» آبادان

به گزارش خبرگزاری فارس از آبادان، امروز پیکرهای پیمان بایندور و مهدی اسماعیلی، دو تن از جانباختگان حادثه‌ ریزش ساختمان در آبادان ، بر دوش مردم این شهرستان تشییع شد.

 

حجت‌الاسلام عبدالحسین غبیشاوی ، امام جمعه آبادان، در آیین تشییع جانباختگان حادثه ریزش ساختمان متروپل اظهار کرد: این حادثه باعث حزن و اندوه مردم آبادان و کل کشور شد.

 

 

شش منفذ برای رسیدن به زیرزمین متروپل

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آبادان اظهار کرد: عملیات جستجو در طبقات فوقانی به پایان رسیده و گروه‌های ارزیاب و جستجوگر از طریق ایجاد شش منفذ ، در تلاش برای ورود به زیرزمین ساختمان ده طبقه متروپل هستند.

وی اضافه کرد: با تمام قوا در تلاشیم تا در اولین فرصت به زیرزمین متروپل که احتمال می‌رود شماری از شهروندان در آنجا محبوس شده باشند دسترسی پیدا کنیم.

او با قدردانی از مردم نوع دوست آبادان که با بسته‌های غذایی و آب معدنی برای کمک به امدادگران به میدان آمده‌اند از شهروندان خواست خونسردی خود را حفظ کنند و تا جای ممکن به محل حادثه نزدیک نشوند تا از خطر احتمالی ریزش بخش‌های دیگری از ساختمان ، در امان بمانند.آمار فضای مجازی از محبوسان «متروپل» اعتبار ندارد

 محمد‌حسن نامی رییس سازمان مدیریت بحران کشور، ظهررامروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آبادان اظهار کرد: احتمال وجود افراد بیشتر در زیر آوار، سبب کندی کار آواربرداری شده است. چرا که برای دسترسی به کسانی که هنوز در ساختمان محبوس هستند، دقت بیشتری نیاز داریم.

رئیس ستاد بحران وزارت کشور ، در پاسخ به شایعات مطرح شده در فضای مجازی ، مبنی بر زنده بودن پنجاه نفر در طبقات پایین ساختمان متروپل گفت: در پایین‌ترین طبقه این ساختمان یک بستنی‌فروشی و آب‌میوه‌فروشی وجود دارد که احتمال می‌دهیم نفراتی در آنجا محبوس شده باشند.

نامی آمار درگذشتگان و مصدومان را به ترتیب چهارده و سی و هفت نفر عنوان کرد و گفت: تمام تلاش ما این است که بدون فروریختن یک‌مرتبه ساختمان، امدادرسانی را انجام دهیم.


ماجرای فردی که مدعی بود 30 ساعت زیرآوار مانده

به گزارش خبرگزاری فارس از آبادان، شب گذشته صداوسیما گزارشی پخش کرد که در آن فردی مدعی شد، پس از ۳۰ساعت از زیر آوار در آمده است؛ حالا امروز تصویری از این فرد در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد او قبلا درحال کمک رسانی به مردم در ماجرای حادثه آبادان بوده است.

دانشگاه علوم پزشکی آبادان متنی را در خصوص صحبت‌های شهروند صدمه دیده در متروپل منتشر کرد:

در موضوع شب گذشته نیز ، با توجه به ازدحام امدادگران و نیروهای مردمی، اعلام می‌شود فردی زنده از زیر آوار بیرون آورده شده است و با اعلام درخواست اعزام یک دستگاه آمبولانس به محل حادثه، بلافاصله کارکنان فوریت‌های پزشکی در محل حاضر و فرد مصدوم را به بیمارستان انتقال می‌دهند.

 

 

گزارشگر صداوسیمای مرکز آبادان نیز به محض اطلاع از این موضوع برای تهیه گزارش در بیمارستان با فرد مصدوم مصاحبه می‌کند که در این مصاحبه فرد مدعی می‌شود که به مدت ۳۰ساعت در زیر آوار بوده و با کمک کارکنان آتش‌نشانی بیرون کشیده شده است.

در اظهارت بعدی مشخص می‌شود این فرد از نیروهای مردمی حاضر در محل بوده و برای کمک به داخل حفره ایجاد شده می‌رود و وقتی احساس خطر می‌کند با فریاد درخواست کمک کرده و نیروهای امدادگر نیز برحسب وظیفه وی را بیرون آورده و سپس توسط کارکنان فوریت‌های پزشکی به بیمارستان انتقال می‌دهند.

در این میان لازم به ذکر است نیروهای امدادگر در صحنه و کارکنان فوریت‌های پزشکی در مسیر خدمات‌رسانی به مصدومان ، صرفا وظیفه ذاتی خود را انجام داده و مسئول اظهارنظر و صحبت افراد نمی‌باشند و درکمک به فرد مذکور که علائم آسیب‌دیدگی در وی دیده می‌شد خدمات‌رسانی درمانی وظیفه زحمتکشان اورژانس و سپس بیمارستان بوده که به خوبی صورت گرفته است.

از خداوند متعال برای همه شهروندان محترمی که در این ایام سوگوار از دست‌دادن عزیزان‌شان هستند ، صبر جمیل و برای مصدومان حادثه، شفای عاجل مسئلت داریم.

 

وزیر کشور: 16نفر در حادثه «متروپل» جان‌باختند

احمد وحیدی وزیر کشور ساعتی پیش (14:30 چهارشنبه) در جمع خبرنگاران با تسلیت وقوع این حادثه تلخ اظهار کرد: شانزده نفر در این حادثه جان خود را از دست دادند و سی و هفت نفر مصدوم شدند که البته سی و چهار نفر از مصدومین از بیمارستان مرخص شده‌اند.

 وی گفت: حساسیت‌های زیادی در عملیات آواربرداری وجود دارد و برای جلوگیری از ریزش مجدد ساختمان فعلا کار متوقف شده است.


شرکت 2هزار نفر در عملیات امداد و آواربرداری «متروپل» 

رئیس جمعیت هلال احمر کشور:گفت: ۲هزار نیروی عملیاتی مشغول آواربرداری و امدادرسانی ساختمان متروپل آبادان هستند و در نوبت‌های مختلف عملیات را دنبال می‌کنند. 

وی گفت:تمام امکانات و قوای جمعیت هلال احمر برای امدادرسانی و جست‌وجو و نجات در محل حادثه هستند.

رئیس جمعیت هلال احمر کشور افزود: ریزش کامل سازه ساختمان متروپل تهدیدی جدی است که جان امدادگران را تهدید می‌کند و به این دلیل باید کار را با حساسیت خاص پیش برد.

 

 

پنج شنبه در خوزستان عزای عمومی اعلام شد

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، سید عبدالنبی موسوی فرد نماینده ولی فقیه در خوزستان و امام جمعه اهواز پنجشنبه ۵ خرداد ماه را برای کل استان عزای عمومی اعلام کرد.

وی همچنین در پیامی دیگر ضمن تسلیت این رخداد غم‌بار به خانواده‌های مصیبت دیده حادثه، خواستار پیگیری سریع و بدون ملاحظه عوامل و موجبان حادثه، از سوی مسئولان ذیربط شد.

 


این خبر به روزرسانی می‌شود ...

 

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار گردشگری globe
    تازه های کتاب
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول